Το καλύτερο ελληνικό site για το Football Manager

Moderator: Moderators

juvepaok
Amateur
Amateur
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ-JUVE

Re: Football Manager 2018 info

Thu Oct 12, 2017 6:28 pm

ωραία όλα αυτά αλλά έτσι όπως το βλέπω το πράμα 1 ώρα δεν θα φτάνει να ξεκινάς έναν αγώνα...παρα πολλές λεπτομέριες για ενα παιχνίδι και τις οποίες άμα δεν τις δίνεις σημασία δεν θα πετύχεις και κατι...

johndoe
Amateur
Amateur
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...

Thu Oct 12, 2017 6:30 pm

BillHoudini wrote:
Για να μη βρίσκω πρόβλημα στο τι κάνει κάθε επιλογή του σημερινού Tactical Creator έπρεπε να περάσω 2-3 μήνες κατά τη διάρκεια του FM16, στους οποίους κάθε μέρα διάβαζα guides από άτομα που εμπιστεύομαι, παίζοντας παράλληλα το παιχνίδι. Δεν ξέρω πόσος κόσμος έχει το χρόνο και την τρέλα για να το κάνει αυτό.

Ok, προφανώς έχεις πάει σε άλλο επίπεδο το τι θες από την ομάδα σου. Εγώ είμαι πιο καλόβολος στο να μην γίνεται ακριβώς αυτό που σκέφτομαι οπότε δεν με έχει απασχολήσει τόσο λεπτομερώς. Όπως σε καταλαβαίνω, φαν της σχολής Λομπανόφσκι πρέπει να είσαι :P

Για το trait οκ, δεν είχα δώσει σημασία αλλά ναι καλό ακούγεται.

Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Football Manager της ομάδας: Τρίκαλα @Φοινικόκαστρο
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Send message

Thu Oct 12, 2017 6:32 pm

rimini wrote:
Διαφορετικές ρουτίνες στημένων ανάλογα τη θέση του φάουλ. ΟΛΕ!

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
και μου φαίνεται ανάλογα αν είναι indirect ή direct
Image

γενικώς όμορφα πραγματάκια και με τις νέες θέσεις και με το briefing πριν το ματς και τα τετραγωνάκια και οι γραμμούλες...
ΟΜΟΡΦΙΕΣ

BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Torino
Status: "It's too easy to blame other people in football." Steven Gerrard

Thu Oct 12, 2017 6:37 pm

johndoe wrote:
BillHoudini wrote:
Για να μη βρίσκω πρόβλημα στο τι κάνει κάθε επιλογή του σημερινού Tactical Creator έπρεπε να περάσω 2-3 μήνες κατά τη διάρκεια του FM16, στους οποίους κάθε μέρα διάβαζα guides από άτομα που εμπιστεύομαι, παίζοντας παράλληλα το παιχνίδι. Δεν ξέρω πόσος κόσμος έχει το χρόνο και την τρέλα για να το κάνει αυτό.

Ok, προφανώς έχεις πάει σε άλλο επίπεδο το τι θες από την ομάδα σου. Εγώ είμαι πιο καλόβολος στο να μην γίνεται ακριβώς αυτό που σκέφτομαι οπότε δεν με έχει απασχολήσει τόσο λεπτομερώς. Όπως σε καταλαβαίνω, φαν της σχολής Λομπανόφσκι πρέπει να είσαι :P

Για το trait οκ, δεν είχα δώσει σημασία αλλά ναι καλό ακούγεται.

Off Topic:
Χαχαχα αναφορά σε Σοβιετικό προπονητή της Ντιναμό Κιέβου/Ουκρανίας; Μόλις κέρδισες έναν forumικό φίλο. :D

Τώρα για το αν είμαι απαιτητικός ή όχι δεν ξέρω, αλλά αν πάρεις 10 άτομα που παίζουν FM και ρωτήσεις 4-5 βασικά πράγματα για τον Tactical Creator, είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι ξέρουν στο περίπου, εμπειρικά, ή και καθόλου, τι πραγματικά κάνουν οι οδηγίες. Η λύση σε αυτό είναι ή να εξηγήσεις καλύτερα ως εταιρία το παιχνίδι, ή να το απλουστεύσεις.

