Ααααχ, ΑΕΛ και ξερό ψωμί

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και ναι!!!!!! Περάσαμε την άτιμη την Bayern!!!! Με τον πίνακα του γηπέδου να δείχνει το τελικό σκορ Bayern - AEΛ, 2-2! Τα παλληκάρια μου κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, περάσαμε στις 8 τοπ ομάδες της Ευρώπης που ήταν ο φετινός μου στόχος και το καταφέραμε! Περηφάνια, χαρά και αυτοπεποίθηση κυριαρχει σε όλη την ομάδα. Η διοίκηση έστειλε μήνυμα οτι είναι εκστασιασμένη. Προπονητες και παίκτες περήφανοι και χαρούμενοι. Ηθικό στο ζενίθ, ακόμα και ο Φανουρης Δούλος που εδώ και μήνες δεν έχε καλό ηθικό αν και πυροβολει τα αντίπαλα τέρματα. Θέλει να φυγει αυτός....θα δούμε.
1) Pereira
2) Zmolik
3) Τσιμίκας
4) Σιώρας
5) Fiore
6) Karlsen
7) Van der Bosch
8) Ruthenbeck
9) Βέργος
10) Jose Luis
11) Κολώνης

12) Τσιτουρτζής
13) Doubai
14) Καλαιτζίδης
15) Feiao
16) Νικολάου
17) Thiago
18) Ten

Σε σχηματισμό που δεν άλλαξα τίποτα απο την αρχή μεχρι το τελος σχεδον δικαιώθηκα. 4-1-2-3 ΑΜ πλατιά, με κανονική ιδιοσυγκρασία, δομημένο σχήμα, ρυθμό χαμηλό, μέτριες καθυστερήσεις, πάσες άμεσες, χωρίς κατοχή, την άμυνα σε κανονικό ύψος, εκμετάλλευση και πάσες στον κενό χώρο απο πλάγια στα εξτρέμ, overlaps και μπάλα στην περιοχή. Τους διαλύσαμε!

Ξεκινάμε πολύ δυνατά. Μόλις στο 14, στημένη φάση. Εκτελεί ο Κολωνης αριστερά κοντά στο κόρνερ, Φιόρε καρφωτη κεφαλια και γκολ! Πανηγύρια! Μας φυγανε τα τασάκια απο δίπλα! Η Bayern προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά μάταια. Και στο 35 αυτογκόλ ο Τσιμίκας, απο αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή. Μένω ψύχραιμος, εμψυχωνω και δεν αλλάζω τίποτα. 2ο ημίχρονο, ξεκινάει με χλιαρό τέμπο κι απο τους 2. Φτάσαμε στο 67. Κάνω 2 αλλαγές τους Σιωρα και Βεργο που είχαν ψοφήσει στο τρέξιμο. Ήταν τρομεροί! Και βάζω Ten και Feiao. Και μου ρχεται η επιφωτιση. Λέω να δωσω βάρος στον Πορτογαλο αστέρα μου! Και το αλλάζω σε 4-4-2 με λίμπερο. Μέτριο ρυθμό τώρα, πολύ άμεσες πάσες, επιθεση απο τον άξονα και πιεση βαθιά. Και γινεται ένας καταιγισμός ευκαιριών απο τους παικταράδες μου. Τους κλείσαμε μέσα στο τέρμα! Απευθείας φάουλ ο Feiao μου και γκολ!!!!!! Χαμός στο ίσιωμα! Και το γυρνάω στο 80 σε αμυντικό, καθυστερήσεις, κατοχή κτλ...και ισοφαριζουν στο 82! Συνέχισα έχοντας πιστη και δικαιώθηκα.Στο 92 έληξε. Και μεις στον παραδεισο! Ο Πορτογαλος αμυντικό σταρ MVP αφού έπαιξε ως αλλαγή, αλλα έβαλε γκολαρα-σουταρα και για τα τελευταία λεπτά πίσω σκουπιζε τα πάντα!
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το κάψιμό μου δεν έχει προηγούμενο. Με την σειρά τα γεγονότα, έχουν ως εξής: η χρονιά τελείωσε και με βρήκε πρωταθλητή με μόλις 3 βαθμούς διαφορά από τον ΠΑΟΚ. Κι αυτό επειδή αυτοί χασανε εντός απο τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος τερμάτισε 9ος, σε μια από τις χειρότερες σεζόν τους. Και μεις δεν κερδίσαμε εντός τον Αιγινιακό, που υποβιβάστηκε, χαχαχα το λατρεύω το manager. Επίσης έριξα μια μεγαλοπρεπέστατη 6άρα (6-1) τον Ηρακλή, ο οποιος πήρε την κατρακυλα στις τελευταίες 7-8 αγωνιστικές και απολύθηκε κι ο Ουζουνίδης. Καλά αυτοί εκεί στην Μίκρα δεν παίζονται...ο άνθρωπος έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε με αυτά που είχε. Τους έβγαλε 6ους και τον διώξανε. Στο CL, ενώ υπήρχαν η Real Sociedad και η Wolfsburg που ήταν στα μέτρα μας, κληρωθήκαμε με Juventus, η οποία είναι τιτάνας και φαβορί για το τρόπαιο.
