Follow your dreams

Post Reply
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
ΤΙΤΛΟΣ: Follow your dreams
Όνομα προπονητή: Alessio Tacchinardi
Έναρξη: Άνεργος
Φορτωμένα πρωταθλήματα: Αυστρία, Δανία, Αγγλία (Championship και πάνω), Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία (Serie B και πάνω), Ολλανδία,Πορτογαλία, Ρωσία, Ισπανία.
Skin: Flut Skin White
Logos/Kits/Facepacks: TCM15/fm-view/fm-base




Μετά από πολλά χρόνια στα γήπεδα έχοντας κατακτήσει σχεδόν τα πάντα (Ch.League,Campionato, Super Cup, Διηπειρωτικό etc) και με 17 τρόπαια στους ώμους, είπα να κάνω relax σε διάφορες, γραφικές, παραλίες του κόσμου έχοντας μαζί μου την Αλέσια (Φαμπιάνι) και πλέον την Λόρι..
Spoiler: show
Image
Image


Πλέον, οι μπαταρίες ήταν γεμάτες ξανά Image κ η επιθυμία για επιστροφή στα γήπεδα άρχισε να ξεπροβάλει.. Λίγο η γκόμενα που με είχε κουράσει με το μπλα μπλα της, λίγο το χορτάρι (μην πάει το μυαλό στο πονηρό) των γηπέδων, κάτι με έτρωγε και ήθελα να γυρίσω στα γήπεδα.

Μια κουβέντα με ένα καλό φίλο με έπεισε για τα καλά..
Image


Pavel: Ciao Alessio, come stai?
Alessio: Ciao Pavel, molto bene! e tu?
.
.
Pavel: Μου είπε ο Marcelo (ένας είναι..) ότι θες να επιστρέψεις στα του ποδοσφαίρου. Αληθεύει?
Alessio: Ναι, αλήθεια είναι. Θέλω να δοκιμάσω ως προπονητής. Νιώθω ότι μπορώ να δώσω πολλά με την εμπειρία που έχω αποκομίσει όλα αυτά τα χρόνια.
Pavel: Ακούγεται υπέροχη ιδέα. Μην το σκέφτεσαι!Ο Marcelo θα σε βοηθήσει και θα σε συμβουλεύει σε ότι χρειαστείς. Σου έχει ιδιαίτερη αδυναμία. Έχεις όλες τις προϋποθέσεις για να πετύχεις.
Alessio: Σ΄ευχαριστώ φίλε μου, για τα καλά σου λόγια κ την στήριξη.
Pavel: ..και που ξέρεις μπορεί κάποια στιγμή να αναλάβεις την Juve.. Σε στηρίζουμε!!!
Alessio: Αυτό είναι το όνειρό μου..
Pavel: Στο εύχομαι ολόψυχα φίλε..


Αρχικά, ήθελα να ξεκινήσω από χαμηλά και να χτίσω το προπονητικό μου προφίλ σταδιακά. Έτσι αποφάσισα να πάω στην Pergolettese κάνοντας το αγροτικό στην ομάδα της πόλης μου μέχρι να πάρω το ανώτερο δίπλωμα προπονητικής.
Spoiler: show
Image
Μετά από λίγο καιρό και αρκετό διάβασμα το πολυπόθητο δίπλωμα έγινε πραγματικότητα!!
Image

Η στιγμή είχε φτάσει...Ο δρόμος προς το όνειρο ήταν,πλέον, ορθάνοιχτος...Μπορούσα να προπονήσω σε επαγγελματικό επίπεδο!!
Έχω ενημερώσει manager, παράγοντες κ πρώην συμπαίκτες για το καινούργιο βήμα που θέλω να κάνω με κάθε τρόπο...Image

Τώρα?Απλά περιμένω..δεν μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο..
Image


Ο καιρός πέρναγε.. Το καλοκαίρι τελειώνει χωρίς να υπάρχει κάποια πρόταση. Προσπαθούσα να βρω τι φταίει..Καλό όνομα στην πιάτσα έχω, δίπλωμα uefa pro έχω..τι γίνεται ρε π&6%$ μου?? Κοιτάω προς Serie B που φαίνεται πιο βατή για έρθει κάποια πρόταση αλλά και πάλι τίποτα..
Τελειώνει και ο Σεπτέμβρης...Δεν μπορεί κάτι θα γίνει...

Σε 2 μέρες φεύγει και ο Σεπτέμβρης...

Καθώς έπινα το εσπρεσάκι...σκάει email!!



Image






Image
Last edited by demakos21 on Mon Oct 12, 2015 8:47 pm, edited 1 time in total.
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Η πολυπόθητη πρόταση ήρθε...αν και όχι από εκεί που υποψιαζόμουνα (Serie B).
Spoiler: show
Image
Η συνάντηση θέλουν να γίνει στο Τορίνο ώστε να μην τρέχω μέχρι την Δανία και χάνεται χρόνος...Ξεκινάμε θετικά πριν καν ξεκινήσουμε..
Στην συνάντηση οι Δανοί είναι πολύ ζεστοί μαζί μου και δείχνουν να με θέλουν για αυτή τη δουλειά.
Μου εξηγούν το πλάνο της ομάδας (ανάδειξη παικτών από τις πολύ καλές ακαδημίες που έχουν) αλλά και την δύσκολη οικονομική κατάσταση του συλλόγου.
Η κουβέντα εξελίχθηκε πολύ καλά κ την επόμενη μέρα μου προσφέρουν 3ετές συμβόλαιο..
Spoiler: show
Image
Με προβληματίζουν το διαθέσιμο μπάτζετ για μεταγραφές και η βαθμολογική θέση (προτελευταία) αλλά το 3ετές συμβόλαιο δείχνει ότι θέλουν να χτίσουν σταδιακά μια καλή ομάδα.
Ζητάω ένα περιθώριο μιας εβδομάδας για να απαντήσω κάτι για το οποίο δεν έχουν αντίρρηση.
Spoiler: show
Image
Η απόφαση να εγκατασταθώ για τα επόμενα 3 χρόνια εκεί επαγγελματικά δεν ήταν δύσκολη.
Σε προσωπικό επίπεδο,όμως, πρέπει πρώτα να μιλήσω με τους δικούς μου ανθρώπους πριν πάρω την όποια απόφαση.

