''You Shall Not Pass'' Tactic (2016 Edition by DimiZag)

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τακτική πε-τά-ει!!! Και πέρυσι ήταν η βασική μου, αλλά φέτος είναι καλύτερη από ποτέ! Μάλιστα, φέτος ξεκίνησα το FM πριν 3 μέρες. Για δοκιμή και για να "μάθω το νέο FM" ξεκίνησα unemployed, και κατά το Νοέμβρη με πήρε η Scunthorpe (Football League one, 3η κατ. Αγγλίας). Με budget αρνητικό, καμία ομάδα δεν θέλει κανέναν παίκτη μου, όχι πώληση, ούτε απλό scouting "Wnt" (εξαίρεση έναν 17χρονο striker από την U-18 που μου τον ζήτησαν και πήραν δανεικό για 3 μήνες και μόλις τελείωσε ο δανεισμός δεν ανανέωσαν, μία αλλαγή έπαιξε μόνο). Την ομάδα την ανέλαβα 18η και αυτή τη στιγμή τέλος Μάρτη '16 χτυπάω play off στην τεταρτο-πεμπτο-έκτη θέση. Οι μηχανισμοί δουλεύουν άψογα, παρ'ότι έχω δυο-τρεις ελλείψεις σε θέσεις που τις βουλώνω όπως-όπως με δανεικούς και πολυθεσίτες, όπως ML. Μέχρι στιγμής την παίζω plug-n-play, δε χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα. Το καλοκαίρι αν δώσει ο αρχιτσιγκούναρος κανένα φράγκο θα την προσαρμώσω πολύ ελαφρώς στις μεταγραφές, αλλά τώρα ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει! Δεν έχω καν δεύτερη τακτική! Άψογος!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Ανεβασε και κανενα screenshot οποτε μπορεις να δουμε πως δουλευει η τακτικη με την ομαδα, να εχουν μια εικονα και αλλοι ενδιαφερομενοι!
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10066
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Λοιπόν φίλε δοκίμασα κι εγώ την τακτική σου (αν και κατά γιατί θέλω να τα κάνω όλα μόνος μου, αλλά είδα κι απόειδα :P ), γιατί ήταν και κοντά στις δικές μου σκέψεις. Τη δοκιμάζω σε ομάδα 5ης κατηγορίας Αγγλίας. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως σίγουρα με νοοτροπία αντεπιθέσεων δουλεύει άψογα! Τώρα όσον αφορά την επιθετική έχω τις επιφυλάξεις μου καθώς έχει κάποια σκαμπανεβάσματα η ομάδα και προσπαθώ να βρω τι ταιριάζει περισσότερο στη δική μου ομάδα. Επίσης έχω κάποιες απορίες:

1) Γιατί έχεις βάλει ατομικές εντολές για σκληρότερα τακλιν και δεν το έβαλες σαν ομαδική εντολή;
2) Δεν έχεις θέμα με κάρτες; Εγώ μαζεύω πολλές! Πάρα πολλές για την ακρίβεια. Και στην αρχή έπαιρνα και κόκκινες (απευθείας γιατί πήγαιναν να κόψουν την καριέρα των αντιπάλων :P ).
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

To nou sou... wrote:1) Γιατί έχεις βάλει ατομικές εντολές για σκληρότερα τακλιν και δεν το έβαλες σαν ομαδική εντολή;
2) Δεν έχεις θέμα με κάρτες; Εγώ μαζεύω πολλές! Πάρα πολλές για την ακρίβεια. Και στην αρχή έπαιρνα και κόκκινες (απευθείας γιατί πήγαιναν να κόψουν την καριέρα των αντιπάλων :P ).
στην αρχή και εγώ φοβόμουν αυτή την εντολή για σκληρότερα τάκλιν αλλά αν διαβάσεις καλά την ατομική οδηγία λέει
ότι ενθαρρύνεις τον παίκτη να είναι πιο δυναμικός και μαχητικός όταν διεκδικεί την κατοχή της μπάλας,σε αντίθεση
η ομαδική οδηγία get stuck in λέει ότι οι παίκτες σου θα είναι πιο επιθετικοί στα τακλιν τους με κίνδυνο να δεχτούν
κάρτα,βλέπεις την διαφορά;;