Οι παίκτες μου έκαναν πραγματικά κατάθεση ψυχής! Τα έδωσαν όλα και στα 2 παιχνίδια, εκτός από το πρώτο εικοσάλεπτο στην ρεβάνς μέσα στο Τορίνο. Πάιξαμε πρώτα μέσα στη Λάρισα. Με 4-4-2 κανονικό και δομημένο, χωρίς κατοχή. Κάναμε το 1-0 στο 55 , ισοφαριστηκαμε στο 57 κι έπειτα ακολούθησε ένα κρεσέντο επιθετικό, που όλος ο κόσμος θαυμασε. Καναμε 3-4 ευκαιρίες, που ο τερματοφύλακας της Γιούβε, αρνήθηκε να τις αφήσει να γίνουν γκολ. Τα κατέβασε τα ρολά. Άλλωστε το δείχνει και ο βαθμό του, 8.5
Έληξε ισοπαλία έτσι 1-1.
Μέσα στην Ιταλία, μετάνιωσα για το σύστημα που διάλεξα. Αφού στατιστικά, απέναντι στο 4-2-3-1 των μεγάλων ομάδων, ξέρω το φονικό όπλο, αποδεδειγμένα. 4-1-2-3 πλατύ ή 3-5-2 με σκούπα. Αλλα φοβήθηκα νομίζω παρα πολύ την Γιουβεντους και παρεταξα 5-3-2 με αμυντικά, χωρίς κατοχή μπλα μπλα κτλ. Έπρεπε να παίξουμε το παιχνίδι μας κι ό,τι γίνει. Παραήμουν νομίζω φοβισμένος. Το μετάνιωσα που δεν έπαιξα αλλιώς. Το σκορ έγινε 2-0 μολις στο 17. Μετά άλλαξα κάποια πράγματα και παίζαμε κάπως καλύτερα. 3-0 στο 60 περίπου. Τα κάνω όλα όπως όταν παίζω με όχι τεράστιες ομάδες, δηλ.4-2-3-1 επιθετικά, απο πλαγια, όλοι μπροστά και καναμε το 3-1 με ανάποδο ψαλίδι του Βέργου, που άφησε τους πάντες με ανοικτο το στόμα!!! Αλλα μεχρι εκεί.
Αξιόμαχη η ομάδα μου και όλοι....διοίκηση,οπαδοί,δημοσιογράφοι είπαν μεγάλα λόγια για την εξαιρετική πορεία της ομάδας μου.
Και τέλος, κατακτησαμε και το κύπελλο, εναντίον του Ολυμπιακού, πολύ δύσκολα,στα πέναλτι. Σκορ 2-2 έληξε το ματς, μετά παράταση και κερδίσαμε απο την λευκή βούλα.
Τώρα τα εσωτερικά μας. Μου έκανε προταση η Cska Moscow για τον Κολώνη στα 5-6 μυρια,3-4 φορές. Κάνει σχεδόν ταυτόχρονα η Juve την δική της προσφορά, κοντά στα 7. Τους καλοαρεσε ο παίκτης. Τους εξήγησα και τους 2 πάντως, οτι η ρήτρα είναι 11,5 μυρια ( αξίζει 9,5 αλλα βάλαμε κάτι παραπάνω) και παρακάτω δεν πωλείται. Επίσης τον θέλουν και οι: Wolfsburg, Standard Liege, Rubin Kazan, Southampton και Benfica. Χαμός δηλαδή.
Επίσης αποσύρθηκαν πάλι ένα σωρό παίκτες. Και ο Fiore για μας. Στα 32. Λες και το ξερά και πήρα τον Feio. Γαμωτο, γιατί σταματανε στα 32; Οι μόνοι μου παίκτες που χω δει από μένα να καθονται παραπάνω, ήταν ο Curiale (35), o Tomic(33) και ο Duijkovic (34). Οι υπόλοιποι μόλις κλείνουν τα 32, γεια σας! Α και ο Bogdanovic (34).
Απο κει και πέρα, η Porto μάλλον μου παίρνει τον Miguel Silva, γιατί προς στιγμήν δίνω τα πάντα και δεν τον δανείζουν. Ούτε τον Ruthenbeck η Σάλκε.
Ανανεωσα ομως για αλλα 3 χρόνια τον Alberto Ten,άρα δεν χρειάζομαι άλλον επιθετικό εκτός απροόπτου και τσάκωσα και 2 αστέρια! Τον 22 χρόνο Ιταλό χαφ της Μίλαν Carriate, με χαρακτηριστικά τέρμα στον θεο και το νέο αστέρι της Σερβίας Rahimic για εξτρεμ απο την ΑΕΚ για μόλις 1 εκατ.που ήταν η ρήτρα του. Μάλιστα εντυπωσιαζει και με την εθνική, η ΑΕΚ φέτος τα πήγε καλά (στους 16 του Europa, 3οι στο πρωτάθλημα) και μιλανε για μελλοντικό σταρ. Τα χαρακτηριστικά του στα 21 του είναι γεια σας! Και ειμαι πολύ χαρούμενος που αγόρασα τον Maroto,ο οποίος έχει βγάλει μάτια και με την εθνική Ισπανίας Κ-21.
Οι υπόλοιπες μεταγραφικές εξελίξεις, οσονουπω, καθώς πλησιάζουμε τέλη Ιουνίου.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, κλείσαμε και τα φιλικά μας και η ομάδα είναι η εξής: στο προσωπικό καμία αλλαγή, εκτός από το ότι έκανα τον Amarito, απο γυμναστή Κ-20, βοηθό προπονητή Κ-20. Μπορει να μην είχε δεχτεί τη θες του επικεφαλής, αλλά βοηθός έγινε με μεγάλη χαρά.