Αυτή τη στιγμή γίνεται το αντίθετο, προστίθενται πράγματα χωρίς να ξεκαθαρίζονται τα παλιά και πες εγώ έχω καεί στις τακτικές, λίγες είναι οι νέες πληροφορίες. Αλλά ένας νέος παίκτης θα χαθεί εκεί μέσα, όπως χανόταν και πέρσι, αλλά λίγο παραπάνω πλέον με τα briefing και τις ιστορίες. Δίνονται συνεχώς αφορμές για να χαλάς το morale των παικτών σου. -mperdema (:

Anyway, ας μην είμαι φουλ αρνητικός, περιμένω να παίξω για να βγάλω συμπεράσματα, αλλά θα ήμουν πολύ πιο θετικός αν είχα δει αλλαγές στο pressing. Ελπίζω τουλάχιστον να έφτιαξαν τα θέματα σε Inverted Wingback και HalfBack.

Συνολικά το παράπονό μου είναι η έλλειψη δουλειάς στο αμυντικό κομμάτι των τακτικών, όπως press, vertical compactness, κλπ. Υπάρχουν ορισμένα συστήματα όπως του Cholo, του Klopp και του Nagelsmann, που με τις παρούσες επιλογές δε μπορείς να αναδημιουργήσεις.
You have to fight to reach your dream. You have to sacrifice and work hard for it.

Lionel Messi

Image

Tifo Profile
@BillHoudini

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/

Agent Of Chaos
Director Of Football
Director Of Football

Thu Oct 12, 2017 6:50 pm

ευλογημένος ο τύπος που σκέφτηκε το touch που δεν θα τα έχει όλα αυτά!!!!
Spoiler: show
Image

silverman
Indispensible
Indispensible
Football Manager της ομάδας: AEK,Roma,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Roma

Thu Oct 12, 2017 7:02 pm

Πολύ καλές ακούγονται οι βελτιώσεις, μένει να φανεί κ στην πράξη.
Ξεχωρίζω την ανάλυση των θετικών κ αρνητικών στοιχείων των προηγούμενων αγώνων (τα thumbs up & down κάτω από το διάγραμμα με την 11αδα στο tactics screen), τις αλλαγές στα στημένα κ φυσικά την προσθήκη των νέων ρόλων. Βέβαια τον trequartista στα πλάγια το λες κ ιεροσυλία, αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί :D.

Θα συμφωνήσω με τον houdini στο κομμάτι που αφορά τα επιπλέον team talk. Όπως φάνηκε από το video, το pre-match briefing φαίνεται να είναι ουσιαστικά ένα feedback των παικτών όσο αφορά την τακτική κ όχι μια ακριβή ανάλυση του τι θέλουμε από την λειτουργία της ομάδας στο επερχόμενο παιχνίδι. Βέβαια καλύτερα να περιμένουμε να το δούμε κ ingame γιατί όσο να ναι ένα μικρό video προφανώς δεν μπορεί να αποτυπώσει την πλήρη λειτουργία αυτού του section.

@johndoe
Αν δεν κάνω λάθος ο segundo volantero είναι το αμυντικό χαφ που πέρα από την αμυντική λειτουργία, έχει ως επιπλέον στόχο κ την βοήθεια στην οργάνωση του παιχνιδιού. Μια μίξη anchor man κ regista.

Anton Kousnij
Director Of Football
Director Of Football
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά

Thu Oct 12, 2017 7:22 pm

Ότι είπε ο agent.
Οφφτοπικ: προπονητες σοβιετικής σχολής με τη σειρά : Μπεσκοφ-Λομπανοφσκι-Ρομαντσεβ. Όταν μιλάμε για το τι κι τι κι τακα τακα,να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μπεσκοφ που για 10 χρόνια η Σπαρτακ Μόσχας έπαιζε το λεγόμενο "κρουζεβα" και "β στενοτσκου" που δεν μπορείς να απεικονίσεις εύκολα στο μάνατζερακι. Τέλος οφφτοπικ

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα

sheriff7
Trialist
Trialist
Football Manager της ομάδας: Lincoln Red imps,Gibraltar
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΒΑΝΤΟΥΖ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: @Sheriff791

Thu Oct 12, 2017 7:41 pm

[quote="BillHoudini"][quote="johndoe"][quote="BillHoudini"]

Τώρα για το αν είμαι απαιτητικός ή όχι δεν ξέρω, αλλά αν πάρεις 10 άτομα που παίζουν FM και ρωτήσεις 4-5 βασικά πράγματα για τον Tactical Creator, είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι ξέρουν στο περίπου, εμπειρικά, ή και καθόλου, τι πραγματικά κάνουν οι οδηγίες. Η λύση σε αυτό είναι ή να εξηγήσεις καλύτερα ως εταιρία το παιχνίδι, ή να το απλουστεύσεις.

