Συμβαίνει τώρα στο save μου

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ζήτησες από διοίκηση να σου ανεβάσουν το ποσοστό;
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα δω μολις εχω χρονο και θα γραψω αν και φαινεται βελτιωση οποτε θα φτιαξει το πραγμα. Εσεις εχετε παντα 25 αδα η τη βγαζετε
με 20-22 παικτες? εγω τωρα εχω 23 νομιζω στην Α. Αν κανω 12 σεζον με Barcelona πιστεψε με θα εχω για να αγορασω 25 Νευμαρ
:P
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλά μην το λες. Η ομάδα είναι ήδη τοπ οπότε από ένα σημείο και μετά δεν θα έχεις κάποιο τρόπο να βγάζεις παραπάνω λεφτά αφού αγοράζεις 20+ χρονών και πουλάς 30+. Αν πχ. πουλήσεις Σουάρες δεν υπάρχει ουσιαστικά ισάξιος αντικαταστάτης. Μπορεί να δώσεις 100+ εκ. και να πάρεις χειρότερο παίκτη. Και είσαι τυχερός που πήρες φτηνά Dybala που είναι ο μόνος που πλησιάζει Messi.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μα οπως εχω αναφερει δεν περιμενω την περιοδο των μεταγραφων για να βρω παικτες, χαλαω αρκετο χρονο και στα ενδιαμεσα ψαχνοντας με "δυσαρεστημενους" παικτες και φυσικα παικτες που μπηκαν για καποιο λογο στην μεταγραφικη λιστα. Ακομα π.χ υπεγραψα εναν που δεν ειχε συμβολαιο βραζιλιανο, αρκετα καλο που οταν τον πηρα ποια εχει 23 ετων ενδεικτικη τιμη 24 Μ αν θυμαμαι καλα. Αυτος π.χ μπορει να πουληθει και 30 Μ και 40 Μ κατ ελαχιστο και ΔΕΝ εχω ξοδεψει δεκαρα. Ψαχνω τετοια πραγματα για να βγαζω λεφτα... Επισης οταν υπαρχει ταμειο προσπαθω να τσιμπησω 1-2 παικτες 16-19 ετων που θα μοσχοπουληθουν αργοτερα με πολλα λεφτα και γρηγορα κιολας... αν δω οτι σκαλωνει η πωληση προσπαθω με δανεισμο να μην πληρωνω μισθο και να παιρνω εστω λιγα Μ ! Γενικα κανω πολλα για τα λεφτα να γεμισει το σακουλι και πλεον θα ειμαι ανοδικος σιγα σιγα η και γρηγορα αν κανω και αλλο μπαμ τυπου Ραφηνια. Τα συμβολαια τα προτιμω 5ετιας οποτε τωρα και τιποτα να μην αγορασω εχω μια χαρα 20αδα και μαλιστα με παρα πολλα (σχεδον ολα) ανανεωμενα συμβολαια! Για να δουμε...
* θα σου πω κατι απλο... σε μια χρονια ο Vietto εβαλε τοσα γκολ σε τοσο λιγα παιχνιδια που πραγματικα ηταν KILLER και δε χρειαζοσουν ουτε Μεσι ουτε Σουαρες! Μερικοι παικτες ωρες ωρες
παιζουν απιστευτα. Απο τον Dybala περιμενα περισσοτερα χωρις να σημαινει οτι δεν μου πηγε καλα. Εφαρμοσα και φουλ rotation γιατι 3 καρπουζια σε μια μασχαλη δεν ειναι ευκολο.
βασικα τον Dybala αρχικα τον πηρα επειδη ηταν ΜΟΝΟ 40 Μ (με ειχαν αναμονη για καλυτερη προσφορα!!!) με σκεπτικο να τον πουλησω αμεσως η εστω μετα 1 χρονια με καμια 80-100 Μ !
Τελικα ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου! :D
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βγάζει αντίστοιχους. Αλλά και χειρότερους να βγάλει θα βγάλει χειρότερους για όλους, όχι μόνο για εσένα. Καλή η τακτική που χρησιμοποιείς με τις μεταγραφές αλλά επιμένω είσαι Barcelona. Πόσους παίκτες ισάξιους με αυτούς που έχεις θα βρεις τζάμπα ή φτηνούς; Με 1-2 μικρούς δεν γίνεται κάτι. Το ιδανικό για μένα είναι να παίρνεις 10 τον χρόνο ή βαριά τη διετία. Αν είσαι τυχερός 1 θα παίξει τελικά στην ομάδα σου, 2-3 δεν θα πιάσουν και ίσως πωληθούν και με ζημιά ή φύγουν τζάμπα, 4-5 δεν θα πιάσουν αλλά θα φέρουν πίσω τα λεφτά τους και 2-3 δεν θα χωρέσουν στην ομάδα σου αλλά θα φέρουν πολλά λεφτά. Επίσης, τα 5ετή συμβόλαια πλέον δεν λένε τίποτα. Ένα καλός παίκτης αυτά τα 5 χρόνια θα σου ζητήσει 15 φορές ανανέωση συμβολαίου. Μία από αυτές τις 15 να μην πάει καλά η συζήτηση μπορεί να σου φύγει τζάμπα τελικά ή να κάνει ρόιδο όλη την ομάδα.

