Α.Σ. ΜΕΤΕΩΡΑ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Foneas
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Jan 08, 2016 3:47 am
Football Manager της ομάδας: Α.Σ. Μετέωρα Καλαμπάκας
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Ίντερ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγαπητοί φίλοι/συνάδελφοι-λοιποί καμένοι,
Ξεκίνησα να παίζω παιχνίδια μάνατζερ από το μακρινό για πολλούς, 1996. Με την ανεργία να χτυπάει και την δική μου πόρτα, αποφάσισα να φύγω από την πόλη και να επιστρέψω στο χωριό μου. Εκεί εκτός από την καρπερή γη, σκέφτηκα να ασχοληθώ με το ποδόσφαιρο, από το πόστο του προπονητή -μιας και τα χρόνια είχανε περάσει- αξιοποιώντας τις γνώσεις μου στο manager...που ξέρεις είπα; Πόσο καλύτεροι μπορεί να'ναι οι προπονητές εδώ; Τι κι αν δεν έχω δίπλωμα;

Και στην τελική, η ομάδα του χωριού δεν έχει προπονητή και ο πρόεδρος, Βασίλης Φουσέκης, είναι παλιός συμμαθητής του πατέρα μου. Έτσι κλείστηκε η συνάντηση. Να μη τα πολυλογώ, το deal έγινε τελικά, αν και ο πρόεδρας αρχικά ήτανε λίγο καχύποπτος για τις ικανότητες μου, όταν άκουσε πως η μοναδική μου προπονητική εμπειρία ήταν λέει μέσα από κάτι παιχνίδια μάνατζερ που ούτε καν ήξερε τι είναι αυτά. Ωστόσο συμφώνησε μιας και ο ''άγνωστος προπονητής'' ήτανε ότι πρέπει για να παρουσιαστεί στους ντόπιους ως το ''μεγάλο comeback'' ενός ξενιτεμένου που αγαπά τον τόπο του και επέστρεψε για αυτόν. Μάλιστα, για να μεγεθύνει ακόμη περισσότερο το κατόρθωμα του, απαίτησε να ασχοληθώ επαγγελματικά και αποκλειστικά με τον σύλλογο,προσφέροντας μου το σεβαστό για την εποχή ετήσιο επίδομα των 42,500€. Αυτό είναι λαχείο σκέφτηκα και δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη...
User avatar
Foneas
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Jan 08, 2016 3:47 am
Football Manager της ομάδας: Α.Σ. Μετέωρα Καλαμπάκας
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Ίντερ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την άλλη μέρα λοιπόν πήγα στο γήπεδο για να γνωριστώ με την ομάδα και το προπονητικό team, αλλά εκεί με περίμενε ένα ισχυρό σόκ!
Κανένας δεν ήταν εκεί...
Πήρα αμέσως τον πρόεδρο, ο οποίος με κατατόπισε πως όλοι οι παίκτες είχανε πάρει τα δελτία τους, ενώ δεν υπήρχε κανένας με κάποια αρμοδιότητα, εκτός από εμένα.
Έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω από το μηδέν.
Αρχικά θα έπρεπε να προσλάβω staff κι έπειτα να κάνω μεταγραφές. Ίσως καλύτερα έτσι σκέφτηκα.
Κοιτώντας την ιστορία της ομάδας είδα πως είχε πάρει 8 φορές την ΕΠΣ Τρικάλων. Μπορεί ο πρόεδρος να μην είχε κάποια απαίτηση αλλά εμένα μου είχε ανοίξει η όρεξη και θεώρησα πως οτιδήποτε εκτός της ανόδου θα ήταν αποτυχία...
Post Reply

Return to “Ιστορίες”