Ενώ βρίσκομαι στο Τορίνο με την οικογένεια μου και ζυγίζω τα υπέρ κ κατά της πρότασης που μου έγινε από την Brondby έρχεται και 2η πρόταση..
Μεγαλύτερη ομάδα, μεγαλύτερο μπάτζετ & project..
Spoiler: show
Image
Δεν περίμενα τόσο σύντομα πρόταση από το πρώτο ράφι (αν και η ομάδα δεν συμβαδίζει με το όνομα της)...
Στην συνέντευξη το κλίμα είναι πιο τεχνοκρατικό..Λογικό, όταν θες να προσλάβεις κάποιον που φόραγε την φανέλα αντίπαλης-μισητής ομάδας για πάνω από μια 10ετία..
Προβληματίστηκα αρκετά και τότε θυμήθηκα την κουβέντα που είχα κάνει με τον Pavel πριν λίγες μέρες..
Χωρίς να το σκεφτώ παραπάνω έπιασα το κινητό..

Marcello: Alessiooo..!!
Alessio: Coach, ελπίζω να μην πήρα σε ακατάλληλη στιγμή.
Marcello: Καθόλου!!Κάνω μια βόλτα με το MP3 μου!!Συνέβη κάτι?
Image
Alessio: Coach, χρειάζομαι την συμβουλή σου για το επόμενο βήμα..
Marcello:Μμμμ....Από την φωνή σου καταλαβαίνω ότι έχεις προτάσεις να αναλάβεις κάποια ομάδα κ έχεις μπερδευτεί..Σωστά?
Alessio: Ακριβώς!!
Marcello: Μην τα λέμε από το τηλέφωνο. Σε περιμένω αύριο 14:00 να φάμε μαζί στο στέκι μας..
Spoiler: show
Image
-fai
.....
.....

Marcello:Μην προβληματίζεσαι μικρέ!Καταλαβαίνω..είναι η πρώτη σου επαγγελματική πρόταση και αυτό σε αγχώνει..
Δεν θα σου πω ποια ομάδα να επιλέξεις. Δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. Αυτό πρέπει να τον κάνεις εσύ.
Alessio: Το καταλαβαίνω coach και ξέρω ότι η απόφαση πρέπει να είναι δική μου.
Μια συμβουλή από εσένα,όμως, θα με βοηθούσε πολύ να ξεκαθαρίσω την σκέψη μου.
Ως ποδοσφαιρικός μου πατέρας, τι θα μου πρότεινες?
Marcello: Να δεις όλες τις πτυχές από κάθε πρόταση. Αυτή που ικανοποιεί τις περισσότερες θα είναι κ η επιλογή σου..
Alessio: Αυτό θα κάνω. Θα είσαι ο πρώτος που θα μάθει την απόφαση μου.
Marcello: Το εκτιμώ πολύ αυτό μικρέ.
Ας πηγαίνουμε τώρα.
Ci vediammo Alessio!!
Alessio: Ciao coach!!


Και τώρα??
Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή στην ιστορία σου, μ'αρέσει το concept. Εγώ θα πήγαινα στη Δανία. Η Inter θα διώξει προπονητές άλλες 2-3 φορές μέσα σε 5 χρονιές, οπότε θα έχεις την ευκαιρία σου με περισσότερες εμπειρίες και περισσότερο reputation.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οταν μπορεις να οδηγησεις Φεραρι, οδηγα την. Σκοντα μια ζωη θα οδηγας.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
@BillHoudini: Thanks για το support!!Η ιστορία σου ήταν που με τσίγκλισε να φτιάξω το δικό μου story :-D

@Stoperhaimer: Δεν έχεις άδικο..αλλά επειδή ο στόχος της ιστορίας μου είναι πολύ συγκεκριμένος λέω να το πάω λάου λάου..Ελπίζω μόνο να μην κάνω λάθος και να μου δοθεί η ευκαιρία, κάποια στιγμή, να οδηγήσω την ferrari (εννοείται μαύρη..) που θα μου κάνει δώρο ο Agnelli.. :-D
Η κουβέντα που είχα με τον Marcello με βοήθησε να δω την κάθε πρόταση ξεχωριστά από μια άλλη οπτική, πέρα από το όνομα του κάθε συλλόγου Αυτό, φυσικά, έπρεπε να το κάνω μαζί με την οικογένεια μου την οποία ήθελα δίπλα μου..

Αφού ζύγισα πολύ τις 2 προτάσεις, λαμβάνοντας υπόψη κάθε πτυχή & παράμετρο κατέληξα σε δύο συμπεράσματα που με την σειρά τους με οδήγησαν στην τελική μου επιλογή...
α.) Η πρώτη εντύπωση, ειδικά σε επίπεδο συνεργασίας, είναι πάντα σημαντική και απαραίτητη.
β.) Δεν ήθελα να γίνω ο επόμενος Mancini που θα γυρίζω από πάγκο σε πάγκο μαζεύοντας το "χαρτί" χωρίς να έχω αφήσει ένα στίγμα ως προπονητής..

Αισθανόμουν,ήδη, ανακουφισμένος. Μπορεί και να μην πάνε καθόλου καλά τα πράγματα αλλά θα είμαι ήσυχος με την συνείδηση μου διότι επέλεξα αυτό που πραγματικά ήθελα την δεδομένη στιγμή..
Πριν ανακοινώσω στην οικογένεια μου την απόφαση που πήρα έπρεπε πρώτα να κάνω ένα τηλεφώνημα..

Alessio: Βuonasera coach!!
Marcello: Πως είναι ο μαθητής μου? (γέλια..)
Alessio: Image
Marcello: fantastico!!
Άσε με να μαντέψω...
..........
..........
Alessio: Ακριβώς!!Με ξέρεις πολύ καλά coach..
Marcello: Έκανες την καλύτερη επιλογή γιατί διάλεξες αυτό που ήθελες περισσότερο..
Καλό ξεκίνημα και για ό,τι χρειαστείς ξέρεις που θα με βρεις..
Alessio: Grazie coach!!


