Football Manager 2018 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2018!
Post Reply
User avatar
DinocPG
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 596
Joined: Fri Nov 05, 2010 1:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panetolikos, Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Panetolikos
Location: Αγρίνιο
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Καλά τα όσα λέμε, κι άλλα τόσα μπορούμε να γράψουμε και σταματημός να μην υπάρχει. Εγώ θέτω το εξής ερώτημα: Πού χωλαίνει το παιχνίδι κατά την απόψή σας; Ποιο είναι το σημείο που χρειάζεται ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ βελτιωτικές κινήσεις;
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

AI στις μεταγραφές και στο σχεδιασμό ομάδων. Ειδικά φέτος είδα πολλές ομάδες να γίνονται από πολύ καλές, πολύ χάλια, από τη μία χρονιά στην άλλη.

Επίσης χρειάζεται επειγόντως βελτίωση το προσωπικό interaction προπονητή-παίκτη. Να προστεθούν περισσότερες επιλογές και περισσότερα ύφη.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά πιστεύω ότι η ριζική ανανέωση του τομέα της προπόνησης έπρεπε να έχει γίνει ήδη από το FM 2016 μετά την επιτυχημένη ανανέωση του scouting στο 15. Όλοι οι υπόλοιποι τομείς έχουν σχεδιαστεί από την αρχή ή βελτιώνονται σταδιακά. Η προπόνηση ήταν χρόνια τελείως μη ρεαλιστική (τότε με τα προγράμματα προπόνησης), απλούστευσε απότομα κάποια στιγμή (το 13 νομίζω) και από τότε δεν έχουν ακουμπήσει τίποτα. Πολύ φοβάμαι πως δεν θα ακουμπήσουν ούτε φέτος.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο να ξεκινας βοηθος προπονητη ενοειται πως ΟΧΙ. Αυτο το παιχνιδι βγηκε για να γινουμε προπονητες εστω ξεκινωντας
απο την ομαδα του χωριου μας που τρωει ενα τσουβαλι γκολ το δευτερολεπτο. Πως θα εξελιχθεις σαν βοηθος στο παιχνιδι?
Και αμα μου κατσει βοηθος του Λεμονη? να γινω εγω βοηθος του λεμονη? :D (: -meaculpa -meaculpa
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιλογή training camp για προετοιμασία και ανάλογα την περιοχή να παίρνει ένα ανάλογο boost η ομάδα. Νομίζω το είχα δει στο FIFA Manager (?) πολύ παλιά και μου άρεσε σαν ιδέα. Ίσως θα πρέπει να πάρουν βασή αυτό και να το δουλέψουν με τον τρόπο τους.

Αλλαγή εμφάνισης μετά από κάποια περίοδο. Λεπτομέρια, αλλά πάντα το έχω στο μυαλό μου όταν παίζω πολλά χρόνια στην ίδια ομάδα.

