Γενική συζήτηση για τις τακτικές στο FM16

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

beecher wrote:αυτο που λετε για την Fluid φιλοσοφια μου φαινεται παραξενο. Εγω πχ θελω η ομαδα να επιτιθεται και να αμυνεται ως μια μοναδα (δεν υποστηριζουμε δηλαδη παρα πολυ την ατομικη ενεργεια) οποτε το εχω βαλει στο Very Rigid με οδηγια Be More Disciplined. Αν το αλλαξω σε fluid θα ειναι πιο λογικο?
Ναι πιο λογικο αν θελεις να ειναι κοντα οι γραμμες και να κινουνται πανω-κατω ολοι μαζι (ιδιο mentality). Οπως εγραψαν κι αλλοι πριν, οι ρευστες φιλοσοφιες εχουν τις γραμμες κοντα. Επειδη τωρα ειναι κοντα, δινουν μεγαλο creative freedom ακομα και στα μπακ, γιατι ειναι πιο πιθανο να βρεθουν σε θεση που θα τη χρειαστουν.
Οι αλλες (ακαμπτες;) φιλοσοφιες απλωνουν τις γραμμες. Ακομα και στην ιδια ευθεια (γραμμη) απλωνονται περισσοτερο καθετα οι παικτες. Υποτιθεται οτι αυτες οι φιλοσοφιες ταιριαζουν λιγο περισσοτερο σε παιχνιδι αντεπιθεσεων / παιχνιδι που μεταφερεται η μπαλα γρηγορα απο την αμυνα στην επιθεση. Εδω οι γραμμες εχουν μεγαλυτερη αποσταση κι ο καθε παιχτης συμπεριφερεται οσο επιθετικα-αμυντικα καθοριζει η θεση του στο γηπεδο. Γι αυτο το creative fr μοιραζεται αναλογως.
Η φιλοσοφια-μπαλαντερ ειναι η balanced: εδω ο καθενας παιζει οσο επιθετικα ή αμυντικα λεει το καθηκον του (attacking-support-defend).

(Πολυ) μεγαλυτερο ενδιαφερον για την επιλογη fluid ή disciplined εχει η διακριση των ρολων σε κοινους και εξειδικευμενους. Το παιχνιδι θεωρει κοινους αυτους που κανουν λιγο απ' ολα, εχουν μετριο creative freedom και ταιριαζουν περισσοτερο σε ρευστα συστηματα.
Εξειδικευμενοι ειναι αυτοι που εχουν πολυ μεγαλο (playmakers, trq, complete wb) ή πολυ μικρο (bwm, poacher κλπ) creative freedom και ταιριαζουν περισσοτερο σε μη ρευστα συστηματα

