Τελείωμα φάσεων

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
Post Reply
LannisterCunt21
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sun Jun 12, 2016 8:47 pm
Football Manager της ομάδας: Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, γεια σε όλου σας είμαι νεο μελος του φορουμ και έχω μια ερώτηση για ενα πρόβλημα που με απασχολει με το παιχνιδι πριν την κανω όμως θα ήθελα πρωτα δηλώσω 2-3 πράγματα .

Καταρχάς αν το συγκεκριμένο τοπικ δεν ανήκει σε αυτο το thread του forum χιλια συγνωμη αν θελει καποιος mod/admin να το βαλει εκει που ανήκει απλως μολις γραφτηκα κυριως % για κανω αυτη την ερώτηση και βιαζομαι αρκετα οποτε δεν κοίταξα τα αλλα threads για να δω που θα ταίριαζε καλυτερα ή τους κανονές κτλ τέλος πάντων ξανα συγνωμη αν δεν ανηκει εδω.

Δεύτερον είναι πρωτη μου φορά που παίζω FM (φετος πριν κανα μηνα ξεκίνησα) οποτε συγνωμη αμα η ερώτηση εχει ξανα γίνει ή εαν η απάντηση ειναι ευκολη και δεν την ξερω (αν και εψαξα σε καποια αγγλικα sites και δεν βρηκα κατι συγκεκριμένο)

Τρίτον η ομαδα με την οποια παιζω ειναι η Τσελσι για τρεις λογους πρωτον ειμαι ομαδα που ξερω πολυ καλα (τους παικτες κτλ) οποτε υπέθεσα θα μου ειναι πιο ευκολο να ξεκινήσω με αυτην όντας η πρωτη μου φορα που παιζω ,εχει μεγαλο μπατζετ που ξανα την κανει πιο ευκολη (αν και εχει και αυτο τις παγηδες του οπως και το γεγονες το οτι ειναι ηδη μεγαλη ομαδα το κανει ευκολο με μερικες παγηδες) και ειναι μια απο τις αγαπημενες ομαδες οποτε ειναι και συναισθηματικο .

Ωραιο το προβληματα που αντιμετοπιζω ειναι το έξεις κυριαρχο στο παιχνιδι κατοχη/φασεις κτλ αλλα δεν βαζω γκολ ή βαζω πολυ λιγοτερα απο οτι πρεπει πχ μπορει να δημιουργιζω 30+ φάσεις με 12+ εντός εστίας και να βαλω 1 με 2 γκολ με το ζορι να χω 3-4 δοκάρια αν παιχνιδι και ο αντίπαλος τέρμας να βγαινει man of the match (γιατί έτσι γαμάει ο τερμας της Πλύμουθ) οι επιθετικοί απ'την η αντιπαλη ομαδα ομως εχουν δολοφονικα ένστικτικα και με μιση φαση ανα παιχνιδι θα βαλουν γκολ .

Ειλικρινα δεν ξερω τι πρεπει να κανω να αλλαξω τακτικη ; Γιατί ομως με αυτη την τακτικη πειρα τα παντα και δεν ειναι οτι δεν δημιουργω φασαρες ή δεν κυριαρχο στο παιχνιδι απλα η μπαλα χτυπα δοκαρι 90% των φασεων ή ο τερμας της αντιπαλης ομαδας ειναι ο Μρ Φανταστικ .

Το αστειο ειναι οτι οταν παιζω με ομαδες του ιδιου επιπεδου με εμενα θα κανω 2-3 φασεις και θα βαλω γκολ γιατί πχ ο Ντε Γκεα ειναι "χειροτερος" απο τον την τυπα που παιζει στο Λιγκ 2 στην Αγγλια

