Επιλογή Τακτικής

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eγώ για παράδειγμα προσπαθώ πάντα να αφομοιώσω το τρόπο παιχνιδιού του Guardiola με χαμηλό tempo πολλές κοντινές πάσες αλλα αυτό το σύστημα χωλαίνει στο ότι Η Barcelona( έτυχε να τι δω από κοντά 2 φορες) παίζει αργό ποδόσφαιρο αλλα κάνει κάποια ξεσπάσματα και δημιουργεί φάσεις.. αυτό δε ξέρω πως να το αποτυπώσω στις τακτικές. γίνεται με το γίνεται πιο εκφραστικοί? Η βασίζεται καθαρά στις ατομικές "ικανονιτες" το παιχτών οποτε σε μικρομεσαίες ομάδες δε μπορεί νά αποτυπωθεί αυτός ο τρόπος παιχνιδιού?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Είναι πιο δύσκολο να γίνει σε μικρές ομάδες, παράδειγμα από την πραγματικότητα είναι η swansea. Σίγουρα μπορεί να δώσεις τέτοια ταυτότητα σε πιο μικρή ομάδα αλλά θα βλέπεις ματς που ταγαρόβλαχοι αντίπαλοι θα σε παίζουν στην δύναμη και θα χάνεις εύκολα.
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Είναι πιο δύσκολο να γίνει σε μικρές ομάδες, παράδειγμα από την πραγματικότητα είναι η swansea. Σίγουρα μπορεί να δώσεις τέτοια ταυτότητα σε πιο μικρή ομάδα αλλά θα βλέπεις ματς που ταγαρόβλαχοι αντίπαλοι θα σε παίζουν στην δύναμη και θα χάνεις εύκολα.
πιστεύεις ότι Η epilogi pass in το space και be more expressive θα είχε αποτέλεσμα?? Η μετά θα γινόντουσαν πολλά λάθη δεδομένου τις χαμηλής "ποιοτhτας" των paixtwn?? Μιλαw συγκεκριμένα για μικρομεσαία ομάδα βελγίου (ostende).
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

pass into space δεν ταιριάζει στην κατοχή γιατί δίνει την μπάλα πιο μπροστά από τους παίκτες σε κενούς χώρους, περισσότερο ταιριάζει σε αντεπιθέσεις ή πιο επιθετικό και άμεσο παιχνίδι

για το be more expressive υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, άνθρωποι που το έχουν ψάξει παραπάνω από εμένα λένε πως πρέπει να είναι be more disciplined ώστε να τηρούν αυστηρά το παιχνίδι κατοχής που έχεις ορίσει από τις υπόλοιπες οδηγίες, από την άλλη πλευρά βέβαια εγώ θεωρώ ότι έτσι ευνουχίζεις τους πιο δημιουργικούς παίκτες, αφού για να παίξεις ποδόσφαιρο κατοχής, χρειάζεται τέτοιους κυρίως ώστε να έχουν τα τεχνικά και νοητικά χαρακτηριστικά για να το εφαρμόσουν.
Επειδή είσαι σε μικρή ομάδα και χωρίς να ξέρω τους παίκτες, θα εκτιμούσα πως δεν έχεις παίκτες για να τους εμπιστευτείς μεγάλη ελευθερία οπότε μην το βάζεις σε πρώτη φάση
User avatar
jim713
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Jan 26, 2009 11:15 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλημέρα..πολυ ωραιο το ποστ..όταν ξεκινησα το fm,δοκιμαζα διαφορες τακτικες ..άλλες βγαινανε ,άλλες όχι..οποτε επιλεγω την τακτικη αναλογα με τον αντιπαλο...μου αρεσει να παιζω με 2 επιθετικούς,(4-4-2 σε ευθεια,4-1-2-1-2 ρομβο ,3-5-2 κλειστο με εμφαση στις αντεπιθέσεις...)όλα παντως εξαρτώνται από το ροστερ που εχεις..
johnakis21
Trialist
Trialist
Posts: 16
Joined: Fri Nov 30, 2007 6:17 am
Football Manager της ομάδας: PAO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ συνήθως επιλέγω τακτική με την ποσότητα των παικτών που έχω σε κάθε θέση/ρολο(μου αρέσει να παίζω την πρώτη σεζόν χωρίς μεταγραφές,εκτος κι αν η ομάδα πονάει υπερβολικά πολύ κάπου),λόγω του ότι δεν μπορείς να έχει 3 ακραίους όλους κι όλους(πχ. Παναθηναικος) και να παίξει 4-2-3-1 με aml amr...Πρώτα κοιτάζω λοιπόν ποσότητα σε κάθε θεση και μετά παίζω με τους ρόλους,και συνήθως βάζω τους παίκτες σε ότι ρόλους θέλω εγώ κοιτώντας τα atts και όχι τον ρόλο στον οποίο είναι εξοικειωμένοι....

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”