Αποζημίωση - Έσοδα Φιλικών

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2016!
Post Reply
User avatar
nickvav
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:39 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μετά από πολλά χρόνια παιχνιδιού, έχω μία "χαζή" απορία για τα φιλικά:

Έχω τον Άρη, ανεβασμένο πλέον στη Β' Εθνική (σεζόν 2016-2017) και προσπαθώ να κλείσω φιλικό πχ με την Fenerbahce, η οποία μου προτείνεται στις Μεγαλύτερης Φήμης (Εξωτερικού).

Στο Εντός Έδρας, μου βγάζει Αποζημίωση: 24.000 ευρώ και Έσοδα: 26.000 ευρώ. Οκ, το καταλαβαίνω. Θα την αποζημιώσω με 24 χιλιάρικα για να έρθει και προβλέπεται να βγάλω 26 χιλιάρικα.

Στο Εκτός Έδρας, μου βγάζει Αποζημίωση: 180.000 ευρώ και Έσοδα: 180.000 ευρώ. Το κλείνω, το παίζω, και παρατηρώ εκτίναξη στα έσοδα και μηδενική κίνηση στα έξοδα!! Τι σημαίνει αυτό; Αποζημιώθηκα και είχα έσοδα 180.000 ευρώ για να παίξω εκτός έδρας με τη Φενέρ!!!

Πόσο λογικό είναι αυτό;;;

Εδώ και 2-3 χρόνια που το ανακάλυψα, στην περίοδο προετοιμασίας παίζω μόνο εκτός έδρας φιλικά, με όσο το δυνατόν μεγαλύτερες ομάδες, κάθε 2 ημέρες, και έχω τρελά έσοδα!! Χρησιμοποιώ μόνιμα 22 παίκτες (2 εντεκάδες με αλλαγή στο ημίχρονο) οπότε δεν εξουθενώνονται οι παίκτες, ίσα ίσα που αποκτούν match fit όλοι!!!

Ιδανικές επιλογές οι ομάδες Αλγερίας, Αιγύπτου, Τυνησίας, Μαρόκου, των οποίων οι 3-4 μεγαλύτερες δίνουν 150-300 χιλιάρικα ανά παιχνίδι!!! Αρκεί να επιτρέπει η διοίκηση το μακρινό ταξίδι (Στον Άρη της Β' - Γ' Εθνικής δυστυχώς δεν το επιτρέπει...).

Όσο λοιπόν κι αν με εξυπηρετεί το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, πόσο αληθοφανές είναι; Μήπως χρειάζεται ψάξιμο η διαδικασία διοργάνωσης φιλικών και οι αποζημιώσεις, ειδικά στα εκτός έδρας;
vitriolis192837465
Indispensible
Indispensible
Posts: 1596
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχύει αυτό κι εγώ το κάνω στα τελευταία fm.
Αυτό και πρωταθλήματα με μεγάλες ομάδες.
So this is how liberty dies... with thunderous applause

29.10.2001 - 19.07.2013
User avatar
nickvav
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Tue Nov 13, 2007 3:39 am
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Την ίδια ώρα:

Εντός έδρας παιχνίδι με τον Κισσαμικό για τη Β' Εθνική με 18.300 εισιτήρια.
Προκύπτουν Εισπράξεις από εισιτήρια 119.000 ευρώ και Έσοδα αγώνα 51.000 ευρώ.....
ΑΛΛΑ: Έξοδα αγώνα 194.000 ευρώ!!!!!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!

Τα Συνολικά Έσοδα αυξήθηκαν 200 χιλιάρικα και τα Συνολικά Έξοδα 230 χιλιάρικα, δηλαδή σε παιχνίδι πρωταθλήματος με σχεδόν γεμάτο γήπεδο, μπήκα μέσα 30 χιλιάρικα!!!!!!!!!!!
ilkork
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat Apr 19, 2014 6:03 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο fm15 έκανα το ίδιο (είχα Ολυμπιακό) και ψάχτηκα πολύ σε αυτόν τον τομέα.
Το θέμα όμως είναι ότι ήταν συγκεκριμένες οι ημερομηνίες που μπορούσες να διοργανώσεις φιλικό με αυτές τις ομάδες, δηλαδή π.χ. 14.06 μπορούσα να κλείσω με Sakai FC και στις 18.06 όχι. Θέλει δηλαδή πολύ ψάξιμο για να βρεις τις ομάδες που θα σε αποζημιώσουν περισσότερο στις συγκεκριμένες ημερομηνίες που θες να διοργανωθεί ένα φιλικό.

Τσέκαρε αν θες και τις παρακάτω χώρες:
-Japan (Sakai FC,Saitama UTD,Niigata Unicorn,Kobe Leone,Hachioji Tigre,Okayama FC)
-China (Beijing)
-DR Congo (TP Mazembe)
-South Africa (Ajax CT,Sundowns)
-Australia (Perth Glory,Adelaide United FC))
-USA (Seattle,Sacramento Republic,Philadelphia,Houston,Orlando City)
-Canada (FC Edmonton)
-Egypt (Al-Ahly)
-Argentina (Camioneros)
-Thailand (Buriram United)
-Holland (SC Heerenveen)

Όλες οι παραπάνω ομάδες μου έδιναν από 120.000 ευρώ μέχρι 300.000 ευρώ. Όλα αυτά όμως στο fm15, στο fm16 δεν έχω τσεκάρει ακόμα τι παίζει γιατί χτες το αγόρασα.
Υποθέτω όμως πρέπει να έχεις προσθέσει στο database σου αυτά τα πρωταθλήματα διαφορετικά δεν θα εμφανιστούν οι ομάδες όταν πας να κλείσεις φιλικό.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”