Παντως
Απ οσο εχω δει η επιλογη φιλοσοφιας δεν παιζει μεγαλο ρολο. Πιο καθοριστικο για την ομαδα ειναι να μοιραζονται σωστα οι ρολοι και τα καθηκοντα αναλογα με τις αναγκες του παιχνιδιου, να επιλεγεται η σωστη επιθετικοτητα, και να χρησιμοποιηθουν οταν χρειαστει οι βασικες οδηγιες (pass shorter/more direct - tempo - pressing- def line)
εχω αναλαβει Ολυμπιακο και προσπαθω να φτιαξω μια τακτικη 4-2-3-1 counterpress α-λα Κλοπ, δηλαδη ασφυκτικη πιεση ψηλα στον αντιπαλο (για να εκβιασουμε λαθος/αθλια πασα), ανακτηση της μπαλας αμεσα και υπεργρηγορη μεταβαση της μπαλας στην επιθεση.
Για δοκιμασε counter-higher tempo-more direct-clear ball to flanks, ατομικες οδηφιες στους μπροστινους να μαρκαρουν πιο πολυ, αττακινγκ καθηκοντα στους 3 απ τους 4.
'Η μπορεις να το παιξεις attacking και να παιζει ολη η ομαδα ψηλα, αλλα τοτε δεν θα εχεις <<υπεργρηγορη μεταβαση της μπαλας στην επιθεση>> αφου θα εισαι παντα στην επιθεση
User avatar
just_a_coach
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Feb 18, 2015 6:25 pm
Football Manager της ομάδας: everton
facebook προφίλ: 100007723664871
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gosport borough fc
vanarama south
5-3-1-1
με 3 κεντρικούς αμυντικούς,δύο φουλ μπακ,3 κεντρικά χαφ,2 χαφ ελαφρώς προωθημένα στα άκρα,και έναν επιθετικό.
παίζω αμυντικά,χτυπάω στις κόντρες μιας και βρίσκω αρκετούς χώρους.
νοοτροπία:αντεπίθεση
Σχηματισμός ομάδας:Δομημένη
Οι οδηγίες είναι χρηση στενού μαρκαρίσματος,παίξτε σκληρά,πάσες στο χώρο,περισσότερο εκφραστικοί,περισσότερο άμεσο παιχνίδι.
Η ομάδα είναι πολύ χαμηλού επιπέδου,οπότε χρειάστηκαν κάποιοι μήνες να αφομοιώσουν τις τακτικές αλλά δουλεύει πολύ καλά!!
Δεν χάνουμε,οι νίκες είναι στο γκολ,συνήθως under αλλά στην οικονομία του πρωταθλήματος κάθε βαθμός είναι καλοδεχούμενος.Οπότε για συγκομιδή βαθμών και σκαρφάλωμα στις υφηλές θέσεις είναι καλή τακτική.
Θα ήθελα να ακούσω κάποια συμβουλή για οτιδήποτε αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει μιας και τα τελευταία χρόνια έπαιζα αποκλειστικά 4-4-1-1 και είμαι νέος σε αυτή την τακτική.
kram
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 415
Joined: Sat Jan 02, 2010 5:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ-Αστερας Τριπολης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχω παρατηρησει οτι παιζοντας το συστημα του τασου οταν αλλαζω τους ακραιους απο εσωτερικους επιθετικους σε εξτρεμ με καθηκον υποστηριξη χανω τον ελεγχο του αγωνα.απο εκει που εχω την μπαλα και δημιουργω ευκαιριες ο αντιπαλος με παιζει μονοτερμα.γιατι χανω τοσο πολυ σε δυναμικη ενω εχω δυο παικτες να βοηθουν ακομα αμυντικα;και καποιος ρολος επιθετικου(για να σκοραρει) που να ταιριαζει με τους εσωτερικους επιθετικους γιατι οταν τον βαζω επιθετικο με βαθος δεν σουταρει αλλα προτιμα να δωσει πασα εκτος περιοχης στους ακραιος
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

Ο ένας ειναι εσωτερικός επιθετικός στο σύστημα μου. Ο άλλος ειναι εξτρέμ.
Και οι δυο βοηθάνε το ίδιο στην αμυνα για μάτι εχουν καθήκον υποστήριξη.
Πολύ πιθανό να χάνεις τον έλεγχο γιατί χάνεται η ισορροπία μπροστά μιας και ο εσωτερικός επιθετικός δίνει στήριγμα στο φορ και δημιουργεί φάσεις. Επίσης πολλές φορές εκμεταλλεύεται σέντρα του Amr που ειναι εξτρέμ.


Spammed from my iPhone using Tapatalk
:liverpool:
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

ας κάνω μια μικρή ανάλυση του 3-4-2-1 που προσπαθώ να παίξω στην United..
παίζω το demo οπότε ψάχνομαι αρκετά με τις τακτικές..
Σχηματισμός & Οδηγίες -
Spoiler: show
Image
Image
έχω αντίπαλο την Σιτυ την οποία νίκησα 2-1 οι τακτικές των ομάδων είναι οι εξής :
Spoiler: show
Image
Και οι αναλυτικές πληροφορίες του ματς :
Spoiler: show
Image
οπού παρατηρούμε τα εξής : ότι παρόλο την μεγάλη κατοχή και τις πολύ περισσότερες πάσες που είχε η Σίτυ η τελικές προσπάθειες
που έκανε ήταν μόνο 4 με 1 να μπαίνει γκολ και 0 clear cut chances ,πράγμα που σημαίνει ότι η ομάδα μου είχε καλά
κλεισμένους τους χώρους στο γήπεδο ...σε αντίθεση με την Σιτυ εμείς βρήκαμε περισσότερους χώρους στην αντεπίθεση
και είχαμε και 2 clear cut chances..