Αυτά θα ήθελα να μπουν κάποια στιγμή. Τα υπόλοιπα τα είπατε. Πολύ σημαντική η ME και ΑΙ μεταγραφών. το 80% του παιχνιδιού είναι αυτό. Ίσως και παραπάνω.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10073
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Tsakalaki wrote:Φαντάζομαι πως ο μεγάλος τους "πονοκέφαλος" είναι (πάλι) οι μεταγραφές, έτσι όπως ξέφυγαν τα ποσά..
Τσακ τι εννοείς με αυτό; Σκέφτονται να αλλάξουν τη λογική των μεταγραφών για να είναι πιο κοντά στα δεδομένα της εποχής; Για μένα αυτό θα ήταν εντελώς λάθος. Πρώτον γιατί οι μεταγραφές έχουν ήδη θέμα κατ'εμέ. Το θέμα δεν είναι αυτά που καλείσαι να δώσεις, αλλά ότι δεν υπάρχει ισορροπία με αυτά που σου δίνουν. Επίσης φέτος το πράγμα ξέφυγε με κάποιες συγκεκριμένες ομάδες όχι γενικά. Δε γίνεται να αλλάξεις όλη τη λογική του παιχνιδιού στις μεταγραφές, επειδή η Παρί, η Γιουνάιτεντ, η Μίλαν και η Μπάρτσα ξόδεψαν αλόγιστα.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Εγω περα απο το να μην υπαρχει παραλογο πλεονεκτημα αν παιζεις με συγκεκριμενη τακτικη ή παραλογο rating σε παικτες συγκεκριμενων θεσεων και 7 κιτρινες της ομαδας σου σε καθε παιχνιδι χωρις να εχεις βαλει get stuck in, θα ηθελα να δω λιγο περισσοτερο βαθος στα οικονομικα και καλυτερη λογικη του προεδρου σε αυτη. Συγκεκριμενα, οταν τελειωνει η σεζον συνηθως το balance της συγκεκριμενης σεζον ειναι σε μετριο επιπεδο γιατι καθε μηνα εχεις ζημια. Αν μαλιστα εχεις ζητησει και αναβαθμιση εγκαταστασεων τοτε γινεται χειροτερο το πραγμα. Ετσι, μου εχει τυχει αρκετες φορες ο προεδρος να μη δεχεται πχ increase junior coaching ή ακομα και να μου πουλαει παικτες επειδη τα οικονομικα ειναι δηθεν ασχετα χωρις να λαμβανεται υποψιν το οτι ερχεται καλοκαιρι και τα οικονομικα θα φανε boost λογω πωλησεων παικτων ή εισοδου σε ευρωπαικες διοργανωσεις. Επισης οι χορηγιες θα μπορουσαν να εχουν περισσοτερες λεπτομερειες περα απο κατι "general" που γραφουν. Οταν εχεις αναλαβει μια μετρια ομαδα την οποια σταδιακα την κανεις πλουσια, τετοια κακια AI προκαλει προβληματα.
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17756
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Δεν εχω δει αν το εχετε γραψει αλλα δε γινεται να σου λεει να επιλεξεις αποστολη για το camp πριν ανοιξουν οι μεταγραφες. Και αντε οτι το κανει αυτο, δε γινεται να μη σε αφηνει να προσθεσεις ατομα στη προετοιμασια που μολις ηρθαν με μεταγραφη.

Στάλθηκε από το Be Touch 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
tzor-el
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 319
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:30 pm
Football Manager της ομάδας: Atalanta
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia, Chelsea, Inter
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

vaggelis2005 wrote:Δεν εχω δει αν το εχετε γραψει αλλα δε γινεται να σου λεει να επιλεξεις αποστολη για το camp πριν ανοιξουν οι μεταγραφες. Και αντε οτι το κανει αυτο, δε γινεται να μη σε αφηνει να προσθεσεις ατομα στη προετοιμασια που μολις ηρθαν με μεταγραφη.

Στάλθηκε από το Be Touch 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε αφήνει να προσθέσεις κανονικά, αν θυμάμαι καλά.
Αν δεν έχεις πάρει μεταγραφή Adu και Tsigalko, είσαι μικρός ακόμα... :-)

Twitch channel
Discord channel
4-4-1-1 tzor-el main tactic
4-1-4-1 tzor-el counter tactic
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

rimini wrote:Υπάρχει κάποιο παιχνίδι που βγαίνει κάθε χρόνο και κάνει μπαμ; Όλα εξελίσσονται λίγο κάθε χρόνο εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις. Και όταν μιλάμε για το Manager μιλάμε για "μικρό" παιχνίδι, χωρίς τις τεράστιες πωλήσεις και κεφάλαια να το στηρίζουν. Ενδεικτικά πριν 2-3 μέρες ο Miles ανακοίνωσε ότι οι πωλήσεις του 17 έφτασαν το 1 εκατομμύριο. Το FIFA 17 πούλησε σχεδόν 7 εκατομμύρια αντίτυπα... την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας του.
Πραγματικά απίστευτο και εγώ πίστευα το αντίθετο ότι έχει τεράστιες πωλήσεις σε σχέση με τα υπόλοιπα. Μου φαίνεται απίστευτο που πουλάνε περισσότερο τα Fifa και Pro και μιλάω εγώ που έχω φάει αμέτρητες ώρες στο Pro (από το pro 98 παίζω)..
-nani
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

