Chasing The Paranormal

Post Reply
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Που τον θυμήθηκες τον Πασάνεν,εκεί βολοδέρνει αυτός τώρα? -rofl
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη στη φινλανδια και καλα κυνηγια!
Παρε ισοθερμικο:D
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
@ape Γύρισε στην ομάδα της καρδίας του -diatakste ===> http://en.wikipedia.org/wiki/Petri_Pasanen
@vorxis Πήρα, πήρα... :D
21 – Φινλανδοί Super Stars

Η ομάδα είχε πολλά προβλήματα. Όλοι το ξέρανε. Εγώ έπρεπε να βγάλω το φίδι από την τρύπα. Δεν είχα ξανά τέτοιον ρόλο. Όταν ανέλαβα την Liptovsky Mikulas η ομάδα τα πήγαινε αρκετά καλά, την Nitra την πήρα από την αρχή της χρόνιας με σχετικά καλό σύνολο. Αλλά, η Lahti βρίσκεται στις θέσεις του υποβιβασμού με μερικούς από τους πιο σημαντικούς παίκτες τραυματίες.

Το ηθικό της ομάδας ήταν στα τάρταρα και πίστευα πως με μια καλή εμφάνιση στο Europa σε 1 μέρα θα μπορούσα να τους φτιάξω το κέφι.

v. Dila Europa League 1st Qualifying Round 1st Game
30/6/2016

Η ενδεκάδα
Spoiler: show
Image
Image Dila 0 – Lahti 0

Όσοι είδαν αυτό το παιχνίδι πρέπει να νιώθουν πολύ άσχημα που ξόδεψαν τα λεφτά τους και τον χρόνο τους. Λίγες φάσεις γενικά και καμία σοβαρή εμφάνιση. Όσων αφορά την ομάδα μας, οι παίκτες όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν έπαιζαν με πάθος. Δεν είχαν αυτοπεποίθηση και σε συνδυασμό με την κούραση και την έλλειψη αλλαγών έδεσε το γλυκό. Το καλό ήταν ότι οι αντίπαλοι ήταν σε χειρότερη κατάσταση από εμάς, οπότε έχουμε ελπίδες στην έδρα μας.

Ήθελα καλή εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος με την ομάδα μου για να δείξουμε ότι είμαστε ανταγωνιστικοί, αν και το παιχνίδι είναι δύσκολο.

v. Mariehamn Finnish Premier League 16th Fixture
3/7/2016


Η ενδεκάδα
Spoiler: show
Image
Image Mariehamn 4 (Ibrahim 26’,88’, Wirtanen 80’, Ojaja O.G. 84’) – Lahti 2 (Kose 79’, Shala 90+2’)

Δεν μπορώ να πω. Παίξαμε καλά. Η Mariehamn είναι δεύτερη στην βαθμολογία και εμείς προσπαθήσαμε. Αλλά δεν προσπαθήσαμε αρκετά μάλλον. Το πρόγραμμα μας είναι πολύ άσχημο και χρειαζόμαστε ξεκούραση. Επίσης, πόσο άχρηστος μπορεί να είναι ο Ojaja!!!!

Για την ρεβάνς του Europa δεν νοιαζόμουν και πολύ, γιατί πρόκριση = περισσότεροι αγώνες = κούραση = χάλια αποτελέσματα = απόλυση.

v. Dila Europa League 1st Qualifying Round 2nd Game
7/7/2016


Η ενδεκάδα
Spoiler: show
Image
Image Lahti 1 (Innanen 45’) – Dila 1 (Loria pen. 75’)

Εντάξει. Προσπαθήσαμε για άλλη μια φορά. Αφού βάλαμε το γκολ κλειστήκαμε πίσω και δεν κατάφερναν να κάνουν κάτι σοβαρό, αλλά στην πρώτη τους καλή φάση ο OJAJA TO ΒΟΔΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΕΝΑΛΤΙ!!!! Εμ… Άμα οι αμυντικοί σου πέφτουν κάτω από 50% φυσική κατάσταση πρέπει να γίνουν αλλαγή. Και άμα δεν έχεις άλλη αλλαγή εκτός από τον Ojaja πρέπει να τον βάλεις!!!!

Δεν άντεχα άλλο να χρησιμοποιώ παίκτες σε θέσεις που δεν είναι οι φυσικές τους επειδή το ρόστερ μου είναι μικρό, οπότε έκανα μια μεταγραφή.