Μέχρι να αγοράσω το παιχνίδι θα δοκιμάσω και άλλες τακτικές ώστε να βγάλω ένα συμπέρασμα του τι θέλει το
νέο FM...
tsilas
Amateur
Amateur
Posts: 111
Joined: Mon Mar 17, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: A.F.C. Ajax
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1 παρομοιο σχημα με αυτο του Νιο εφαρμοσα κι εγω στην Ιντερ, αν και επαιξα μονο μερικους μηνες. Μικρες διαφορες, οτι τα 2 DM εγω τα ειχα CM, με ρολους DLP defend και CM defend. Και το AP το ειχα σε support και οχι attack. Επισης μερικες διαφορες στις οδηγιες. Δουλευε αρκετα καλα, αλλα οχι σε ολα τα ματς και με ολους τους αντιπαλους.
Θελει ομως να εχεις και καποια εναλλακτικη τακτικη, καποιο σχημα με 4 στην αμυνα, σε περιπτωση που δεν δουλευει αυτο.
Παντως πιστευω στο φετινο, θα φορεθουν αρκετα τα σχηματα με 3 αμυντικους, οπως και στην πραγματικοτητα εμφανιζεται δειλα δειλα απο μερικους προπονητες. :drinking: :drinking:
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nio 10 νομίζω ότι το μεγαλύτερό σου πρόβλημα θα είναι οι αποστάσεις της επιθετικής τριάδας
απ την υπόλοιπη ομάδα. Ειδικά ο δεξιά AM σου (Mata) φαίνεται σχηματικά να μην έχει καμιά υποστήριξη από τις πίσω
γραμμές.
Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
dimitrispgr
Amateur
Amateur
Posts: 234
Joined: Mon Dec 20, 2004 12:09 am
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τεραστιες αλλαγες προς το καλο στη Match Engine.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δουλευει σωστα το κλεινομαι στο μισο γηπεδο και χτυπαω στην κοντρα.

---------CFs

WMs---BB---DLPd--WMs
------------A
WBs--BPDd--CDd--WBs

Counter - Flexible.

Στο πρωταθλημα σε 16 ματς εχω βαλει 23 εχω φαει 7
Ευρωπη περασα ομιλο Γιουροπα. 6 ματς 6 εβαλα 1 εφαγα. Με Φιορεντινα Ρουμπιν και Γκιμαραες.
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:Nio 10 νομίζω ότι το μεγαλύτερό σου πρόβλημα θα είναι οι αποστάσεις της επιθετικής τριάδας
απ την υπόλοιπη ομάδα. Ειδικά ο δεξιά AM σου (Mata) φαίνεται σχηματικά να μην έχει καμιά υποστήριξη από τις πίσω
γραμμές.
Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά :P
έχω ένα λάθος στο 1ο ss ο Herrera είναι με support duty όχι attack ..

edit : μια ερώτηση αν παίξω με 2 advance playmaker στο κέντρο με τον έναν να έχει support & hold position και τον άλλο attack
duty θα υπάρχει κάποιο μπέρδεμα..;;
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ερώτηξη:

Φέτος έχουν πει πολλά παιδιά ότι οι πολλές οδηγίες μπερδεύουν την ομάδα και καλό θα ήταν να τις αποφύγουμε. Το ίδιο ισχύει και αν φτάσει η τακτική 100% εμπέδωση;

