Ζητήματα ρεαλισμού!

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
koulis_21k
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Nov 23, 2012 11:32 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγαπητοι συναδελφοι καλησπερα σας.Θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε καποια θεματακια.Νομιζω οτι φετος στην S.I. το παρατραβηξανε λιγο με τον ρεαλισμο.Παιδια ειμαι σε κατασταση τρελας.Αυτο που γινεται φετος με το FM δεν το χω ξαναζησει τα τελευταια 10 και βαλε χρονια που ασχολουμαι με το παιχνιδι.Εχω απογοητευτει τοσο πολυ που εφτασα σε σημειο να το απεγκαταστησω απο τον υπολογιστη,Επειδη ομως θα βρεθουν πολλοι που θα μου πουν οτι το παιχνιδι ειναι ρεαλιστικο για να ναι κοντα στην πραγματικοτητα εγω θελω να επισημανω καποια πραγματα που εχω εντοπισει και για μενα ειναι απαραδεκτα.Πρωτο και καλυτερο πιστευω πως ειναι το ευρυτερα γνωστο προβλημα σε ολους,αυτο με τις τελικες προσπαθειες των αντιπαλων.Δε γινεται σε καθε παιχνιδι,η ομαδα που χειριζεται ο υπολογιστης να ειναι παντα πιο ευστοχη απο την ομαδα που χειριζομαστε εμεις.Ρεαλισμος ειναι να συμβαινει καποιες φορες που θα δινουν την αισθηση στο παιχνιδι οτι αγγιζει την πραγματικοτητα.Δε γινεται ολες οι ομαδες να παιζουν αμυνα για σεμιναριο καθε φορα που κανω πανω απο 30 τελικες προσπαθειες.και το χειροτερο ειναι οτι μιλαμε για ομαδες πολυ υποδεεστερες.Στον αντιποδα,δε μπορω να διαννοηθω πως ενω εχεις τους καλυτερους αμυντικους στο πρωταθλημα,οι αντιπαλοι αμυντικοι βαφτιζονται "Βασιλης Τσιαρτας" και με μια 40αρα μπαλια ειναι οι πρωτοι σε ασιστ στη χρονια αφηνοντας τους αμυντικους σου βιδωμενους οπως στο ξυλινο ποδοσφαιρακι.Ενα αλλο θεμα που πιστευω πρεπει να επισημανθει παιδια ειναι με τους τραυματισμους (εδω κλαιμε-πιστευω οτι ο Miles προσπαθησε καποτε να γινει προπονητης και τα κανει ολα αυτα για να μας εκδικηθει) που πιστευω οτι φετος εχουν ξεπερασει καθε γραφικοτητα.Ελεος.Επισης ενα ακομα θεμα εχει να κανει με την τακτικη,ολα τα χρονια δουλευω 3 συγκεκριμενες τακτικτες για να χω ευελιξια.Σε περιπτωση που ενα ματς στραβωσει και χρειαστει αλλαγη συστηματος,σας αναφερω οτι εδω εχω με στατιστικη 100% αποτυχια.Δεν εχω βαλει ουτε γκολ.Τη στιγμη που ολοι οι αντιπαλοι,οταν βαζουν εναν δευτερο επιθετικο στο παιχνιδι,ολο και καποιο γκολακι θα μου πεταξει.Ενα αλλο στατιστικο στοιχειο,το οποιο ειναι για γελια και για κλαματα,ειναι η " προαποφασισμενη" βουληση του παιχνιδιου για το αποτελεσμα χωρις κανεναν απολυτως ερεθισμο απο τις τακτικες των ομαδων,δηλαδη στις φυσιολογικες συνθηκες που απαρτιζουν το παιχνιδι.Και εξηγουμαι......Εχω ενα save το οποιο εξελιχτηκε αρκετα περιεργα,το οποιο ομως ναι μεν το παρατησα αλλα το διατηρω μονο για στατιστικους λογους,προχωρωντας το μονο με διακοπες και κανωντας quit/load προς εξακριβωση των λεγομενων μου.Οσες φορες και να παιξεις το παιχνιδι,οσες φορες και να αλλαξεις συστημα η ακομα και να αλλαξεις προσωπα το παιχνιδι σου δειχνει οτι ειναι προαποφασισμενο να χασεις και δεν παιζει ρολο τιποτα απο τα παραπανω.Εχει κουρασει πολυ και το θεμα με τις μεταγραφες,ειναι πολυ κοροιδευτικο για μενα,οταν πουλας καποιον παικτη και η τιμη του να μην μπορει να ανεβει ουτε 1 ευρω,και οταν πας εσυ να τον αγορασεις σου ζητανε ρητρες και μπονους και τα τριπλασια λεφτα απο οσα εσυ θα τον πουλαγες στο μαξιμουμ.Και τελειωνοντας να πω οτι στο save μου που εχω ξεκινησει ως ανεργος και βρισκομαι στην 4η χρονια,ολες σχεδον οι ομαδες,πλην των παραδοσιακων μεγαλων,εχουν χρεη,δε γινεται αυτο το πραγμα.....αν ειναι ετσι να μας δωσουν και κανα πτυχιο στα οικονομικα μπας και χρησιμευσει πουθενα.Πιστευω οτι στο θεμα ρεαλισμος η εταιρια εχει κανει χοντρα λαθη.Ειμαι απογοητευμενος απο το παιχνιδι φετος,γιατι ενω ειχε βελτιωσεις σε αρκετους τομεις,πιστευω οτι σε πολλα πραγματα εχει μεινει πολυ πισω.Δε ξερω ποσοι απο σας αντιμετωπιζετε τετοιου ειδους προβληματα αλλα πρεπει καποια στιγμη κατι να γινει....Συγνωμη αν σας κουρασα με το μακρυ μου λογο.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα.
Για την match engine το παιχνίδι δεν ξεχωρίζει αν είσαι παίκτης ή ομάδα του υπολογιστή. Οπότε δεν αδικεί κάποιον παίκτη αν έχεις για παράδειγμα πολλά δοκάρια. Το ίδιο μπορεί να τύχει και σε ομάδα που δεν διαχειρίζεσαι.