από τότε που εφάρμοσα την ατομική οδηγία για σκληρότερα μαρκαρίσματα στον κάθε παίκτη βλέπω την ομάδα μου (RBL) να
μάχεται για να κερδίσει την κατοχή αμέσως μόλις την χάσει..και πολλές φόρες αυτό καταλήγει σε μια αντεπίθεση που φέρνει
γκολ..πολλές φορές επίσης διαβάζω στην περιγραφή του αγώνα ότι η ομάδα μου δίνει ελάχιστο χώρο στον αντίπαλο,σε συνδυασμό
με τις παρακάτω ομαδικές οδηγίες : Defence Line Higher-Close down more και Much Higher Tempo έχω δει μεγάλη βελτίωση στην ομάδα μου..
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Σωστος ο Νιο με καλυψε σε ολα. Και εγω με Leipzig ειμαι και παω τρενο για πλακα.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10066
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Εγώ πάντως μόλις τώρα σε αγώνα με ατομικές οδηγίες για σκληρότερα τάκλιν είχα 9 κίτρινες! Τις 7 τις απέκτησα στο πρώτο ημίχρονο κι έτσι αναγκάστηκα να τους πω να χαλαρώσουν, αλλιώς δεν ξέρω με πόσους παίκτες θα τελείωνα τον αγώνα και πόσοι θα έμεναν ζωντανοί από τον αντίπαλο. :P Έχω φάει ήδη 2 πρόστιμα για πολλές κίτρινες.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Εχω και γω αρκετες καρτες αλλα νταξει την παλευω!! :P
toporstinos
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Tue Dec 02, 2008 8:42 pm
Football Manager της ομάδας: Νάπολι
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου έχω εφαρμόσει την τακτική σου στη Λίβερπουλ, είμαι δεύτερο χρόνο, παίζω κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κάνω ανατροπές, όμως σε όλα τα ντέρμπι και στα σημαντικά παιχνίδια στην Ευρώπη, ενώ στο Άνφιλντ δεν περνάει κουνούπι, εκτός έδρας με διαλύουν όλοι...

Τι να κάνω πια.... -toixos2 -toixos2 -toixos2 -toixos2 -toixos2 -toixos2 -toixos2 -toixos2
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Οπως ειπαμε με καποια παιδια στις προηγουμενες σελιδες, στα εκτος εδρας καλο ειναι να παιζεις με Αντεπιθεση ως νοοτροπια. Βοηθαει αρκετα!
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

λοιπον, στο φμ15 η τακτικη πεταγε με παο. φετος στο πρωταθλημα στην πρωτη χρονια δεν πηγε καλα και την αφησα στην ακρη. την χρησιμοποιουσα ομως στην ευρωπη με πολυ δυνατους αντιπαλους. και επειδη τα αποτελεσματα ξεπερασαν τις προσδοκιες μου, θα τα ανεβασω.

λατσιο-παο
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
μαντσεστερ-παο
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
ναπολι-παο
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
παο-μαντσεστερ
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
παο-ρ.σοσιεδαδ
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
παο-βαλενθια
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
ρ.σοσιεδαδ-παο
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
ημιτελικοι με σαλκε next!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Οχι και ασχημα. :P
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Λέω να την δοκιμασω στην Everton. Έχει αλλάξει κανεις θέση στους ακραίους; Δηλαδή τον ML να τον κανει AML ή τον AMR σε MR. Αν ναι τι ρολο τους βαλατε;

Tα μπακ όταν αλλάζεις νοοτροπία σε Αντεπίθεση αφήνεις τους ίδιους ρόλους;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ναι εχω δοκιμασει την αλλαγη που λες στο Αμβουργο. Για λιγο ομως καθως βαρεθηκα το save. :P Εβαλα τους ιδιους ρολους που εχει αντιστοιχα καθενας στην αρχικη τακτικη: ΑΜL= AMR, ML=MR

Τα μπακ τα αφηνω στους ιδιους ρολους στην αντεπιθεση. Μου χει κατσει αρκετα γιατι παιζω με πολυ γρηγορα ακρα.
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Toν ΑκΜ Επιθεση τι τον βάζεις σαν AML αφού δεν υπάρχει ο ρόλος;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Τελος παντων λογικα καταλαβες τι εννοουσα πανω στην βιασυνη μου. :P
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”