Ρωτάω γιατί είναι λογικό στην αρχή που δεν την ξέρουν να μπερδεύουν τα μπούτια τους, αλλά αν μετά τη μάθουν 100%, εξακολουθεί να είναι ανασταλτικός παράγοντας η περιπλοκότητα της τακτικής;
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nio 10 wrote:
DrGonzo wrote:Nio 10 νομίζω ότι το μεγαλύτερό σου πρόβλημα θα είναι οι αποστάσεις της επιθετικής τριάδας
απ την υπόλοιπη ομάδα. Ειδικά ο δεξιά AM σου (Mata) φαίνεται σχηματικά να μην έχει καμιά υποστήριξη από τις πίσω
γραμμές.
Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά :P
έχω ένα λάθος στο 1ο ss ο Herrera είναι με support duty όχι attack ..

edit : μια ερώτηση αν παίξω με 2 advance playmaker στο κέντρο με τον έναν να έχει support & hold position και τον άλλο attack
duty θα υπάρχει κάποιο μπέρδεμα..;;
Για holding μπορείς να το βάλεις deep lying playmaker με support duty.

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

BillHoudini wrote:Ερώτηξη:

Φέτος έχουν πει πολλά παιδιά ότι οι πολλές οδηγίες μπερδεύουν την ομάδα και καλό θα ήταν να τις αποφύγουμε. Το ίδιο ισχύει και αν φτάσει η τακτική 100% εμπέδωση;

Ρωτάω γιατί είναι λογικό στην αρχή που δεν την ξέρουν να μπερδεύουν τα μπούτια τους, αλλά αν μετά τη μάθουν 100%, εξακολουθεί να είναι ανασταλτικός παράγοντας η περιπλοκότητα της τακτικής;

Εγώ διαφωνώ κάθετα με την διατύπωση/διαπίστωση αυτή για τις οδηγίες. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει απόλυτα. Αυτή η λογική είναι ένας καλός μπούσουλας σε πολλές περιπτώσεις αλλά ως γενικό συμπέρασμα για το fm δεν ισχύει(ή καλύτερα ισχύει εν μέρει). Και θα πω απλά ένα παράδειγμα. Έστω ότι η Άρσεναλ έχει άμυνα που ταιριάζει να πιέζει ψηλά αλλά οι επιθετικοί της δεν είναι για να πιέζουν ψηλά. Αυτό χωρίς οδηγία δεν γίνεται να το καταφέρεις. Βάζοντας το έλεγχος/επιθετική/άκρως επιθετική ορίζεις (μεταξύ άλλων) πόσο ψηλά θα παίζουν και οι 11 παίκτες της ομάδας. Αν θες να πιέζει ένας παίκτης(ή μερικοί παίκτες) περισσότερο από ότι οι άλλοι ή η άμυνα συνολικά σε σχέση με την ομάδα, τότε αυτό μπορεί να επιτευχθεί ΜΟΝΟ δινοντας οδηγίες. Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτευχθεί αλλιώς και προφανώς θα πάρεις καλύτερα αποτελέσματα αν δώσεις οδηγίες αφού η τακτική αυτή ταιριάζει περισσότερο στην ομάδα από ότι αν δεν είχε οδηγίες.