Στο ρόστερ τώρα, εκτολς απρόοπτου, έχουμε:
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
1) Pereira, 26, Brazil
2) Τσιτουρτζής, 20, Ελλάδα
3) Τσιγαρίδας, 19, Ελλάδα
ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
4) Maroto, 19, Spain
5) Doubai, 24, Ivory Coast
6) Λύτρας, 20, Ελλάδα
7) Τσιμίκας, 31, Ελλάδα
8) Καλαιτζίδης, 19, Ελλάδα
9) Σιώρας, 25, Ελλάδα
10) Feio, 27, Portugal
11) Καραδέμητρος, 20, Ελλάδα
12) Baumann,18, Germany
13) Ζαχαράκης, 19, Ελλάδα
ΜΕΣΟΙ
14) Karlsen, 25, Norway
15) Collier, 19, England
16) Jose Luis, 25, Spain
17) Carriota, 22, Italy
18) Βρονταρας, 19, Ελλάδα
19) Νικολάου, 21, Ελλάδα
20) Τσακιρίδης, 19, Ελλάδα
21) Ψύρρας, 25, Ελλάδα
22) Κολώνης, 25, Ελλάδα
23) Thiago, 22, Brazil
24) Τσιώλης, 21, Ελλάδα
25) Van der Bosch, 23, Belgium
26) Rahimic, 22, Serbia
27) Γήττας, 21, Ελλάδα
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
28) Βέργος, 30, Ελλάδα
29) Ten, 23, Spain
30) Δούλος, 23, Ελλάδα
31) Φραγκής, 20, Ελλάδα
32) Δρακούλης, 19, Ελλάδα
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, κάναμε προετοιμασία στην Γερμανία, στην περιοχή της Βαυαρίας και παίξαμε τα φιλικά.
Bochum- ΑΕΛ, 2-2
Bayern-ΑΕΛ, 0-1 ( ούτε στα φιλικά δεν με κερδίζουν, χαχαχαχα)
ΑΕΛ- Dynamo Zagreb, 1-3
ΑΕΛ- Southampton, 2-1
Atletico Madrid-ΑΕΛ, 3-3
ΑΕΛ- Βέροια, 1-2
Παναθηναϊκός- ΑΕΛ, 1-1
ΑΕΛ- Τύρναβος, 4-1

Μου έκανε νέος μνηστήρας πρόταση για τον Κολώνη, η Newcastle, στα 9 εκατ. και η Real Madrid για τον Ten στα 7.5. Γεγονός είναι οτι το σκέφτομαι αυτήν τη στιγμή....
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξελίξεις στην ομάδα. Το ρόστερ διαφοροποίηθηκε λιγάκι. Ανέβασα απο την K-20 τον Brice Bouvier, ετών 19, που τον έχω απο 16 χρονων στην ακαδημία. Επίσης πούλησα τελικά τον Κολώνη στην Chelsea για 9 εκατ.Τον ζητούσαν άλλες 4-5 μεγάλες ομάδες και μου τα επρηξε για να φυγει. Και θα μου έκανε τα αποδυτήρια μ******ο. Κι αγόρασα τον Chevalier, 22 ετών παικταρά απο την Paris St.Germain B
για μόλις 1,4εκατ.
Στα αγωινστικά τώρα...ξεκινησαμε καλά στο πρωτάθλημα, με 3 νίκες αλλά και μια ήττα με 3-2 απο την ΑΕΚ, που πιστεύω θα αποτελέσει φέτος τον βασικό μας αντιπαλο, καθώς πήρε 2 καλές παικτουρες και 3 δανεικούς απο μεγάλες ομάδες που φυσάνε.
Στο κύπελλο ξεσκίσαμε για 1η φορά ευκολα τα Γιάννενα με 4-0 και μπάλα απο το υπερπέραν.
Στο πολυποθητο CL τώρα...μιλαμε κάποια πράγματα ....με εκνευρίζουν αφάνταστα! Πάλι με ίδιες ομάδες, δηλ.έλεος. Με τους πελάτες μου που λέγονται Ζενιτ, οι οποίοι όμως λόγω προφανώς των εξευτελιστικων αποκλεισμών τους απο ομάδες βεληνεκούς ΑΕΛ, Υoung Boys, Partisan, κάνανε τρελες μεταγραφές, πήραν ό,τι κυκλοφορούσε κι ετσι θα είναι στάνταρντ δύσκολοι. Πρέπει να ξόδεψαν καμια 200αριά εκατ...Επισης την συνεργαζόμενη μας ομάδα εδώ και χρόνια, την Ατλέτικο, που όμως είναι ανίκητοι και φετινό 1ο φαβορί για το τρόπαιο και την σιχαμένη ξανά μανά Sporting. Δηλαδή έλεος!
