Συμβαίνει τώρα στο save μου

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεύτερο συνεχόμενο τσου-λου και 5 τίτλοι σε μία σεζόν! (ΟΛΟΙ !)
Πλέον μπορώ να αλλάξω ομάδα σε άλλο πρωτάθλημα κιόλας...

Image
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Επειδη το 17 ειναι πολυαγαπημενη μου version και ειναι και η τελευταια εκδοση που τρεχει πολυ καλα στο λαπτοπ μου εξακολουθω να παιζω. Εχω ξεκινησει πολλους μηνες τωρα ενα journeyman save και πλεον βρισκομαι στην σεζον 28/29. Δεν περιμενα οτι θα το τραβουσα τοσο και ειπα τωρα να μοιραστω χοντρικα την πορεια μου χωρις δυστυχως να εχω σκρινσοτ απο οταν συνεβαιναν τα πραγματα λαιβ.
Ξεκινησα χωρις διπλωματα και προηγουμενη εμπειρια με ανοιχτα τα τοπ5 πρωταθληματα, την Πορτογαλια και την Ελλαδα.
Μετα απο μισο χρονο που απλα παταγα continue κατεληξα στην Aalen, τη μοναδικη ομαδα που μου εδωσε την ευκαιρια να κοουτσαρω, στην 3η κατηγορια Γερμανιας λιγες μερες πριν τον Ιανουαριο. Η ομαδα ηταν στην τελευταια θεση, γεματο υπερπληρωμενους 30+ χρονων κακους παικτες και 6000 χιλιαδες την εβδομαδα ηδη πανω απο το μπατζετ. Στη μεταγραφικη περιοδο εφερα κατι δανεικους αμφιβολου ποιοτητας και ξεκινησα. Πριν καν τελειωσει η σεζον ειχα παρει ποδι.
Spoiler: show
Image
Η ομαδα ηταν τελειωμενη και εγω κακος στο να σωζω ομαδες τις οποιες δεν εχω χτισει. Μετα απο αυτη την κακη εμπειρια ηλπιζα τουλαχιστον οτι καποια αλλη ομαδα θα με προσεξει μετα την πρωτη μου επαγγελματικη εμπειρια. Δυστυχως αυτο δε συνεβη και χρειαστηκε να φτασουμε 14 Δεκεμβρη του 17(δευτερη σεζον ingame δηλαδη) για να μου προταθει δουλεια απο μια αλλη ομαδα στην 3η κατηγορια Γερμανιας, την Osnabruck. Παρα το γεγονος οτι θα προτιμουσα να βρω δουλεια στην αρχη της σεζον και επισης να εμενα μακρια απο τη Γερμανια δεχθηκα τη δουλεια γιατι δεν ειχα αλλες προτασεις.
Η Osnabruck προβλεποταν να τερματισει στην πρωτη 5αδα αλλα οταν την ανελαβα βρισκοταν λιγο πανω απο τις θεσεις του υποβιβασμου. Παρολα αυτα, υπηρχαν βασεις και το ροστερ ηταν σαφως καλυτερο απο αυτο που αντικρυσα στην Aalen. Τον Ιανουαριο απλα εδιωξα καποιους υπερπληρωμενους 30+ για να ελευθερωσω το μπατζετ, πουλησα εναν νεαρο ελληνογερμανο για 65χ και πηρα 2 δανεικους για να υπαρχει βαθος στο ροστερ. Στο υπολοιπο μισο της σεζον εκανα 12 νικες, 2 ισοπαλιες, 4 νικες με αποτελεσμα να τερματισω στην 6η θεση.
Spoiler: show
Image
Η διοικηση, ικανοποιημενη, μου ανανεωσε το συμβολαιο και επιτελους θα ειχα την ευκαιρια να χτισω για πρωτη φορα το ροστερ απο την αρχη της σεζον. Το καλοκαιρι εκεινο προχωρησα στην υπογραφη 15 ελευθερων παικτων με μπατζετ το οποιο ελευθερωθηκε απο την φυγη 12 παικτων, μεταξυ των οποιων αλλος ενας μικρος με 50χιλιαδες.
Ικανοποιημενος οτι εκανα το καλυτερο δυνατο στη μεταγραφικη περιοδο και οτι, το πιο σημαντικο μερος του παιχνιδιου για μενα, ισορροπησα το μπατζετ, ξεκινησα τη σεζον.
Δεν ξεκινησαμε ομως καλα. Καθολου καλα..
Spoiler: show
Image
Βρισκομασταν σε θεσεις υποβιβασμου ενω σαν στοχο ειχα να ανεβουμε! Με καποιον τροπο καταφερα να μην απολυθω αλλα ειχα ξενερωσει που επεσα τοσο εξω. Το απλο 4-2-3-1 που εφαρμοζα δε δουλευε καθολου. Κατεληξα εν τελει σε ενα αλλο τυπο 4-2-3-1 με Wide Midfielders και second striker. Η συνεχεια ηταν καλυτερη με μια κοιλια τον Φλεβαρη και εδραιωθηκαμε στη μεση της βαθμολογιας.
Spoiler: show
Image
Τον Ιανουαριο δεν κινηθηκα για καποιον παικτη εκτος απο τον Παναγιωτη Τριαδη για να εχω μια ακομα επιλογη δεξια. Ειχα εμπιστοσυνη στο ροστερ μου και ειδικα σε καποιες θεσεις κλειδια(σεντερ μπακ, κεντρο, εξτρεμ) ειχα και απο εναν παικτη που θεωρουσα πολυ καλο για την κατηγορια. Η κοιλαρα στην αρχη της σεζον δεν ηταν θεμα ροστερ αλλα δικης μου ανικανοτητας να καταλαβαινω γρηγορα πώς πρεπει να παιζω. Τα λαθη μου ομως φαινονταν οτι μου ειχαν ηδη στοιχισει μια ανοδο εκτος αν πια πηγαιναμε τρενο στο υπολοιπο της σεζον. Και αυτο ηταν τελικα που συνεβη!
Spoiler: show
Image
Η ομαδα τερματισε πρωτη και εκτος απο την ανοδο ειχα και τον πρωτο μου τιτλο! Δε θυμαμαι δυστυχως πώς εξελιχθηκε η κουρσα προς τον τιτλο αλλα η συγκομιδη μου ηταν 69 βαθμοι με 20 νικες, 9 ισοπαλιες και 9 ηττες. Συγκριτικα, την προηγουμενη σεζον ελαβα 60 βαθμους με ρεκορ 18-6-14. 9 βαθμοι, μονο, παραπανω ηταν αρκετοι για να τερματισω πρωτος! Κομβικοι προς τον τιτλο ηταν ο επιθετικος μας Jonas Arweiler, ελευθερος απο τη Ντορτμουντ, με 17 γκολ σε 36 ματς. Επισης, ο αγνωστος πορτογαλος εξτρεμ Ze Domingos ειχε 9 γκολ, 9 ασσιστ σε 23 ματς και ο ετερος Πορτογαλος εξτρεμ Joao Reis 12 γκολ, 5 ασσιστ σε 38 ματς. (Γενικη συμβουλη σε οσους παιζουν με ομαδες μικρης φημης και μπατζετ να κοιτατε προς τις χαμηλες κατηγοριες της Πορτογαλιας. Υπαρχουν παρα πολλοι παικταραδες οι οποιοι ζητανε ψιχουλα σε μισθο.)

Μετα απο αυτο τον τιτλο ειχα να κανω μια επιλογη. Να συνεχισω στην Osnabruck, δικη μου πλεον ομαδα την οποια τη γνωριζα και να κανω ο,τι μπορω στη 2η κατηγορια ή να ψαχτω για κατι αλλο. Αλλα και να ψαχνομουν θα με ηθελε κανενας μετα απο τον τιτλο? Ενω ακομα δεν ειχα καταληξει, ξεκινησα να κλεινω καποιους καλους παικτες των οποιων το συμβολαιο τελειωνε και πριν καν φτασουμε 1 Ιουλιου ενιωθα οτι ηδη χτιζεται κατι καλο. Υπηρχε μεγαλυτερη ανεση στα συμβολαια που προσεφερα και η ανοδος εκανε την ομαδα ελκυστικη για περισσοτερους παικτες. Με νεα αυτοπεποιθηση, εγερνα στο να μεινω και να κανω ο,τι μπορω. Το πρωι της 1ης Ιουλιου 2019 ερχεται, οι παικτες-παλιοι και νεοι- μαζευονται στο προπονητικο για την πρωτη μερα της προετοιμασιας περιμενοντας με να βγω απο τα αποδυτηρια να τους υποδεχθω. Η ωρα περναει και εγω πουθενα. Ως αλλος Μαρκο Σιλβα, βρισκομουν ηδη στο αεροπλανο πετωντας προς αλλη χωρα, αλλο πρωταθλημα, αλλου οριζοντες.
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ωραίος. Τέτοια σειβ είναι μεγάλη πρόκληση κάθε φορα Κ χτίσιμο όταν αλλάζεις ομάδα


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το αεροπλανο προσγειωνεται. Τρεχω να παρω ταξι γρηγορα φοβουμενος μη με αναγνωρισουν οι παπαρατσι. Κανεις δεν αναγνωριζει ομως τον προπονητη που οδηγησε σε τιτλο την Osnabruck. Δεν πειραζει, μια μερα θα με ξερουν. Παω στα γραφεια της ομαδας και υπογραφω γρηγορα πριν αλλαξουν γνωμη. Ειμαι πλεον προπονητης της Ρεαλ! Της Real Zaragoza εννοω. Η ομαδα βολοδερνει στη 2η κατηγορια Ισπανιας και αφου τερματισε 14η την προηγουμενη σεζον, 5 βαθμους απο τον υποβιβασμο, ηθελε μια αλλαγη στον παγκο της. Εκτος απο τη Zaragoza συνεντευξη περασα και απο τη Λεβαντε που ηταν στη 2η κατηγορια αλλα τη δουλεια την καπαρωσε ο γνωστος μας Μιτσελ.
Στοχος της διοικησης ειναι μια mid-table θεση και το season preview περιμενει οτι θα τερματισουμε 10οι. Κοιτωντας το ροστερ νιωθω οτι μπορουμε να κανουμε παραπανω απο αυτο με καποιες προσθηκες αλλα κραταω τις προσδοκιες χαμηλα. Εχουμε μια επιθετικαρα στο ροστερ που θα μας φυγει στο τελος της σεζον γιατι δεν ανανεωνει, τον Vinicius Araujo. Εγω φερνω ελευθερους αριστερο και δεξι μπακ για βαθος και προχωρω στις πρωτες αγορες της καριερας μου. Πρωτα ερχεται ο Bruno Costa απο την Πορτο με 120χ που παιζει ανετα σε οποιαδηποτε θεση μεσοεπιθετικα και λιγες μερες αργοτερα ακολουθει ο Adrien Hunou απο τη Ρεν με 450χ με σκοπο να καλυψει τη θεση στο 8 ή και στο 10. Φερνω δανεικο τον Borja San Emeterio απο τη Σεβιλλη που βρισκοταν στην ομαδα περυσι και τον συμπαθουν οι οπαδοι και ως ελευθερους τον Δημητρη Κολοβετσιο και τον Harry Wilson. Για να αντισταθμισω τις αγορες προχωρω και σε πωλησεις καποιων παικτων που συνολικα φερνουν στα ταμεια 1 εκατομυριο. Η σεζον ξεκιναει.
Spoiler: show
Image
Το πρωτο μισο της σεζον ειναι οπως εγω το περιμενα ασχετα αν οι υπολοιποι με θεωρουν εκπληξη. Η ομαδα ποτε δεν βγηκε εκτος 5αδας και για μεγαλα διαστηματα ημασταν και πρωτοι. Αναλυτικα δε θυμαμαι την πορεια δυστυχως μιας και δεν αποθηκευεται το past positions για προηγουμενες σεζον για να δουμε σε ποιες θεσεις κυμαινομασταν. Τον Γεναρη δεν κανω τιποτα σχεδον. Βρισκω ευκαρια και τσιμπαω ελευθερο τον Λιμνιο με συμβολαιακι της πλακας και καπακι τον δανειζω σε αλλη ομαδα με deal που θα μου εξασφαλισει 500χ για το υπολοιπο μισο της σεζον. Για αλλες 300χ πουλαω και ενα μικρακι στη Χιχον και συνεχιζουμε.
