Α.Ο. Χανιά

Αναλύστε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε και ζητήστε προτάσεις για το ποια ομάδα να αναλάβετε
Post Reply
User avatar
aox-4-
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Posts: 714
Joined: Tue Sep 23, 2014 1:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Chania
Location: Prague
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικές πληροφορίες για την ομάδα:
Ο Α.Ο. Χανιά είναι η δεύτερη λαοφιλέστερη ομάδα της Κρήτης μετά τον Ο.Φ.Η. και ιδρύθηκε το 1945. Αποτελεί πρόκληση για τον οποιονδήποτε να τον αναλάβει σε μια ιδιαίτερα δύσκολη περίοδο και να τον οδηγήσει εκεί που δεν έχει φτάσει ποτέ, δηλαδή στην Super League , αν και έχει 18 συμμετοχές στη Β' Εθνική. Αγωνίζεται στο Δημοτικό Γήπεδο Περιβολίων , 3.690 θέσεων , αν και παραδοσιακή του έδρα είναι το Εθνικό Στάδιο Χανίων στο κέντρο της πόλης. Το προπονητικό κέντρο της ομάδας είναι η ''Μοναχή Ελιά''.

Image
Το σήμα της ομάδας

Image
Δημοτικό Γήπεδο Περιβολίων

Image
Η τροπαιοθήκη της ομάδας είναι ιδιαίτερα φτωχή με μεγαλύτερη επιτυχία τη 2η θέση στο Νότιο Όμιλο της Β' Εθνικής το 2014 και η 4η θέση στα πλέι οφ της ίδιας σαιζόν. Τελευταίος τίτλος η κατάκτηση του 10ου ομίλου της Δ' Εθνικής το 2010.

Image
Ο παραδοσιακός αντίπαλος της ομάδας είναι ο Ηρόδοτος που φέτος αγωνίζεται στην Α' ΕΠΣ Ηρακλείου , ενώ τα τελευταία χρόνια υπάρχει μεγάλη κόντρα με τον Πλατανιά.

Ανάλυση ομάδας στο παιχνίδι
Image
Στόχος της ομάδας είναι ο τερματισμός στη μέση της βαθμολογίας (ο πρόεδρος θα δείξει υπομονή σε περίπτωση που βρεθείτε λίγο χαμηλότερα), ενώ το μπάτζετ μισθοδοσίας βρίσκεται στα 1,114 εκατ. ευρώ.

Image
Το καθαρό χρέος της ομάδας βρίσκεται στις 305,435 χιλ. ευρώ , κυρίως αφορά οφειλές στο ΙΚΑ.

Πρόεδρος είναι ο Ηρακλής Νύκταρης , ενώ το τεχνικό επιτελείο είναι ιδιαίτερα φτωχό , καθώς δεν υπάρχει βοηθός προπονητή και προπονητής τερματοφυλάκων. Εγώ για βοηθό θα πρότεινα τον Αντώνη Δρακόπουλο , που είναι και πρώην προπονητής της ομάδας.

Το ρόστερ της ομάδας πιο φτωχό από κάθε άλλη σαιζόν. Ελάχιστοι από τους παίκτες μπορούν να αποτελέσουν βάση για τις επόμενες σαιζόν.

Τερματοφύλακες
Μόνη αξιόπιστη λύση ο Prifti.

Image

Δεξί μπακ
Ο Παγώνης είναι ποιοτική λύση , αλλά και ο Χατζηλιάδης όταν πάρει τις ευκαιρίες του δεν πρόκειται να απογοητεύσει κάποιον. Όσο γρηγορότερα ξεφορτωθείτε τους άλλους δύο , τόσο το καλύτερο.
Image

Κεντρικοί Αμυντικοί
Με ένα αμυντικό σύστημα που θα καλύψει τους χώρους , δε θα φανούν ιδιαίτερα οι αδυναμίες τους. Προτιμότερος συνδυασμός Καρτσαμπάς - Μπριλλάκης

Image

Αριστερό Μπακ
Αξιόπιστος ο Ιωαννίδης , χωρίς ωστόσο σταθερότητα στην απόδοση του. Πολλές φορές αναγκαστικά θα παίξει εκεί ο Μπριλλάκης και θα μετακινηθεί ο Διαμαντόπουλος ως παρτενέρ του Καρτσαμπά.
Image

Κεντρικοί Μέσοι
Ο Ρίκκα και ο Νάκας αποτελούν πολύ αξιόπιστες λύσεις , ενώ Καμινιώτης και Σάντερσον αν και δεν διαθέτουν ποιότητα θα βοηθήσουν αρκετά ικανοποιητικά σε περίπτωση που χρειαστεί.
Image

Δεξί/Αριστερό Χαφ
Ο Τσούτσης αγωνίζεται εξαιρετικά ως δεξί χαφ, ενώ και ο Δεινόπαππας θα πάρει αρκετό χρόνο προτιμότερα στα αριστερά. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ο Καμινιώτης.
Image