rimini wrote:Είναι 1 εκατομμύριο ενεργοποιήσεις μέσω Steam οπότε αν δεν ήταν τόσο θα μπορούσε το ίδιο το Steam να βγει να το διαψεύσει. Εσύ γιατί δεν πιστεύεις το 1 εκ.; Πιστεύεις ότι είναι παραπάνω ή παρακάτω; Για απονομές, δεν ξέρω που το διάβασες, δεν έχουν πει ότι θα προσθέσουν κάτι.
Αυτό είχα ποστάρει εγώ εδώ(από τον επίσημο λογαριασμό του football manager στο instagram τον Μάρτιο)και στο site της sigames είδα αρκετούς να το γράφουν.. https://www.instagram.com/p/BRLXW4ggC7G/
Last edited by sheriff7 on Wed Sep 06, 2017 7:14 pm, edited 1 time in total.
-nani
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Η αναβαθμιση της ME ειναι απο τα τελευταια που πρεπει να ασχοληθουν. Καλο θα ηταν να την ψιλοφτιαξουν ωστε να μη φαινονται τοσο αστεια καποια γκολ που μπαινουν αλλα πρωτα πρεπει να επικεντρωθουν στο ιδιο το παιχνιδι.
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1961
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Εγώ όσο και αν χρειαστεί να περιμένω, όσο και αν ρισκάρω να το βρω πιο ακριβά, χωρίς σιντάκι, δεν το παιρνω... Θέλω να βλέπω το κουτί στο ράφι...
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

smtmk wrote:Η αναβαθμιση της ME ειναι απο τα τελευταια που πρεπει να ασχοληθουν. Καλο θα ηταν να την ψιλοφτιαξουν ωστε να μη φαινονται τοσο αστεια καποια γκολ που μπαινουν αλλα πρωτα πρεπει να επικεντρωθουν στο ιδιο το παιχνιδι.
Η μόνη εξαίρεση σε αυτό είναι οι πολύ γρήγορες κάρτες που βγαίνουν, αφού που δεν είναι ρεαλιστικό. Π.χ. βλέπω συχνά-πυκνά κίτρινη για το 1ο foul κάποιου παίκτη, πριν το 10' και στο κέντρο, κάτι που συνήθως το χαρίζουν οι διατητές ακόμα και αν είναι σκληρό.
Κατά τα άλλα συμφωνώ, η ME και γενικά η απεικόνηση της τακτικής είναι σε καλό επίπεδο (όπως και η ποικιλία από τα στατιστικά που κρατάνε), οπότε καλύτερα να ασχοληθούν με άλλα θέματα.

