4-3-1-2 Jaeger

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Χάνω κέντρο και κάνω πιο αραιά φάσεις . Ενώ με στάνταρ η σταθερότητα μεγαλύτερη είναι . Αμυντικά κυρίως


Sent from my iPhone using Tapatalk
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το κοντρολ ειναι τρυπα για την αμυνα ειναι οτι ειπε ο δοκτορας πιο πανω αντεπιθεσεις κτλ με κανουν γιο γιο στην αμυνα αλλα φροντιζω με τερμα closing down (ακομα κ στα 2 φορ) να μη τους δινω αυτη την ευκαιρια τερματιζω παιχνιδια ακομα κ με ομαδες πανω απο την 6αδα με 65% κατοχη
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελειπα καποιες μερες κ δεν αγγιξα FM. Λοιπον δοκιμασα την τακτικη του ντοκτορα με καποιες αλλαγες δικες μου (χωρις ομως να αλλαξω τα player instructions απο την τακτικη του ντοκτορα) κ μιας κ πιστευω οτι εχω παρα πολλη δυνατη ομαδα, εβαζα στα εντος παιχνιδια mentality attacking για να παιζω τη γατα με το ποντικι κ στα εκτος το control. Οι φωτος ειναι απο την περσυνη φουλ χρονια με αυτες τις τακτικες (θα ανεβασω κ αυτες)

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Στα εκτός εννοείς ντέρμπι η σε εύκολες ομάδες εκτός διατηρησες το attacκing ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
mitsosael
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Mon Jan 30, 2017 7:24 pm
Football Manager της ομάδας: Sheffield Wednesday
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι σε ολα ανεξαρτητου αντιπαλου. Το πηγαινα πιο συντηρητικα με control

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πριν από λίγο καιρό σε ένα απ τα Sponis-live είχαμε κουβεντιάσει μια παραλλαγή της τακτικής χωρίς το ''1'' πίσω απ τους ''2'',
και να είναι ουσιαστικά ένα 4-3-3. Το ζήτημα που προέκυψε αμέσως ήταν τι ρόλους θα είχαν οι τρεις, Σαν σχήμα, είχε λογική, ο μεσαίος της τριάδας
να είναι ο εκτελεστής και οι δύο να έχουν περιφερειακό/υποστηρικτικό ρόλο. Κάτι σαν DLF, SS ή ακόμα και DF κτλ.

Είναι μια ωραία ιδέα σαν εξέλιξη, αλλά όταν πήγα να το εφαρμόσω, πριν καν παίξω ένα ματς, κάτι δεν μου κόλλησε.
Με ένα DLP να κάνει παιχνίδι, με δύο BWM να ανεβοκατεβαίνουν και δύο φορ να παίζουν περιφεριακά μου φάνηκε πολύς κόσμος σε λίγο χώρο.
Καθώς η ομάδα προς δοκιμή ήταν ο ΠΑΟΚ και δεν είχε 3 φορ τέτοιου είδους (η δοκιμή άρχισε όταν κόπιαρα ουσιαστικά τις αποχωρήσεις και τις μεταγραφές
που έκανε η ομάδα και irl) κι επειδή ήδη έπαιζε ένα 4-3-3 κλασσικό και δεν ήθελα να διαταράξω πάρα πολύ την διάταξη, σκέφτηκα να παραλλάξω την Jaeger
στο 4-3-3 που λέγαμε με τον Σπώνη, αλλά κάπως διαφορερικά. Enter, the Raumdeuter.
“His main role is to find pockets of space in which to operate. Essentially a wide poacher, the Raumdeuter takes up seemingly harmless positions out wide, waiting for the opportune moment to burst through the defensive line for that telling shot or cross.
“He is difficult for defenders to pick up as he will often drift from his assigned position looking for any opportunity to exploit. This can result in quiet periods during which the Raumdeuter may neglect his defensive duties, therefore adequate cover and a strong team shape are key in order to fully utilise his attacking prowess in the final third.”
Το bold στην επεξήγηση του ρόλου είναι όλα τα λεφτά κι όλη η λογική πίσω απ αυτή την παραλλαγή. Σαν στήσιμο υπάρχουν 3 κεντρικοί μέσοι, ένας επιθετικός κι ουσιαστικά δύο ακροβολισμένοι
επιθετικοί που ψάχνουν τον χώρο για να του επιτεθούν. Και μέσω αυτού να επιτεθούν στον αντίπαλο. Μπορείς δηλαδή, να έχεις 3 επιθετικούς που όμως δεν κινούνται τόσο κοντά στους 3 μέσους που ανεβαίνουν.
Το δεύτερο αλλά εξίσου σημαντικό στοιχείο, είναι τα γκολ που σκοράρουν οι μέσοι. Φαντάσου τον Scholes (εδώ ο Σπώνης θα νιώσει ηδονή :D ) που έρχεται από πίσω και στο καρφώνει. Wink wink. Αν μία άμυνα έχει να αντιμετωπίσει 3 επιθετικούς με τον έναν να βγαίνει εκτός περιοχής και οι άλλοι να ακροβολίζονται, υπολόγιζα ότι θα έχουν δυσκολίες στο να αντιμετωπίζει όχι έναν αλλά δύο μέσους που πατάνε περιοχή ή κοντά σ αυτήν.