Και δεν ειναι πως χανω ή ακομα οτι φερνω χ συχνά αλλα οκ ξενερωνεις με την ολη φαση οταν νικας 2-1 την QPR με 60% κατοχή 30 κάτι φάσεις ενώ αυτή έχουν το πολύ 3 φάσεις θες να βλέπεις την ομαδα σου να βαζει γκολ και σπαζεσαι και εκνευρίζεσαι οταν δεν το κανει ακομα και αν νικαει ,ειναι γελοίο να νικάω 4-1 την Μπαγερν στο Μόμαχο με 7 σουτ εντός εστίας αλλά να φέρνω πχ Χ με την Μπερνλι στο Λιγκ Καπ με 14 σουτ εντως εστιας και να περνω πχ στην παράταση.
Bluez
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Thu Apr 14, 2016 5:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον φιλε μου ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα και δυσκολευτικα πολυ για να βρω λυση, και νομιζω οτι κατι εχω βρει αλλα πριν σου πω, να πω οτι εχω δυσκολευτει γιατι για καποιον λογο κανεις σε κανενα ελληνικο forum δεν εχει ασοληθει πραγματικα με αυτο το θεμα η το κρατανε για τον εαυτο τους η απλα βαριουνται να σου απαντησουν δεν εχω βρει απαντηση σ αυτο. Υπαρχουν καποια ξενα forum που εχουν ασχοληθει αλλα τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα οτι σου πω ειναι δικα μου συμπερασματα και μπορω να σου πω οτι εχω δει διαφορα και νομιζω κατι εχω πετυχει κατι.

1.Η προπονηση πωτ απ ολα παιζει τον σιμαντικοτερο ρολο και υπαρχουν πολλα σημεια που μπορει να σου φαινονται ασιμαντα αλλα ειναι σιμαντικα στην προπονηση η η μπορει στο τελος της χρονιας κατι να αλλαξει καποιο μελος απο τους προπονητες να φυγει και να μην το προσεξεις η κατι να ξεχασεις και μεχρι να το βρεις να εχεις κανει ενα πολυ κακο ξεκινημα και να χαλασει και η ψυχολογια των παιχτων και δυσκολα το επαναφερεις. Λοιπον για την προπονηση νομιζω οτι μετα που θα εχει τελειωσει η προετοιμασια (γιατι για προετοιμασια γραφουν ολοι τα ιδια πανω κατω και καπος ετσι γινετε οπως τα λενε δηλ) μετα την προετοιμασια λοιπον βαλε την γενικη σου προπονηση ισοροπιμενη αλλα χαμηλο επιπεδο και ατομικη βαλε ρολο και κατι αλλο οτι θες ωστε να βγαινει η προπονηση καθε παιχτη μεσαια. Νομιζω σε μεσαιο επιπεδο η γενικη δεν αποδιδει, αυτο συμπεραινω εγω.

2.Οι γυμναστες εχουν επισης σημασια μεγαλη. Νομιζω οχι τοσο τ αστερακια που βγαζουν αλλα το επιπεδο της δουλειας τους, αν πχ ειναι βαρυ σε καποιον τομεα πχ επιθεση τοτε ξεχνα τα γκολ ακομα και με αδειο τερμα τα χανουν διοτι δεν γινεται σωστη προπονηση σ αυτον τον τομεα. Το επιπεδο του καθε τομεα πρεπει να ειναι το μεγιστο στο μεσαιο και εχω προσεξει οτι σε καποιους τομεις οπως η επιθεση η στα σουτ εχω βαλει 3 προπονητες με 23 παιχτες στην ομαδα και η προπονηση σ αυτον τον τομεα δεν εγινε χαμιλη για τους προπονητες, ηταν παλι μεσαιο οποτε δηλ οι προπονητες δυσκολευοντουσαν να διαχειριστουν τοσους παιχτες. και οπως ειπα και ποιο πανω καποιες φορες μπορει να λιγει το συμβολαιο καποιου προπονητη και να μην το καταλαβεις και να μην γινεται σωστη η προπονηση στον τομεα που τον ειχες. Αυτο το τελευταιο εξιγει το οτι σε μια χρονια η ομαδα μπορει να παει μπαλα και στην αλλη να μην τραβαει.
(νομιζω δεν ξεχασα κατι οσον αφορα την προπονηση)

3.Επισης σημαντικο ρολο στο σκοραρισμα παιζουν αλλα 2 πραγματα, η ψυχολογια της ομαδας, και θα πρεπει να μυρησεις τα νυχια σου μεχρι να βρεις τους ρολους των επιθετικων για να αποδοσουν καλυτερα (θα μπορουσαν στο fm να βαζανε στο σκαουτινγκ πχ να μας ελεγε και σε ποιον ρολο ΠΡΟΤΟΙΜΑΕΙ o ιδιος ο παιχτης να παιζει θα ηταν χρησημο η να τον ροτουσαμε τον ιδιο τον παιχτη)
Αλλο ενα κενο στα forum ειναι και ο συνδιασμος των ρολων των παιχτων. Πουθενα κανεις δεν εχει ασχοληθει τοσο οπως σε καποια ξενα (αλλα ειπαμε τ αγγλικα) που λενε αναλυτικα τακτικες και τους συνδιασμους των ρολων των παιχτων που ταιριαζουν σε καθε τακτικη