Εγώ πάντως από τότε που διάβασα τον παρακάτω οδηγό καταλαβα ότι πρίν έπαιζα άλλο παιχνίδι.. :D. https://www.google.gr/amp/s/www.passion ... pairs/amp/

rimini
Moderator
Moderator
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini

Thu Oct 12, 2017 7:45 pm

Εξαιρετικός ο συγκεκριμένος οδηγός, τον οποίον μπορείτε να κατεβάσετε σαν pdf από εδώ:
https://community.sigames.com/topic/303 ... 5-updated/

Ακόμα πιο εξαιρετικό, ακόμα πιο αναλυτικό το Lines and Diamonds:
https://community.sigames.com/topic/345 ... ager-2015/

dalan2007
Rotation
Rotation
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Newcastle

Thu Oct 12, 2017 7:51 pm

να εισαι καλα τα κατεβασα :)
ImageImage

rimini
Moderator
Moderator
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini

Thu Oct 12, 2017 7:54 pm

Και το καθιερωμένο πλέον άρθρο του Τσακ:
http://www.fmgreece.gr/columns/fm2018-tactics/

BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, Torino
Status: "It's too easy to blame other people in football." Steven Gerrard

Thu Oct 12, 2017 7:59 pm

rimini wrote:
Εξαιρετικός ο συγκεκριμένος οδηγός, τον οποίον μπορείτε να κατεβάσετε σαν pdf από εδώ:

Εξαιρετικά guides για όποιον θέλει να παίξει τη full version του παιχνιδιού όπως παίζεται πλέον, γιατί κακά τα ψέματα, οι απαιτήσεις έχουν αλλάξει.

Ψάξτε επίσης τον Rashidi και τον Cleon, εξαιρετικοί "γραφιάδες" για το παιχνίδι.
You have to fight to reach your dream. You have to sacrifice and work hard for it.

Lionel Messi

Image

Tifo Profile
@BillHoudini

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/

johndoe
Amateur
Amateur
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...

Thu Oct 12, 2017 8:28 pm

BillHoudini wrote:

Off Topic:
Χαχαχα αναφορά σε Σοβιετικό προπονητή της Ντιναμό Κιέβου/Ουκρανίας; Μόλις κέρδισες έναν forumικό φίλο. :D

Είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα προπονητή που σχεδίαζε τα πάντα στο χαρτί και ήθελε να τα βλέπει στο γήπεδο χωρίς παρεκκλίσεις :wink:

Anton Kousnij wrote:
Οφφτοπικ: προπονητες σοβιετικής σχολής με τη σειρά : Μπεσκοφ-Λομπανοφσκι-Ρομαντσεβ. Όταν μιλάμε για το τι κι τι κι τακα τακα,να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μπεσκοφ που για 10 χρόνια η Σπαρτακ Μόσχας έπαιζε το λεγόμενο "κρουζεβα" και "β στενοτσκου" που δεν μπορείς να απεικονίσεις εύκολα στο μάνατζερακι. Τέλος οφφτοπικ

Μεγάλη αλήθεια, αλλά έδινε σαφώς περισσότερες ελευθερίες από τον Λομπανόφσκι.

BillHoudini wrote:
rimini wrote:

Εξαιρετικά guides για όποιον θέλει να παίξει τη full version του παιχνιδιού όπως παίζεται πλέον, γιατί κακά τα ψέματα, οι απαιτήσεις έχουν αλλάξει.

Ψάξτε επίσης τον Rashidi και τον Cleon, εξαιρετικοί "γραφιάδες" για το παιχνίδι.

++ για όλα.
Ειδικά το lines & diamonds είναι φανταστικό για τα βασικά τακτικής.

sheriff7
Trialist
Trialist
Football Manager της ομάδας: Lincoln Red imps,Gibraltar
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΒΑΝΤΟΥΖ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: @Sheriff791

Thu Oct 12, 2017 8:42 pm

rimini wrote:

Τέλεια δεν τον ήξερα τον δεύτερο τα κατέβασα όλα... :wink:

Nio 10
Manager
Manager
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona

Thu Oct 12, 2017 9:09 pm

ωραία πραγματάκια εμένα με έψησε το scouting αρκεί να μην μου φέρνει τους ίδιους κ ίδιους παίκτες στα report..