Αφού έκανα το τηλεφώνημα που ήθελα, ενημέρωσα την οικογένεια μου η οποία "αγκάλιασε" την απόφαση που πήρα, δείχνοντας μου ότι θα είναι δίπλα μου στο ξεκίνημα μιας καινούργιας καριέρας.
Εν συνεχεία, το βράδυ της ίδιας μέρας επικοινωνώ με τον manager μου και την επόμενη μέρα η διοίκηση της ομάδας ανακοινώνει την συμφωνία στον Τύπο..
Spoiler: show
Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Your story, your game, your rules. Στηριζουμε.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
@ Stoperhaimer :thumbleft:
Αφού επισημοποιήθηκε η συμφωνία ο πρόεδρος μου έστειλε το εισιτήριο και τις λεπτομέρειες της πτήσης. Πέταγα την επόμενη μέρα 06:50 ώστε στις 14:00 να είμαι στην αίθουσα τύπου του γηπέδου.
Spoiler: show
Image
Έμεναν λίγες ώρες πριν την πτήση στις οποίες θα έπρεπε να ετοιμάσω αποσκευές, να ρίξω μια ακόμα ματιά σε ότι info είχα μαζέψει μέχρι τώρα για την ομάδα & να ξεκουραστώ.
06:00 είμαι στο αεροδρόμιο Image .
Μου είχαν πει να είμαι 2 ώρες πριν εκεί αλλά ως μεσογειακός τύπος κάτι τέτοιο δεν μπορούσε να γίνει όσο και αν το προσπάθησα.. :P .
Ευτυχώς, δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με αποσκευές,εισιτήρια etc και απογειωθήκαμε την προγραμματισμένη ώρα.
Spoiler: show
Image
Στο αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης με περίμενε ο πρόεδρος (Jan Bech Andersen) μαζί με κάποιο μέλος του ΔΣ. Αφού με καλωσόρισαν φύγαμε γρήγορά για το σπίτι που είχε μισθώσει η ομάδα για εμένα και την οικογένειά μου. Το μόνο που είχα ζητήσει ήταν να μην είναι στο κέντρο της πόλης κ να βλέπει θάλασσα. Με "φόβιζε" βέβαια το αρχιτεκτονικό style των Δανών αλλά δεν είπα τπτ περισσότερο για να μην φανώ ιδιότροπος. Φτάνοντας εκεί έβγαλα κάποιες photos κ τις έστειλα στην οικογένεια. Οι αντιδράσεις ήταν θετικές όποτε δεν είχα να σκεφτώ και αυτό.
Spoiler: show
Image Image
Jan: Ελπίζω να σου αρέσει το σπίτι που σου βρήκαμε..
Alessio: Είναι πολύ ωραίο κ.Πρόεδρε. Σας ευχαριστώ..
Jan: Ποιους ευχαριστείς? (γέλια..)
Δεν είμαι κ τόσο μεγάλος...(ξανά γέλια)
Θέλω να χτίσουμε μια σχέση εμπιστοσύνης κ για να γίνει αυτό θα μιλάμε σαν 2 καλοί φίλοι..οκ?
Alessio: Σύμφωνοι..
Jan: Ωραία...Jan λοιπόν κ Πρόεδρος για τους δημοσιογράφους...
Alessio:..και τους παίκτες..
Jan: Πολύ σωστά. Ξεκινάμε για το γήπεδο? Μας περιμένουν..

Εντός 15 λεπτών μπαίναμε στο parking του γηπέδου... Image
Ο Πρόεδρος μου έκανε μια μικρή ξενάγηση του γηπέδου (εστιατόριο & αγωνιστικός χώρος) λίγο πριν ξεκινήσει η συνέντευξη τύπου.
Spoiler: show
Image Image
Όλα είναι έτοιμα, ο Πρόεδρος με παρουσιάζει στους δημοσιογράφους Image και εν συνεχεία τους δίνει την πάσα για τυχόν ερωτήσεις..

N. Nielsen (Football Review-Denmark): Image
Alessio: Image

N. Kocic (ESPNFC.com): Image
Alessio: Image

T. Larsen (Football Post-Denmark): Image
Alessio: Image

C. Jensen (Football Informer-Denmark): Image
Alessio: Image

N. Kocic (ESPNFC.com): Image
Alessio: Image

Jan Bech Andersen: Σας ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία σας στην σημερινή συνέντευξη τύπου κ στο καλωσόρισμα του νέου μας προπονητή.


Jan: Alessio, μπορείς να πας να ξεκουραστείς κ τα λέμε αύριο το πρωί στο γήπεδο μαζί με το υπόλοιπο team..
Alessio: Έγινε Jan, σε ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα..


Το μόνο που έκανα την πρώτη μέρα στην Κοπεγχάγη, ήταν μια βόλτα για χαλάρωση με το ποδήλατο, που μου είχε δώσει το ΔΣ, στο κέντρο της πόλης.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iypvbe6J6Qs[/youtube]
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
Off Topic:
Αυτές τις δύσκολες μέρες που "παλεύουμε" με τον εαυτό μας να μην μας πάρει από κάτω, το Football Manager προσφέρει μια διέξοδο χαλάρωσης.
Κάνοντας ένα γρήγορο flash back στα χρόνια που "ασχολούμαι" με το manager (σε διάφορες εκδόσεις) συνειδητοποίησα ότι σε ζόρικες καταστάσεις λίγο πριν μετατραπούν σε απάλευτες το "παιχνίδι" εμφανιζόταν από το πουθενά για να χαλαρώσει το κλίμα. Στις πανελλήνιες...εκεί, στο πτυχίο...εκεί, στο στρατό....εκεί,...., τώρα...το ίδιο..
Thank you so much...
Αρκετά με το μπλα μπλα...ώρα για δράση..