Απο κει και περα αν η πρπονηση γινετε σωστα τοτε παμε σε τακτικη και οδιγιες
πχ για τσελσι κατα την γνωμη μου μην βαλεις κατοχη δυσκολευει πολυ την διμιουργηκοτητα
βαλε πχ να παιζουν με κοντινες πασες, κατοχη με τις περισσοτερες θα εχεις ετσι κι αλλιος η βαλε να κανουν σεντρες
Δεν μπορω να σου πω παρα πολλα για οδηγιες γιατι εξαρταται πως θες να παιξεις (αν και ειναι κι αυτες σημαντικες και παιζουν ρολο στο προβλημα αυτο που λεμε)
Αυτα ειχα να πω εγω.

ΑΑ ξεχασα να αναφερω κατι, οι απαντησεις του στιλ μια χαρα εινα τα γκολ που βαζεις και τι αλλο θες η ακομα χειροτερα καποιοι λενε οτι πρεπει να δεις αναλυσεις αγωνα και να δεις απο που γινονται τα σουτ κτλ ειναι βλακειες sorry αλλα ειναι και εξηγω:
Δεν μιλαμε για το μακρινα σουτ που μπορει να χαθουν αλλα για τετ α τετ και σε τοσο μεγαλη συχνοτητα που δειχνει οτι
η λυση δεν ειναι τοσο απλη οπως προτεινουν μερικοι οπως επισης και τα πολλα δοκαρια και οτι ο αμυντικος σου ειναι πρωτος σκορερ, δειχνουν οτι υπαρχει σοβαρο προβλιμα και οχι μονο στις οδηγιες ομαδας που αυνηθως απαντανε, μαλλον για να σε ξεφορτοθουνε,(και σου λενε σου απαντησαμε αλλα μαλλον δεν καταλαβαινεις)
Οχι οτι ειναι λαθος να βλεπεις την αναλυση του αγωνα μετα αλλα αυτο το κανεις οταν η ομαδα παει καλα και χανεις καπιον αγωνα που δεν περιμενες να χασεις και θες να δεις τι πηγε στραβα ωστε την επομενη φορα οταν παιξεις με την ιδια ομαδα η με παρομοια να βρεις πως θα τους χτυπησεις.
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@LannisterCunt21 Kαλώς ήρθες στο φόρουμ. Λοιπόν. Θα σου γράψω 1-2 πράγματα κι αν θες τα δέχεσαι.

Προπονείς μια από τις καλύτερες ομάδες στην Αγγλία, στο δυσκολότερο όμως πρωτάθλημα του κόσμου.
Για να καταλάβω, θες σε κάθε ματς να κερδίζεις 3-0 και 4-0;
Αυτό που θες είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο. Για να γίνει πρέπει:
Α) Να τα κάνεις όλα σωστά (τακτικές,προπονήσεις,χημεία ποδοσφαιριστών,το καλύτερο background staff κλπ.)
Β) Να αγοράσεις τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του κόσμου σε κάθε θέση.

Αν παρατηρήσεις τι γίνεται στην πραγματικότητα, οι μεγάλες ομάδες έχουν 15-30 φάσεις στα περισσότερα ματς που αγωνίζονται. Και πόσα γκολ σημειώνουν; Δεν κερδίζουν σε κάθε ματς. Στα περισσότερα ναι.
Εκτός αυτού, εκπλήξεις υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν.

Για παράδειγμα, εγώ που αγωνίζομαι με Ολυμπιακό, ξέρω ότι το ελληνικό πρωτάθλημα είναι της πλάκας, σε κάθε ματς έχω 20-30 ευκαιρίες και κερδίζω 3-0 και πάνω. Υπάρχουν όμως και 2-3, το πολύ, ματς στην χρονιά που θα γίνει η έκπληξη. Άσε την Ευρώπη, εκεί δυσκολεύουν λίγο τα πράγματα.
Η Μπαρτσελόνα τη σεζόν 2014/2015(real life) έκλεισε τη σεζόν με τα εξής αποτελέσματα:
Πρωτάθλημα: 38 ματς-30 νίκες-4 ισοπαλίες-4 ήττες
Κύπελλο: 9 ματς-9 νίκες
Ch. League: 13 ματς-11 νίκες-2 ήττες

Σύνολο: 60 ματς-50 νίκες-4 ισοπαλίες-6 ήττες.