Spoiler: show
Image
Οι παικτες γυρισαν με κιλα απο τις γιορτες και μεχρι να τα χασουν καηκε ο Γεναρης. Μετα ομως ξεκιναει ενα τρελο σερι που διακοπτεται μονο απο 2 ισοπαλιες και 1 ηττα μεχρι το τελος της σεζον. Με τετοια φορμα δε γινεται παρα να τερματισουμε πρωτοι.
Spoiler: show
Image
86 βαθμοι, ρεκορ 26-8-8 καλυτερη επιθεση του πρωταθληματος και 3η καλυτερη αμυνα! Δευτερος προσωπικος τιτλος για μενα, αυτη τη φορα σε μια ιστορικη ομαδα με καλες εγκαταστασεις που μπορει να προσελκυσει καλυτερους παικτες. ΔΕΝ ΠΑΩ ΠΟΥΘΕΝΑ! Κορυφαιος παικτης με διαφορα ο Αραουχο με 32 γκολ σε 43 εμφανισεις ενω ασπροπροσωπο με εβγαλαν και ο Κοστα με τον Hunou. Ο Wilson πηρε μπροστα στο 2ο μισο της σεζον επισης και βοηθησε πολυ στην πορεια προς τον τιτλο. Συνολικα η Best Eleven οπως την εχει κρατησει το παιχνιδι:
Spoiler: show
Image
Η διοικηση ενθουσιασμενη μου ανανεωνει το συμβολαιο και εγω επιτελους θα συμμετεχω σε ενα κορυφαιο πρωταθλημα. Τα κερδη ομως απο το πρωταθλημα δεν φτανουν ουτε για ζητω για να σταθει μια νεοφωτιστη στη La Liga ενω ο κορυφαιος μου Αραουχο ουτε που συζηταει να ανανεωσει το συμβολαιο και φευγει ελευθερος στη Γκινκαμπ της Γαλλιας. Επισης, παρα το γεγονος οτι εκανα μια τοσο καλη σεζον δε μου ερχεται ικανοποιητικη προταση για καποιον παικτη μου οποτε αρκουμαι στο να πουλησω παικτες που ηταν ηδη backup και στο ταμειο μπαινει 1 εκατομμυριο. Την 1η Ιουλιου 2020 εχω ηδη κλεισει 4 ελευθερους. Τον Κωστα Τσιμικα, τον τερματοφυλακα Diallo απο την Ρεν, τον επιθετικο Τσουμα απο τη Σεβιλλη και τον Γαλλο σεντερ μπακ Peybernes που εμεινε ελευθερος απο τον Ολυμπιακο. Ακολουθει η αγορα για 575χ του Luca Valzania απο την Atalanta και του Nampalys Mendy για 1.5 εκατομμυριο απο τη Τζενοα. Χρειαζομαστε επιθετικο και προκυπτει φοβερη ευκαιρια. Ο γνωστος μας Πονσε εχει μεινει ελευθερος απο τη Ρομα μετα απο διαδοχικους αποτυχημενους δανεισμους και ειμαι σιγουρος οτι στα χερια μου μπορει να μεταμορφωθει σε τερας. Τον κλεινω με τεραστιο συμβολαιο για τα δεδομενα μου ενω για να ικανοποιησω τη διοικηση που ζηταει high profile παικτες κλεινω και τον Fabregas ελευθερο απο τη Τσελσι.
Θεωρητικα ειχα ενα αναβαθμισμενο ροστερ και ισως κατι θα μπορουσα να κανω. Η σεζον ξεκιναει. Τα αποτελεσματα ειναι αθλια:
Spoiler: show
Image
10 ηττες, 3 ισοπαλιες και μολις 1 νικη στα πρωτα 14 παιχνιδια. Για αλλη μια φορα φανηκε η αδυναμια μου να προσαρμοστω. Ενω συνολικα πηρα ποιοτικους παικτες, δεν αναβαθμιστηκα στις θεσεις των εξτρεμ στα οποια βασιζομαι αρκετα. Η αληθεια ειναι οτι ψαχτηκα αρκετα σε αυτες τις θεσεις αλλα οι πραγματικα καλυτεροι παικτες ηταν εκτος των οικονομικων μου δυνατοτητων. Πιστεψα οτι ο Κοστα, ο Γουιλσον και ο Λημνιος θα τραβουσαν κουπι αλλα διαψευστηκα. Μετα τα πρωτα δειγματα και πριν ληξει η μεταγραφικη περιοδος ελευθερων παικτων, αδραξα την ευκαιρα και τσιμπησα τον Αυστριακο Julian Baumgartlinger που εμεινε ελευθερος απο τη Λεβερκουζεν και μπορουσε να προσφερει στο χωρο του κεντρου. Επροκειτο για εναν πραγματικα σπουδαιο παικτη με φοβερο natural fitness, 17 pace και εξαιρετικα mentals.
Σε εκεινο το σημειο συνειδητοποιησα οτι το κεντρο μου ειναι υπερφοτωμενο με ποιοτικους παικτες συγκριτικα με τα πλαγια στα οποια βασιζομουν παρα το οτι ηταν αδυναμα.
Αποφασισα λοιπον να αλλαξω τακτικη και να παιξω χωρις εξτρεμ σε ενα 4-3-1-2 το οποιο ειχα χρησιμοποιησει και σε σειβ με την Τσεστερ και δουλευε εξαιρετικα(πρεπει να ειναι τακτικη την οποια ειχε ανεβασει τοτε ο DrGonzo αν δεν κανω λαθος). Με τον τροπο αυτο στο κεντρο ειχα τριαδα Julian-Fabregas-Mendy με τον Valzania μπροστα τους. Πιο ποιοτικο απο το να βασιζεσαι στο Χαρι Γουλσον και στον Δημητρη Λημνιο.
Με νεα τακτικη πλεον η σεζον συνεχιζεται:
Spoiler: show
Image
Στο πρωταθλημα μαζευουμε ποντους ενω οπως βλεπετε πραγματοποιουμε εξαιρετικη πορεια μεχρι τα ημιτελικα του Κυπελλου εχοντας βεβαια και πολυ ευνοικες κληρωσεις. Αποχαιρετουμε το κυπελλο με εμφατικη νικη επι της Ρεαλ Μαδριτης στην εδρα μας, η πρωτη μας νικη απεναντι σε κορυφαια ομαδα. Τον Γεναρη δεν εχω οικονομικο περιθωριο να κινηθω για κανεναν παικτη οποτε συνεχιζουμε ετσι. Η νεα τακτικη αποδιδει πολυ καλυτερα και με νεα ψυχολογια αντιμετωπιζουμε το υπολοιπο μισο του πρωταθληματος οποτε και συνηθιζω να πραγματοποιω τις καλυτερες μου εμφανισεις:
Spoiler: show
Image
Εξαιρετικο υπολοιπο της σεζον. Κερδιζω ολοκληρη Βαλενθια ενω φερνω και Χ στο Καμπ Νου! Η ομαδα τερματιζει 13η, 4 βαθμους μολις πανω απο τις θεσεις του υποβιβασμου με ρεκορ 11-10-17!
Spoiler: show
Image
Η αλλαγη συστηματος αλλαξε τα παντα. Η ομαδα εβαλε πολλα γκολ αν και δεχθηκε και αρκετα. Εδω η Best Eleven:
Spoiler: show
Image
Ο Πονσε και ο Τσουμε αλληλοταιζονταν και σκοραραν μαζι 33 γκολ. Ξεχωρισε και ο Φαμπρεγκας κυριως μεσω πεναλτι. Ως προς τον Φαμπρεγκας πρεπει να ξεκαθαρισω κατι τωρα γιατι θα φανει ξεκαθαρα και στην επομενη σεζον. Επειδη ηθελα να τον ξεζουμισω οσο περισσοτερο γινεται αλλα και απο περιεργια καπου μεσα στη σεζον τον εκανα αρτιστα των στημενων μεσω του in game editor. Αν ηξερα οτι θα μοιραστω την ιστορια δε θα το εκανα αλλα τι να κανουμε τωρα. Συγκεκριμενα, του εδωσα 20αρια στα free kick, corner, long shots αν θυμαμαι καλα ενω την επομενη σεζον του εδωσα και 20 στα κρυφα attributes consistency και important games. Και αυτο θα φανει πολυ στην επομενη τρελη σεζον οταν και θα τον περιβαλλουν καλυτεροι παικτες.. Το λεω για λογους διαφανειας για να μην απορειτε.
Η τακτικη αποδιδει εξαιρετικα αν και γενικα δεν την πολυευχαριστιεμαι και γιατι δεν ειναι δικη μου και επειδη προτιμω να παιζω με εξτρεμ. Παρολα αυτα, ενιωσα οτι δε μπορω να την αλλαξω γιατι με αυτη σωθηκα και επειδη τα οικονομικα της ομαδα παρεμεναν μετρια με αποτελεσμα να μη μπορω να υπογραψω καλους εξτρεμ.
Το καλοκαιρι ερχεται και την 1η Ιουλιου εχω ηδη 4 νεους παικτες. Εναν νοτιοαφρικανο regen τερματοφυλακα, τον αριστερο μπακ Diego Rico, το δεξι μπακ Andre Vidigal απο την Pacos Ferreira και για βασικο δεξι μπακ αγοραζω απο τον Παναθηναικο με 800χ τον Fernando Fonseca. Ως ελευθερο τσιμπαω τον επιθετικο Ante Rebic ως παρτενερ του Ponce στην επιθεση και το σεντερ μπακ Pedro Pinto για να εχω τετραδα στα σεντερ μπακ. Ακολουθησε η αγορα του γνωστου πρωην wonderkid Tielemans με 4 εκατομμυρια απο τη Μονακο απο οπου και εφυγες ως αποτυχημενος. Ως προς τις εξοδους φευγουν αρκετοι ως ελευθεροι και πουλαω στη Nancy για 1 μυριο τον Adrien Hunou που με υπηρετησε πολυ καλα.
Στοχος της σεζον ειναι η πολυ γρηγορη επιβιωση και μια θεση στη δεκαδα. Η σεζον ομως εκρυβε εκπληξεις:
Spoiler: show
Image
Στο πρωτο μισο της σεζον η ομαδα ειναι πρωτη με την Ρεαλ και την Ατλετικο να μας κυνηγουν λυσσασμενα! Αυτη η εξελιξη ειναι κατι που δεν περιμενα με τιποτα. Το ροστερ δε δικαιολογει αυτα τα αποτελεσματα. Ο Πονσε με τον νεο του παρτενερ Ρεμπιτς ειναι σεληνιασμενοι και με τα πειραματα μου πανω στον Fabregas εχω δημιουργησει ενα τερας που πυροβολει απο παντου! Ειναι δυνατον αυτη η ομαδα να πηγαινει για πρωταθλημα? Η διοικηση δε συμμεριζεται αυτη την αποψη διοτι τον Ιανουαριο δε μου δινει χρηματα. Αρκουμαι στην αγορα του Joao Felix απο την Μπενφικα για 375χ(πληρωνε 120 εκατομμυρια εσυ κοροιδο Ατλετικο) για να ενισχυσω ακομα περισσοτερο τις θεσεις 8-10. Εδω ο δευτερος γυρος του πρωταθληματος:
Spoiler: show
Image
Οι παικτες καταρρεουν, η ντοπα μαλλον τελειωσε. Η πιεση ειναι αφορητη και η ομαδα δε γινεται Λεστερ. Οχι οτι τα αποτελεσματα ειναι καθολου ασχημα βεβαια, απλα επιστρεφουμε στα φυσιολογικα. Ο φοβερος πρωτος γυρος ομως ειναι αρκετος ωστε η ομαδα να μαζεψει τοση διαφορα απο τις πιο κατω θεσεις ωστε ο δευτερος γυρος δεν ηταν αρκετος για να την ριξει πολυ:
Spoiler: show
Image
Η Zaragoza τερματιζει 3η στη Λα Λιγκα, αφηνοντας πισω της την Μπαρτσελονα. Η ομαδα μετα απο αυτη την απιστευτη σεζον θα συμμετεχει του χρονο στο Τσαμπιονς Λιγκ! Μα ξεχασαμε ομως κατι. Στο Κυπελλο πώς τα πηγαμε? Τονιζω οτι οι φασεις του Κυπελλου παιζονται στο πρωτο μισο της σεζον:
Spoiler: show
Image

Και πώς να μη το παρουμε οταν αφηνουμε ξερες τη Ρεαλ και την Ατλετικο! Ο Fabregas στον επαναληπτικο με την Ρεαλ κανει την εμφανιση της σεζον και βαζει 3 γκολ στο Μπερναμπεου για να μας οδηγησει στον ημιτελικο.