Παρουσίαση Ομάδας
Στοιχεία Συλλόγου
Spoiler: show
Image

Διακρίσεις
Spoiler: show
Image

Οικονομική Κατάσταση
Spoiler: show
Image

Προπονητικές & Ακαδημιών Εγκαταστάσεις
Spoiler: show
Image Image

Μεγάλοι Αντίπαλοι
Spoiler: show
Image Το λεγόμενο Ντέρμπι "New Firm"


Η πορεία της ομάδας μέχρι να αναλάβω
Spoiler: show
Image
Η ομάδα στην μια εβδομάδα που μεσολάβησε μέχρι να υπογράψω κατρακύλησε στην τελευταία θέση με 1 νίκη σε 11 αγώνες..
Image

Image
Spoiler: show
Image
Η ομάδα συμμετείχε στο Europa League όπου αποκλείστηκε στα Playoff από την PSV με 2 ήττες αφού πρώτα είχε περάσει το εμπόδιο της Trencin από την Σλοβακία.
Image


Team Roster
Spoiler: show
:arrow: Τερματοφύλακες

Image

:arrow: Αμυντικοί
DR
Image
DL
Image
DC
Image

:arrow: Μέσοι
DM
Image
AMCRL
Image

:arrow: Επιθετικοί
Image

Το ρόστερ έχει αρκετές "τρύπες"..κυρίως στο χώρο του κέντρου κ στους πλάγιους μπακ. Μεταγραφές δεν γίνονται τώρα αλλά μπορώ να ψάξω για ότι έχει απομείνει σε free players.
Το μεγάλο αστέρι της ομάδας πάνω στον οποίο θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα δυνατό σύνολο είναι φυσικά ο Agger. Οι οπαδοί βασίζουν πολλά στον Pukki (Δανεικός από Celtic) & τον Nunez αλλά κ στον Elmander (αν και 33χρ.)

Παρεμπιπτόντως, η πρόσληψη μου συμπίπτει με τα 50 χρόνια από την ίδρυση της Brondby.
Spoiler: show
Image

Στόχοι Σεζόν 2014/15
Spoiler: show
Image

info Πρωταθλήματος Δανίας
Spoiler: show
:!: 33 αγώνες (οι ομάδες παίζουν μεταξύ τους 3 φορές).
:!: Τουλάχιστον ένας τερματοφύλακας θα πρέπει να υπάρχει στον πάγκο.
:!: 2 τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται.



Έχοντας να κάνω πολύ δουλειά ώστε να καταφέρω να κάνω αυτό το ρόστερ ΟΜΑΔΑ με περιορισμένα μέσα (χρόνος, no transfers, 12η θέση), το πρώτο ματς είναι απέναντι στους μισητούς αντιπάλους και μάλιστα εκτός έδρας...
Spoiler: show
Image
Image

Image




Off Topic:
Στόχος της ιστορίας:
-Να "φτιάξω" καλό όνομα ώστε να "αναγκάσω" τον Agnelli να μου δώσει τα κλειδιά της Juventus.
-Να αναλάβω την εθνική Ιταλίας με στόχο την κορυφή της Ευρώπης & του Πλανήτη γενικότερα. :D
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκινημα με ντερμπυ, ενω εισαι στον πατο. So fm.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
@ Stoperhaimer Ακριβώς έτσι!! Απλά σ' εμένα είπε να γίνει ακόμα πιο fm...Θα καταλάβεις τι εννοώ παρακάτω..
Έχοντας φάει την πρώτη κρυάδα (πρώτο παιχνίδι με τον μισητό -πιο ισχυρό- αντίπαλο), το ιατρικό τιμ μου ανακοινώνει ότι δεν θα έχω στην διάθεσή μου για το ντέρμπι, τον καλύτερο παίκτη της ομάδας (Agger) -meaculpa
Μέχρι να χωνέψω κ την 2η κρυάδα , ο φυσιοθεραπευτής μου τονίζει ότι λόγω των πολύ δυνατών αγώνων που έχει να δώσει η ομάδα σε διάστημα 30 ημερών καλό είναι να μην βιαστώ να τον επαναφέρω στην 11άδα. Κοιτάζοντας το πρόγραμμα τρώω κ 3η κρυάδα... Στα πρώτα μου 4 ματς πρωταθλήματος (έχω και 1 κυπέλλου) έχω να αντιμετωπίσω τις 3 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος!!
Image
Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στον -titanikos . Δεν θα επέτρεπα,όμως, στον εαυτό μου να με πάρει από κάτω. Θα έδινα το 100% κ το ίδιο θέλησα να περάσω στους παίκτες.
Από τακτικής απόψεως,θα πρέπει να φτιάξω ένα σφιχτό σύνολο σε σύντομο χρονικό διάστημα. Πολλά τα εμπόδια, πολλές οι δυσκολίες αλλά θα δώσουμε τη μάχη μας.

Μεταγραφές
Η μεταγραφική περίοδος έχει κλείσει αλλά υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσω κάποιον ελεύθερο ο οποίος θα έχει δικαίωμα συμμετοχής μόνο στο κύπελλο μέχρι και τον Ιανουάριο. Έκλεισα 2 παίκτες. Ο ένας για να μπει άμεσα στην 11άδα και ο άλλος για να "γεμίσω το ρόστερ". Αγωνίζονται και οι 2 στο χώρο του κέντρου. Προσπάθησα να βρω κ κάποιον για την άμυνα αλλά δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο κ στα οικονομικά στάνταρ της ομάδας.

1. DM/Jan Tigorev - 30yrs/ Λευκορωσία
Image
Ελεύθερος από Lokomotiv Moscow. Θεωρώ ότι θα "κουμπώσει" στην ομάδα κ την αμυντική της λειτουργία.

2. MC/Lee Lucas - 22yrs/ Ουαλία
Image Image




S01E01


Day 12 : FC Kobenhavn- Brondby IF

Η μεγάλη μέρα έφτασε..το πρώτο μου ματς είναι γεγονός. Η ομάδα παρατάσσεται στο γήπεδο με αμυντικούς προσανατολισμούς θέλοντας εκμεταλλευτεί,τυχόν, κενά στην αντεπίθεση.
Spoiler: show
Image
Οι μισητοί αντίπαλοι πιέζουν ασφυκτικά αλλά η ομάδα, με τη βοήθεια κ της τύχης, αντέχει..Image και παίρνουμε ένα παλικαρίσιο βαθμό!!

Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image


Danish Cup 3rd Round : Nykobing FC - Brondby IF

Η ισοπαλία στο ντέρμπι τονώνει τους παίκτες κ το παιχνίδι του κυπέλλου με την ερασιτεχνική Nykobing είναι μια καλή ευκαιρία για δοκιμές..Το σύστημα γίνεται πιο επιθετικό..ώστε να διαπιστώσω σε ένα πιο εύκολο παιχνίδι την επιθετική λειτουργία της ομάδας.
Spoiler: show
Image
Η εικόνα είναι απογοητευτική...Υπάρχει πρόβλημα στα τελειώματα κατά κύριο λόγο κ στην δημιουργία φάσεων κατά δεύτερο. Βάλαμε ΜΟΛΙΣ ένα γκολ κ προκριθήκαμε. Δεν απειληθήκαμε σχεδόν καθόλου αλλά με τέτοιο αντίπαλο δεν είναι άξιο αναφοράς. Η ομάδα χρειάζεται πολύ δουλειά...
Spoiler: show
Image
Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image

Day 13 : Brondby IF - Esbjerg fB

Πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για εμένα. Το ξενέρωμα του κόσμου είναι τόσο μεγάλο που ούτε η αλλαγή προπονητή τους συγκινεί. Κοντά στο 40% η πληρότητα του γηπέδου. Όλη την εβδομάδα δουλέψανε πάνω στην επιθετική λειτουργία της ομάδας. Με αυτή τη λογική παρέταξα την ομάδα.
Spoiler: show
Image
Για πρώτη φορά παίζουμε παιχνίδι ανάπτυξης. Δείχνουμε ομάδα κ μπροστά από το κέντρο. Ο Szymanowski μπροστά (2 γκολ) & ο Dumic πίσω είναι οι κορυφαίοι του αγώνα. Το πρώτο τρίποντο είναι γεγονός!!
Spoiler: show
Image

Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Day 14 : Midtjylland - Brondby IF

Το επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι. Οι επιλογές δεν είναι πολλές..Αμυντική διάταξη & αντεπιθέσεις..Το 2ο σκέλος του πλάνου πήγε άκλαυτο..Οι γηπεδούχοι έχουν μπει τόσο δυνατά που στο 20' χάνουμε ήδη 2-0. Η άμυνα πελαγοδρομεί κ η συντριβή είναι προ των πυλών. Ημίχρονο 2-0. Κάτι πρέπει να αλλάξει..Παραμερίζω τους γιατρούς κ πετάω μέσα τον Agger..Επιθετικά δεν υπάρχουμε... Σφυροκοπούν μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Spoiler: show
Image
Ο Agger, αν και τραυματίας, δεν καταλαβαίνει τίποτα..Η ομάδα γλιτώνει από βέβαιη συντριβή.

Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image

Day 15 : Brondby IF - ΑΑΒ

Επόμενος αντίπαλος η πρωταθλήτρια Aalborg!!Ο κόσμος συνεχίζει να σνομπάρει την ομάδα σε ένα ακόμα ντέρμπι (30% πληρότητα). Δεν ξέρω τι με πιάνει κ κατεβάζω την ομάδα με το πιο επιθετικό σχήμα. Ο Agger απών ξανά μετά από την υπερπροσπάθεια της προηγούμενης αγωνιστικής. Το πρώτο μισάωρο περνάει χωρίς να γίνει κάποια φάση. Στο 32' οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν κόρνερ..ολιγορία στην άμυνα κ δεχόμαστε ένα αστείο γκολ. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είμαστε καλύτεροι κ πιέζουμε για την ισοφάριση χάνοντας 2 πολύ καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν επιστρέψαμε ποτέ.."μείναμε" στα αποδυτήρια... Η AAB έχασε 3 ανεπανάληπτα τετ α τετ...Εμείς φάση ούτε για δείγμα..
Spoiler: show
Image
Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image

Ο πρώτος μήνας-φωτιά τελείωσε και η εικόνα της ομάδας με εξαίρεση ένα παιχνίδι ήταν από μέτρια έως πολύ κακή. Στην βαθμολογία είμαστε ακόμα στον πάτο..
Απομένουν δύο παιχνίδια πριν την χειμερινή διακοπή του πρωταθλήματος κ ένα ματς κυπέλλου όπου η διοίκηση μου έχει θέσει ως στόχο την πρόκριση στον τελικό!!
Η σκληρή δουλειά πρέπει να συνεχιστεί για να μπορέσουμε να γίνουμε ΟΜΑΔΑ!!Σε διαφορετική περίπτωση δεν με βλέπω καλά...





Image
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία παρουσίαση, καλογραμμένη και με ωραίες εικόνες. Προσπάθησε να φτιάξεις ένα σύστημα με βάση το roster σου, μην πετάξεις κάτι έτοιμο. Στο παρόν σύστημα, βάλε το Αμυντικό Χαφ σου στην αριστερή πλευρά του άξονα, μην τον κρατήσεις εκεί γιατί αφήνει κενούς χώρους.

Η Δανία έχει καλά παικτάκια να πάρεις, βρες καλούς scouts και άρχισε τις αναζητήσεις. Βέβαια προέχει το να σε κρατήσει η ομάδα, οπότε προσπάθησε να γίνεις όσο πιο κυνικός γίνεται. Πάντως για να μη σε παίρνει από κάτω, στα περισσότερα saves μου που αναλαμβάνω να σώσω μια ομάδα εν τέλει με διώχνει, 2-3 φορές στις 10 έχω μείνει στην ομάδα που προσπάθησα να σώσω.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από τις πιο ωραίες εφετινές ιστορίες, keep going !
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
@BillHoudini Σ' ευχαριστώ για τα καλά λόγια & τη στήριξη. Τακτικά η ομάδα ήταν λίγο καφενείο κ προσπαθώ να την "μαζέψω". Έκανα την μετατόπιση του αμυντικού χαφ, in game, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν απέδιδε κ έχανα τελείως το κέντρο. Ίσως να φταίει ότι έπαιξα μαζεμένα με όλους τους δυνατούς. Σίγουρα το κρατάω κ βλέπω πως θα εξελιχθεί.
Ήδη άλλαξα 3 scouts. Το παρατήρησα ότι υπάρχουν αρκετά καλά παικτάκια σε Δανία & Σκανδιναβία γενικότερα αλλά δεν έχω τους πόρους... Ίσως βρεθεί κάτι καλό εκ των έσω..με τις πολύ καλές ακαδημίες που έχουμε.