* O Suarez είναι στο top3 επιθετικών στο παιχνίδι, αν όχι ο καλύτερος. O Vietto δεν ξέρω αν είναι καν στο top 30. Μπορεί να σου πιάσει αλλά η ουσία είναι ότι υποβαθμίζεις τη θέση. Η λογική είναι κάθε χρόνο να προσπαθείς να βελτιώνεις την ομάδα σου ή τουλάχιστον να τη διατηρείς σταθερή.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω λαβει μερικα μετρα... οταν κανω νεο συμβολαιο ΚΛΕΙΔΩΝΩ γρηγορα την ρητρα στα 120-150 Μ σιγουρα ! Καποια την εβαλα και 200 Μ αν θυμαμαι καλα! Οποτε δεν κοβει τη συζητηση ο παικτης απλα μερικοι ανεβαζουν λιγο τον μισθο, δεν πειραζει. Εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι καμια PARI με τους σαουδαραβες δε θα κανει χαλαστρα με τα πετρελαιο-δολαρα!!! Και
αμα τους βασταει ας δωσουν 150 Μ και ας τον χασω! Οποτε σχεδον στους περισσοτερους εχω ηδη κατοχυρωθει πολυ καλα! οσο αφορα τη διατηρηση οπως εχω πει τηρω το στα 29-30 χρονια οπωσδηποτε να πουληθει ο παικτης με 20-40 Μ αναλογα την αξια του ωστε να μπορεσω να τον αναπληρωσω με κανενα 22-23 ετων. Μεχρι τωρα το καταφερα καλα γενικα σε καποιους που ηθελα αλλα φυσικα κανεις δεν εγγυαται για ολους, δεν ειναι ευκολο. π.χ το Μεσι δεν τον δινω, ας γερασει. Αλλα ενα βασικο κορμο αν μπορεις να τους αντικαθιστας με τετοιο τροπο μονο κερδισμενος βγαινεις.
Δεν ξερω γενικα αν θα μου βγει 100% αλλα πιστευω ειμαι στο σωστο δρομο. Υπαρχει μια δυσκολια σε πωληση παικτων αφου το παιχνιδι δε σε αφηνει ισως σε πληθος πωλησεων αλλα ισως φταιει και το οτι ακομα δεν εχουν ενεργοποιηθει αλλα τοσα πρωταθληματα που θα προστεθουν απο βδομαδα σε βδομαδα. Εσυ τι λες ριμινι, με την ενεργοποιηση και αλλων πρωταθληματων θα αυξηθουν οι ομαδες, αρα και οι πωλησεις? θα ανεβει η ζητηση και αντιστοιχα και η πωληση γενικως? η ιδεα μου φαεινη ειναι?! Οσο προχωραει το παιχνιδι σε βαθος χρονιων μου αρεσει ακομα περισσοτερο!

* Συμφωνα με οσα ειπες συμφωνω , λογικα θα εχω δυσκολια να εχω ξανα αφρο τυπου Μεσι, Σουαρες και Νευμαρ. Θα δω στην πορεια πως θα το χειριστω, αν εχω χρημα λυνετε ευκολα αφου στην αναγκη θα τα σκασω χοντρα αρκει να ειναι μικρος σε ηλικια για να τον εχω χρονια!
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

greeneye1976 wrote:Οποτε δεν κοβει τη συζητηση ο παικτης απλα μερικοι ανεβαζουν λιγο τον μισθο, δεν πειραζει.
Εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι καμια PARI με τους σαουδαραβες δε θα κανει χαλαστρα με τα πετρελαιο-δολαρα!!!
Σωστή είναι η λογική σου αλλά αν δεν προσέχεις τα οικονομικά σου, σε βάθος χρόνου θα παρακαλάς να έρθουν οι Σαουδάραβες να αγοράσουν κανένα παίκτη.
Πάντα να θυμάσαι ότι τα νούμερα του μπάτζετ δεν βγαίνουν από τα κέρδη της ομάδας (έσοδα-έξοδα) αλλά τα ορίζει η διοίκηση με κάποια δική της φόρμουλα και αν τα χρησιμοποιείς εντελώς μεσοπρόθεσμα μπαίνεις (πολύ) μέσα ακόμα και αν κάνεις treble κάθε χρόνο. Είναι δική σου αρμοδιότητα να υπολογίζεις μέχρι που αντέχει ο προπολογισμός σου και να κινείσαι ανάλογα σε μεταγραφές/ανανεώσεις.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To αντίθετο θα γίνει. Έστω εσύ τώρα πουλάς έναν παίκτη και ζητάς 40 εκ. Επειδή έχεις "λίγους" παίκτες οι αντίπαλες ομάδες δεν έχουν πολλές επιλογές οπότε ίσως κάνουν προσφορά. Αν βάλεις και άλλα πρωταθλήματα θα αυξήσεις λίγο τις ομάδες αλλά θα αυξήσεις πολύ παραπάνω τις επιλογές που έχουν για αγορά οπότε μπορεί να κινηθούν για κάποιον άλλον αν τους φανούν πολλά αυτά που ζητάς. Αυτό το "το παιχνίδι δε σε αφήνει" που λες δεν στέκει. Και έχω και τέρμα χαρακτηριστικό παράδειγμα για να σου αποδείξω πως δεν στέκει:
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