Φοβερη σεζον, τρελη 3η θεση και τριτος τιτλος για μενα και πρωτο κυπελλο! Εδω η ενδεκαδα της χρονιας:
Spoiler: show
Image
Το διδυμο Πονσε-Ρεμπιτς σκοραρει 40 γκολ ενω οταν ο Ρεμπιτς τραυματιζεται αναλαμβανει ο ριτζεν της ακαδημιας Marco Gomez με 16 γκολ σε 25 εμφανισεις. Για τον Φαμπρεγκας τι να πουμε. 29 γκολ σε 45 εμφανισεις παιζοντας στη θεση 8 και 10, μας πεθανε στις σουταρες και τα φαουλ και συμπληρωσε με τα πεναλτι. Δεν παιζει να εβαλε γκολ εντος περιοχης ολη τη σεζον. Στους αρνητικους ο Tielemans που δεν προσεφερε σε αντιθεση με τον Joao Felix που μοιραστηκε χρονο με τον παντα σταθερο Valzania.

To save ομως υποτιθεται οτι ειναι journeyman. Πρεπει να κοιταω και την παρτη μου. Αυτη η χρονια ανεβασε τις μετοχες μου ως προπονητη. Ειχα να παρω μια νεα αποφαση. Δεν ειναι η πρωτη φορα που σε σειβ κανω μαγικη χρονια με νεοφωτιστη ομαδα και βγαινω Ευρωπη χωρις να το περιμενω. Ομως γνωριζω οτι η χρονια αυτη δεν αντικατοπτριζει την πραγματικη ποιοτητα της ομαδας. Η ομαδα ειναι απλα οκ και με το Τσαμπιονς Λιγκ στη μεση σιγουρα την επομενη σεζον θα κατρακυλουσε στο πρωταθλημα. Μεσα σε ολα αυτα, ενιωθα παγιδευμενος στην τακτικη γυρω απο την οποια εχτισα την ομαδα ενω δεν υπηρχε και περιπτωση να κρατησω τον Φαμπρεγκας διοτι ενιωθα πλεον οτι μου αλλοιωνε τον ρεαλισμο του σειβ. Με αυτα στο μυαλο μου παταω continue κρατωντας τα αυτια μου ανοιχτα σε προτασεις.
Το καλοκαιρι αγοραζω τον Σαν Εμετεριο για 1.4 μυρια γιατι τον αγαπανε οι οπαδοι, παιρνω ελευθερο τον Tammy Abraham απο την Τσελσι, αγοραζω για 6 μυρια τον Timothy Fosu-Mensah απο τη Γιουναιτεντ και τον Ponck απο τη Γκιμαραες για 750χ. Δινω ο,τι εξτρεμ μου εχει μεινει απο εδω και απο κει και τσιμπαω 9 εκατομμυρια για τον Ρεμπιτς απο τη Σαουθαμπτον. Καλος ο Ρεμπιτς αλλα κοντευει τα 30. Ο Abraham θα τα καταφερει εξισου καλα ενω εχω και τον Marco Gomez που ειναι και της ακαδημιας. Στο σουπερ καπ το οποιο εχει και επαναληπτικο για καποιο λογο κερδιζω εντος τη Ρεαλ 2-0 αλλα εκτος χανω 3-0. Στον ομιλο του Τσαμπιονς Λιγκ πεφτω στην Παρι, την Ιντερ και την Μπριζ. Παμε για εξοδο στο Γιουροπα δηλαδη. Στα πρωτα 3 ματς πρωταθληματος εχω 2 νικες και 1 ηττα απο τη Ρεαλ. Και παμε για το πρωτο ματς με τη Μπριζ.
Στο αεροδρομιο και λιγο πριν το βαλω σε flight mode το τηλεφωνο μου χτυπαει. Ειναι ο Μοντσι, τεχνικος διευθυντης στη Ρομα. Με ρωταει αν ενδιαφερομαι για μια νεα προκληση. Ναι του λεω, ερχομαι τωρα Ρωμη. Οχι, στη Σεβιλη θα πας μου απανταει. Τους ειχε μια υποχρεωση και με προτεινε, μου εξηγει, με αποτελεσμα να με θελουν για τη θεση. Κλεινω το τηλεφωνο γρηγορα αλλα πριν προλαβω να κουνηθω το αεροπλανο ειχε ξεκινησει. Δεν πτοουμαι ομως. Παραγγελνω ουισκι και δινω χαρτακι στην αεροσυνοδο οτι εχω βομβα στην τσαντα μου και οτι αμα δε μου ανοιξει την εξοδο κινδυνου θα την πυροδοτησω. Βαζω το αλεξιπτωτο και ετοιμαζομαι. Η αεροσυνοδος ζηταει απο τους επιβατες να βαλουν τις ζωνες ασφαλειας τους. Υπακουν ολοι εκτος απο τον Φαμπρεγκας ο οποιος ακουγε μουσικη στα ακουστικα του. Η εξοδος κινδυνου ανοιγει και ως αλλος Ντι Μπι Κουπερ εξαφανιζομαι στα σκοταδια. Διπλα μου πεφτει και ο Φαμπρεγκας, χωρις αλεξιπτωτο, και τσακιζεται οπως επρεπε να συμβει με την καριερα του εαν δεν ειχε γνωρισει εμενα...
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

11 Σεπτεμβρη 2022 υπογραφω στη Σεβιλλη. Την προηγουμενη σεζον τερματισε 8η και εκτος Ευρωπαικων διοργανωσεων. Για καποιο λογο ομως τον προηγουμενο προπονητη τους περιμεναν μεχρι το Σεπτεμβρη για να τον διωξουν. Ετσι βρεθηκα σε ενα ροστερ αγνωστο και μετα την υπογραφη του συμβολαιου μου ετρεξα κατευθειαν στην Ειμπαρ, οπου παιζαμε με την ομωνυμη ομαδα λιγες ωρες αργοτερα. Στοχος της διοικησης η 4η θεση. Κοιτωντας το ροστερ η αποστολη αυτη μου φαινοταν δυσκολη. Η Σεβιλλη ηταν γεματη πρωην καλους παικτες οι οποιοι απολαμβαναν πλεον γιγαντια συμβολαια χωρις να προσφερουν. Το μπατζετ, αν και μεγαλο, ηταν μπλοκαρισμενο εξαιτιας των τεραστιων συμβολαιων(σε μερικες περιπτωσεις 200χ την εβδομαδα για ενα παικτη) και το μονο που μπορουσα να κανω ηταν υπομονη μεχρι το καλοκαιρι οποτε και τελειωνε το συμβολαιο ορισμενων και θα μπορουσα να πουλησω καποιους αλλους.
Τακτικα επεστρεψα επιτελους σε 4-2-3-1 καθως το ροστερ μου εδινε αυτη τη δυνατοτητα. Τα αποτελεσματα μεχρι τον Ιανουαριο:
Spoiler: show
Image
Εξαιρετικος πρωτος γυρος με μολις 3 ηττες, μια εκ των οποιων απο την αγαπημενη μου Zaragoza η οποια επαιζε πλεον 4-2-3-1 ασχετα αμα δεν ειχε ουτε εναν παικτη που παιζει εξτρεμ. Ισως ειμαι εγω μυρωδιας τελικα. Στο κυπελλο περναμε με δυσκολια στην επομενη φαση. Τον Ιανουαριο δεν προχωρησα σε καμια μεταγραφη αλλα αρκεστηκα στο να παραχωρησω δανεικους και ελευθερους παικτες που ειχαν μαζευτει στη 2η ομαδα. Το ροστερ δεν ηταν και τοσο ασχημο τελικα. Καποιοι απο τους υπερπληρωμενους γερους τα πηγαιναν αρκετα καλα ενω στην ομαδα υπηρχε και ο εξαιρετικος Christian Pavon ως εξτρεμ. Η ομαδα ηταν τελειως εντος στοχων και εμενε να δουμε πώς θα συνεχισει.
Spoiler: show
Image
Ενω συνεχισαμε αρκετα καλα, η αναμετρηση με την Ατλετικο Μαδριτης σημανε την αρχη της καταρρευσης. Εβλεπα τα γκολ να μπαινουν ενα-ενα ενω εγω κοιτουσα ανημπορος. Μετα απο το εξευτελιστικο 8-0 η ομαδα δεχοταν τη μια σφαλιαρα με την αλλη. Ενα ντεφορμαρισμα το οποιο κρατησε για το υπολοιπο της σεζον, για ενα ολοκληρο διμηνο στο οποιο μετρησαμε μονο 1 νικη στο πρωταθλημα. Η κατρακυλα αυτη μας στοιχισε και βαθμολογικα:
Spoiler: show
Image
6η θεση και 65 βαθμοι. Σαφως καλυτερα απο οτι εκανε ο προηγουμενος προπονητης αλλα η 4η θεση χαθηκε μετα το τραγικο σερι. Υπαρχουν ομως και θετικα που σωζουν τη χρονια και δειχνουν προοδο. Ο θεσμος του κυπελλου φαινεται οτι μου παει καθως καταφερα να το κατακτησω για 2η σερι φορα!
Spoiler: show
Image
Η Ατλετικο μαλλον ζητουσε εκδικηση με την 8αρα καθως στο κυπελλο την πληγωσα επιστρεφοντας απο το 0-2 στον δευτερο αγωνα αλλα και φερνοντας το Χ στον πρωτο αγωνα με γκολ στο 95'.Με το τελος της χρονιας οι Best Eleven ηταν οι εξης:
Spoiler: show
Image
Κορυφαιος ο Juan Leon, παιδι των ακαδημιων, με 25 γκολ σε 41 εμφανισεις. Το ιδιο και ο 34χρονος Vasquez ο οποιος ειχε εξαιρετικα techicals και mentals,ενω και τα physicals δεν ηταν κακα για την ηλικια του, και προσεφερε πολλα παραπανω απο οτι περιμενα. Μαζευει παντως 200χ την εβδομαδα και δε γινεται να ανανεωσει χωρις μειωση. Καλος και ο Παβον αλλα περιμενα παραπανω απο εκεινον.
Ανυπομονω για την εναρξη της μεταγραφικης περιοδου ωστε να διαλεξω τους δικους μου παικτες και να ξεφορτωθω αρκετους αλλους. Επισης, προχωραμε επιτελους χρονικα αρκετα στην ιστορια ωστε να μπορω να σας δειχνω και καρτελες των παικτων που εχω αποκτησει αν και οι καρτελες τους δειχνουν τα attributes που εχουν το 2028.