Για το προαποφασισμένο αποτέλεσμα σε παιχνίδι, δεν το έχω δοκιμάσει όσο εσύ, αλλά μου έχει τύχει να κρασάρει το παιχνίδι ακριβώς μετά έναν αγώνα και μετά να το ξαναπαίξω και να έρθει άλλο αποτέλεσμα.

Για τις μεταγραφές είναι σε ποιά ομάδα πας να ζητήσεις παίκτη, με τι σειρά πας να ζητήσεις, την περίοδο και τι ομάδα έχεις.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Καλησπέρα κι από μένα. Για φέτος έχεις μεγάλο άδικο. Έγινε πραγματικά καλή δουλειά όσον αφορά τον τακτικό ρεαλισμό και νομίζω πως αυτός επετεύχθη σε καλό βαθμό. Δε θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου, αλλά έχεις κάτσει να αναλύσεις την ποιότητα των 30 τελικών που λες ότι κάνεις; Είναι 30 τετ α τετ ή είναι 30 σουτ έξω από την περιοχή; Πόσα από αυτά είναι στον στόχο; Το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ για το παιχνίδι είναι πως δεν μετράει καθόλου η ποσότητα, αλλά η ποιότητα. Γιατί ναι μπορεί να χάσεις ένα ματς που έβγαλες 4-5 τετ α τετ, ενώ ο αντίπαλος σου σκόραρε με σουτάρα από τα 30 μέτρα, αλλά αυτό δε θα γίνει συνέχεια.

Επίσης να ξέρεις πως οποιοδήποτε λάθος κι αν έχει το παιχνίδι, υπάρχει πάντα ο τρόπος να το κερδίσεις. Τι θέλω να πω με αυτό; Πέρσι είχε το θέμα με τις πολλές σέντρες από τα μπακ στο δεύτερο δοκάρι. Μη ρεαλιστικό συμφωνώ, αλλά όχι και μη αντιμετωπίσιμο. Το εκμεταλλευόσουν στην επίθεση παίζοντας πολύ overlap και στην άμυνα έδινες παραπάνω προσοχή στα μπακ του αντιπάλου ώστε να τα περιορίσεις. Ένα λάθος που κάνουμε πολλοί, κι έκανα κι εγώ παλιότερα είναι πως θεωρούμε πως η τακτική μας είναι αυτή που πρέπει και πως το λάθος είναι στο παιχνίδι. Έτσι δεν πειραματιζόμαστε αρκετά με την τακτική, το παρατάμε εύκολα και απλά γκρινιάζουμε για το παιχνίδι. Θα σου πρότεινα να ποστάρεις εδώ την τακτική σου για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτή ώστε να σε βοηθήσουμε.