Δεν γίνεται λοιπόν να τα κερδίζεις όλα τα ματς με 3-0 και πάνω. Ειδικά αν προπονείς και αγγλική ομάδα. Σε λιγότερο δυνατά πρωταθλήματα μπορεί να το πετύχεις. Πάντα όμως θα υπάρχει η έκπληξη.
Έτσι είναι σχεδιασμένο και το football manager. Δεν είναι ένα απλό παιχνιδάκι σαν το pro ή το fifa. Είναι όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα γίνεται, με τα όποια λάθη έχει (που εννοείται ότι θα έχει μερικά), έτσι λοιπόν θα έχεις δοκάρια, θα κυριαρχείς στο ματς και ο άλλος με μια φάση θα σε κερδίσει, του αντιπάλου τερματοφύλακα θα είναι η μέρα του και δεν θα μπαίνει τίποτα κλπ. Όπως γίνεται και στην πραγματικότητα.
Αν θες συμβουλές για οτιδήποτε, εδώ είμαστε.
Bluez
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Thu Apr 14, 2016 5:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παλι τα ιδια ετσι???
Εμεις δεν μιλαμε για αυτες τις περιπτοσεις που αναφερεις αλλα, οταν το γκολ δεν μπαινει με τιποτα και αν μπει θα το βαλει μεχρι και ο gk ομως ΟΧΙ και με κανεναν τροπο ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ επιθετικος. Οπως ειπα και πιο πανω οταν οι πρωτοι σου σκορερ ειναι οι αμυντικοι σου, οταν σε καθε ευκαιρια-γκολ ο επιθετικος δινει πασα στον αντιπαλο τερμα η την στελνει αουτ η οταν εχεις συνεχεια πολλα δοκαρια τοτε αυτη η απαντηση που δινεις ειναι το λιγοτερο ανεπαρκης και εκτος θεματος και ειναι αλου το προβλημα.
Συγνωμη για το υφος μου αλλα επειδη ειναι forum και υποτηθετε οτι συζηταμε τα θεματα και επειδη θελουμε να μαζευεται κοσμος αλλα οταν ο κοσμος αυτος ροταει καποια πραγματα που δυσκολευονται (πχ το θεμα με το σκοραρισμα εχω δει πολλους να ρωτανε γιατι υπαρχει αυτο το προβλημα στο παιχνιδι) κανεις δεν απανταει, και οποιος απανταει δεν ειναι κανεις απ αυτους που πρεπει να απαντησουν, που υποτειθετε οτι ξερουν το παιχνιδι αρκετα καλα και το προοθουν.
Θα μπορουσαν να μεταφρασουν και καποιους οδηγους απο ξενα φορουμ για την προπονηση αντι να σε παραπεμπουν σε αδηγους φμ13 και να μεταφρασουν και καποιους οδηγους για συνδιασμους ρολων σε καποιες βασικες τακτικες παιζει ρολο και αυτο πολυ
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απλά το 99% των περιπτώσεων ανήκει στην κατηγορία που ανέφερα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανεβάσεις εικόνες με την τακτική που εφαρμόζεις, στατιστικά στοιχεία από διάφορα ματς και να ελπίζεις στο να δει το θέμα σου κάποιος πιο σχετικός.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προπόνησε επιθετικές κινήσεις (στην προετοιμασία αγώνα) μέχρι να δεις διαφορά
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια ειναι καθαρα θεματα τακτικης αυτα. Οι μικρες ομαδες παιζουν εναντιον σου με παρα πολυ κοσμο στο κεντρο και πισω. Ειδικα κατι συστηματα με 4 πισω, 2 αμυντικους μεσους, 1 κανονικο μεσο ειναι ζορικα να τα σπασεις.
Αμα παιζετε εντος εναντιον μικρης ομαδας δωστε μια εντολη κοντινοτερες πασες να πεσει λιγο ο ρυθμος και να μην εκβιαζουν τοσο τις προσπαθειες
georgeIII
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Tue May 01, 2007 6:41 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια το προβλημα με το τελειωμα των φασεων μου δημιουργηθηκε μετα την αναβαθμιση απο 16.02 σε 16.03. Χανουν τα αχαστα πολλα χαμενα πεναλτι πολλα δοκαρια με την ιδια ομαδα και τακτικη. Εχω δοκιμασει να βαχω προπονηση στις επιθετικες κινησεις αλλα τιποτα...
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”