Με το που μπαινει ο Ιουνιος ξεφορτωνομαι με 2 εκατομμυρια τον αναπληρωματικο επιθετικο Lucas Alario στην Αλ-Αραμπι. Δεν ηταν κακος παικτης αλλα 90χ την εβδομαδα για παικτη αναπληρωματικο ειναι παρα πολλα. Λιγες μερες αργοτερα ο Λαζαρ Μαρκοβιτς πωλειται στη Σετ-Ετιεν για 3.7μ ενω οι Escudero και Santon, αριστερα μπακ, φευγουν δανεικοι για τον τελευταιο χρονο του συμβολαιου τους και γλυτωνουμε ετσι τις συμβολαιαρες τους. Στις 30 Ιουνιου μας αποχαιρετα ο Ματζουκιτς που αποσυρεται μαζι με τον Giuliano, τον Νζοζι και τον Franco Vasquez που εληξαν τα συμβολαια τους. Θα ηθελα να ανανεωσω τον Vasquez μετα τη χρονια που εκανε, αλλα ζητουσε 300χ την εβδομαδα. Τελικα δε βρηκε καν ομαδα και αποσυρθηκε λιγο αργοτερα.
Την 1η Ιουλιου ερχεται ο Juan Bernat ως ελευθερος απο την Αρσεναλ για να γινει το βασικο μας αριστερο μπακ. Μαζι του ερχονται και 2 μικροι που παιζουν δεξι μπακ και σεντερ μπακ. Την ιδια μερα μου ερχεται προταση απο την Παρι για τον επιθετικο της ακαδημιας μου, Juan Leon. Η προταση ειναι στα 50 εκατομμυρια την οποια φτανω στα 76 μια και εξω. Τη δεχομαι γιατι,αν και καλος επιθετικος, αυτα τα χρηματα θα μου αρκεσουν για να χτισω ολοκληρη ομαδα.
Αγοραζω για μολις 3.3μ τον Fede Valverde απο τη Ρεαλ για να αναπληρωσει τον Νζοζι που εφυγε ελευθερος. Οι επομενες κινησεις μου ηταν σεντερ φορ. Αγοραζω για 14μ τον Beto da Silva και λιγες μερες τον Ricardo Campos για 7.25μ τα οποια θα εφταναν τα 16.75μ μετα απο 50 εμφανισεις(κινηση που κανω πολυ συχνα). Ακολουθει ο Matheus Pereira για 16.75μ για να καλυψει το κενο του Vasquez, o Marko Pjaca για παρτενερ του Pavon και, τελος, οι Andy Longstaff και Alessandro Bastoni για βασικα σεντερ μπακ με 9(20.5)μ και 8.5μ αντιστοιχα. Συνολικα μια εικονα των κινησεων:
Spoiler: show
Image
Νιωθω αρκετα ικανοποιημενος. Η ομαδα ξεφορτωθηκε τρελα συμβολαια, μειωθηκε ο μεσος ορος ηλικιας και συνολικα αυξηθηκε η ποιοτητα. Ξεκινησα τη σεζον με αισιοδοξια. Στο Σουπερ Καπ ηττηθηκα απο τη Ρεαλ Μαδριτης φερνοντας 1-1 εντος και χανοντας 2-0 εκτος. Μεχρι τον Ιανουαριο τα αποτελεσματα ηταν τα εξης:
Spoiler: show
Image
Ασχημα τα πραγματα, αρκετα χειροτερα σε σχεση με τα περσινα αποτελεσματα του πρωτου γυρου. Ο στοχος της 4ης θεσης παλι φαινοταν να απομακρυνεται και αυτη τη φορα απο νωρις. Εξακολουθουσα να εχω πιστη στο ροστερ και οποτε τον Γεναρη η μονη σημαντικη μεταγραφη που εκανα ηταν ενος νεαρου Δανου απο την Κοπεγχαγη για 9.75μ που πιστεψα τοσο για το μελλον ωστε να του βαλω ρητρα 103 εκατομμυρια. Τελικα αποδειχθηκε οτι θα ηταν και η τελευταια μου κινηση ως προπονητης της Σεβιλλης. Περα απο παικτες, τον Γεναρη εψαχνα και ομαδες που ισως ενδιαφερονταν για μενα αλλα θα εφευγα μονο εφοσον παρουσιαζοταν μια φοβερη ευκαιρια. Η Σεβιλλη ηταν πολυ καλη ομαδα αλλα ρεαλιστικα πολυ μακρια απο το να διεκδικησει τιτλο διοτι η Ρεαλ με την Ατλετικο ηταν ετη φωτος μπροστα απο τους υπολοιπους. Η ευκαιρια μου παρουσιαστηκε στις 27 Γεναρη του 2024. Ο Αντονιο Κοντε της Γιουβεντους εφυγε για τη Ντορτμουντ με αποτελεσμα η θεση του να μεινει κενη. Εκανα αιτηση και δεχθηκαν να περασω απο συνεντευξη. Με μεγαλη μου εκπληξη με επελεξαν και για τη δουλεια! Ξεκινησε ετσι αυτο που εμελλε να ειναι το μεγαλυτερο κεφαλαιο της καριερας μου μεχρι και τωρα..
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Νεο κεφαλαιο στη μικρη καριερα μου, σε μια τεραστια ομαδα με πολλους τιτλους. Η Γιουβεντους που συναντω εξακολουθει να ειναι αιωνια πρωταθλητρια με μικροδιακοπες. Παρολα αυτα, τη φετινη σεζον, και ενω βρισκομαστε στα τελη Ιανουαριου, ο Κοντε εχει αφησει την ομαδα 3η 10 βαθμους απο την κορυφη και τη Μιλαν, η οποια πραγματοποιει ονειρικη σεζον. Τουλαχιστον στο Τσαμπιονς Λιγκ η ομαδα εχει ηδη περασει στους 16 και θα γευτω την πρωτη μου εμπειρια στην κορυφαια διασυλλογικη διοργανωση Ως προς το ροστερ, συναντω πολλους παικτες με συμβολαιο 200χ την εβδομαδα και ανω, οι οποιοι, αν και αξιοι, δεν αξιζουν πλεον αυτα τα χρηματα. Απο την αλλη, η Γιουβεντους εχει αγορασει ο,τι καλυτερο κυκλοφορει σε ιταλικα prospects οποτε θα γινει δουλεια. Τα οικονομικα της ομαδας δεν αντιπροσωπευουν το μεγαλειο της Juve, καθως η αξια της ειναι στα 350 εκατομμυρια με την ομαδα να ξεπληρωνει και καποια δανεια πολλων εκατομμυριων. Στοχος μου ειναι να ξεφορτωθω μεγαλα συμβολαια που απολαμβανουν υπερηλικες, να μειωσω το μεσο ορο ηλικιας και να αξιοποιησω στο επακρον το potential καποιων υπαρχοντων παικτων ενω ταυτοχρονα γιγαντωνω τη χρηματιστηριακη αξια της Juve μεσω στοχευμενων πωλησεων και επιτυχιων σε καθε διοργανωση. Στο κατω κατω δε γινεται ομαδες σαν τη Κρισταλ Παλας να αξιζουν κοντα 1 δις και εμεις να ειμαστε τα φτωχαδακια.
Ξεφυγα ομως και πρωτα πρεπει να βγαλω το 2ο μερος της σεζον. Αν και ειμαι 10 βαθμους πισω, πιστευω η διαφορα καλυπτεται. Η Μιλαν ποσο να αντεξει να βρισκεται σε τετοια φορμα? Τα αποτελεσματα τους 2ου γυρου:
Spoiler: show
Image
Καλα αποτελεσματα αν εξαιρεσουμε τις απροσδοκητες ηττες απο Καλιαρι και, ακομα χειροτερα, τη Τορινο. Η Μιλαν μας κοπαναει στο Κυπελλο μεσα εξω ενω μας περιοριζει σε ισοπαλια και στο πρωταθλημα. Ειναι αυτα τα αποτελεσματα αρκετα για να καλυφθει η διαφορα 10 βαθμων του πρωτου γυρου?
Spoiler: show
Image
Δυστυχως οχι. Η Μιλαν συνεχιζει την τρομερη της σεζον μεχρι τελους και τερματιζει με 94 βαθμους ενω εμεις περιοριζομαστε στην 2η θεση και τους 85 βαθμους. Ενδεικτικα, οι 85 βαθμοι που συγκεντρωσαμε θα ηταν αρκετοι για να μας χαρισουν το πρωταθλημα καθε σεζον απο το 16/17 μεχρι και σημερα. Τοσο φοβερη ηταν η Μιλαν η οποια μαλιστα κατεκτησε και το Γιουροπα Λιγκ αποκλειοντας στα ημιτελικα και την πρωην ομαδα μου, τη Σεβιλλη. Εμεις ομως πώς τα πηγαμε στο Τσαμπιονς Λιγκ?
Spoiler: show
Image
Καθολου ασχημα. Η ομαδα χανει το εισιτηριο για το τελικο στην παραταση απο τη Σιτι και το Εμπολο ενω αξιοσημειωτη ειναι η νικη με 6-2 επι της πολυ ισχυρης Μπαγερν. Εδω και η Best Eleven:
Spoiler: show
Image
Αιχμη του δορατος ο regen επιθετικος Fabricio, με τον Zaza να ακολουθει στα γκολ, αλλα στον πρωτο γυρο καθως εγω τον γυρισα στο 10 οπου εκανε και πολυ μετριο 2ο μισο. Η αμυντικη τετραδα ειναι πολυ καλη αν και μου κοστιζει 1 εκατομμυριο την εβδομαδα. Απο τους υπολοιπους ξεχωριζουν στα ματια μου οι ριτζεν Luiz Eduardo και Mikel Prieto .
Το καλοκαιρι ερχεται και πρωτο μου μελημα ειναι να αδειασουν θεσεις στο ροστερ, να απελευθερωθει χωρος για μισθους και να μπουν και καποια εσοδα στα ταμεια της ομαδας. Ετσι, αφηνουμε ελευθερους τον Miralem Pjanic, που συγκεντρωνε 200χ την εβδομαδα ενω δεν επαιζε, τον Alex Sandro που, αν και καλος, εχει μεγαλωσει και δε δικαιολογει τα 200χ/εβδ, πουλαμε οσο οσο τον Zaza στη Θελτα για να γλυτωσουμε τα 150χ/εβδ, στελνουμε δανεικο στην πρωην μας Zaragoza τον τερματοφυλακα Szczesny παλι για λογους συμβολαιου ενω στελνουμε δανεικους και πολλα prospects για να παρουν χρονο συμμετοχης, συλλεγοντας ταυτοχρονα και 12μ απο τους δανεισμους. Μοναδικη σημαντικη πωληση του επιθετικου Fabricio στη Μπαγερν για 60 εκατομμυρια. Καλος ο Fabricio αλλα τα λεφτα ειναι πολλα και επισης σκοπευω να χρισω βασικο τον Moises Kean που ειναι σε καταλληλη ηλικια να εκτοξευθει και να πουληθει επειτα με καλα λεφτα και ενω απο πισω εχουμε και τον ριτζεν Ogbodo, που ο Κοντε ειχε αγορασει στα 18 του με 30 εκατομμυρια και το potential του πρεπει να το φτασουμε συντομα.
Ως προς τις αφιξεις, νεος τερματοφυλακας ο ριτζεν Bilal Mary με 13μ απο την Αντερλεχτ για να αντικαταστησει τον Σεζνι, με 14μ ερχεται ο Gonzalo Maroni απο τη Τιγρες για να καπαρωσει τη θεση 10αριου, ο Daniel Hultberg για 20μ παλι απο την Αντερλεχτ για να παρει θεση αριστερου μπακ αντι του Sandro και, τελος, αγοραζουμε τον winger Elves Balde για 9μ απο τη Σπορτινγκ για να εχουμε βαθος σε αυτες τις θεσεις καθως δεν πολυεμπιστευομαι και τον Καστιγιεχο
Συνολικα μια εικονα των πηγαινε-ελα:
Spoiler: show
Image
Με αυτες τις ενεσεις ανανεωσης θα πορευτουμε στη νεα σεζον. Η συνεχεια σε αλλο ποστ. Πανω σε αυτο, διαβαζει κανενας το στορι ή για τα γραφω μονο για να υπαρχει αρχειο? Εχει καθολου ενδιαφερον?