Δεκάρι
Ο Μασάδο είναι εξαιρετικός είτε ως enganche είτε ως προωθημένος οργανωτής. Εναλλακτικά , ο Νάκας είναι κι αυτός τρομερός στη συγκεκριμένη θέση.
Image

Επιθετικοί
Στοίχημα αποτελεί ο Λίτα. Εάν δεν σκοράρει εξ αρχής , πολύ γρήγορα θα εκδηλώσει το πρόβλημα προσαρμογής του. Ο Γκέσιος είναι πάρα πολύ καλή επιλογή , ως κυνηγός θα σκοράρει αρκετά γκολ , ενώ σε πιο δύσκολα ματς θα αγωνιστεί και ως αμυντικογενής επιθετικός για να μαρκάρει και τα αντίπαλα σέντερ μπακ ή χαφ. Πολύ αξιόπιστος και ο Δεινόπαππας σε αυτή τη θέση , καθώς τον βοηθά η ταχύτητα και η τεχνική του. Ο Παλιάτσιος δεν αξίζει ευκαιρίες.
Image

Star player
Hugo Machado
Image

Σύστημα - Τακτικές
Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες που κατέληξαν σε αλλεπάλληλες απολύσεις, κατέληξα σε σύστημα 4-4-1-1 με κανονική νοοτροπία που θα προσαρμόζεται σε κάθε αγώνα ανάλογα με την εξέλιξη του και είχε τεράστια επιτυχία. Κλείνει τους χώρους πολύ επιτυχημένα και εκμεταλλεύεται τους κενούς χώρους των αντιπάλων. Σημαντική η χρήση χαφ αντί εξτρέμ για να μαρκάρουν .Εναλλακτική θα μπορούσε να είναι το 4-4-2 ρόμβος .
Image

Μεταγραφική πολιτική
Για την πρώτη περίοδο το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να πάρετε δανεικούς. Θέσεις για ενίσχυση : Κεντρικοί Αμυντικοί ( Πήρα Μαυρομάτη από Π.Α.Ο. και δεν βοήθησε καθόλου) , Αριστερό Χαφ( Μόνο από εξωτερικό)
Γενικότερα καλές προτάσεις για παίκτες στη Β' Εθνική που μπορούν να αποκτηθούν σε επόμενες μεταγραφικές περιόδους χωρίς να ζητήσουν μεγάλα ποσά για μισθούς: Τερματοφύλακας : Μανώλης Καλογεράκης (ελεύθερος) Δεξί μπακ : Θ. Παπουτσογιαννόπουλος (Πιερικός) Σέντερ μπακ : Γκούμας (ΟΦΗ) Καρασαλίδης (Ηρακλής)
Κεντρικός Μέσος : Αρναρέλλης (Κασσιόπη) , Μπέλης (Καλλιθέα) Μεσοεπιθετικός : Νιούμαν (Παναθηναϊκός) Εξτρέμ : Μαρτσάκης (ΟΦΗ) Επιθετικός : Β. Ταμπάκης (Αχαρναικός)

Απόδοση
Image
nikoskok93
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Jun 22, 2016 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: A.O. CHANIA
facebook προφίλ: nikos.kokkinis.7
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλη αναλυση. εγω δεν ακολουθησα αυτην την τακτικη με 2 ελευθερους και 3 δανεικους καταφερα σαν δευτερος την ανοδο. τωρα ειμαι δευτερη σεζον αλλαξα σχεδον ολο το ροστερ με αρκετους δανεικους παλι εχω καταφερει δεκεμβρη μηνα να ειμαι 7ος.
User avatar
aox-4-
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Posts: 714
Joined: Tue Sep 23, 2014 1:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Chania
Location: Prague
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω κατέληξα σ αυτή την τακτική μετά από πολλές δοκιμές (και απολύσεις ). Μου φάνηκε σημαντικό να έχω χαφ αντι εξτρεμ γιατί πολλά γκολ μπαίνουν από σέντρες και βοηθάει να μην έχεις υψηλό παθητικό . πάντως είναι το χειρότερο ρόστερ της ομάδας σε σχέση με την κατηγορία της από το 2011 ,ειδικά μετά το χειμερινό update

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
nikoskok93
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Jun 22, 2016 7:11 pm
Football Manager της ομάδας: A.O. CHANIA
facebook προφίλ: nikos.kokkinis.7
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στα σειβ σου ειχε συνεχεια αλλαγη προεδρων και εμπαργκο? γιατι 2 χρονιες 2 πωλησεις απο προεδρους
User avatar
aox-4-
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Posts: 714
Joined: Tue Sep 23, 2014 1:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Chania
Location: Prague
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμενα αγόρασε την ομάδα ο Σγουρακης και δεν έχει φύγει . Η διοικητική κατάσταση της ομάδας είναι περασμένη ρεαλιστικά -δυστυχώς-

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Post Reply

Return to “Αναλύσεις και προτάσεις ομάδων”