Κάποια πράγματα που θα ήθελα εγώ (τα περισσότερα απ'ότι είδα τα έχουν πει κι άλλοι):
  • Προπόνηση: Όπως είναι τώρα έχει λίγες επιλογές και δεν είναι αρκετά flexible. Πέρα από πιο λεπτομερή έλεγχο στην ανάπτυξη των παικτών, θα ήταν ωραίο κάποια στιγμή να προετοιμάζεις και συνεργασίες/αυτοματισμούς και να τους βλέπεις στους αγώνες.
  • Πληροφορίες για το οικονομικό προφίλ της ομάδας: Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον για εμένα να μπορώ να έχω στοιχεία για την αναγνωρισιμότητα της ομάδας παγκοσμίως, ώστε να κρίνω και το πως να κινηθώ στον τομέα και να ανεβάσω τα έσοδά μου. Για παράδειγμα, παίρνεις ένα report που σου λέει ότι στην Κίνα δεν σε ξέρει κανείς, στις ΗΠΑ σε ξέρουν αλλά δεν παίρνουν τα εμπορεύματά σου και στην Κορέα παρότι έχεις πωλήσεις είναι σε πτωτική πορεία. Από αυτό μπορεί να αποφασίσεις π.χ. να κάνεις περιοδεία στην off-season στην Κίνα, να αγοράσεις κάποιον Αμερικάνο παίκτη και να κάνεις συνεργασία με κάποιον Κορεάτικο σύλλογο.
  • Καλύτερη ισορροπία στην αξία των ποδοσφαιριστών: Γενικά έχει γίνει ΠΟΛΥ δύσκολο να πουλήσεις παίκτη όταν θες εσύ (ακόμα και αν είναι νέος και από καλή σεζόν), ενώ παίζουν άπειρες (σχετικά χαμηλές) προτάσεις για παίκτες που θες να κρατήσεις. Αυτό είναι πολύ χειρότερο, όπως είπε και κάποιος παραπάνω, για παίκτες μετά τα 30. Παράδειγμα από το save μου:
    Spoiler: show
    Image
    Καλώς ή κακώς αυτός σίγουρα δεν αξίζει ~1.5Μ που τον πούλησα εν τέλει. Άλλο παράδειγμα:
    Spoiler: show
    Image
    2.7M με αυτά τα attributes;
    Είπαμε, σημαντική η μεταπωλητική αξία, αλλά δεν είναι άλογα οι παίκτες να πρέπει να τους σκοτώνουμε όταν γερνάνε...
  • Λιγότερο παράλογες απαιτήσεις από παίκτες σε όχι top ομάδες: εδώ και χρόνια (από το FM '12 αν δεν κάνω λάθος) τρέχω να ανανεώσω ότι καλό παίκτη έχω στην ΑΕΚ με το που αρχίζω save, γιατί μετά από 1 καλή χρονιά (π.χ. πρωτάθλημα) ζητάνε παλαβά ποσά όπως π.χ. 8πλασιασμό των αποδοχών (που με τα παζάρια δεν πέφτει κάτω από 6πλασιασμό). Καταλαβαίνω να ζητήσουν αύξηση, αλλά δεν πιστεύω ότι αν πάρουμε το πρωτάθλημα ο Μάνταλος από 200K θα ζητάει 1.5Μ (πολύ περισσότερο αφού δεν υπάρχει άλλος στην ομάδα να παίρνει πάνω από 1Μ).
  • Διαφορετική προσωπικότητα προέδρων/διοίκησης: ο Perez (κυρίως μέχρι 2-3 χρόνια) πρακτικά αποφάσιζε για όλες τις μεταγραφές της Ρεαλ. Η διοίκηση της Arsenal από την άλλη, τα είχε/έχει παρατήσει όλα στον Wenger. Θα είχε ενδιαφέρον να υπάρχουν τέτοιες διαφοροποιήσεις στην προσέγγιση (παρότι θα σήμαινε ότι δεν θα άντεχα να παίζω με την Ρεαλ).
  • Interaction με παίκτες/δημοσιογράφους κλπ: Πολύ επαναλαμβανόμενο και σε πολλές περιπτώσεις λάθος ερωτήσεις από δημοσιογράφους (εκ των πραγμάτων είμαι φαβορί όταν είμαι πρώτος 4 αγωνιστικές πριν το τέλος, τι με ρωτάς;) και ποδοσφαιριστές (έχεις παίξει 30 παιχνίδια και είμαστε στον Φεβρουάριο, τι μου ζητάς θέση βασικού;). Πάντα θα είναι κατά την γνώμη ένα βαρετό κομμάτι, αλλά τουλάχιστον να μην είναι ΤΟΣΟ βαρετό/λάθος.
Αυτά τα λίγα...
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ποιο σημαντικο απο ολα ειναι το κοματι μεταγραφες που ειχα αναφερει εγω οπως ειπε και το παιδι. Το παιχνιδι ριχνει αποτομα στα 30 την αξια με αποτελεσμα να ΜΗΝ μπορεις να πουλησεις σωστα αλλα τσάμπα! Αυτο συνεπαγεται οτι πρεπει να ξεφορτωνομαστε αρκετους παικτες τοτε ΠΡΙΝ να ειναι αργα για δακρυα.Αν δεν το κανουμε τους κραταμε μεχρι 33-34 αναγκαστικα. Δεν γινεται στο παιχνιδι ο Μεσι να κανει ας πουμε 100 Μ και στα 31 του να παει 5-10 Μ ! ελεος απλα. Επισης πρεπει να αυξησουν τις πιθανοτητες πωλησης γενικως γιατι γινονται με μεγαλη δυσκολια οποτε δεν μπορεις να φτιαξεις τα οικονομικα οπως θες εσυ. Ευκολα μεγαλωνουν ΠΟΛΥ και οι απαιτησεις παικτων οπως ειπε και ο φιλος! Αυτα ειναι κρισιμα στοιχεια, για να δουμε τι θα ανακοινωσει η εταιρεια στις προσθηκες...
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”