Last edited by smtmk on Fri Jan 17, 2020 2:39 pm, edited 1 time in total.
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Γράφε παρακολουθώ. Και όχι εγώ μόνο. Πολλοί νέοι παίχτες. Να δούμε πως θα δέσουν. Δλδ τα ταμεία δεν προσφέρονται για τοπ παρά για προσπεκτς και ριτζεν ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ετσι ειναι, προς το παρον τουλαχιστον. Η Juve δεν εχει την αιγλη που εχει στην πραγματικη ζωη και ουτε στα ντουζενια της ειναι οικονομικα. Ολοι οι παικταραδες εχουν μαζευτει σε Σιτι, Παρι και Ρεαλ. Βεβαια αφου εχουμε φτασει στο 2024 πολλοι κορυφαιοι παικτες ειναι στα 30 τους και με τα μεγαλυτερα συμβολαια της καριερας τους και ειναι αρκετα δυσκολο να τους πεισεις να ερθουν και ταυτοχρονα να αξιζει κιολας το μισθο που θα τους προσφερεις. Το μελλον ειναι οι ριτζενς πλεον σε αυτο το σταδιο του σειβ.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτές δεν ήταν νυχτερίδες, ήταν λιοντάρια!
0-2 με γκολ του Messi στο 23ο δευτερόλεπτο για να σε ξεράνει, λίγο πριν λήξει το ημίχρονο μας το καρφώνει κι ο Griezman
αλλά στα χασομέρια ο Torres μειώνει. Μπαίνουμε στο 2ο με ένα 4-2-4 και ισοφαρίζουμε στο 66, ο Σακίρας παίρνει το κλασσικό μούφα πέναλτι
που παίρνει στο κόρνερ και το κάνει γκολ ο Vidal, αλλά μετά βάζει το αυτογκολ κι εξιλεώνεται.
Κρατάμε την 1η θέση μετά από 15 αγώνες.
Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μπερδεψες τα τοπικς. Αυτο ειναι του 17.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Η νεα σεζον αρχιζει και ενω εγω εχω πραγματοποιησει στοχευμενες αγορες και πωλησεις, κατα τη γνωμη μου, η πρωταθλητρια Μιλαν αποδυναμωνεται αρκετα αφου πουλαει βασικους τις παικτες χωρις να τους αντικαθιστα. Στο μυαλο μου η νεα σεζον στο πρωταθλημα θα ειναι ευκολη. Στο κατω κατω η Γιουβε στην Ιταλια ειναι σαν τον Ολυμπιακο στην Ελλαδα ως προς το ρυθμο που τερματιζει πρωτη. Στο Τσαμπιονς Λιγκ κληρωνομαστε με τη Ρεαλ, τη Λειψια και τον Ολυμπιακο. Θα μου αρκει να προκριθω πισω απο τη Ρεαλ που ειναι φοβερη ομαδα και να τραβηξω κουπι μετα στα νοκαουτ. Εδω το πρωτο μισο του πρωταθληματος:
Spoiler: show
Image
Αρκετα ανετα πρωτοι. Κανουμε μια ασχημη ηττα μεσα στην εδρα μας απο τη Σασουολο και φερνουμε 2 ισοπαλιες με Μιλαν και και Κροτονε. Εχουμε διαφορα 6 βαθμων απο τη δευτερη Εμπολι που ειναι η εκπληξη του πρωταθληματος. Ακολουθουν πιο πισω η Ρομα με τη Μιλαν. Στη μεταγραφικη περιοδο του Ιανουαριο προχωρω σε 2 κινησεις βαθους. Αγοραζω τον Iver Fossum για 7μ σε μια κινηση που προκαλει εκπληξη σε πολλους. Δεν προκειται για world-class παικτη αλλα τα νουμερα του στη Φρανκφουρτη ειναι πολυ καλα και θεωρω οτι με την εργατικοτητα του θα προσφερει οποτε χρειαστει. Ακομα, αγοραζω απο την Μπαρτσελονα για 4.5 μολις εκατομμυρια τον ριτζεν τερματοφυλακα Mark van Bronckhost για αναπληρωματικο. Οριστε το 2ο μισο του πρωταθληματος:
Spoiler: show
Image
Παντου νικες εκτος απο 3 ισοπαλιες. Σε συνδυασμο με το πρωτο μισο σημαινει οτι ολη τη σεζον καναμε μια ηττα μολις τη 2η αγωνιστικη. Ειναι δυνατον να μη το σηκωναμε?
Spoiler: show
Image
99 βαθμοι, ρεκορ 31-6-1. Αφηνουμε 31 βαθμους πισω τη Ρομα και η ομαδα κανει την καλυτερη συγκομιδη απο το ξεκινημα του σειβ! Πρωτος μου τιτλος σε πρωτη κατηγορια σε προσωπικο επιπεδο. Αφου ειμαστε ακομα σε εθνικο επιπεδο, πώς τα πηγαμε στο κυπελλο?
Spoiler: show
Image
Περιπατος με νικη επι της Μιλαν στον τελικο. Χρησιμοποιουσα μαλιστα μεχρι τελους την αναπληρωματικη μου ενδεκαδα. Δε χρειαζεται να πω κατι αλλο.
Ας δουμε ομως και πώς τα πηγαμε στο Τσαμπιονς Λιγκ:
Spoiler: show
Image Image
Πικρα. Μεγαλη ξεφτιλα. Μολις 1 νικη σε 6 αγωνες και 4 ισοπαλιες. Με 7 βαθμους δεν περνας απο ομιλους. Η υπεροχη της Juve στο πρωταθλημα φαινεται οτι ειναι πλασματικη. Μονο το Γιουροπα μας μενει τωρα και πρεπει να το παρουμε:
Spoiler: show
Image
Νεα πικρα. Φτανουμε μεχρι τα ημιτελικα οπου μας πεταει εκτος η Αρσεναλ. Να πουμε βεβαια πως η Αρσεναλ εχει εξαιρετικη ομαδα με ριτζενς κορυφαιου επιπεδου και δε θυμιζει την Αρσεναλ του σημερα.
Οι Best Eleven της σεζον:
Spoiler: show
Image
Κορυφαιος ο Moises Kean ο οποιος ηταν προσωπικο μου στοιχημα. Βρισκοταν χρονια στην ομαδα εχοντας ρολο αναπληρωματικου και ειχε φτασει 25 χρονων. Αποφασισα να του δωσω μια ευκαιρια βασικου με περιθωριο μονο αυτη τη σεζον να την αξιοποιησει ή οχι. Τα καταφερε και με το παραπανω με 47 εμφανισεις 42 γκολ. Πολλα πηρα και απο τα εξτρεμ μου και ιδιαιτερα απο τον Jesus Formica που τον εμπιστευτηκα ως βασικο. Κρατηστε στο μυαλο σας και τον Emeka Ogbodo, ριτζεν σεντερ φορ που του εδωσα ευκαιριες στο κυπελλο αλλα και ορισμενες φορες στο πρωταθλημα χρησιμοποιωντας τον Kean ως IF αριστερα και τον Ogbodo ως σεντερ φορ.
Ετσι τελειωνει αυτη η σεζον. Απο τη μια νιωθω μια ικανοποιηση ως προς τις μεταγραφικες μου κινησεις και το οτι η Juve κινειται προς τη σωστη κατευθυνση για να μεγαλωσει οικονομικα σε πρωτη φαση, κατι που θα μου επιτρεψει να παρω και παικτες επιπεδου. Αγωνιστικα απο την αλλη ειμαι απογοητευμενος. Το να παρεις πρωταθλημα με τη Γιουβε δεν ειναι και φοβερο κατορθωμα. Στην Ευρωπη ομως δεν καταφερα καν να βγω απο τους ομιλους του Τσαμπιονς Λιγκ και στο Γιουροπα ακομα μεχρι τα προημιτελικα. Η διοικηση ειναι πολυ απογοητευμενη απο την πορεια στο Τσαμπιονς Λιγκ, οπου περιμενε να φτασω στα ημιτελικα, αλλα ευτυχως μου προσφερει νεο συμβολαιο ικανοποιημενη απο τη διαχειρηση του μπατζετ και απο την εμφατικη κατακτηση του πρωταθληματος. Στην επομενη σεζον θα πρεπει να γινει ενα βημα παραπανω οπωσδηποτε, διαφορετικα θα εχω προβλημα.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το καλοκαιρι ερχεται και μαζι του αλλη μια μεταγραφικη περιοδος. Στοχος δεδομενος το πρωταθλημα αλλα και μια παρα πολυ καλη πορεια στο Τσαμπιονς Λιγκ για να ξεπλυθει η περσινη ντροπη. Σκοπος επισης να πουλησω ο,τι deadweight εχει μεινει απο τον προηγουμενο προπονητη μαζι με ο,τι καλη προταση προκυψει για παικτη που μπορω να αντικαταστησω. Ως προς το τελευταιο, βαζω πωλητηριο στον Moises Kean. Ηταν πολυ καλος αλλα ειναι σε καλη ηλικια να πουληθει και απο πισω εχω τον 20χρονο Ogbodo που πρεπει να εκμεταλλευτω αγωνιστικα. Σκαει προταση απο τη Σαλκε και ο Kean μοσχοπουλιεται για 73μ. Ο παικτης μου οφειλει πολλα. Η καριερα του βρισκοταν σε τελμα και χρησιμοποιουνταν περιστασιακα σαν backup. Μετατραπηκε ομως σε εναν απο τους κορυφαιους παικτες της θεσης του. Ακομα, ψαχνομαι να πουλησω τον τερματοφυλακα που πηραμε απο την Αντερλεχτ. Ειναι παρα πολυ καλος αλλα εχει παιξει 49 παιχνιδια και εαν παιξει αλλο ενα θα πρεπει να δωσω στην Αντερλεχτ αλλα 20 μυρια. Σκαει προταση απο τη Σιτι για 57μ. Τη θεση του θα παρει ο τερματοφυλακας που πηραμε απο τη Μπαρτσελονα. Συνολικα στα ταμεια μας βαζουμε 219 εκατομμυρια και σε συνδυασμο με ανεβασμενα sponsorships η ομαδα μετατρεπεται σιγα σιγα σε οικονομικη υπερδυναμη.
Ως προς τις αγορες, παιρνουμε ελευθερο τον σεντερ μπακ Youcef Merazga απο την Παρι. Θα συμπληρωσει την τετραδα στα σεντερ μπακ και η ευκαιρια παραηταν καλη για να μην ασχοληθω. Ακομα, αγοραζουμε τον αριστερο εξτρεμ Jerko Boban απο την Εβερτον για 22μ μπροστα και αλλα 27 αμα πιασει 50 εμφανισεις. Ειναι καλη περιπτωση και θα παλεψει για μια θεση αριστερα με τον Formica.Τελος, αγοραζω για 20μ απο τη Malaga το 10αρι Ramon Casas που θα βρει θεση στην ενδεκαδα με λιγη προσπαθεια. Οι υπολοιπες αγορες αφορουν παικτες που εφυγαν κατευθειαν δανεικοι. Συνολικα το μεταγραφικο παζαρι:
Spoiler: show
Image
Με μια πρωτη οψη δε φαινεται να ενισχυθηκαμε σημαντικα ενω χασαμε πολλους παικτες. Νιωθω ομως οτι το υπαρχον ροστερ ειναι αρκετα καλο και οι λιγες προσθηκες μου μαζι με τις πολλες πωλησεις μεταφραζονται σε ενα μικρο ροστερ, αποκλειστικα δικο μου, στο οποιο καθε παικτης εχει εναν ρολο. Η περσινη αποτυχια στο Τσαμπιονς Λιγκ ειναι αποτελεσμα δικης μου υποτιμησης των αντιπαλων και οχι αδυναμιας του ροστερ. Εχω, τελος, φοβερη πιστη στο σεντερ φορ Emeka Ogbodo που θα παρει για πρωτη φορα φανελα βασικου. Την καρτελα του θα σας τη δειξω στο τελος.