Παίξαμε με τους Πορτογάλους εντός κι έληξε 0-0. Σιγά μην κερδιζα. Ευτυχώς όμως η Ζενιτ πάλι κατρακυλά! Της έκανε διπλό η Ατλέτικο με 1-3! Πω πω, εγώ θα την πληρώσω μου φαίνεται. Επομενη αγωνιστική, παίζω μέσα στην Ατλέτικο.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ομάδα μου φυσάει! Βέβαια έγινε ένα κλαρινετο 1-2 απο τα Γιάννενα μέσα στη Λάρισα και πήραν εκδίκηση για το κύπελλο. Αλλα έγινε απο μέρος μας,ξεβράκωμα του Αστ.Τρίπολης με 7-1. Είμαστε 1οι με 2 βαθμούς διαφορά απο τον ΠΑΟΚ, 3 απο την ΑΕΚ και 5 απο Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ έχει αγώνα λιγότερο. Σφιχτά τα πράγματα φέτος. Κύπελο περάσαμε 1οι απο τον όμιλο και περιμένουμε τον αντιπαλο.
Στο CL η ομάδα μας έλαμψε κλείνοντας πολλά στόματα! Χάσαμε με Ατλέτικο εκτός 3-1, ισοπαλία 0-0 εντός, κερδίσαμε! την Σπιρτονγκ στο 2ο ματς και η Ζενιτ και πάλι πελάτες!!! 1-0 εντός κι 0-1 εκτός και μαγεία! Περάσαμε 2οι απο τον όμιλο, και περιμένουν τον αντιπαλο. Στα μέτρα μας είναι ο ΑΠΟΕΛ και η Fiorentina. Οι άλλες είναι κλασσικα μεγαθήρια.
Στα εσωτερικά μας τώρα...ο Collier έχει βελτιωθει στο πειθαρχικό κομμάτι, παίρνοντας στα τελευταία 3 παιχνίδια του, 1 κιτρινη και καμία κόκκινη!
Πήρα για να δοκιμασω έναν 18 χρόνο Αιγύπτιο δεξί χαφ για 2 βδομάδες, που έχει πολύ καλούς βαθμούς. Απεριψε τις προτάσεις δοκιμής απο ΑΕΚ και Celta και ήρθε σε μας...Φυσικα τ'αγορι μου, ομάδα CL έχουμε! Αν ικανοποιήσει, θα αποκτηθεί και θα παίξε κανα 2 χρονιες στην Κ-20 και αν χρειαστεί στην Α ομάδα.
Επίσης πήρα ακόμα έναν Ισπανό σκαουτερ 37 ετών.
Όλα καλά και όλα ωραία στην ομάδα. Έκτός απο τον Feio. Γαμωτο, είναι παικταράς, αλλα έχει φαγωθει να φυγει. Απο τη μια λες οτι είναι πρότυπο επαγγελματία, απο την άλλη θέλει λέει να φυγει λεύτερος καθώς μπορεί μέσω Bosman να την κάνει σε 1 μήνα. Με επρηξε! Λεει δεν παίζει αρκετά. Εντάξει ρε φίλε βασικότατος είσαι, έχεις παίξει τα περισσότερα ματς σε σχέση με τους άλλους και δεν παίζεις; Θα μας τρελάνεις. Μετά θύμωσε που του είπα οτι πρέπει να κοιτάει τη δουλειά του, ήθελε στο καπάκι να με ξαναδεί, για να μου πει να φυγει. Του λέω οκ, προκειμένου να χαλάσεις τις ισορροπίες στην ομάδα, θα σε πουλήσω! Τον βγάζω στο κλαρί και δεν ενδιαφερεται καμια ομάδα! 8,45 η αξια του, 11 η ρήτρα, αλλα τον πουλάω με 4,5 και λες πως δεν θέλει να φυγει γιατί περνάει καλά στην ΑΕΛ. Ιδιόμορφη φάση παίκτη. Πάλι καλά που δεν είπε κανείς άλλος παίκτης τίποτα. Πρώτη φορά μου συμβαίνει τέτοια δύστροπη παστα παίκτη.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα ενδότερα. Με τον Feio το προβλημα δεν έχει λυθεί, ευτυχώς που κανένας παίκτης απο την ομάδα δεν εξέφρασε δυσαρέσκεια για το γεγονός και βρίσκεται ακόμα στην ομάδα. Δεν πήγε πουθενά! Έτσι, για να καταλάβουν όλοι ποιος είναι το boss της υπόθεσης. Τον βάζω συχνά και αποδίδει πολύ καλά. Όποτε θέλει, μπορεί να φυγει αν θα έχει πρόταση. Το σίγουρο είναι πως δεν θα του προσφερω συμβόλαιο. Τέτοιες συμπεριφορές δεν έχουν μέλλον στην ομάδα μας.
Επίσης, κολακευτικά σχόλια για το πρόσωπό μου, κάνουν οι Miguel Silva και Άγγελος Κολώνης, πρώην παίκτες της ομάδας. Με τον 1ο είχαμε άριστες σχέσεις 4 χρόνια που ήταν δανεικός σε μας απο την Porto και τον κάναμε φίρμα και παίζει κι εθνική. Άρα καταλαβαίνω και τα σχόλιά του. Αλλα ο 2ος....συχνά πυκνά παραπονιάρης κι έπαιξε μπαλάρα μεν, αλλα μόλις 1μισο χρόνο στην ομάδα. Ίσως επειδή πήρε μεταγραφή στην Chelsea..και πυροβολεί ο άτιμος. Είδα πως έχει 8 γκολ και 11 ασίιστ σε 23 παιχνίδια.