Υπό αυτές τις δύο έννοιες, ο ΠΑΟΚ έμοιαζε η ιδανική επιλογή για δοκιμή. Τζάλμα-Μύστα-Πέλκας-Ενρίκε-Τιάμ (αυτόν τον κράτησα αναγκαστικά, δεν μπορούσα να τον δώσω πίσω) για Raumd να πλαισιώνουν τον Κλάους-Πρίγιο και Χαρίσης-Τσίμι-Κάνιας-Bisewar (συν έναν ακόμα χαφ που πήρα) για τα χαφ.

Αυτή είναι η εικόνα του ''απλώματος'' της ομάδας. Το ωραίο είναι ότι αυτό έγινε στο πρώτο ματς που το δοκίμασα! (νίκη 4-2 επί του Ατρομήτου για το πρωτάθλημα)
Μου άρεσε γιατί ο αντίπαλος αντιμετωπίζει απειλές σε όλο το φάσμα της άμυνάς του κι έτσι μου έδωσε το έναυσμα να το συνεχίσω.
Image


Αυτά είναι τα ματς που παίξαμε με το που άλλαξα το σύστημα. Εύκολα το πρωτάθλημα, ήττα με 10 παίχτες στον τελικό του κυπέλλου στην παράταση
κι άδοξος αποκλεισμός απ την Tottenham στους ''32''. Καθόλου άσχημα, ειδικά στο πρωτάθλημα, όταν έκανα την αλλαγή ήμουν δεύτερος.
Με κόκκινο χρόνο έχω σημειώσει τα κεντρικά χαφ (BWM-DLP) και με πράσινο οι Raumdeuter.
Kι εδώ υπάρχει μια ωραία ισορροπία όσον αφορά το σκοράρισμα.
Image

Όποιος θέλει να δοκιμάσει την παραλλαγή αυτή: (θα μπει και στο πρώτο ποστ)
https://ufile.io/73a7e
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Θα με
Κανεις να καω άσχημα πάλι !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μία ακόμα παραλλαγή-καλύτερη απάντηση ουσιαστικά στο 4-2-3-1.
O AMC έχει γίνει Anchorman, αλλά η τακτική δεν χάνει σε ύψος πίεσης και είναι το ίδιο παραγωγική.

Θα πάει και στο πρώτο ποστ
https://ufile.io/f7b82
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
d3monhunter
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 387
Joined: Wed Feb 27, 2008 12:43 am
Football Manager της ομάδας: Aris FC
Location: ....
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μακράν η καλύτερη τακτική που έχω παίξει. Την έχω δοκιμάσει με Ολυμπιακό και Paris FC. Ειδικά στην δεύτερη τα αποτελέσματα είναι τρομερά, απευθείας άνοδο την πρώτη χρονιά και τερματισμός σε υψηλή θέση την δεύτερη με πολύ δεύτερους παίκτες.