Επίσης θα σου πρότεινα να το δεις πιο χαλαρά, να αδιαφορήσεις για το αποτέλεσμα όταν παίζεις και να παρατηρήσεις λίγο παραπάνω το παιχνίδι. Δηλαδή πως δημιουργείς φάσεις εσύ, πως αμύνεσαι, πως αναπτύσσεται και πως σκοράρει ο αντίπαλος. Τέτοια πραγματάκια. Για παράδειγμα λες πως οι αμυντικοί του αντιπάλου γίνονται Τσιάρτες και οι δικοί σου δεν κάνουν τίποτα. Μήπως αυτό γίνεται γιατί η άμυνα σου είναι πολύ ψηλά, οι αμυντικοί σου πολύ αργοί και αρκεί ο αντίπαλος να πετάξει απλά την μπάλα μπροστά σε ένα επιθετικό πιο γρήγορο από τους αμυντικούς σου ώστε να βγάλει φάση;

Για τις μεταγραφές και τα συμβόλαια συμφωνώ πως αρκετά είναι μη ρεαλιστικά, αλλά οκ μπορούμε να ζήσουμε και με αυτό. Δεν είναι κάτι που σε μπλοκάρει να παίξεις. Για τα οικονομίκα καλά κάνουν. Δίνει περισσότερο ρεαλισμό. Για τραυματισμούς πολλοί παραπονιούνται. Δεν ξέρω αν φταίει η προπόνηση, αλλά εγώ δεν έχω πολλούς τραυματισμούς.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι μεταγραφές είναι όντως μη ρεαλιστικές ως προς τα ποσά που ζητάνε οι ομάδες και κάποιες φορές οι παίχτες.Δηλαδή δεν γίνεται να ζητάει από την Τορίνο 8εκ τον χρόνο ο Κιαερ.
Αυτό που μου χει χτυπήσει πολύ άσχημα είναι τα αμέτρητα χαμένα πέναλτι και οι κάρτες.Μιλάω φυσικά και για τον αντίπαλο και για εμένα.Πολλές κάρτες και πολλά χαμένα πέναλτι.
Κατά τα άλλα το καλύτερο μάνατζερ.

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Για τις τελικές προσπάθειες αρχικά πρέπει να γίνει ξεκάθαρο τι σημαίνει αυτό. Οι 30 τελικές μπορεί να είναι σουτ από τα 30 μέτρα κτλ και μόνο μία να είναι μεγάλη ευκαιρία για παράδειγμα. Προσωπικά προτείνω να μην βλέπει κάποιος αυτό το στατιστικό και να το ερμηνεύει ως "φάσεις" που έχει η ομάδα. Υπάρχουν ακριβώς από κάτω τα στατιστικά που λένε πόσα είναι τα επιμέρους μακρινά σουτ, κλασικές ευκαιρίες κτλ και με βάση αυτά να γίνεται η ερμηνεία του συστήματος.

Για να συνδέσω το πιο πάνω με τις τακτικές, συνηθίζεται όλοι μας να παίζουμε με "επιθετικές" τακτικες. Όταν πχ βάζει κάποιος πιο επιθετική νοοτροπία στο παιχνίδι, αυτό σημαίνει χοντρικά πως θα παίζει πιο ψηλά η ομάδα σε σχέση με τον ίδιο σχηματισμό με αμυντική νοοτροπία. Αν λοιπόν παίζει πιο ψηλά η άμυνα τότε σημαίνει και μεγαλύτερα κενά, ειδικά στην πλάτη της. Συνεπώς η ομάδα θα πιέζει ψηλά με αποτέλεσμα τον στραγγαλισμό του αντιπάλου, ο οποίος δεν θα μπορεί να δημιουργήσει φάσεις. Όσες όμως φάσεις καταφέρει να βγάλει μπορεί πιο εύκολα να είναι κλασσικές ευκαιρίες. Παράδειγμα είναι η Ρεάλ για παράδειγμα. Αν καταφέρει ένας να βγάλει μια καλή μπαλιά είναι σχεδόν σίγουρο τετ-α-τετ άρα και μια φάση με περισσότερες πιθανότητες να μπει γκολ. Αντίστροφα από την άλλη εστία έχεις μια ομάδα με πολλά κορμία πίσω και την επιτιθέμενη να παλεύει να βρει κενά και να αναγκάζεται να κάνει πιο τραβηγμένα σουτ για παράδειγμα. Έτσι έχουμε και μια ομάδα που κάνει 30 τελικές αλλά η μια δυο να είναι μεγάλες ευκαιρίες και μια ομάδα που να κάνει 7 τελικές αλλά οι 3 να είναι για παράδειγμα τετ α τετ που να γίναν τα 2 από αυτά γκολ. Έτσι ένα ματς με 30-7 τελικές λήγει πολύ φυσιολογικά και ρεαλιστικότατα με 1-2.