Στα αγωνιστικά τώρα..2οι στην superleague με 1 βαθμό διαφορά με ΠΑΟΚ, κύπελο περάσαμε τον ΟΦΗ και στο CL επιτέλους καναμε το πολυπόθητο άλμα! Κληρωθήκαμε στα προημιτελικά με την Fiorentina τελικά, εμείς περάσαμε στους 4 πάλι κόντρα στα προγνωστικά, αλλα μου έφυγε η μαγκιά για να τους περάσουμε. Χάσαμε 1-2 μέσα στην Λάρισσ με την ομάδα μου να μην παίζει καλά και να ζοριζόμαστε πολύ να τελειώσουμε φάσεις. Οι βιόλα κάνανε 4 ευκαιρίες, πάρτα τα 2 γκολ.
Στη ρεβάνς στην Ιταλθα έγινε χαμός! Απέναντι στο 3-5-2 των Ιταλών, παρεταξα 4-3-3 καθαρό με 3 στη σειρά μπροστά και τους κούφανα! Αιφνιδιάστηκαν εντελώς! 0-1 στο 5' με εκπληκτικό τριγωνακι Βέργου, Carriota και Τhiago που κρυψανε τη μπάλα και το χωσε ο Alberto Ten. Συνεχίζουμε, πιέζουμε μπροστά. Κόρνερ εκτελεσμένο απο τον Maroto, κεφαλιά Karlsen και 0-2! Φλέγεται το σύμπαν και φευγουν πληκτρολόγια στον αέρα! Το γυρνάω σε 4-4-2 γιατί αλλάξανε σύστημα στο 28 και το έκανε 4-2-4 , για να καλύψω το κεντρο βάζοντας κατοχή και περιορίζοντας λιγω τα πλαγια Μπακ να παίζουν αμυνα. Λήγει το ημίχρονο χωρίς να κάνουμε ούτε σουτ! Και μου ρχεται η έμπνευση να ξαναγυρισω σε 4-3-3 επιθετικό και να τους πιεσω επιθετικά αφόρητα. Jose Luis απευειας χτύπημα φάουλ ζωγραφθα και 0-3! Το ξαβαγυρισω σε νορμάλ, σκληρό 4-4-2 με κατοχή. Στο 60 κόρνερ οι Ιταλοί, αναμπουμπούλα και γκολ! 1-3. Σε 30" ξανά η μπάλα προς την περιοχή μας. Ξανά κόρνερ κεφαλια και γκολ! 2-3! Γαμωτο, στα στημένα τι γίνεται; Αλλάζω το σύστημα σε 4-3-3 ξανά αλλα νορμάλ, με αντεπιθέσεις κτλ....στο 86 τους κλείσαμε το σπίτι. Υπέροχη ενέργεια του Rahimic ο οποίος έχει βγει λαχείο, Δούλος σουταρα απο το καρούμπαλο και 2-4. Κι έληξε το ματς! Ω ναι βρισκόμαστε στους 4 του CL! Διθυραμβικές κριτικές απο όλους! Η σύνθεση...

1) Τσιτουρτζής
2) Doubai
3) Maroto
4) Σιώρας
5) Feio
6) Karlsen
7) Carriota
8) Thiago
9) Βέργος
10) Jose Luis
11) Δούλος

12) Pereira
13) Τσιμίκας
14) Baumann (82')
15) Βρονταράς
16) Rahimic (70')
17) Chevalier
18) Φραγκής ( 84')
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεγάλη πορεία πραγματοποιήσαμε κάνοντας όλον τον κόσμο να παραμιλάει. Αποκλειστήκαμε δυσκολα απο την Barcelona. Οι παίκτες μου μασούσαν σίδερα.
Κατακτησαμε τελικά πιο άνετα σπ, ό,τι περίμενα το πρωτάθλημα, με 10 βαθμούς διαφορά απο τον ΠΑΟΚ.
Στο κύπελλο όμως αποκλειστήκαμε στα ημιτελικά απο την ΑΕΚ, η οποία νομίζω πως άξιζε να το σηκώσει και το έκανε.
Πάλι αποσύρθηκαν ένα σωρό παικταράδες σε ηλικίες 25,26 χρονών. Ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Στα δικά μας τώρα..αποσυρθηκε ενώ πριν 2 μήνες είχαμε κάνει επεκταση για αλλα 2 χρόνια, ο Βέργος. Μετά την καλύτερή του χρονιά, στα 32 του.Γιατί ρε Νικολάκη;
Στο προσωπικό καμία αλλαγή. Καναμε μια προσθήκη ενός ακομα καλού σκάουτ, Γάλλου.
Παίκτες τώρα. Ο Βέργος είπαμε αποσύρθηκε, ο Feio αν και του έκανα πρόταση ανανέωσης δεν ήθελε με τίποτα. Ο Ψυρρας δεν ανανεώθηκε κι έτσι αφέθηκε ελεύθερος,ο Φραγκής το ίδιο, ο τερματοφυλακας Τσιγαρίδας το ιδιο,ο τερματοφύλακας Pereira πουλήθηκε τελικά για 1,25 εκατ. στην Palmeiras.
Αγοράσαμε τερματοφύλακα Ολλανδό 23 ετών τον VanVeen απο Vitesse για 2 εκατ., τον Μακρίδη ελεύθερο από τον Παναιτωλικό , τον Ηλία Σπανό για 450,000 απο τον Ατρόμητο και ανέβηκαν απολ την Κ-20 , ο Ζερδεβάς, ο Καλαποτλής, ο Δρακούλης και ο τερματοφύλακας Μπουρναβέας.