Τα μόνα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι στις θέσεις AMC και CF. Παρότι το AMC για τα δεδομένα της κατηγορίας είναι καλός δεν είναι καθόλου παραγωγικός σε assist, σταθερή απόδοση βέβαια με 6.90.
Στον CF δε όσους παίκτες και αν έχω δοκιμάσει 0 εις τον πυλίκον, όλοι μέτριοι προς κακοί. Δεν ξέρω μήπως ένας F9 αλλάξει λίγο τα δεδομένα.
Ρίξτε μου κανά δύο-τρεις προτάσεις φθηνών παικτών που να μπορούν να παίξουν ως CF. Ο μοναδικός με τρομερά στατιστικά, τον οποίο δεν μπορώ κιόλας να το φέρω, είναι ο Neal Muapey της Saint-Etienne.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν παίζω με CF. DLP κι AF παίζουν οι δύο μπροστά. Εκτός κι αν εννοείς Center Forward.
Βασικά ψάχνω επιθετικούς με καλά mental και ειδικά positioning, work rate, anticipation, vision κτλ.
Για το F9 δεν ξέρω, όπως και το SS δεν τους ξέρω τους ρόλους, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.
Μου κάνει εντύπωση πάντως, γιατί σε όλες τις ομάδες οι επιθετικοί μου σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος της επίθεσης.
Σε σένα, ποιός σκοράρει;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
d3monhunter
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 387
Joined: Wed Feb 27, 2008 12:43 am
Football Manager της ομάδας: Aris FC
Location: ....
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Δεν παίζω με CF. DLP κι AF παίζουν οι δύο μπροστά. Εκτός κι αν εννοείς Center Forward.
Βασικά ψάχνω επιθετικούς με καλά mental και ειδικά positioning, work rate, anticipation, vision κτλ.
Για το F9 δεν ξέρω, όπως και το SS δεν τους ξέρω τους ρόλους, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.
Μου κάνει εντύπωση πάντως, γιατί σε όλες τις ομάδες οι επιθετικοί μου σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος της επίθεσης.
Σε σένα, ποιός σκοράρει;
Sorry Defensive Forward ήθελα να γράψω. Τα περισσότερα γκολ έρχονται από τον Advanced Forward, παίρνω και από τον DF αλλά πολύ λίγα πράγματα. Αυτό με τον AMC που αναφέρω το έχεις παρατηρήσει; Είναι σε support role βέβαια αλλά επαναλαμβάνω, έχει καλά στατιστικά για να κινείτε τόσο μέτρια. Δηλαδή Passing, vision, teamwork, technique παίζουν στο 13. Και με killer balls σαν move έτσι. Δηλαδή φαντάσου περιμένω μπαλίες από τα BWM σε αρκετά ματς, καθώς προσπαθώ πέρα από τα αμυντικά τους να έχουν και καλή πάσα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άμυνα deeper και ofsaid πάνε μαζί;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάνε, γιατί παίζω με control mentality όπου ξεκινάς αρκετά ψηλά έτσι κι αλλιώς. Όταν δε, πιάνω σερί και το morale είναι στα ύψη, παίζω control και normal, που είναι ουσιαστικά η 4αδα της άμυνας στη σέντρα.

Οκ, ναι, από τότε που άλλαξα τον DF σε DLP αυξήθηκε η παραγωγικότητά του. Αλλά απ την άλλη, ο ρόλος του DF δεν είναι να είναι ο σκόρερ, αυτός ''τρώει το ξύλο'' για να σκοράρει ο άλλος. :D Τι να πω, δοκίμασε κάποιο άλλο ρόλο και δες πως πάει. Μπορεί για τα χαρακτηριστικά του, να του ταιριάζει πιο πολύ ένας άλλος ρόλος όσον αφορά το σκοράρισμα. Πχ, Αυτό που έχασα όταν το γύρισα από DF σε DLP είναι οι φορές που διώχνοντας απ την άμυνα, δεν ήταν όσο κοντά θα ήθελα κι έχανα περισσότερες φορές την κατοχή. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις κάθε φορά.

Πλέον έχω τον AM σαν APattack.(roam from position, more direct passing,move into channels) και είναι αρκετά καίριος στην επίθεση.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
d3monhunter
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 387
Joined: Wed Feb 27, 2008 12:43 am
Football Manager της ομάδας: Aris FC
Location: ....
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Πάνε, γιατί παίζω με control mentality όπου ξεκινάς αρκετά ψηλά έτσι κι αλλιώς. Όταν δε, πιάνω σερί και το morale είναι στα ύψη, παίζω control και normal, που είναι ουσιαστικά η 4αδα της άμυνας στη σέντρα.

Οκ, ναι, από τότε που άλλαξα τον DF σε DLP αυξήθηκε η παραγωγικότητά του. Αλλά απ την άλλη, ο ρόλος του DF δεν είναι να είναι ο σκόρερ, αυτός ''τρώει το ξύλο'' για να σκοράρει ο άλλος. :D Τι να πω, δοκίμασε κάποιο άλλο ρόλο και δες πως πάει. Μπορεί για τα χαρακτηριστικά του, να του ταιριάζει πιο πολύ ένας άλλος ρόλος όσον αφορά το σκοράρισμα. Πχ, Αυτό που έχασα όταν το γύρισα από DF σε DLP είναι οι φορές που διώχνοντας απ την άμυνα, δεν ήταν όσο κοντά θα ήθελα κι έχανα περισσότερες φορές την κατοχή. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις κάθε φορά.

Πλέον έχω τον AM σαν APattack.(roam from position, more direct passing,move into channels) και είναι αρκετά καίριος στην επίθεση.
Θα δοκιμάσω αυτές τις αλλαγές σήμερα, λογικά αύριο θα σου ποστάρω εντυπώσεις.
Πάντως πάρα πολύ καλή τακτική σε όλους τους τομείς. Όπως σου είπα ειδικά στο save με Paris FC 2η Γαλλίας με πολύ μέτριους παίκτες σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες, τερμάτισα εύκολα 7ος.
Post Reply

Return to “Τακτικές”