Αλλαγή καριέρας

Post Reply
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεννημένος στα Γιαννινα τον Ιούλιο του 1988 επαιξα για κάμποσα χρονάκια μπαλίτσα στο ερασιτεχνικό της ΕΠΣΗΠ. Μεχρι εκεί όμως τίποτε το σπουδαίο. Ειχα παρει απόφαση οτι το μελλον μου θα ηταν στο συνεργείο του πάτερα μου. Και ηταν κατι που μου αρεσε.
Τον ειχα προειδοποιησει ομως << Αν βρεθει ομαδα και με παρει προπονητη την εκανα. Δεν το πηρα τζαμπα του πτυχιο.>>
<<Καλα,καλα>> μου έλεγε. Δεν το πίστευε και μεταξύ μας ουτε και εγώ.
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλοκαιρι του 14 λοιπον και εχω στείλει βιογραφικα σε οποια ομαδα στην Ελλαδα δεν ειχε προπονητη.
Χτύπησαν κατι τηλέφωνα ειναι η αλήθεια αλλα τίποτε σπουδαίο.
''Σιγα μην αφησω την δουλεια μου τωρα να τρεχω να προπωνω την Ακρατα,τα Τζουμερκα η τον Αρδα Καστανιων. Δεν γινονται αυτα''. Ηθελα κατι καλυτερο μια ομαδα με βαρια φανελα να την παρω απο τα χαμηλα και να την φτασω ψηλά.
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχουμε φτασει στα τελη Αυγουστο και τιποτε. Ενα απογευμα γυρνώντας σπιτι απο την δουλειά χτυπαει το κινητό μου.
-Καλησπέρα. Δημήτρης Χορτσας εδω. Προεδρος της Προοδευτικης. Διαβάσαμε το βιογραφικό σας και θα θέλαμε να κάνουμε μια κουβεντούλα για το ενδεχόμενο συνεργασίας. Ποτε μπορείτε να έρθετε Αθήνα να τα πουμε?"
- ''Αυριο το πρωι θα ειμαι εκει'' του απανταω.
Μαζευω 2 πραγματα παίρνω μαζι μου και την γυναικα της ζωης μου κ παμε Αθηνα. Το πρωι μετα κοπων και βασανων βρίσκω το γηπεδο του Κορυδαλλού οπου με περιμενε ο προεδρος.
Τα ειπαμε για αρκετη ωρα. Συμφώνησα με οτι μου ειπε.
Πεντε μερες αργοτερα με ειδοποιουν να κατεβω να υπογραψω.
Ειμαι ο νεος προπονητής της Προοδευτικής και με την βουλα πλεον.
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρωτη μ κίνηση σαν προπονητής ήταν να πάρω βοηθό τον κολλητό μου φιλο. Τον Λεωνιδα. Βάλαμε στοχο να γίνουμε το νούμερο 1 προπονητικό δίδυμο. Και θα τα καταφέρουμε.
Αρχίσαμε λοιπον την οργάνωση της ομάδας. Το ροστερ ειναι καλο και κανουμε μονο κατι μεταγραφες 18αριδων. Την τελευταια μερα των μεταγραφών κάναμε το μπαμ με την απόκτηση του ελεύθερου Δημητρη Σιαλμα.
Η ομαδα παει τρένο και απο την αρχή του πρωταθλήματος μοιράζουμε 4αρες και 5αρες. Την 3η αγωνιστική μένουμε μονοί πρώτοι και δεν χάνουμε την πρωτιά μεχρι τελους. Η διαφορα μας απο τον δευτερο ηταν 14 βαθμους.
Στα μπαραζ κερδιζουμε στον ημιτελικο την Σπερχιαδα και στον τελικο απεναντι στην Μυκονο περνουμε την ανοδο με μια ευκολη νικη με 3-1.
Η ιστορικη Προοδευτικη ειναι στην Γ Εθνικη!
Καλυτεροι παιχτες της ομαδας (μεταξυ ισων) ηταν
- ο νεαρος Β. Μεταξουλης (σεντερ φορ απο τα τσικο του Παναιτωλικου) με 33 γκολ.