Για τους τραυματισμούς δεν υπάρχει θέμα. Εδώ και πολλά χρόνια είναι ρυθμισμένοι να είναι λιγότεροι από την πραγματικότητα. Αυτό βοηθάει και τους υπολοιπους να καταλαβαίνουμε πότε έχει άδικο κάποιος που παραπονιέιται για το θέμα. Βέβαια ότι είναι ρυθμισμένοι να είναι λιγότεροι από την πραγματικότητα δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει και ποτέ κανείς πολλούς τραυματισμούς αλλά γενικά μέσα στο παιχνίδι είναι λιγότεροι και αυτό δεν χωράει συζήτηση.

Οι μεταγραφές και τα ποσά έχουν τον τρόπο τους. Το κόλπο είναι να μην επιμένετε να αγοράσετε έναν συγκεκριμένο παίκτη και αν θέλετε έναν συγκεκριμένο να έχετε υπομονή ακόμα και για πολλές μεταγραφικές περιόδους. Καλό σκάουτινγκ και έγκαιρα ώστε να υπάρχουν πολλές επιλογές παικτών όταν έρθει η ώρα να καλυφθεί ένα κενό στην ομάδα και να μην χρειάζεται overspending για έναν παίκτη. Στις πωλήσεις δεν γίνεται να πωληθεί ένας παίκτης με καλή τιμή αν του συμπεριφέρεται ο προπονητής ως φύρα. Θέλει κάποιος να πουλήσει έναν που είναι backup και δεν παίζει καθόλου? Ας το βάλει να πάρει 5-10 ματς μήνα δεκέμβριου ή μάιο να πάρει ένα boost η αξία του. Επίσης όπως εμείς θέλουμε να αγοράζουμε φθηνά και να πουλάμε ακριβά το ίδιο θέλουνε και οι ομάδες του υπολογιστή, μόνο που αυτές είναι προγραμματισμένες να μην υποκύπτουν τόσο εύκολα όσο ένας από εμάς που θα έχει κόλλημα πχ να πάρει τον Μπεράρντι και θα δώσει και 30εκ πάνω από την αξία του για να τον αποκτήσει.
daBone13
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Mon Mar 06, 2017 2:55 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι δίνεται πολύ εύκολα offside. Και όχι δεν εννοώ να μην δίνει τόσα απλά να δίνει τα σωστά. Για παράδειγμα, γίνεται βαθιά μπαλιά από τον εξτρεμ μου και ο ένας παίκτης είναι ακτεθειμένος και τραβιέται έτσι ώστε να μην συμμετάσχει και η μπάλα περνάει από πάνω του έτσι ώστε να βγει τετ-α-τετ ένας άλλος παίκτης μου. αυτό θα το δώσει offside. Εγώ θεωρώ ότι δεν είναι γιατί δεν συμετάσχει καθόλου μα καθόλου στη φάση. αν κάνω λάθος πείτε μου.
User avatar
ShiniGummie
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Nov 02, 2016 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η φετινή match engine θεωρώ ότι είναι απ τις καλύτερες που έχουν βγάλει τα τελευταία 10 χρόνια. Μοναδικό μελανό σημείο κατ'εμέ,ε είναι τα πέναλτι ρε παιδιά. Δεν γίνεται σε όλα τα save μου φέτος να έχω ποσοστό επιτυχίας πέναλτι γύρω στο 50% και να χάνω ΟΛΟΥΣ τους αγώνες που πάνε στα πέναλτι.
Για να μην παραπονιέται κανείς μάλλον εγώ είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης, τι να πω :drinking: :drinking: :drinking:
Row row, fight the powah!
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι δεν είσαι εσύ ο γκαντέμης.Το ανέφερα κι εγώ παραπάνω.Πρέπει να Ναι bug.