@JasonZante Thank' s a lot!! :thumbleft:
S01E02

Day 16 : Brondby IF - Hobro

Οι δύο τελευταίες κακές εμφανίσεις μου δίνουν το κίνητρο για πιο σκληρή δουλεία στις προπονήσεις. Ο σημερινός αντίπαλος δεν τρομάζει κ δίνει την δυνατότητα να κάνουμε το παιχνίδι μας. Ο Agger επιστρέφει κ αυτό είναι μια ανακούφιση.
Η προσέλευση του κόσμου είναι λίγο καλύτερη παρά τ΄ άσχημα αποτελέσματα. Γεγονός που βοηθάει στην διατήρηση της ψυχολογίας των παικτών.
Τακτικά,κατεβάζω την ομάδα με το σύστημα που δουλεύουμε. Δεν αποδίδει,ελπίζω προς το παρόν, αλλά απαιτούνται παιχνίδια για να δω πως θα πάει.
Spoiler: show
Image
Ξεκινάμε καλά έχοντας την κατοχή κ βγάζοντας (επιτέλους) μια ηρεμία στο παιχνίδι. Στο 15' κερδίζουμε κόρνερ..οι αμυντικοί διώχνουν...η μπάλα φτάνει στον Durmisi ο οποίος με πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κάνει το 1-0!! Οι αντίπαλοι,σταδιακά, ανεβαίνουν και 10' αργότερα ο Beckmann κάνει ένα όχι τόσο επικίνδυνο σουτ αλλά ο γκολκίπερ μας δεν υπολογίζει καλά κ έρχεται η ισοφάριση. Το ημίχρονο κλείνει ισόπαλο με τις ομάδες να δίνουν μάχες εκατέρωθεν για το ποιος θα επιβληθεί στο χώρο του κέντρου. Στην επανάληψη, δεν μας παίρνει η κάτω βόλτα όπως μέχρι τώρα. Από την κουβέντα που είχαμε στην ανάπαυλα καταλαβαίνω ότι η αυτοπεποίθηση των παικτών επανέρχεται..
Πιέζουμε συνεχώς στο β' ημίχρονο. Οι αντίπαλοι βολεύονται με μια ισοπαλία κ οπισθοχωρούν όλο και περισσότερο. 3' πριν το τέλος ο Durmisi (φοβερή εμφάνιση &mvp) συνδυάζεται άψογα με τον Hassani από αριστερά κ "βγάζει" τον δεύτερο στην καρδιά της περιοχής...τεχνικό πλασέ στην δεξιά γωνία του αντίπαλου gk......λύτρωση!!!Πρώτο του φετινό γκολ και έξαλλοι πανηγυρισμοί!!

Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Danish Cup 4rth Round : Brondby IF - OB

Η νίκη αλλά και η εμφάνιση του τελευταίου αγώνα με κάνουν πιο αισιόδοξο..Αντιθέτως, ο κόσμος εξακολουθεί να δείχνει την δυσαρέσκεια του. Αρνητικό ρεκόρ προσέλευσης (περίπου 9.000 θεατές)..Δεν πτοούμαστε..
Το παιχνίδι ξεκινάει όπως ακριβώς και το προηγούμενο. Κατοχή μπάλας, σωστή ανάπτυξη κ ηρεμία στο παιχνίδι μας. Φτάνουμε προς το τέλος του ημιχρόνου ..το γκολ δεν έχει έρθει αλλά η ομάδα συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό (πρώτο θετικό στοιχείο). Αφού χάνουμε μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι του Pukki, στην επόμενη φάση ο Szymanowski βγάζει έξυπνη μπαλιά στον Hassani ο οποίος πετάχτηκε σαν κρυφός κυνηγός και κάνει το 1-0 σκοράροντας για 2ο συνεχόμενο αγώνα. Στο β' ημίχρονο συνεχίζουμε δυνατά και μόλις 2 λεπτά από την έναρξη ο Szymanowski πιάνει στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα κ βγάζει τετ α τετ τον Nunez...2-0!!Το κερασάκι στη τούρτα μπήκε στο 70' με πέναλτι που κέρδισε ο...Szymanowski κ εκτέλεσε ο ίδιος κάνοντας το 3-0!!Πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου.
Φοβερή εμφάνιση από τον Πολωνό αλλά σήμερα ήμουν χαρούμενος για ένα λόγο παραπάνω...Ο Tigorev "κλείδωσε" το κέντρο αφήνοντας υποσχέσεις για την συνέχεια.

Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image


Η ομάδα δείχνεi να αποκτάει ταυτότητα και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα..Η επιβεβαίωση σε αυτό έρχεται και από ένα άλλο μέλος του τεχνικού τιμ.
Image


Day 17 : Nordsjaelland - Brondby IF

Τελευταίο παιχνίδι πριν την χειμερινή διακοπή, εκτός έδρας,με την προ 2ετίας πρωταθλήτρια. Σίγουρα θέλουμε να κλείσουμε αυτό το πρώτο κομμάτι της σεζόν με ένα θετικό αποτέλεσμα.
Τακτικά, είμαστε πιο συντηρητικοί σε σχέση με τα δύο τελευταία παιχνίδια.
Spoiler: show
Image
Αγωνιστικά, η αμυντική μας λειτουργία ήταν άψογη (Agger γαρ). Στο τελευταίο 10λεπτο βγήκαμε μπροστά και παραλίγο να κλέψουμε το ματσάκι όταν ο Elmander βρέθηκε μισό μέτρο μπροστά από το τέρμα αλλά αστόχησε -wall ...Το τελικό αποτέλεσμα ήταν και το πιο δίκαιο.

Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ μέχρι την χειμερινή διακοπή
Spoiler: show
Image
Σε πρώτη ανάγνωση τα πράγματα δεν δείχνουν καλά..Προτελευταία θέση..μία μόλις πάνω από την θέση που ήμασταν όταν ανέλαβα.
Με μια δεύτερη ματιά, θέλοντας να διατηρώ την αισιοδοξία μου, παρατηρώ ότι είμαστε μόλις 2 βαθμούς μακριά από την 6η θέση και τον βασικό φετινό στόχο της διοίκησης.
Τέλος αγωνιστικών υποχρεώσεων για το 2014.Θα υπάρξει μια διακοπή 40 περίπου ημερών, κατά την οποία οι παίκτες θα μπορούν να ξεκουραστούν με τις οικογένειές τους.
Spoiler: show
Image
Μετά την επιστροφή παικτών κ τεχνικού τιμ, θα πραγματοποιηθεί mini προετοιμασία στην Ισπανία για 10 μέρες.
Image




Στο διάστημα της διακοπής, θα πρέπει να εκμεταλλευτώ τον χρόνο μου αναζητώντας παίκτες που θα μπορέσουν να βοηθήσουν άμεσα κ να μπουν στην ομάδα με το καλημέρα.
Μέλη της Διοίκησης & κόσμος, αμφότεροι επιφυλακτικοί, περιμένουν την πρώτη στραβή για να με στήσουν στον τοίχο..







Image
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλα το πας. Σφιχτη τακτικη κι ο,τι μπει στο σακουλι, χρυσος. Πεσαν μαζωμενα ντερμπυ και λογικο ειναι να εχεις αυτην την συγκομιδη. Στηριζουμε και πες την διοικηση να κατσει φρονιμα που σε εδωσε σιφωνι για να κολυμπησεις στον Ατλαντικο ωκεανο και εχει κι απαιτησεις.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spoiler: show
@ Stoperhaimer :-D :-D Αν συνεχίσουν έτσι (απαιτήσεις χωρίς λεφτά/παίκτες) με βλέπω να τους κουνάω μαντίλι το καλοκαίρι!!

Δύο μήνες στην Δανία…αλλά αισθάνομαι σαν να έχει περάσει τουλάχιστον χρόνος. Λογικό αφού πέσαμε με τα μούτρα στη δουλειά..
Το πολύ δύσκολο πρόγραμμα σε συνδυασμό με τη κατάσταση (αγωνιστική & οικονομική) της ομάδας δεν μου άφησε χρόνο για άλλα πράγματα.
Παρ΄ όλα αυτά γνώρισα πολλούς από τους κατοίκους της πόλης οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα ζεστοί κ με αγκάλιασαν.
Θέλοντας να τους ευχαριστήσω γι΄ αυτό φτιάξαμε ένα βιντεάκι με την διοίκηση με ότι υλικό είχα συλλέξει από το κινητό μου αυτούς τους πρώτους 2 μήνες..

https://www.youtube.com/watch?v=8O7bDnOYsls


S01E03


Πριν φύγουμε για Ισπανία ήθελα να γίνει μια κουβέντα με τον Jan για θέματα της ομάδας..

Alessio: Jan, η ομάδα για να πάει καλύτερα χρειάζεται νέους παίκτες..Ενδεχόμενοι τραυματισμοί θα μας διαλύσουν..
Jan: Alessio, το γνωρίζω πολύ καλά. Η κατάσταση, όμως, στην οποία είμαστε δεν μας επιτρέπει να κάνουμε πολλά.
Η μόνη περίπτωση για έρθουν παίκτες είναι να φύγουν κάποιοι..
Alessio: Εσύ το καταλαβαίνεις αλλά δεν εισπράττω το ίδιο από τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ, τον Τύπο ακόμα και τον κόσμο.
Jan: Για το ΔΣ μην σε απασχολεί. Έχεις την απόλυτη στήριξη από πλευράς μου κ αυτό είναι που μετράει...Ξέρω & βλέπω τι δουλεία κάνεις, καθημερινά, με τους παίκτες κ τους συνεργάτες σου.
Τα ΜΜΕ ζουν για την ίντριγκα..αυτό ισχύει παντού κ σε όλους τους πάγκους του κόσμου..
Alessio: Δεν έχεις άδικο..Χαίρομαι που αναγνωρίζεται η δουλειά που γίνεται στην ομάδα αυτό το διάστημα.
Jan: Όσο για τον κόσμο μην ανησυχείς. Η δυσφορία του αφορά χειρισμούς της διοίκησης το προηγούμενο καλοκαίρι. Δεν σχετίζεται με την πρόσληψή σου.
Συνέχισε έτσι κ πολύ σύντομα θα "αγκαλιάσουν" ξανά την ομάδα...


Επίσης, προ Murcia (mini προετοιμασία) έχω κλείσει δύο φιλικά ώστε να δοκιμάσω τακτικές κ σχήματα.
Η εικόνα που βγαίνει από αυτά τα παιχνίδια δεν είναι και τόσο ενθαρρυντική..
Image
Μεσοεπιθετικά δεν υπάρχουμε!!Ακόμα και με την Fr. Erl (Β΄Γερμανίας) κάνουμε ελάχιστες φάσεις. Πρέπει να βρω παίκτες που να μπορούν να βοηθήσουν αλλά κ με συγκεκριμένες προδιαγραφές (Δανεικούς/Ελεύθερους/Φθηνούς) αφού πρώτα πουλήσω παίκτες.

Μεταγραφές Ιανουαρίου
-Η Al-Sadd μου προσφέρει 45.000€ για τον Albrechtsen..Προς 35 και με βαρύ συμβόλαιο..Δεν το σκέφτομαι καθόλου..Κορδελίτσα και αντίο..
Ornskov έχει καλά χρόνια μπροστά του(29)..Τα 80.000€ είναι λίγα αλλά δεν με έπεισε μέχρι τώρα ότι μπορεί να βοηθήσει. Οπότε τα ίδια με τον προηγούμενο..
-Τον Lucas τον έφερα εγώ στην ομάδα για να γεμίσει το ρόστερ. Τώρα,θέλω να το αδειάσω για πιο έτοιμους παίκτες. Ο δανεισμός είναι η καλύτερη λύση..

Image



1. AMCRL/Robin Quaison - 21yrs/ Σουηδία
Image

:!: Δανεικός από Palermo για 1,5 χρόνο. Μια μεταγραφή που ενθουσιάζει αρκετά τους οπαδούς μας.


2. ATT/Jerome Sinclair - 18yrs/ Αγγλία
Image

:!: Δανεικός από Liverpool για 1,5 χρόνο.Ό,τι καλύτερο μπόρεσα να βρω στην θέση του.