-Ο Σιαλμας φυσικα με πολλα γκολ και ακομα περισσοτερες ασσιστ
- ο νεαρος Δριτας (δεξι μπακ) με τρεμερα τρεξιματα.
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παρα το οτι η ομαδα ανέβηκε στην Γ Εθνικη η οργάνωση,τα οικονομικά και η έλλειψη σοβαρού στόχου με εκανε να αποχωρήσω απο τον σύλλογο. Με ακολούθησε και ο Λεωνίδας οπως ηταν φυσικό.
Ψάχνοντας λοιπον μια νεα πρόκληση τα μαζέψαμε και φύγαμε απο τον Κορυδαλλό. Πρωτη ομαδα που έστειλα βιογραφικό ηταν η Ζάκυνθος που ειχε υποβιβαστεί απο την Β στη Γ. Λιγες μερες αργότερα διάβασα σε σαιτ του νησιού οτι γέλασαν με την σκεψη να αναλαβω την ομαδα. Το ιδιο εκανε και ο Κουγιας στην Παναχαικη η οποια επισης εχει υποβιβαστεί.
''Μην αγχώνεσαι'' μου λεει ο Λεω ''Αυτοι θα χασουν''
Οι μερες περνουσαν εχοντας κανει αίτηση για δουλειά στον επίσης υποβιβασμένο στην Γ Απολλων Σμυρνης. Και εκει που νομιζα πως δεν υπηρχε ελπιδα και επρεπε να ψαξουμε καμια ομαδουλα στο τοπικο παλι χτυπαει το τηλ.
Ηταν ο Στ. Μονεμβασιωτης ο προεδρος του Απολλων. Κλεισαμε το ραντεβου στην Ριζουπολη για το πρωι της επομενης. Τα μιλήσαμε και τα συμφωνήσαμε.
Ενα νεο κεφαλαιο ανοιγε....Απολλων Σμυρνης λοιπον!!
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απο την πρωτη μερα παρεα με τον Λεω καθίσαμε να οργανώσουμε το ποδοσφαιρικό τμήμα. Η ομαδα υποβιβάστηκε στην Γ και το ηθικο ειναι πεσμένο. Το ροστερ ειναι καλο ομως. Παιχτες οπως ο Φρινολα, ο Ηλιαδης (πρωην του Ηρακλη), ο Γεωργιου (πρωην του Λεβαδειακου στοπερ) και ο Κυργιας θα παραμείνουν στην ομαδα μιας και ειναι πολύτιμες μονάδες για τα χωράφια της Γ εθνικης. Απο μετεγγραφές αποκτήσαμε τον Ηλια Ιωαννου (σεντερ φορ), τον Σισιτς, τον Στεφανακο (τ/φ απο παναιτολικο). Επεστρεψαν στην ομαδα οι Τσεμπεριδης και Τσιλιγκιρης ενω αποκτησαμε και του Δριτα και Μεταξουλη που αφησε ελευθερους οι Προοδευτικη και τους ηξερα απο πρωτο χερι.
Σε γενικες γραμμες η ομαδα ειναι σε πολυ καλο επιπεδο και η ανοδος ειναι εφικτος στοχος.
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κλείσαμε αρκετα φιλικά για να ρολαρει η ομαδα. Τα στοιχεία που δείξαμε ηταν καλα. Παίζοντας ενα 4-4-2 με Ιωαννου βασικο και Φαρινολα-Μεταξουλη να μοιράζονται παιχνίδια φαίνεται πως η επίθεση θα ειναι το δυνατό μας σημειο.
Απο την πρωτη αγωνιστική (3-1 με την Ροδο στην Ριζουπολη) μπαίνουμε στην προνομιούχο τριαδα. Η ομάδα στο πρωτάθλημα παει σφαίρα μέχρι τα Χριστούγεννα και εχει ξεφύγει 8 βαθμούς απο τα δεύτερα Χανια και 10 απο την τρίτη Προοδευτική. Μελανό σημείο ο αποκλεισμός στο Κύπελλο Γ Εθνικής απο τα Χανιά. Η άνοδος ομως χάνεται μόνο με αυτοκτονία.