Στάλθηκε από το HUAWEI P7-L10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
nikolaosaek
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sun Jun 07, 2009 5:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Διαγόρας Ραχών
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Καλό Πάσχα σε όλους παιδιά. Καταρχήν μιλάμε για ένα παιχνίδι!! ΔΕΝ γίνεται 100% ρεαλισμός. Πήγαινε για παράδειγμα να πάρεις δανεικό στο παιχνίδι τον Αραούχο στην ΑΕΚ. Ούτε με σφαίρες. Δεν μπορεί να λάβει υπ όψιν το παιχνίδι ιδιαίτερες καταστάσεις. Και εγώ έχω κατά μέσο όρο 2-3 δοκάρια!!!! Τι να κάνουμε.
Ο καλύτερος τρόπος για μεταγραφές είναι μετά τον Γενάρη να κλείσεις παίχτες που λήγουν τα συμβόλαια σε 6 μήνες(Ιούνιο). Εκεί θα έρθουν και μάλιστα πολύ καλοί παίχτες.
Μην αδικούμε το παιχνίδι. Νομίζω πως το φετινό είναι μακράν το καλύτερο. Και είπαμε, ρεαλισμός σε παιχνίδι ΔΕΝ γίνεται. Πάντα θα υπάρχουν μη ρεαλιστικά πράγματα.
koulis_21k
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Nov 23, 2012 11:32 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά όμως γίνονται και πράγματα ανεξήγητα.Συμφωνω με όλα όσα μου αναφέρατε και σαφώς πρέπει και εγώ κάπως να πειραματιστούν με τις τακτικές και τις οδηγίες.αλλα εδώ συμβαίνουν πράγματα ανήκουστα.εχω μία ομάδα τώρα και 5 αγωνιστικές πριν το τέλος είμαι περίπου στη μέση της βαθμολογίας,όσο κ αν παράξενο ακούγεται με την πλειοψηφία των από πάνω από μένα έχω κερδίσει τα ματς και με τους από κάτω μόνο ισοπαλία και ήττα έχει το μενού.Σε ένα άλλο save τελευταία αγωνιστική είμαι μια νίκη μακριά από πρωτάθλημα και παίζω με τον τελευταιο.προηγουμαι 2-0 στο 10' και λέω εντάξει χαλαρά.....έλα όμως που έγιναν τα πάνδεινα.....μένω με δεκα στο 30,καπάκι τρώω αυτογκόλ και καταλήγω να χάνω τελικά με πέναλτι που δεν ητανε.Επισης μου ζει τύχει ακριβώς το ανάποδο,να είναι οι αντίπαλοι με 10 παικτες αλλά ως εκ θαύματος παίζουν πάντα άμυνα αλά Μουρίνιο......Συμφωνώ σε όλα όσα λέτε αλλά ρε παιδιά μερικά πράγματα είναι ανεξήγητα.....
koulis_21k
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Nov 23, 2012 11:32 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και στο θέμα με τις μακρινές μπαλιές όταν διαπίστωναν μία ομάδα που να παίζει ετσι πάντα έβαζα οδηγία πιο βαθιά η άμυνα αλλά πάντα πέρναγε μια έστω μπαλιά και αυτή θα γινότανε γκολ.Επισης στο θέμα των τελικών έχετε ένα δίκιο καθώς η πλειοψηφία αυτών δεν είναι τετ α τετ αλλά από σέντρες και σουτβκαι αυτό γίνεται γιατί πάντα όλες σχεδόν οι ομάδες παίζουν με δύο ζώνες άμυνας μέσα στη περιοχή.Μονο εγώ δε μπορώ να το κάνω?έχω καταντήσει να κερδίζω Ρεάλ Μπαρτσελόνα Τσέλσι Γιουβέντους και λοιπά και χάνω από κάτι ,Λας Πάλμας και Οσασούνα να πούμε.......αυτό δεν είναι ρεαλισμος
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το σύστημα που ακολουθείς με τους δυνατούς είναι σωστό ενώ με τους αδύναμους θέλει βελτίωση (προφανώς δεν πρέπει να παίζεις με το ίδιο)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και το "ανήκουστα" είναι βαριά λέξη και λάθος. Για αρχή μπορείς να ρωτήσεις τον Klopp αν τα έχει ξανακούσει αυτά τα πράγματα ;)
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εμενα παντως στη barcelona τα πεναλτυ μια χαρα τα βαζουν απο οσο θυμαμαι! Ομως το παιχνιδι μου τραυματησε
το Μεσι για 2 μηνες πανω στα τελευταια κρισιμα ματς (με τσου-λου ημιτελικο!) και μου ειπε κανε ενεση αν θες να παιξει αλλο ενα
αλλα απο 2 μηνες θα παει 3-4 μηνες!!!!!!!!!!!!!!!!! και ειπα οχι... θα παιξω χωρις μεσι...
Οταν η αντιπαλη παιζει αμυνα Μουρινιο λα-πουλμε πρεπει να αλλαξεις τακτικη... φετος εμαθα λιγο καλυτερα να τη διασπαω...
Θελει τροπο γιατι εχει ελαχιστα κενα και μπορει να αρπαξεις και στην αντεπιθεση γκολ. Περισσοτερα στις τακτικες.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”