Οδηγός: Πως αλλάζει τοποθεσία ο φακέλος αποθήκευσης γραφικών

Συζητήστε για τα γραφικά του FM (skins, logos, kits και backgrounds). Στείλτε τα δικά σας, γράψτε τις απορίες σας και σχολιάστε αυτά του fmgreece.gr
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Αν θέλετε απλά να περάσετε γραφικά στο παιχνίδι τότε δεν έχετε παρά να ακολουθήσετε τον οδηγό αυτό:
http://www.fmgreece.gr/columns/guides/f ... -grafikwn/

Αυτό που έχει αλλάξει από φέτος είναι πως έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα να αλλάξουμε τοποθεσία στον φάκελο των γραφικών μέσα από το Football Manager.
Η διαδικασία φαίνεται περίπλοκη αλλά είναι σχετικά απλή.


1. Ανοίγουμε το steam και πηγαίνουμε στη Library ή Συλλογή.
2. Κάνουμε δεξί κλικ στο παιχνίδι και επιλέγουμε Properties ή Ιδιότητες
3. Κάνουμε κλικ στο Set Launch Options ή Ορισμός Επιλογών Εκκίνησης
4. Στο πεδίο εισαγωγής κειμένου που εμφανίζεται γράφουμε:
--user_data_location="<path>"
όπου αντί για την λέξη <path> βάζουμε την διαδρομή του φακέλου όπου θέλουμε να αποθηκεύονται τα γραφικά μας.
Πρέπει πρώτα να δημιουργήσετε τον φάκελο αυτό στον υπολογιστή σας και μετά να κάνετε την παραπάνω διαδικασία.

για παράδειγμα:
δημιούργησα τον φάκελο όπου θέλω να αποθηκευτούν τα γραφικά
Image

ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία

Image

την επόμενη φορά που άνοιξα το fm, δημιουργήθηκαν αυτόματα οι αντίστοιχοι φάκελοι όπου μπορώ πλέον να αποθηκεύσω τα γραφικά

Image


:!: Αν έχετε ήδη περάσει τα γραφικά στον Default φάκελο του παιχνιδιού τότε θα χρειαστεί να τα κάνετε αποκοπή από τον φάκελο αυτόν και επικόλληση στον νέο φάκελο που επιλέξατε. Ίσως να χρειαστεί το ίδιο και για τα save σας από τον φάκελο games (στον δικό μου υπολογιστή δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο πάντως) :!:


Για να επαναφέρετε την default τοποθεσία αποθήκευσης γραφικών, απλά επαναλαμβάνετε τα παραπάνω βήματα και στο 4ο σβήνετε το κείμενο που γράψατε και επιλέγετε το ΟΚ αφήνοντας το κενό.




:!: Μπορείτε να διαβάσετε τον οδηγό στα Αγγλικά όπως τον δημιούργησε(εγώ απλά τον μετέφερα στα ελληνικά) ο michaeltmurrayuk (http://michaeltmurrayuk.blogspot.co.uk/) στο forum της SI, http://community.sigames.com/showthread ... a-Location :!:
teglou1908
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Sat Oct 25, 2014 12:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν νου εμφανιζει παρολο που εκανα οσα ειπες παραπανω τους φακελους.Παραμενει αδειος ο φακελος ο νεος που δημιουργησα!!ξΕΡΕΙς ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟς???
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Eγώ την πρώτη φορά που το δοκίμασα είχα κάνει το λάθος να σβήσω μόνο τη λεξη path και όχι και τα "βελάκια" μαζι, δηλαδή το <path>, εκεί που βάζεις την τοποθεσία που θέλεις. Επίσης θέλει restart το fm και καλού κακού κάνε και το steam. Όταν τα έκανα έτσι ακριβώς, εμφανίστηκαν σε εμένα.
tasos14
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 349
Joined: Tue Jan 01, 2008 1:18 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φίλε μου εγώ έκαψα σκληρό, τον οποίο τελικά κατάφερα να τον σώσω και τον λειτουργώ σαν εξωτερικό πλέον καθώς αγόρασα έναν SSD για να τρέχει το σύστημα...
Επειδή όμως ο SSD είναι μικρός δε θέλω να τον φορτώσω. Ακολουθώ την ίδια διαδικασία για να φορτώσω τα γραφικά που ήδη έχω στον εξωτερικό;


edit: Το δοκίμασα και λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο, απλά όπως είπες παρακάτω δεν είχα σβήσει τα βελάκια...
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Μόλις το έκαναν για το φμ17, δουλεύει ΚΑΙ φέτος.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
dwra24
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3967
Joined: Tue Aug 14, 2012 10:35 am
Football Manager της ομάδας: Inter
Αγαπημένη Ομάδα: Man utd,Juventus,Real Madrid
facebook προφίλ: dora.velentza
twitter: Panathaismylife
Status: Δεν φταίω πάντα εγώ. Φταίνε και οι άλλοι. :P
Location: kolonos,athina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:Μόλις το έκαναν για το φμ17, δουλεύει ΚΑΙ φέτος.
Ωραία γιατί ήθελα με κάποιο τρόπο να τα βάλω στον σκληρό αλλά δν ήξερα. Μπας και τρέχει καλύτερα και δν σέρνεται τόσο το πίσι όταν κάνω κ άλλα πράγματα την ίδια ώρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλο ταξιδι ρε ....
θα μου λειψεις ....
να μας προσεχεις απο ψηλα!!(1979-2010)

The Show must go on!
The Show must go on! Yeah,yeah!
Ooh! Inside my heart is breaking!
My make-up may be flaking...
But my smile, still, stays on!


Image
Image
Post Reply

Return to “Γραφικά”