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας για το πως σας φαινεται η ιστορια.
Δυστυχως επειδη εχω προχωρησει αρκετα το save φωτο απο βαθμολογιες και οτι αλλο θελετε θα μπορω να δωσω απο την επομενη σεζον
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχει ενδιαφερον η πορεια σου απλα η ελλειψη screenshot την κανει μονοτονη.
Σιγουρα θα ανεβει επιπεδο οταν αρχισεις να ποσταρεις.
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η αλήθεια είναι πως και η δική μου πρώτη και μοναδική ως τώρα ιστορία ήταν χωρίς εικόνες και σε σύγκριση με τις υπόλοιπες έμοιαζε αρκετά θαμπη. Οπότε καλό θα ήταν σιγά σιγά να αρχίσεις να ανεβάζεις εικόνες για να την ομορφυνεις λίγο. Κατά τα άλλα πολύ ενδιαφέρον επιλογή ομάδων και θα παρακολουθήσω με πολύ ενδιαφέρον τη συνέχεια!
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η σεζον προχωράει οπως ακριβώς υπολογίζαμε και όπως φαινόταν απο τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθληματος.Η ομαδα ειναι σταθερά πρωτη και ανοδος στην Β Εθνικη φαίνεται δεδομένη. Πραγμα που εγινε τελικα. Το εισιτήριο για την Β παίρνουν μαζι μας τα Χανια και η Προοδευτικη.
Λιγο πριν κανονίσουμε της καλοκαιρινές διακοπές παρέα με τον Λεωνίδα και τις γυναικες εχουμε αραξει στην βεραντα του σπιτιου και πινουμε κατι μπυριτσες
-''Αδερφε'' του λεω ''με κουρασε η Αθηνα. Θελω κατι αλλο.Κατι καινούργιο
-''Σαν τι δηλαδη''
-''Θελω να βρουμε μια επαρχιακή ομαδα ρε φιλε. Εκει που ο κοσμος διψάει για μπάλα και θα γεμιζει το γηπεδο καθε Κυριακη''

Η συζητήσεις με τον Απολλων δεν οδηγουν πουθενα.
Ηδη εχει ξεκινήσει η διαδικασία να ψάχνουμε κατι νεο.
Προτασεις υπηρχαν. Πρωτη και καλυτερη η Παναχαικη η οποια με νεο αφεντικο ειχε επισης κερδισει την ανοδο της στην Β εθνικη.
Κανονισαμε το πρωτο ραντεβου και υπηρχε σχετικη ταυτισει στις αποψεις μας.
Δευτερη ομαδα που ενδιαφέρεται ειναι η Καλαματα. Η μαυρη Θυελλα κερδισε την ανοδο της στην Β πριν 2 χρονιες και την σεζον που μολις τελείωσε εξασφάλισε την παραμονη της στα play out.
Ξεκαθαρίζω στον πρόεδρο οτι εαν αναλαβουμε την ομαδα στοχος μας θα ειναι η ανοδος. Το μπατζετ ειναι πολυ καλο για τα δεδομενα της κατηγοριας. Το ροστερ εχει καποια κενα που μπορουμε ομως να καλύψουμε. Χωρις πολλα πολλα συμφωνούμε και κατηφοριζουμε για Καλαματα.
Νεα ομαδα-Νεοι στοχοι-Νεα προοπιτικη
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο καιρο ειμαι εδω να γραψω την συνεχεια.
Δυστυχώς ο περιορισμενος ελευθερος χρονος δεν μ επιτρεπει να κανω πιο ωραια την ιστορια βαζοντας φωτο,βαθμολογία κτλ.
Καλαματα λοιπον φιλοι μου..
Ξεκιναμε αμεσα δουλεια με τον κολλητο μ και βοηθο μου Λεωνιδα. Το ροστερ τις ομαδας δεν ειναι κακο. Παιχτες οπως ο Essono,ο νεαρος Καντουσης στην αμυνα, ο Καραλης (δεξι εξτρεμ) θα ειναι η βαση πανω στην οποια θα χτισουμε την νεα ομαδα.