Έχοντας πάρει, έστω δανεικούς, αυτούς τους 2 παίκτες..σκάει email από την διοίκηση..
Spoiler: show
Image
Μα καλά...15% από τα ψίχουλα??? (Κάτι μου θυμίζει...)
Πόσα -kavouras πια??
Πλέον, καινούργιο παίκτη δεν μπορούσα να πάρω ούτε σε αυτοκόλλητο για το άλμπουμ της panini!!


Μαζί με τα νέα αποκτήματα φεύγουμε για Μούρθια!!Οι συνθήκες που συναντάμε είναι ιδανικές...Κυκλοφορούμε με κοντομάνικα κ σορτσάκια!!
Spoiler: show
Image Image Image
Επί Ισπανικού εδάφους δίνουμε άλλα 3 φιλικά. Το αποτέλεσμα δεν με απασχολεί καθόλου. Δουλεύουμε στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας που δείχνει να χωλαίνει..
Image


Day 18 : Randers FC - Brondby IF

Επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις με την έκπληξη του πρωταθλήματος (-2 βαθμούς από την κορυφή). Δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια κ το κλισέ "κάθε παιχνίδι σαν τελικός" είναι μια πραγματικότητα για εμάς. Πλέον έχω στη διάθεση μου τα νέα αποκτήματα κ περισσότερες επιλογές για την 11άδα. Μπροστά αφήνω τον Sinclair δίνοντας έμφαση στη μεσαία γραμμή.
Spoiler: show
Image
Είμαστε καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους. Στο β' ημίχρονο βγαίνουμε μπροστά..15' αργότερα ο Nunez τριπλάρει τον αμυντικό στην μεγάλη περιοχή..ο αέρας δεν το επιτρέπει αυτό κ τον πετάει κάτω.. (:..Πέναλντι!! O Agger δεν χαρίζεται..Οι γηπεδούχοι δεν βρίσκουν τρόπο αντίδρασης κ το πρώτο -χρυσό- διπλό είναι γεγονός!!
Image
Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Day 19 : Brondby IF - ΟΒ

Πάνω που πάει να φτιάξει το κλίμα "σκάνε" περίεργα δημοσιεύματα...
Spoiler: show
Image
Υπάρχει,ευτυχώς,και η άλλη πλευρά..
Spoiler: show
Image
Δεν δίνω σημασία...Όσο με τον πρόεδρο κ τους παίκτες υπάρχει καλή συνεργασία αδιαφορώ..ακόμα κι αν ξέρω ότι προέρχονται εκ των έσω... :-k
Το συγκεκριμένο παιχνίδι αποδεικνύεται σημαδιακό για πολλούς λόγους:
α. Διώχνει τα σύννεφα αμφισβήτησης.
β. Ο κόσμος (ξανά)πλησιάζει την ομάδα.
γ. Λειτουργούμε σωστά επιθετικά, συνδυάζοντας ουσία με θέαμα!
δ. Κερδίζουμε 2 συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος!
ε. Ανεβαίνουμε στη μέση της βαθμολογίας!
στ.
Spoiler: show
Image
Image
Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Danish Cup Quarter finals : Sonderjyske - Brondby IF

Η κλήρωση είναι καλή...αφού γλίτωσα τα μεγαθήρια μπορώ να κάνω όνειρα για τα ημιτελικά κ βλέπουμε. Ο Sinclair πραγματοποιεί φανταστική εμφάνιση (2 γκολ & 1 δοκάρι). Όλη η ομάδα έχει πάρει τα πάνω της. Επιτέλους, ένα σύστημα, που να κουμπώνει με τους παίκτες κ τον προπονητή (κατοχή μπάλας & επιθετική ανάπτυξη).
Spoiler: show
Image Image
Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Κάποιοι...συνεχίζουν τα δικά τους...
Spoiler: show
Image
...αλλά δεν μασάμε..

Day 20 : Sonderjyske - Brondby IF

Εντός 4 ημερών θα παίζαμε ξανά στο ίδιο γήπεδο..αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα. Λίγο η κούραση, λίγο η υποτίμηση των αντιπάλων δεν μας επέτρεψε να επαναλάβουμε την εμφάνιση του Κυπέλλου αν και παίζαμε με παίκτη παραπάνω για μισή ώρα.Τουλάχιστον δεν χάσαμε κ πήραμε τον εκτός έδρα βαθμό.
Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Day 21 : Brondby IF - Silkeborg IF

Έχουμε βρει, ξεκάθαρα, τα πατήματα μας...Δεν αντιμετωπίζουμε ιδιαίτερα προβλήματα κ κερδίζουμε εύκολα.
Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Day 22 : FC Vestsjaelland - Brondby IF

Συνεχίζουμε από εκεί που τελειώσαμε τη προηγούμενη αγωνιστική..Απώντος του Sinclair το ρόλο του σκόρερ αναλαμβάνουν ο Nunez & o Szymanowski αφού πρώτα ο Agger με πέναλτι είχε ανοίξει το σκορ. Τα 2/3 της σεζόν κλείνουν ιδανικά..
Τελικό αποτέλεσμα:
Spoiler: show
Image
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ με το τέλος της 2ης περιόδου

Image




- Η διακοπή σε συνδυασμό με τη mini προετοιμασία είχαν ευεργετικά αποτελέσματα. Αυτές οι μέρες με βοήθησαν να κατανοήσω καλύτερα το ρόστερ & τις ανάγκες του αλλά και τους παίκτες να έρθουν πιο κοντά σε εμένα & την φιλοσοφία μου.
- Ο Tigorev στο κέντρο κ ο Sinclair μπροστά δίνουν την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα.
- Το όνειρο του Κυπέλλου αρχίζει να αχνωφαίνεται.
- Τα 2/3 του πρωταθλήματος ολοκληρώθηκαν και είμαστε...5οι!!Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω.Έγινε σπουδαία δουλειά.


Image

- Το πρόγραμμα επιφυλάσσει το γνωστό πακετάκι όπως όταν πρωτοανέλαβα + 1 ΔΩΡΟ (Ημιτελικός Κυπέλλου)

Image

- Θα τα δώσουμε ΟΛΑ με την ελπίδα ότι απλά θ' αντέξουμε για να κλείσουμε κάποια στόματα..








Image
Post Reply

Return to “Rest of the World”