Το πρωταθλημα ξεκινα και εδω το πρωτο μισο του:
Spoiler: show
Image
Κερδιζουμε τον αδιαφορο τιτλο του Σουπερκοπα και κανουμε μια μολις ηττα απο τη Ρομα. Βρισκομαστε στην κορυφη με 50 βαθμους, 9 μπροστα απο τη δευτερη Ναπολι. Τον Ιανουαριο δεν προχωρω σε καμια αγορα, αλλα μονο δινω δανεικους καποιους παικτες για να παιξουν βασικοι καπου αλλου. Ο δευτερος γυρος:
Spoiler: show
Image
Χειροτερο το 2ο μισο, με 3 ηττες απο την ανοιξη και μετα οταν και το μυαλο μου δε βρισκοταν τοσο στο πρωταθλημα οσο αλλου. Παρολα αυτα, τερματιζουμε ανετα πρωτοι:
Spoiler: show
Image
98 βαθμοι με ρεκορ 32-2-4. Η Ιντερ κανει φοβερη προσπαθεια στον 2ο γυρο και τερματιζει 2η με 89 βαθμους. Τι αλλο να κανουν οι κακομοιρηδες.
Χρησιμοποιωντας 2η ενδεκαδα εδω και η πορεια στο Κυπελλο:
Spoiler: show
Image
Περιπατος για αλλη μια φορα. Η διοργανωση ομως που απο περυσι ειναι στο μυαλο ολων ειναι το Τσαμπιονς Λιγκ. Κληρωνομαστε σε ομιλο με Σιτι, την πρωην μου Σεβιλλη και τη Λεγκια. Μετα απο 6 αγωνιστικες ο ομιλος ειναι ετσι:
Spoiler: show
Image
Κανουμε τα αυτονοητα και τερματιζουμε πρωτοι με 16 βαθμους. Σε συνεργασια με τη Σεβιλλη πεταμε εκτος τη Σιτι, κατι σημαντικο για τα νοκ αουτ. Στους 16 κληρωνομαστε με τη Ρεαλ Μαδριτης και ηδη φοβαμαι τον πιθανο αποκλεισμο. Πρωτο ματς στο Μπερναμπεου και τελικα νικαμε 0-3 με γκολ απο το 70 και μετα. Δε νιωθω οτι η προκριση ειναι δεδομενη και συνιστω προσοχη στο εντος. Μεχρι το 40' νικαμε 2-0 και οι παικτες αλλα και εγω εχουμε χαλαρωσει. Μεχρι το 70' ομως η Ρεαλ το εχει γυρισει σε 2-3 και ειμαστε με το σκατο στην καλτσα. Τελικα δεν τρωμε αλλα γκολ και περναμε στα προημιτελικα.
Εκει βρισκουμε τη Μονακο. Η ομαδα αυτη ειναι αξιολογος αντιπαλος ασχετα αμα δεν κατακτα το πρωταθλημα. Απαρτιζεται απο προσεκτικα διαλεγμενους ριτζεν κορυφαιου επιπεδου και θα πρεπει να δωσουμε το 100%. Στο πρωτο εκτος παιχνιδι ειμαστε πολυ τυχεροι που παιρνουμε το 0-0. Η Μονακο μας εχει κλεισει στο κουτι μας για 90 λεπτα και κανει τη μια ευκαιρια μετα την αλλη. Στο εντος παιχνιδι ομως τα πραγματα αλλαζουν. Στο 2ο μολις λεπτο ειμαστε τυχεροι καθως προηγουμαστε με αυτογκολ και η συνεχεια ειναι ευκολη. Ο επιθετικος μας κοπαναει 2 γκολ μεχρι το 50' και το σεντερ μπακ αλλο ενα στο 68' και προκρινομαστε με το εμφατικο 4-0.
Στα ημιτελικα βρισκουμε τη Λειψια. Προκειται για μια φοβερη ομαδα που μας ειχε ξερανει περυσι στους ομιλους και μας ειχε πεταξει εκτος με εμενα να μη μπορω να τη νικησω σε κανενα απο τη 2 παιχνιδια. Το πρωτο ματς ειναι εντος, πραγμα που δε μου αρεσει. Στο 18' προηγουμαστε 1-0 αλλα παιρνουν το μισητο εκτος εδρας γκολ στο 57'. Το παιχνιδι ειναι υψηλου επιπεδου και η Λειψια μας κανει τη ζωη δυσκολη και απειλουμαστε με ηττα. Στις καθυστερησεις, και ενω εχω αποδεχτει την ισοπαλια, η επιθετικαρα μας Ogbodo, πεταει ενα γκολ και το ματς ληγει 2-1 υπερ μας. Το δευτερο ματς ξεκινα και εγω παιζω καπως αμυντικα και μαγκωμενα. Στο 20' μας πετανε ενα γκολ και εχουν σκορ προκρισης. Εχουμε χεστει πανω μας και 3 μολις λεπτα αργοτερα ενας εκ των μεσων μας κανει αθλιο τακλιν και παιρνει απευθειας κοκκινη. Συμμαζευω τα ασυμαζευτα τακτικα και παιζω πλεον με αντεπιθεσεις και βαθιες μπαλιες προς τον ταχυτατο σεντερ φορ μας. Στο 28' το παιρνει πανω του, κανει φοβερη κουρσα απο τη μεση του γηπεδου και βαζει μια γκολαρα κανοντας ετσι το 1-1. Μεγαλη ανακουφιση αλλα ειμαστε 60 λεπτα μακρια απο το τελος. Μεχρι το ημιχρονο η Λειψια ειναι μουδιασμενη και δε γινεται καποια φαση. Το δευτερο ημιχρονο ξεκινα και η Λειψια με εναν παικτη παραπανω εχει την κυριαρχια και αρχιζει να μας σφυροκοπαει. Σε μια φαση ομως στο 61' κλεβουμε τη μπαλα στο κεντρο και για να μας ανακοψουν ο Emre Can κανει κακο τακλιν και παιρνει 2η κιτρινη. Πλεον, και για το υπολοιπο μισαωρο, παιζουμε 10 εναντιον 10 που κανει τα πραγματα πιο ευκολα. Μενει μονο να μεινουμε ψυχραιμοι. Η Λειψια ομως δεν εχει πει την τελευταια της λεξη. Η κοκκινη πεισμωνει την εξαιρετικη αυτη ομαδα και στο 80' μας βαζει γκολ φερνοντας το σκορ στο 2-1 και οδηγωντας το ματς σε παραταση. Μεχρι το 90' η Λειψια πιεζει και για αλλο γκολ και το σφυριγμα της ληξης της κανονικης διαρκειας μας λυτρωνει. Και οι 2 ομαδες ειναι εξουθενωμενες αλλα παιζουν για μια θεση στον τελικο. Η παραταση ξεκινα και στο 93' κερδιζουμε πεναλτι! Την εκτελεση αναλαμβανει ο Ogbodo και με ψυχρο αιμα σκοραρει! Η Λειψια χρειαζεται πλεον 2 γκολ για να προκριθει και τα ποδια τους τρεμουν. Το τελειωτικο χτυπημα ερχεται στο 99' με τον Ogbodo να σκοραρει ξανα για το χατ-τρικ του και το 2-3. Το τελος του ματς μας βρισκει πεθαμενους αλλα νικητες! Φοβερα τα 2 παιχνιδια και η Λειψια ειναι κριμα που συναντησε εμας στον ημιτελικο.
Στον τελικο μας περιμενει η Μπαγερν που στην πορεια της προς το μεγαλο ματς, αποκλειει διαδοχικα Ρομα, Γιουναιτεντ και Αρσεναλ. Στο ροστερ της εχει τον πολυνικη της χρυσης μπαλας Bernardo Silva.
To ματς ξεκιναει και μολις στο 12' βρισκομαστε μπροστα στο σκορ με τον εξτρεμ Jesus Formica. Ειμαστε κυριαρχοι και κανουμε πολλες ευκαιριες. O Ogbodo ομως βρισκεται σε αθλια μερα και πεταει τη μια ευκαιρια μετα την αλλη. Πραγματικα μεχρι το ημιχρονο το ματς θα επρεπε να ειχε τελειωσει. Στο 44' ο Αλαμπα μας κανει δωρο με ασχημο τακλιν και παιρνει απευθειας κοκκινη. Τα πραγματα γινονται ακομα πιο ευκολα για εμας. Στο 66' κερδιζουμε πεναλτι, αποτελεσμα της κυριαρχιας μας. Την εκτελεση αναλαμβανει ο κακιστος μεχρι τοτε Οgbodo και εχει την ευκαιρια να γινει ηρωας. Και για αλλη μια φορα την πεταει στα σκουπιδια και χανει το πεναλτι! Το σκορ παραμενει 1-0 ενω θα επρεπε να εχουμε βαλει 4-5 γκολ ηδη. Μεχρι να ξεπερασω το σοκ του χαμενου πεναλτι ερχεται μεγαλυτερο σοκ. Στο 68' η Μπαγερν σκοραρει ανελπιστα σε μια απο τις λιγες φορες που φτανει στην περιοχη μας με τον Eggestein και το ματς πλεον ειναι στο 1-1. Μεχρι το 90' δε συμβαινει τιποτα και παμε παλι στην παραταση. Εκει η ομαδα εξακολουθει κανει τη μια ευκαιρια μετα την αλλη. Η Μπαγερν ειναι με 10 παικτες απο το πρωτο ημιχρονο και εχει εξουθενωθει. Παρολα αυτα γκολ δε μπαινει ποτε και ο πρωταθλητης Ευρωπης θα κριθει στα πεναλτι! Εκει ο Ogbodo καταφερνει να σκοραρει ευτυχως και ο τερματοφυλακας μας αποκρουει 2 φορες. Ο Fruchtl δεν καταφερνει να πιασει κανενα πεναλτι και επιτελους παιρνουμε αυτο που μας αξιζει. Η Juve ειναι πρωταθλητρια Ευρωπης! Εδω ενα σκρινσοτ απο το ματς με τη Μπαγερν:
Spoiler: show
Image
Και αλλο ενα απο την συνολικη πορεια προς το τιτλο:
Spoiler: show
Image
Ειναι η πρωτη φορα που κερδιζω Ευρωπαικο τιτλο στο FM17 μετα απο τοσα σειβ. Εχω φτασει στον τελικο αλλες 3 φορες και τον ειχα χασει 2 φορες με τη Λαμια και αλλη μια φορα με την Καλαματα. Το γεγονος οτι τον κατακτω με τη Γιουβεντους κανει το επιτευγμα λιγοτερο φοβερο αλλα απο την αλλη το σειβ ειναι journeyman και η πορεια μεχρι την κορυφη δυσκολη. Η φετινη σεζον ονειρικη αφου κερδιζω ολες τις διοργανωσεις στις οποιες πηρα μερος. Κορυφαιος της διοργανωσης ο Ogbodo με 16 γκολ! Συνολικα η Best Eleven της Juve:
Spoiler: show
Image
55 εμφανισεις 61 γκολ για τον Ogbodo! Πρωτη φορα ειχα επιθετικο σε οποιοδηποτε σειβ που φτανει τετοια νουμερα! Η εξελιξη του ηταν τρομακτικη και αυτο που χρειαζοταν τελικα ηταν μια ευκαιρια. Οριστε και η καρτελα του:
Spoiler: show
Image
Απιστευτος, ταχυτατος, φοβερη ντριμπλα, εξαιρετικα τελειωματα και ψυχρος εκτελεστης! Επισης αξιος ο Jesus Formica με 16 γκολ σε 30 εμφανισεις. Η αφιξη του Jerko Boban τον εκανε να παλεψει για τη θεση του. Καλυτερα νουμερα και για τον Maroni που ενιωθε την απειλη με την αφιξη του Casas. Σταδιακα στη μεση της σεζον αρχισαν να χανουν τη θεση του τα σεντερ μπακ Rudiger και Ginter που, αν και φοβεροι παικτες και μερος της ιστοριας της συγχρονης Γιουβε, μεγαλωναν και ηταν ωρα να δωσουν τοπο στα νιατα. Ετσι τελειωσε αυτη η μαγικη σεζον, με την ομαδα να δηλωνει παρουσα και να γινεται ξανα μερος της ελιτ. Περιμενω οτι η κατακτηση του Τσαμπιονς Λιγκ θα μου επιτρεψει να φερω την επομενη σεζον τους καλυτερους παικτες αλλα και οτι θα γινουμε μερος των ομαδων με αξια 1 δις.