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
1) Van Veen, 23, Holland
2) Τσιτουρτζής, 21, Ελλάς
3) Μπουρναβέας, 18, Ελλάς

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
4) Doubai, 25, Ivory Coast
5) Λύτρας, 22, Ελλάς
6) Maroto, 20, Spain
7) Τσιμίκας, 31, Ελλάς
8) Καλαιτζίδης, 19, Ελλάς
10) Σιώρας, 27, Ελλάς
11) Σπανός, 24, Ελλάς
12) Σερασκέρης, 25,Ελλάς
13) Καραδέμητρος, 19, Ελλάς
14) Baumann, 20, Germany
15) Ζαχαράκης, 21, Ελλάς
16) Ζερδεβάς, 22, Ελλάς
ΜΕΣΟΙ
17) Van der Bosch, 26, Belgium
18) Rahimic, 22, Serbia
19) Saber, 19, Egypt
20) Charpentier, 22, France
21) Thiago, 24, Brazil
22) Τσιώλης, 22, Ελλάς
23) Karlsen, 27, Norway
24) Collier, 20, England
25) Bouvier, 21, France
26) Jose Luis, 27, Spain
27) Capiello, 22, Italy
28) Βρονταράς, 22, Ελλάς
29) Νικολάου, 22, Ελλάς
30) Τσακιρίδης, 20, Ελλάς
31) Καλαποτλής, 19, Ελλάς
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
32) Ten, 24, Spain
33) Δούλος, 24, Ελλάς
34) Σκιαθίτης, 19, Ελλάς
35) Δρακούλης, 18, Ελλάς

Αν δεν γίνει κανένα ευτράπελο, αυτή θα είναι η ομάδα για φέτος.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είχαμε κάποιες μικροαλλαγές. Προσέλαβα έναν Ισπανό γυμναστή, χωρίς να διώξω κάποιον. Ήθελα να προσθέσω έναν προπονητή φυσικής κατάστασης, να τους κάνω 3 και έχε πολύ καλά χαρακτηριστικά. Έτσι, έχω πλέον το Νο 1 προπονητικό, σκάουτινγκ και ιατρικό team στην Superleague.
Στα της ομάδας τώρα. Αποσύρθηκε κι ο Κώστας Τσιμίκας. Κατέβασα τον Δρακούλη στην Κ-20, καθώς θέλω να ανέβασει τα τελειώματά του, αν και υπολογιζόταν ως 4ος στη σειρά επιθετικός. Τον εχω δηλωμένο όμως, όπως κι άλλους 3 μικρούς, τους οποίους συμπεριέλαβα στην προετοιμασία που έλαβε μέρος στο Τιρόλ της Αυστρίας. 40 παίκτες πήρα μαζί μου αυτή τη φορά. Επίσης, αποκτήθηκε ως δανεικός 19χρονος striker από τους φίλους μου την Ατλέτικο με χαρακτηριστικά φυσικά στο θεό, όπως και ο Ζαμπάρας, 18χρ. τον οποίο και τσίμπησα από την Inter, τον Παναθηναϊκό και την Benfica, ως ελεύθερο και προσφέροντάς του δοκιμή 2 εβδομάδων. Καραέπεισε κι αποκτήθηκε.
Και ξεκίνησε η σεζόν 2028-29. Κάναμε την προετοιμασία στο Τιρόλ και παίξαμε εκεί 3 φιλικά.
De Haang- ΑΕΛ, 1-1
Burm Aufsherg- ΑΕΛ, 0-4
Rapid Vienna- ΑΕΛ, 2-1
Στη συνέχεια, δώσαμε τα εξής φιλικά εντος κι εκτός έδρας.
ΑΕΛ- Καβάλα, 0-0
ΑΕΛ- Pro Vercelli, 2-1
Athletic Bilbao-AEΛ, 1-1
Stade de Reimes-AEΛ, 1-0
ΑΕΛ- Βέροια, 3-1
ΑΕΛ- Αtletico Madrid, 0-0 (με την Ατλέτικο, αυτό είναι πλέον κλασσικό σκορ).
Ξεκίνησε η χρονιά καλά, σε 4 ματς πρωταθλήματος, έχουμε 3 νίκες και 1 ισοπαλία με τον Άρη. Στο κύπελο ο όμιλος μας βρήκε με 1ο ματς και νίκη εκτός με 0-4 στη Λαμία.
Στο CL, ο όμιλος έβγαλε ΑΕΛ, Lazio, Liverpool και Dinamo Zagreb. Δυσκολότατος όμιλος, αλλά έχουμε πίστη! Ήδη ξεκινήσαμε καλά, Lazio-AΕΛ, 1-1.
Τώρα θα παίξω ντέρμπυ εκτός με Ολυμπιακό ο οποίος και ξόδεψε παρα μα παρα πολλά εκατομμύρια, γύρω στα 300, κι έφερε παικταράδες. Προπονητής ο Moyes. Φαίνεται οτι έχουν συγχιστεί με την πάρτη μας, που τα τελευταία 15 χρόνια, πήραν νομίζω μόνο 1 πρωτάθλημα. Φέτος δεν με βλέπω καλά. Στηρίζομαι για να το κατακτησω, μόνο στην ομοιογένεια, στις προσεκτικες κινήσεις και στο δέσιμο που υπάρχει εδω και χρόνια. Ετσι όπως είδα τον Ολυμπιακό, το ρόστερ του είναι απίστευτο. Όλοι είναι παικταράδες. Πιστευω πως μόνο 3-4 παίκτες δικοί μου θα χωρούσαν στην 11άδα τους.