rimini wrote:Επίσης, τα 5ετή συμβόλαια πλέον δεν λένε τίποτα. Ένα καλός παίκτης αυτά τα 5 χρόνια θα σου ζητήσει 15 φορές ανανέωση συμβολαίου.
Ξέρουμε αν την συχνότητα την έχουν βγάλει με κάποιο τρόπο από την πραγματικότητα και όχι αυθαίρετα; Αμφιβάλλω οτι στην Ρεαλ π.χ. κάθε χρόνο 6-7 παίκτες ζητούν ανανέωση την στιγμή που οι ανανεώσεις γίνονται σχετικά σπάνια (φέτος έγιναν πολλές μαζεμένες σε παίκτες που δεν είχαν ανανεώσει για καιρό ή ήθελαν να τους δέσουν).
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:To αντίθετο θα γίνει. Έστω εσύ τώρα πουλάς έναν παίκτη και ζητάς 40 εκ. Επειδή έχεις "λίγους" παίκτες οι αντίπαλες ομάδες δεν έχουν πολλές επιλογές οπότε ίσως κάνουν προσφορά. Αν βάλεις και άλλα πρωταθλήματα θα αυξήσεις λίγο τις ομάδες αλλά θα αυξήσεις πολύ παραπάνω τις επιλογές που έχουν για αγορά οπότε μπορεί να κινηθούν για κάποιον άλλον αν τους φανούν πολλά αυτά που ζητάς. Αυτό το "το παιχνίδι δε σε αφήνει" που λες δεν στέκει. Και έχω και τέρμα χαρακτηριστικό παράδειγμα για να σου αποδείξω πως δεν στέκει:
Με την ομαδα της ΑΕΚ καταφεραν τετοιο πραγμα? Και το λεω λογω χαμηλου μπατζετ λογικα εξαρχης.ποιος? κανενας δικος μας μηπως ?! ειδε απο editor ολα τα regens και τα αγοραζε? πως εγινε αυτο?! Εχω πειστει οτι το παιχνιδι "σε αφηνει" να πλουτισεις αλλα για δωσε
παραπανω πληροφοριες για το ποιος καταφερε τετοιο κουλο. Χριστος και αποστολος δηλαδη! -papas -papas -papas
Last edited by greeneye1976 on Mon Oct 23, 2017 7:04 am, edited 2 times in total.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παραπάνω πληροφορίες δεν έχω. Το sortitoutsi το ανέβασε που όπως συνηθίζει απλά το "έκλεψε" από αλλού. Δεν μου φαίνεται κάτι τόσο τρελό αφού μιλάμε για 2030. Αν και νομίζω ότι δεν είναι κανονική ροή παιχνιδιού, υποπτεύομαι ότι απλά πούλησε όλους τους παίκτες για να βγάλει το screenshot. Πάντως δεν χρειάζεται editor για να βρεις τα regens αν ξέρεις να ψάχνεις και έχεις όρεξη. Εγώ σε κάποια στιγμή σε σέιβ με Rimni έβρισκα 10 regens πχ. και έπαιρνα 1-2 γιατί είχα τόσους πολλούς που ούτς στην ακαδημία δεν είχα χώρο για άλλους ακόμα και με 30-40 δανεικούς.
ΥΓ: Αποφάσισε. Σε αφήνει το παιχνίδι να πλουτίσεις ή δεν σε αφήνει να πουλήσεις.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΥΓ2: Λίγη προσοχή παραπάνω στον τρόπο έκφρασης & γραφής.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μα ετσι και αλλιως ΔΕ χρησιμοποιω ποτε editor. Μονο 1 φορα τον χρησιμοποιησα απλα για να διορθωσω επιτελους
το ονομα επιθετο μου που το ενα το εβγαζε στα ελληνικα και το αλλο στα Αγγλικα! (αλλιως δε θα αγοραζα καν τον editor).
Και πως καταφερε να τους πουλησει ΟΛΟΥΣ σε μια χρονια κιολας? προφανως υποπτευομαι οχι νομιμα...!
Last edited by greeneye1976 on Sun Oct 22, 2017 11:38 pm, edited 1 time in total.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατί να μην καταφέρει να τους πουλήσει όλους σε μια χρονιά;; Στο έχω ξαναπεί. Αυτό που λες ότι το παιχνίδι δεν σε αφήνει να πουλήσεις πολλούς παίκτες μαζεμένους ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Είναι μία ακόμα από τις θεωρίες συνωμοσίας σου,
User avatar
silverman
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2121
Joined: Sat Feb 04, 2006 5:23 pm
Football Manager της ομάδας: AEK,Roma,Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Χαράς το κουράγιο σου βρε rimini
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”