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Το καλοκαιρι ερχεται και μαζι η μεταγραφικη περιοδος. Στοχος η κατακτηση των 6 τιτλων(νεοι τιτλοι το uefa super cup και το παγκοσμιο κυπελλο). Το ροστερ ειναι αρκετα καλο αλλα παιρνει βελτιωση. Ειναι ωρα να αποχαιρετησουμε το φοβερο αμυντικο διδυμο Ginter-Rudiger καθως εχουν μεγαλωσει και οι δυο πολυ και δεν ειναι πλεον παγκοσμιας κλασης για να δικαιολογουν το μισθο τους. Δε θα χρειαστω 2 παικτες στη θεση τους. Αρκουμαι στην αγορα του Βραζιλιανου Anderson Brigatti απο την Πορτο για 26(45.5)μ. Ειναι νεαρος, μεγαλης κλασης και μπορει να στηριχθουμε πανω του για χρονια. Μας αποχαιρετα επισης το δεξι μας μπακ το οποιο πουλαμε στη Σιτι για 41μ. Ηθελε να φυγει και δε του χαλασα το χατιρι. Στη θεση του πηρα τον επισης Πορτογαλο Mario Pinto για μολις 15.5μ απο τη Γιουναιτεντ οπου δεν επαιρνε χρονο συμμετοχης. Μια χαρα παικτης ειναι παντως και θα παιξει βασικος. Η Ρεαλ Μαδριτης σκαει προσφορα για το δεξι εξτρεμ μας και χαιρεταει για 73μ. Στη θεση του αναβαθμιζομαι με τον Fabian Wesner απο το Αμβουργο για 20(42)μ. Δεν καταλαβαινω γιατι καθοταν στο Αμβουργο τετοιος παιχταρας. Τελευταια σημαντικη αγορα ηταν του τερματοφυλακα Carlos Jose για 8(15)μ απο τη Flamengo. Ηταν μεγαλη ευκαιρια που δε γινοταν να αγνοησω. Πουλαμε ακομα στη Μπαγερν τον μεσο Luiz Eduardo για 90μ χωρις να θεωρω οτι χρειαζομαστε αντικαστατη του και βγαζουμε κερδος απο την πωληση του backup Balde στη Μιλαν με 36μ. Συνολικα μια εικονα απο το παζαρι.
Spoiler: show
Image
Η σεζον ξεκιναει και εδω η πορεια μεχρι το Γεναρη:
Spoiler: show
Image
Μεχρι το τελος του Αυγουστου εχουμε ηδη 2 τιτλους ενω το Δεκεμβρη προστιθεται και το Παγκοσμιο Κυπελλο στη συλλογη μου. Ως προς το πρωταθλημα εχουμε μια ισοπαλια με τη Ρομα και μια ηττα απο τη Σαμπντορια. Αρκετα καλα τα αποτελεσματα και ενω το Σεπτεμβρη ο Ogbodo ειχε σοβαρο τραυματισμο που τον αφηνε εκτος για 2.5 μηνες. Τον αντικατεστησε αξια ενας τριτος μικρος επιθετικος που ειχε αγορασει ο Κοντε. Εχουμε ηδη συγκεντρωσει 52 βαθμους με τη Μιλαν δευτερη με 38. Οριστε και το 2ο μισο:
Spoiler: show
Image
Αλλη μια ηττα και χαλαρο πρωταθλημα:
Spoiler: show
Image
Πρωτοι με 100σταρα με 28 βαθμους διαφορα απο τη 2η Ρομα. Συνεχιζοντας εγχωρια να και το κυπελλο:
Spoiler: show
Image
Παλι το σηκωσαμε με γκολ στην παραταση στον τελικο. Το εχω ξεφτιλισει στην Ιταλια οπως καταλαβαινετε.
Ως προς το Τσαμπιονς Λιγκ, κληρωθηκαμε σε ομιλο με Μονακο, Μπενφικα και Ολυμπιακο για 2η φορα.
Spoiler: show
Image
Περναμε απο τους ομιλους πρωτοι με 11 βαθμους αλλα με δυσκολια. Πεταμε εξω τουλαχιστον την υπολογισιμη Μονακο.
Στους 16 πεφτουμε πανω στη Λυον που κατεκτησε το περσινο Γιουροπα Λιγκ. Παιζουμε εκτος το πρωτο παιχνιδι και εγω παιζω με ενα πιο αμυντικο σχημα. Ο πρωην παικτης μας Stefano Sensi μας καρφωνει στο 12' με τρελη φαουλαρα αλλα ισοφαριζουμε στις καθυστερησεις του πρωτου ημιχρονου με τον Boban, αριστερο εξτρεμ. Παμε στο εντος με το πλεονεκτημα του εκτος εδρας γκολ. Στο μεταξυ, τραυματιζεται για αλλη μια φορα ο Ogbodo και θα τον χασουμε για αλλον 1.5 μηνα! Ξεκιναμε το παιχνιδι με πιο επιθετικο συστημα και στο 33' με πεναλτι ο Casas μας βαζει μπροστα. Κυριαρχουμε στο παιχνιδι και ερχεται η επιβραβευση με γκολ στο 77 απο τον Wiesner.
Στους 8 θα αναμετρηθουμε την Αρσεναλ. Με φοβιζουν οι αγγλικες ομαδες. Ειναι πολυ πλουσιες κατα βαση και προσελκυουν πολυ καλους παικτες. Στο εκτος πρωτο ματς ξεκιναμε παλι αμυντικα αλλα ο Iwobi μολις στο 9' βαζει μπροστα την Αρσεναλ. Τα πραγματα γινονται πολυ χειροτερα στο 22' με τον αριστερο μπακ Hultberg να παιρνει απευθειας κοκκινη. Οταν ερχεται στον παγκο του λεω πως το καλοκαιρι θα παρει ποδι. Ενω του το λεω η Αρσεναλ βαζει και 2ο γκολ στο 23' και ο Hultberg τρωει κατακεφαλο απο εμενα και παει στα αποδυτηρια κλαιγοντας. Η Αρσεναλ κυριαρχει αλλα ευτυχως δεν τρωμε αλλο γκολ. Τα σουτ παντως ειναι 16-3 υπερ της Αρσεναλ. Ο τραυματισμος του Ogbodo μας στοιχιζει και ο Asamoah(ο ετερος επιθετικος του ροστερ) δε μπορει να ανταποκριθει στον ιδιο βαθμο. Το εντος παιχινιδι ξεκιναει και θελουμε τουλαχιστον 3 γκολ! Στο 5' μετα απο κορνερ το σεντερ μπακ μας Brigatti παιρνει κεφαλια και μας βαζει μπροστα! Η Αρσεναλ αγχωνεται και στο 12 παραχωρει πεναλτι που το εκτελει επιτυχως ο μεσος Jovanovic και εχουμε ηδη ισοφαρισει το σκορ του πρωτου αγωνα. Στο 16' ο Asamoah κανει 3 τα γκολ μετα απο ασσιστ του αριστερου μπακ που αντικατεστησε τον τιμωρημενο Hultberg. Στο 26' ο Formica κανει το 4-0 ενω στο 43' ο Jovanovic σκοραρει ξανα για το 5-0. Η προκριση εχει ηδη τελειωσει, στο δευτερο ημιχρονο δε συμβαινει τιποτα και τερματιζουμε το παιχνιδι με σουτ 29-3.
Χαρουμενος που πεταξα εκτος αγγλικη ομαδα ετοιμαζομαι για την επομενη κληρωση. Το χαμογελο παγωνει καθως κληρωνομαστε με τη Γιουναιτεντ η οποια παλευει καθε χρονο για πρωταθλημα, εχει παικταραδες ριτζεν αλλα και ο,τι κορυφαιο εχει μεινει απο τους κανονικους παικτες. Πρωτο ματς εντος που κρυβει παγιδες. Το καλο νεο ειναι πως ο Ogbodo επιστρεφει ξανα μετα τον 2ο τραυματισμο του.Στο 18' μας βαζει μαλιστα μπροστα στο σκορ με πεναλτι ενω γενικα κυριαρχουμε στο πρωτο ημιχρονο. Στο 2ο ημιχρονο τα πραγματ ειναι πιο ισορροπημενα αλλα στο 65' ο Ogbodo βαζει και 2ο γκολ και εγω ανασαινω. Το μονο που μενει ειναι να μη το φαμε στα επομενα 25 λεπτα. Η Γιουναιτεντ απειλει ξανα και ξανα. Χανει φοβερες φασεις και εγω τα εχω χαμενα. Κανω πιο αμυντικο το συστημα αλλα η Γιουναιτεντ επιμενει! Ερχεται το 90ο λεπτο και ειμαι ανακουφισμενος. Μενουν δευτερολεπτα για τη ληξη και η Γιουναιτεντ ειναι στην αντεπιθεση. Ο εξτρεμ τους αριστερα κανει επελαση και σεντραρει. Ο τερματοφυλακας μας κανει αστοχη εξοδο και ο Marcus Rashford σκοραρει και εγω νιωθω πως η προκριση εχει χαθει. Εχουμε τωρα να παμε στο Old Trafford και εκεινοι χρειαζονται ενα γκολ μονο. Το ματς ξεκιναει και πριν προλαβουμε να ζεσταθουμε η Γιουναιτεντ σκοραρει με κεφαλια του σεντερ φορ της μετα απο σεντρα. Ηδη ειμαστε εκτος τελικου και η Μαντσεστερ μας σφυροκοπαει. Στο 35' ομως γινεται ενα λαθος στην αμυνα της Γιουναιτεντ και ο Formica το εκμεταλλευεται και κανει το 1-1! Κατι παει να συμβει και με λιγη τυχη ισως τελικα τη γλυτωσουμε. Στο 40' ο σταρ Ogbodo πεφτει κατω και σφαδαζει. Δε μπορει να συνεχισει το ματς. Καποιος τον εχει καταραστει, αυτη τη σεζον του εχουν παει ολα στραβα! Τα πραγματα ειναι δυσκολα πλεον αλλα το ημιχρονο βγαινει. Η Γιουναιτεντ στο δευτερο μερος συνεχιζει να κυριαρχει. Ειναι ξεκαθαρο οτι εχει καλυτερο ροστερ απο το δικο μας και δε μπορουμε να το αντιμετωπισουμε με τιποτα αυτο. Στο 61' ο Luke Shaw εκμεταλλευεται το χωρο που εχει μετα απο κορνερ και σκοραρει για να κανει το 2-1, σκορ παρατασης. Η πιεση συνεχιζεται αλλα καταφερνουμε να διατηρησουμε το 2-1 μεχρι το τελος. Αμα φτασουμε μεχρι τα πεναλτι θα ειμαστε πολυ τυχεροι. Το πρωτο ημιχρονο της παρατασης ειναι ισορροπημενο. Οι παικτες της αντιπαλης ομαδας εχουν εξαντληθει ενω εγω ειχα κρατησει 2 αλλαγες και ειμαστε πιο φρεσκοι. Ξεκιναει το δευτερο ημιχρονο και η γιουναιτεντ κερδιζει φαουλ στα πλαγια. Γινεται η σεντρα και ο τερματοφυλακας μας κανει αδιανοητη εξοδο του μεσολλογιου, ο,τι ακριβως εκανε και στο 90΄ του πρωτου ματς. Την εξοδο εκμεταλλευεται ο Πογκμπα και σκοραρει στο 115'. Ολα εχουν τελειωσει, μεχρι το τελος δεν αντιδραμε και ειμαστε εκτος τελικου. Μας κρεμασε και στα 2 ματς ο τερματοφυλακας. Η ευθυνη ειναι δικη μου. Ενω αγορασα το καλοκαιρι τερματοφυλακα για βασικο, αποφασισα να κανω ροτεισον μεταξυ πρωταθληματος και Τσαμπιονς Λιγκ με αποτελεσμα στην Ευρωπη να παιζει ο αναπληρωματικος. Η Μαντσεστερ στον τελικο θα το σηκωσει αφου νικαει την Τσελσι με 3-2. Εδω η Best Eleven:
Spoiler: show
Image
Κορυφαιος αν και δε φαινεται απο την καρτελα ειναι σιγουρα ο Fabian Wiesner. Τερματιζει τη σεζον με 53 ματς 16 γκολ και 34 ασσιστ! Πολυ καλος και ο ετερος εξτρεμ Boban που φετος πηρε φανελα βασικου και εβαλε 18 γκολ σε 46 ματς ενω ειχε και 20 ασσιστ. Απεδειξε οτι στην επομενη σεζον πρεπει να κανω σκεψεις και ο Ramon Casas ο οποιος ειχε 40 εμφανισεις(οι μισες αλλαγη) με 10 γκολ και 10 ασσιστ. Ως προς την επιθεση ο σουπερσταρ Ogbodo λογω της φοβερης ατυχιας με τους τραυματισμους επαιξε μολις 31 ματς σκορπια αλλα καταφερε να βαλει 33 γκολ, πολλα απο αυτα ση σημαντικα ματς. Απο την αλλη ο αντικαταστατης του Asamoah δεν τα πηγε ασχημα με 29 γκολ σε 29 ματς αλλα στα δυσκολα παιχνιδια χανοταν.