Και στην Ευρώπη, το επόμενο ματς είναι με τους Κροάτες, εδώ.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα αγωνιστικά πρώτα...δυστυχως δεν περάσαμε απο τον όμιλο στο CL, ήταν πολύ δύσκολοι οι αγώνες, αλλα τερματισαμε 3οι και θα παίξουμε στον 1ο γύρο νοκ άουτ στο europa, που βλέπω γιατί όχι την κατάκτηση του τροπαίου. Να πάρουμε τον 1ο μας ευρωπαϊκό τίτλο! Η κληρωτίδα μας έβγαλε εναντίον της Galata Saray, με την οποία δεν εχω ξαναπαίξει ποτέ! Δεν πολυαναφερεται πάντως σαν ομάδα. Για να δούμε.Στο κύπελλο αποκλειστήκαμε στους 8 απο τον Παναθηναικο με 0-1 σκορ εκτός και μας το ανέτρεψαν με 1-2. Άρα μονόδρομος το πρωταθλημα που πάμε καλά και είμαστε 1οι με 4 βαθμούς από την ΑΕΚ, η οποία όμως έχει 2 παιχνίδια λιγότερα και να κάνουμε ό,τι μπορούμε να πάρουμε το Europa.
Στα εσωτερικά τώρα, όλα εντάξει αλλα μου ζητάνε μετά μανίας τους Cherpantier, Karlsen, Rahimic, Van der Bosch και τώρα τελευταία τους Thiago και Collier. Αλλα προσφέρουν λίγα λεφτά. Διεμηνυσα σε όλους οτι ο κάθε παίκτης ίσως να πωληθεί, αλλα μόνο με την κατάλληλη αποζημίωση. Όυτε στο 50% των ρητρών δεν φτάνουν ομάδες που έχουν και πολλα φράγκα.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, ναι, ναι, ναι! Παραμιλάει όλη η Ευρώπη! Η Λάρισα είναι πλέον τροπαιούχος ευρωπαϊκού κυπελου και ανήκει πλέον στην ελίτ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου! Περάσαμε Εύκολα την Γαλατά Σαράι, σχετικά εύκολα την Βίσλα Κρακοβίας, την Σαουθαμπτον δύσκολα, ημιτελικό περάσαμε πολύ δυσκολα την Milan και ήρθε η ώρα του μεγάλου τελικού. Αντιπαλος; Η φοβερη και τρομερή Manchester Utd.
Τι κι αν αποκλειστηκα στο κύπελο στους 8 απο τον Παναθηναικο, τι κι αν βγήκα 2ος τελικά χάνοντας το πρωτάθλημα απο την ΑΕΚ...αυτό που έγινε δεν έχε ξαναγίνει!
Παρεταξα 4-1-2-3 αμυντικό πλατύ, απέναντι στο 4-4-2 των Άγγλων, με χαμηλό τέμπο, πίεση αρκετά ψηλά στην άμυνα, εμποδιση πασών του αντιπάλου τερματοφύλακα, κοντρόλ ιδιοσυγκρασία, με πολύ κοντινές πάσες, στενό μαρκαρισμα, να μην πεφτουν για τάκλιν (εκτός από τον ένα μέσο τους που είπα τάκλιν να φτυσει αίμα!), ανοίγματα στα εξτρεμ, ευέλικτο σχηματισμό και μπροστά περιπλανηση απο τις θέσεις. Έγινε χαμός! Η ομάδα μου έδειχνε σαν Manchester κι αυτοί σαν τον Αστέρα Ραχούλας! Κάνανε 2-3 φάσεις, δίχως τίποτα αξιόλογο και μεις καναμε 10 και βάλαμε τα πολυποθητα 3 γκολ!
Στο 92' ο πίνακας του γηπέδου του Αγιαξ, έδειχνε Manchester Utd-ΑΕΛ, 0-3!
Άιντε μωρη ομαδάρα!

1) Peter Van Veen
2) Anicet Doubai
3) Miguel Maroto
4) Μάνθος Σιώρας
5) Ηλίας Σπανός
6) Anders Karlsen
7) Thijs Van der Bosch
8) Genaro Capiello
9) Alberto Ten
10) Jose Luis
11) Adam Charpentier

12) Θωμάς Τσιτουρτζής
13) Ανδρέας Λύτρας
14) Βαγγέλης Καλαιτζίδης
15) Andreas Baumann
16) Chris Collier ( 74')
17) Adis Rahimic ( 88')
18) Jose Manuel Alguacil

1η φάση στο 40'...κρυψανε την μπάλα στα πλάγια Charpentier και Maroto, σεντρα του Ισπανού, κεφαλια τούρμπο απο τον αρχηγο μας Ten και 0-1! Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, στο 46' γίνεται σφυροκόπημα με 2 δοκαρια! Στο 2ο δοκαρι ο Cappielo το ριμπάουντ κι από κοντά γράφει το 0-2!
Βαθιά μπαλιά του Jose Luis απο στημένο λίγο μπροστά απο την σέντρα, κατέβηκε ο Σιωρας απο την άμυνα και κερδίζουμε πεναλτυ! Capiello και 0-3! Τους διαλυσαμε νικώντας κατά κράτος!