Επίσης για την εμπέδωση της τακτικής. Αν δώσεις μια τακτική και οι παίκτες μάθουν 100% τότε αν δώσεις οδηγία τότε θα πέσει το 100% αφού οι παίκτες δεν ξέρουν τόσο καλά την ΝΕΑ τακτική. Φυσικά θα την μάθουν ταχύτατα αφού η νέα τακτική μοιάζει πάρα πολύ στην παλιά.
Τώρα, αν δώσεις εξαρχής στους παίκτες να μάθουν μια τακτική με οδηγίες ή μια τακτική χωρίς οδηγίες, τότε και τις δύο θα τις μάθουν το ίδιο γρήγορα.Αν δώσεις δηλαδή σε μια ομάδα την ίδια τακτικη με πιέστε ψηλότερα και χωρίς το πιέστε ψηλότερα, τότε οι παίκτες στην μια περίπτωση θα μάθουν να πιέζουν στα 10 μέτρα από την αντίπαλη περιοχή και στην άλλη στα 20 μέτρα. Δεν επηρεάζει κάτι στον ρυθμό εμπέδωσης αυτό. Το μόνο που επηρεάζει τον ρυθμό εμπέδωσης της τακτικής είναι πόσο ταιριάζει εξαρχής η ομάδα/οι παίκτες σε αυτήν. Και σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει εγγύηση ότι μια ομάδα ταιριάζει περισσότερο σε μια τακτική χωρίς οδηγίες από ότι σε μια τακτική με οδηγίες. Κάποιες ομάδες ταιριάζουν περισσότερο σε κάποιες τακτικές, άλλες ομάδες ταιριάζουν περισσότερο σε άλλες τακτικές. Αυτό ισχύει για όλες τις μεταβλητές μιας τακτικής, από την διάταξη, τη νοοτροπία, τη φιλοσοφία σχηματισμού, τους ρόλους/καθήκοντα και τις ατομικές/ομαδικές οδηγίες. Άρα όπως σε κάποιες ομάδες ταιριάζει το 4-2-3-1 και σε άλλες το 3-5-2, έτσι σε κάποιες ομάδες ταιριάζει περισσότερο το 4-2-3-1, ρευστή, επιθετική με 10 οδηγίες, έτσι σε κάποιες ταιριάζει το 4-2-3-1 με ευέλικτη, κανονική και 5 οδηγίες και σε άλλες 4-2-3-1 με δομημενη, αμυντική και καμία οδηγία.
Αλλά βάση πιθανοτήτων, θα έλεγα πως από τις 15-20 πιθανές οδηγίες, ε όλο και κάποια θα ταιριάζει σε κάθε ομάδα.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:Ερώτηξη:

Φέτος έχουν πει πολλά παιδιά ότι οι πολλές οδηγίες μπερδεύουν την ομάδα και καλό θα ήταν να τις αποφύγουμε. Το ίδιο ισχύει και αν φτάσει η τακτική 100% εμπέδωση;

Ρωτάω γιατί είναι λογικό στην αρχή που δεν την ξέρουν να μπερδεύουν τα μπούτια τους, αλλά αν μετά τη μάθουν 100%, εξακολουθεί να είναι ανασταλτικός παράγοντας η περιπλοκότητα της τακτικής;
Το βασικό θέμα είναι να μην εμπλέκονται οι ΤΙs μεταξύ τους όπως και μεταξύ των PIs.

Απ την άλλη, δεν έχει και τόσο μεγάλο νόημα να έχεις 15 οδηγίες ξέρω γω, κάποια πράγματα γίνονται κι αυτόματα.
Απ ότι βλέπω σε δικά μου save, καλό είναι να αρχίζεις με λίγες και βασικές οδηγίες (πχ, το πλάτος μετράει σαν οδηγία),
λογικές PI σε κάθε παίχτη, (αν και το έχεις σχεδόν έτοιμο ανάλογα με το ρόλο/θέση) και μέσα στον αγώνα αλλάζεις πράγματα αν κρίνεις ότι χρειάζεται.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία, σχεδόν απάντησες πλήρως στην ερώτησή μου Mojo. Εγώ όπως σωστά κατάλαβες μιλάω για την περίπτωση όπου εξαρχής έχουμε δώσει πχ 10 οδηγίες σε μια τακτική, όχι για την περίπτωση που προσθέτουμε κάτι εκ των υστέρων.

Πήρα την απάντηση που έψαχνα, επιστρέφω στο παιχνίδι γιατί είχα ξενερώσει τόσες μέρες και δεν έπαιζα. :D
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26808
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ερώτηση σχετικα με την ανάπτυξη: το παλιό Down Both Flanks το κάνουμε αν επιλέξουμε Right & Left Flank [ 2 οδηγίες]. Αν ναι δεν αντικρουονται; Το Clear Ball to Flanks είναι για πιο direct passing σωστα;
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
Post Reply

Return to “Τακτικές/Προπόνηση”