Η σεζον αυτη μπορουμε να πουμε οτι ηταν πετυχημενη. Κερδισαμε τα παντα εκτος του Τσαμπιονς Λιγκ που αποκλειστηκαμε στην παραταση του ημιτελικου. Παρολα αυτα μεσα μου δεν ειμαι ευχαριστημενος. Νομιζω οτι εχω φτασει τη Γιουβεντους στο ανωτατο επιπεδο που μπορω. Οι εγχωριες διοργανωσεις ειναι πολυ ευκολες ενω το γεγονος οτι οι αγγλικες ομαδες στο Τσαμπιονς Λιγκ κυριαρχησαν τοσο πολυ με εβαλε σε σκεψεις αποχωρησης εφοσον προεκυπτε καποια ευκαιρια. Αποφασισα λοιπον πως η επομενη σεζον θα ηταν η τελευταια μου στη Γιουβεντους ο,τι και να συνεβαινε. Με αυτο στο μυαλο, ειχα ηδη σκεφτει οτι ειναι ωρα να κανω ενα δυνατον μπαμ στην επομενη μεταγραφικη περιοδο και να εκμεταλλευτω τα σπουδαια οικονομικα που εγω δημιουργησα..
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Η τελευταια μου preseason στη Juve ξεκιναει. Εχω χασει την ορεξη που ειχα σε αυτη την ομαδα οποτε δεν ψαχνω σαν μανιακος για μεταγραφικες ευκαιριες. Αντ' αυτου κινουμαι για τα μεγαλα ονοματα και ξοδευω πολλα, κατι το οποιο γενικα απεχθανομαι.

Το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να πραγματοποιησω την υποσχεση που ειχα δωσει στο αριστερο μου μπακ Hultberg. Τον πουλαω αρον αρον στη Μπαρτσελονα με 17 εκατομμυρια. Στη θεση του αγοραζω τον Boris Kouakou απο την Παρι για 67 εκατομμυρια μπροστα τα οποια θα γινουν 123 μυρια μετα απο 50 εμφανισεις. Ποσο ειρωνικο που για πρωτη φορα σε οποιοδηποτε σειβ μου εγω ειμαι αυτος που παιρνει απο την Παρι τον καλυτερο της παικτη αντι να συμβαινει το αντιθετο. Δε την αφηνω παντως παραπονεμενη. Το δεξι μου μπακ θελει να φυγει και η Παρι σκαει 60 μυρια και τον παιρνει. Για να τον αντικαταστησω, χτυπαω την πορτα της Μονακο και της παιρνω τον καλυτερο της παικτη, τονAoulmi για 53 μυρια μπροστα που γινονται 119 μετα απο 50 εμφανισεις. Τρελα λεφτα για μπακ. Συνεχιζοντας στον ιδιο ρυθμο, ενισχυω το κεντρο μου με τον Lars Schnier για 53 μυρια απο τη Σαλκε. Τελος, αγοραζω το σεντερ μπακ Lezcano απο τη Μπενφικα για 38.5μ. Μου ερχεται προταση απο την Παρι για τον σουπερσταρ Ogbodo η οποια καταληγει στα 120 εκατομμυρια. Δεν ειναι ασχημα τα λεφτα αλλ προκειται για παγκοσμιας κλασης παικτη τον οποιο εχουμε αγορασει για 32 εκατομμυρια και με την προηγουμενη ομαδα του να κραταει 30% απο τη μεταπωληση. Επομενως δεν υπαρχει νοημα να τον πουλησω. Συνολικα οι κινησεις:
Spoiler: show
Image
Θωρακιζοντας τα ακρα της αμυνας με παικτες παγκοσμιου επιπεδου και ενισχυοντας σεντερ μπακ και κεντρο θεωρω οτι θα τα παμε καλα. Το πρωτο μισο του πρωταθληματος:
Spoiler: show
Image
Μια ηττα, δυο ισοπαλιες. Ειμαστε πρωτοι αλλα με 50 βαθμους αλλα μας ακολουθουν μανιασμενα οι Ρομα και Ιντερ με 48 και 46 βαθμους. Πλακα θα εχει να μην παρω ουτε πρωταθλημα.. Το δευτερο μισο:
Spoiler: show
Image
2 ηττες οι μονες απωλειες βαθμων. Ετσι το πρωταθλημα διαμορφωνεται στο τελος ως εξης:
Spoiler: show
Image
Ρεκορ με 101 βαθμους, η Ιντερ με τη Ρομα ξεμειναν απο δυναμεις αρκετα πισω μας. Ως προς το κυπελλο:
Spoiler: show
Image
Πολυ κλασσικος περιπατος με ουτε ενα ενδιαφερον ματς.
Στο Τσαμπιονς Λιγκ κληρωνομαστε με Αρσεναλ, Πορτο και Αντερλεχτ. Δεν πολυπειθουμε και τερματιζουμε 2οι με 11 βαθμους:
Spoiler: show
Image
Στους 16 πεφτουμε αλλη μια φορα με τη Μονακο.

Το πρωτο παιχνιδι εντος. Εχουμε τις φασεις, στο 44' ο Ogbodo μας βαζει μπροστα αλλα η Μονακο με γκολ στο 49 και το 56 προηγειται 1-2. Το δεξι εξτρεμ Wesner κανει το 2-2 στο 83' που ειναι και το τελικο σκορ. Τελειωνουμε το ματς με σουτ 23-11 υπερ μας αλλη η Μονακο ειναι κινδυνος στις αντεπιθεσεις.

Η ρεβανς θα ειναι πολυ δυσκολη.
Το εκτος ματς ξεκιναει και προτου προλαβω να κατσω στον παγκο η παιχταρα μας Ogbodo μας βαζει μπροστα το 1' και κανει το εργο μας ευκολο. Δεν προλαβαινω να το πω αυτο ομως και στο 3' η Μονακο ισοφαριζει και στο 18' βαζει και δευτερο γκολ για το 2-1. Τα πραγματα ειναι δυσκολα και η Μονακο εχει φασεις και κατοχη. Το ημιχρονο βγαινει ετσι και στο 2ο ημιχρονο χρειαζομαστε ενα γκολ για να παω το ματς στην παραταση. Ενω το ματς ειναι αρκετα ηρεμο, στο 75' ο μεσος μου Pascual παιρνει 2η κιτρινη και στο 79' η Μονακο βαζει και 3ο γκολ. Χρειαζομαι ενα τεραστιο θαυμα για να ανατρεψω τετοιο σκορ σε 10 λεπτα. Ειμαι απελπισμενος και γυρναω το συστημα σε 3 επιθετικους και στην ουσια παιζω με εναν παικτη στο κεντρο και βαθιες μπαλιες! Ο Ogbodo στο 81' κλεβει τη μπαλα στο κεντρο, συνεργαζεται με τον Asamoah και βαζει γκολαρα για να κανει το 3-2! Παρολα αυτα μεχρι εκει φτανουμε. Το σκορ παραμενει ετσι και καταληγουμε Φλεβαρη μηνα να ειμαστε εκτος Τσαμπιονς Λιγκ..

Εδω η Best Eleven:
Spoiler: show
Image
Περαν απο τον εξωγηινο Ogbodo που σκοραρει 58 γκολ σε 46 ματς, ο ετερος εξωγηινος ειναι ο Fabian Wiesner καθως σε 38 ματς εχει 13 γκολ και 34(!!) ασσιστ! Μαλιστα, ψηφιζεται ως κορυφαιος ποδοσφαιριστης του κοσμου, πρωτη φορα σε FM που εχω ποδοσφαιριστη να κερδιζει αυτο το βραβειο. Εξαιρετικος και ο Casas με 49 ματς 21 γκολ 18 ασσιστ οπως και ο Jerko Boban με 40 εμφανισεις 12 γκολ 21 ασσιστ.

Η σεζον ειναι πληρως αποτυχημενη. Η αληθεια ειναι οτι απο τα μεσα της σεζον και μετα παρακολουθουσα δουλειες που μπορει να προεκυπταν. Το ενδιαφερον μου ηταν στραμμενο κυριως στη Πρεμιερ Λιγκ. Οι τοπ4 ομαδες πρωταγωνιστουν στο Τσαμπιονς Λιγκ και το πρωταθλημα ειναι πολυ ανταγωνιστικο, κατι που μου εχει λειψει.

Πιο σοβαρα παρακολουθω τη Λιβερπουλ. Στο τιμονι της ειναι απο την αρχη σχεδον του παιχνιδιου ο Zinedine Zidane. Παρα το γεγονος οτι 10 χρονια μετα, οχι μονο δεν εχει κερδισει τιποτα, αλλα καθε χρονο οι Reds πανε ολο και χειροτερα, εχει κρατησει τη θεση του. Πλεον βρισκεται στο χειροτερο σημειο ever η Λιβερπουλ καθως βρισκεται στην 11η θεση της Πρεμιερ Λιγκ με λιγα ματς να απομενουν. Η απολυτη ξεφτιλα και το εκμεταλλευομαι. Στη μεση της σεζον ηδη δηλωνω ξανα και ξανα το ενδιαφερον μου για τη θεση. Παρολα αυτα, η Λιβερπουλ δειχνει πιστη στον Ζινταν το συμβολαιο του οποιου τελειωνει στη τελος της σεζον. Τελικα η Λιβερπουλ τερματιζει 9η, ο Ζινταν ολοκληρωνει το συμβολαιο του και την ιδια μερα αναλαμβανω εγω. Αντικαταστατης μου στη Γιουβε? Ο ΖΙΝΤΑΝ!

Εδω η ιστορια σταματαει προς το παρον καθως σε αυτο το σημειο βρισκομαι και στο σειβ. Δεν ειχα χρονο καιρο τωρα να παιξω παραπανω. Ελπιζω να σας αρεσει η ιστορια σε οσους παρακολουθειτε αν και ειστε σιωπηλοι. Οταν ολοκληρωσω την επομενη σεζον θα γραψω ξανα.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”