Παραμιλητό. Όνειρο ζω μην με ξυπνάτε!
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μου τα χουνε κάνει τσουρέκια να μου ζητάνε Rahimic, Charpentier και Thiago. Στα αγωνιστικά πάμε περίφημα. 1 ισοπαλία και 3 νίκες στο πρωτάθλημα μας διατηρούν 1ους με διαφορα 6 βαθμών απο ΑΕΚ, η οποια έχει έναν αγώνα λιγοτερο.
Στο Europa league, πετσώσαμε 3-1 εντός την Γαλατά Σαράι, την οποία κάναμε το ματς εφιάλτη. Μόνο ένα σουτ κάνανε εκτός απο το γκολ. Πετουσαμε φωτιές! Σε λίγες μέρες παίζουμε την ρεβάνς.
Professor
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Thu Oct 20, 2016 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκινάει η νέα σεζόν και βρίσκομαι μέσα Ιουνίου. Στο προσωπικό πρώτα..αποσυρθηκε ο Διευθυντής ακαδημιών Κυριακος Καραταιδης, μετά απο συνεργασία πολλών πολλών ετών. Είχε φτάσει στα 63. Έτσι έβαλα στη θέση του τον προπονητή της Κ 20 Σίμο, ο οποίος πληρει πολύ καλά τις προϋποθέσεις. Ετσι έκανα απο βοηθό στην Κ20 σε 1ο προπονητή τον Αμαριτο και βοηθό του τον Τσιφούτη. Δηλ. αλλαγές εκ των έσω. Έτσι έμεινε κενή μια θεση γυμναστή κενή της Κ20. Έκανα 2 προτάσεις και περιμένω.
Απο παίκτες τώρα... Απιδεσμευσα 2-3 απο την Κ20 που φτάσαμε 20-21 ετών και δεν εξελίχθηκαν αρκετά. Και απολ την 1η ομάδα, για να ανεβάσω λίγο την ποιότητα ακόμα και στις τρίτες επιλογές, αποδεσμευσα τους Καραδέμητρο, Τσιώλη και Δρακούλη. Επίσης πουλήθηκαν ο Νικολάου στον ΑΠΟΕΛ για 200,000, ο Τσακιριδης στον ΟΦΗ για 410,000, ο Λύτρας στην Έβερτον για 620,000 κι ο Μπουρναβέας στην Οσασούνα για 280,000. Αποκτήθηκαν οι Jose Manuel Alguacil απο την Ατλέτικο για 4 εκατ., ο οπόιος με μάγεψε με τις εμφανίσεις του για την σεζόν φέτος που τον είχα δανεικό και ο Γκέκος για 1,2 εκατ. από τον Παναθηναϊκό. Επίσης ανέβηκαν οι Αντωνιάδης, Νάνος, Κατσικάς και Χαραλαμπίδης απο την Κ20.
Έτσι, αυτή θα είναι η ομάδα αν δεν προκυψουν άλλες αλλαγές.
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
1) Peter Van Veen, 25, Holland
2) Θωμάς Τσιτουρτζής, 23, Ελλάς
3) Γιώργος Χαραλαμπίδης, 18, Ελλάς
ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
4) Anicet Doubai, 26, Ivory Coast
5) Γιάννης Γκέκος, 22, Ελλάς
6) Miguel Maroto, 22, Spain
7) Γιώργος Καλαιτζίδης, 21, Ελλάς
8) Μάνθος Σιώρας, 27, Ελλάς
9) Ηλίας Σπανός, 25, Ελλάς
10) Αντώνης Σερασκέρης, 26, Ελλάς
11) Ηλίας Ζαχαράκης, 21, Ελλάς
12) Andreas Baumann, 21, Germany
13) Αλέξης Ζερδεβάς, 23, Ελλάς
14) Παντελής Κατσικάς, 19, Ελλάς
ΜΕΣΟΙ-ΜΕΣΟΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
15) Αnders Karlsen, 27, Norway
16) Chris Collier, 22, England
17) Τάκης Νάνος, 19, Ελλάς
18) Fabio Cappielo, 24, Italy
19) Jose Juis, 27, Spain/Greece
20) Παναγιώτης Βρονταράς, 22, Ελλάς
21) Σάκης Καλαποτλής, 20, Ελλάς
22) Στέργιος Μακρίδης, 29, Ελλάς
23) Thijs van der Bosch, 26, Belgium
24) Adis Rahimic, 22, Serbia
25) Ramadan Saber, 20, Egypt
26) Adam Charpentier, 24, France
27) Thiago, 24, Brazil
28) Αλέκος Αντωνιάδης, 20, Ελλάς
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
29) Αlberto Ten, 26, Spain
30) Jose Manuel Alguacil, 23, Spain
31) Φανούρης Δούλος, 25, Ελλάς
32) Γρηγόρης Ζαμπάρας, 18, Ελλάς
33) Γιώργος Σκιαθίτης, 19, Ελλάς

Έχω μόνο μια δυσκολία. Ο Karlsen ο παικταράς μου είναι για 5-6 μήνες λέει με βαριά ίωση. Έχει συμβόλαιο για 2 χρόνια ακόμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Υπομονή 5-6 μήνες κι επανένταξή του ή διακοπή συμβολαίου και να πάρω άλλον 1ης γραμμής αμυντικό χαφ; Ιδού η απορία.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”