Στοχος μας η τριαδα για να μπουμε στα play off για την ανοδο.
Μεταγραφικα αποκτησαμε για το τερμα τον Σικαλια, τον Δριτα (δεξι μπακ,νεαρος,τον περνω σε καθε ομαδα που πηγαινω),τους Τσεμπεριδη και Τσιλιγγιρη που ειχα και στον Απολλων την περασμενη σεζον αποκτησαμε και αρκετους νεαρους παιχτες που ειχε τσεκαρει ο σκαουτερ της ομαδας. Το μεταγραφικο μας μπαμ ηταν ο Βαγγελης Ματζιος απο τον υποβιβασμενο απο την Super League Λεβαδειακο. Γενικα πιστευω οτι καναμε μια καλη ομαδα που μπορει να καταφερει αρκετα πραγματα. Αυτο εδειξαν και τα πρωτα μας φιλικα παιχνιδια...
SOLO PAS
Trialist
Trialist
Posts: 55
Joined: Sat Mar 23, 2013 1:05 am
Football Manager της ομάδας: PAS GIANNINA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οπως σας εγραψα τα πραγματα στα φιλικα πηγαν καλα.Η ομαδα δειχνει οτι μπορει να ειναι στην τριαδα. Χρειαζεται κατι ακομα ομως για να εχουμε ρεαλιστικες ελπιδες ανοδου.
Φτασαμε λοιπον στα τελη του Αυγουστου,Ψαχνουμε ακομα 2 παιχτες για να κλεισουμε το ροστερ. Εναν στοπερ και εναν μεσοεπιθετικο. Για την αμυνα η λυση βρεθηκε σχετικα ευκολα.Αποκτησαμε τον Λισγαρα απο την Ξανθη. Η αναζητηση δεκαριου ομως δεν ηταν ευκολη υποθεση. Στα γραφεια της ΠΑΕ φτανουν αρκετες προτασεις απο διαφορους μανατζερ. Τιποτε αξιολογο ομως. Παιχτες αμφιβολου προελευσεως που σιγουρα δεν θα κανουν την διαφορα.
Λιγα 24ωρα πριν πεσει η αυλαια τηε μεταγραφικης περιοδου καταφερνουμε να κανουμε μια ακομη σπουδαια μεταγραφη. Ο Cleyton Silva για τον επομενο χρονο θα ειναι κατοικος Καλαματας.
Για να γινει φυσικα αυτη η μεταγραφη χρειαστηκε να φτασουμε το μπατζετ μισθοδοσιας στα ορια του. Ο παιχτης ζηταγε 220.000 € και τελικα τα βρηκαμε στα 145.000 συν ενα 30.000 σε περιπτωση ανοδου. Λεφτα πολλα για την κατηγορια. Το ασχημο ειναι οτι ο παιχτης προερχεται απο μια σεζον στην οποια δεν ειχε παιχνιδια στην Ξανθη (μολις 8 συμ. ολες σαν αλλαγη). Το ονομα του κανει γκελ στον κοσμο που αγοραζει καμια 100αρια φανελες του απο την μπουτικ ενω και στις προπονησεις αρκετοι φιλαθλοι ερχονται να δουν σε τι κατασταση ειναι και να βγαλουν τα δικα τους συμπερασματα. Ο δε Γεωργουτζος του τα εχει κανει τσουρεκια για μια συνεντευξη (παρεα με την Ντεμη) στο ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ..
Καπου στις αρχες Σεπτεμβρη εχουμε και το ματς κυπελλου με τον Ολυμπιακο Βολου. 3-2 κερδισαμε στην Καλαματα. Ισοπαλια 1-1 στον ΕΑΚ Βολου και προσριση στην επομενη φαση. Σημαντικο γεγονος κυριως ψυχολογικα η προκριση απεναντι σε μια παραδοσιακη δυναμη της κατηγοριας. Στους ομιλους θα παιξουμε με Εγοτελη εκτος, Οφη εντος και Πλατανια εξω.
Περιμενω να διαβασω τις εντυπωσεις σας μαγκες
Post Reply

Return to “Rest of the World”