Τεχνικό Επιτελείο

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
panosLeGrand
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Oct 28, 2016 4:14 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά καλησπέρα. Εχω καιρο να παιξω fm και θεκω καποιες συμβουλες. Ποσο σημαντικο ρολο παιζει η δημιουργια σωστου τεχνικου επιτελειου; προεχει των παιχτων; και αν ναι,εχετε εναν οδηγο να μου εξηγει λιγο την χρηση του επιτελειου;

Ευχαριστω εκ των προτερων.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ναι είναι πολύ σημαντικό.
Χωρίς να φτιάξεις το επιτελείο σου όσο το δυνατόν καλύτερα ούτε να βελτιώσεις παίκτες μπορείς σε καλό βαθμό, ούτε να βρεις καινούριους μπορείς, ούτε να ξέρεις τι γίνεται με τους τραυματισμούς. Με άλλα λόγια, χωρίς να το φτιάξεις, δεν μπορείς να εξελίξεις την ομάδα ούτε άμεσα ούτε σε βάθος χρόνου.
Προσωπικά είναι το πρώτο πράγμα που κάνω όταν αρχίζω save, πριν ακόμα σετάρω την τακτική. Επίσης, στο τέλος κάθε σεζόν προσπαθώ να την βελτιώνω όπου γίνεται (είτε ποιοτικά, είτε ποσοτικά).

Όταν λες οδηγό τι εννοείς; Πώς βάζεις τις αρμοδιότητες ή πως διαλέγεις καλό επιτελείο;
panosLeGrand
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Fri Oct 28, 2016 4:14 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

johndoe wrote:Ναι είναι πολύ σημαντικό.
Χωρίς να φτιάξεις το επιτελείο σου όσο το δυνατόν καλύτερα ούτε να βελτιώσεις παίκτες μπορείς σε καλό βαθμό, ούτε να βρεις καινούριους μπορείς, ούτε να ξέρεις τι γίνεται με τους τραυματισμούς. Με άλλα λόγια, χωρίς να το φτιάξεις, δεν μπορείς να εξελίξεις την ομάδα ούτε άμεσα ούτε σε βάθος χρόνου.
Προσωπικά είναι το πρώτο πράγμα που κάνω όταν αρχίζω save, πριν ακόμα σετάρω την τακτική. Επίσης, στο τέλος κάθε σεζόν προσπαθώ να την βελτιώνω όπου γίνεται (είτε ποιοτικά, είτε ποσοτικά).

Όταν λες οδηγό τι εννοείς; Πώς βάζεις τις αρμοδιότητες ή πως διαλέγεις καλό επιτελείο;
Πως διαλεγω καλο επιτελειο. Ας πουμε αν ξεκινησω με Ολυμπιακο για να ξαναβρω λιγο τον μπουσουλα,χρειαζεται αλλαγη επιτελειου; ευχαριστω για την απαντηση!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Tsoufis1989
Trialist
Trialist
Posts: 75
Joined: Thu Aug 14, 2014 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Real Madrid
Status: Όταν έχεις φάει πολλά χαστούκια... φοβάσαι ακόμη και το χάδι!!!!!
Location: Toumpa Thessalonikis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75777
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντα το καλό επιτελείο παίζει σημαντικότατο ρόλο. Καταρχάς, ανάλογα με το τι καθήκοντα έχει, πρέπει να προσέξεις τα ανάλογα atts. Και άλλωστε τονιζονται περισότερο οφθαλμοφανεστατα στην οθόνη. Δηλ. αν ένας είναι π.χ assistant manager, τονίζονται συνήθως τα man management και η κρίση η τωρινή και μελλοντικών δυνατοτητων των παικτών. Αν είναι π.χ physio, μεγάλο ρολο παίζε το physiotherapy, adaptability κτλ. Όπως και πάντα προσέχω να στελεχωνω ανάλογα και την Κ-20. Με όσο το δυνατόν καλύτερα χαρακτηριστικά και να έχουν και υψηλό βαθμό για ενασχοληση με πιτσιρικους.
Τώρα για την μεγάλη ομάδα, προτιμώ να κάνω research μεχρι τελικής πτώσης και να βρισκω προσωπικό, που εκτός από τα συγκεκριμένα που θέλω, να είναι καλοί και στα υπόλοιπα, όσο γίνεται. Όσων αφορά για προπονητικό team, προτιμώ την ισορροπία. Κάποιον καλό στις τακτικές, κάποιον για αμυνα, άλλον για επίθεση,άλλον για τεχνική, άλλον για τερματοφύλακες, άλλον στα ψυχικά κτλ., άλλον για φυσική κατασταση κοκ. Και όταν ξεκλειδωνονται κι άλλες θέσεις, συμπληρώνω ανάλογα και πάντα με νόημα. Εκεί που κρίνω οτι θέλει η ομάδα το κατιτίς. Δίνω πολύ χρόνο σ αυτά. Επίσης προσπαθώ την προπόνηση να την κατανεμω όσο το δυνατόν καλύτερα. Να μην μπλεκονται πάνω απο 2 για το ίδιο κομμάτι. Αποδίδει καλυτερα.
Π.χ εγώ στην ΑΕΛ, που την έχω 9 σεζόν, είμαστε:
Manager, ass.manager, 3 football coaches, 2 physical coaches, 1 goalkeeping coach, 1 director of football, 1 head scout, 5 scouts, 1 head physio και 3 physios.
Επίσης 1 Διευθυντής Ακαδημιών.
Και στην Κ-20, έχω: 1 head coach, 2 coaches, 1 goalkeeping coach, 2 physical coaches και 2 physios.
Και τα έχω διαμορφώσει έτσι, διότι έχουμε πολλούς παίκτες στις ακαδημίες καιχρεαζεται και κει καλό προσωπικό. Επίσης, πάντα παρακολουθώ το παιχνίδι Κ-20 εναντίων αποφοιτων ακαδημίας (15-16χρ.) για να υπογράψω αυτούς που θέλω.
Τελικη συμβουλή: αν κάποιος δεν αφιέρωνει αρκετές ώρες στο structure του προσωπικού μιας ομάδας, τότε δεν παίζει manager, αλλα pro.
User avatar
johnnie_p13
Amateur
Amateur
Posts: 212
Joined: Mon Oct 29, 2007 2:51 pm
Football Manager της ομάδας: Chippenham Town
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
twitter: johnnietheGreat
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Μόλις ξεκίνησα να παίζω το fm17 και παρατήρησα οτι στην καρτέλα Information σε κάποιο staff member, δεν εμφανίζονται πλέον οι σχετικές μπάρες με player knowledge, tactical, training κλπ. Έχουν μετακινηθεί αλλού, ή έχουν αφαιρεθεί εντελώς;
ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ...
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”