Image

Kαι μετά μαθαίνω ότι παίζουμε με τους πρώτους. Δηλαδή να θες να στεριώσεις και να μην μπορείς ρε γμτ!!!

v. HJK Finnish Premier League 17th Fixture
11/7/2016


Η ενδεκάδα
Spoiler: show
Image
Image Lahti 1 (Inutile 61’) – HJK 3 (Alho 75’, 86’, Lod 89’)

Μόνο γέλιο για αυτό το παιχνίδι. Μόνο. Έβαλα και βασικό Ojaja τρομάρα μου και έκανε 5.7 rating!!!

Και επειδή όλα ήταν πολύ εύκολα μέχρι τώρα τραυματίζεται και ένας επιθετικός μας που βοηθούσε στο rotation.

Image

Επόμενο παιχνίδι με την Inter που βρίσκεται στην 5η θέση και τα media μας χρίζουν, παραδόξως, φαβορί.

v. Inter Finnish Premier League 18th Fixture
14/7/2016


Η ενδεκάδα
Spoiler: show
Image
Image Inter 0 – Lahti 0

«Όταν σε παίζουν μονότερμα, πάρκαρε το πούλμαν» λέει ένα παλιό ρητό και εγώ το έκανα πράξη εκείνη την μέρα. Ούτε μια καλή φάση δεν κάναμε, αλλά και οι άλλοι που έκαναν πολλές τι κέρδισαν; Τίποτα. Κέρδισα τον πρώτο μου βαθμό με την ομάδα!!!! Και ο Ojaja έκανε 7.0 rating.Αυτά είναι.

Ευτυχώς η Honka και η Jaro που θα είναι οι κύριοι ανταγωνιστές για τον υποβιβασμό δεν πήραν πολλούς πόντους και η διαφορά βρίσκεται ακόμα σε χαμηλά επίπεδα, αν και είμαι ακόμα τελευταίος.

Επόμενος στόχος: Η πρώτη μου νίκη!!

:arrow: Coming Soon:
:arrow: Έρχεται η πρώτη νίκη της ομάδας με τον Ζαμπολίδη προπονητή
:arrow: Υποδοχή ηρώων στο Lahti
:arrow: Οι πανηγυρισμοί κρατάνε μια εβδομάδα στο κέντρο της πόλης
:arrow: Η πόλη καταστρέφεται από τους βανδαλισμούς
:arrow: Οι οπαδοί γκρεμίζουν μέσα στο κέφι και το γήπεδο μας
:arrow: Η ομάδα αποβάλλεται επ' αόριστον από το πρωτάθλημα
Last edited by fmaras on Fri Dec 19, 2014 3:47 pm, edited 1 time in total.
User avatar
ape
Backup
Backup
Posts: 905
Joined: Wed Dec 19, 2007 4:04 pm
Football Manager της ομάδας: Inter Milan
Location: Toumba,Gate 4,Seat 16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε κάποια ματς γράφεις Nitra... πχ στη ρεβάνς του Γιουρ-ώπα.
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Θενκς ape. Από ότι φαίνεται το μυαλό μου είναι ακόμα κολλημένο στην Σλοβακία... (:
22 – Πιο πάτος πεθαίνεις

Η ομάδα μετά τα 3 πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος μαζί μου βρίσκεται ακόμα στην τελευταία θέση. Κάτι που μπορεί όμως να ανατραπεί με μια νίκη.

Το επόμενο παιχνίδι μάλιστα θα ήταν μια καλή ευκαιρία για το τρίποντο μιας που παίζαμε με την ένατη KuPS εντός έδρας. Για αυτό και οι στοιχηματικές εταιρίες μας έδιναν φαβορί.

v. KuPS Finnish Premier League 19th Fixture
18/7/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Lahti 2 (Kose 51’, Palohuhta 90’) – KuPS 0

Επιτέλους και μια καλή εμφάνιση. Η ομάδα εμφανίστηκε εξαιρετικά, με πολύ λίγα έως και καθόλου λάθη. Ο Kose έδειξε τι μπορεί να καταφέρει και ηγήθηκε της ομάδας με 1 γκολ και 1 ασιστ. Γενικά την χρειαζόμασταν πολύ αυτήν την νίκη για να πάρουμε ηθικό, αφού η ομάδα μπορεί σίγουρα να τερματίσει στο πρώτο μισό της βαθμολογίας.

Και για πρώτη φορά είχαμε κενό μιας εβδομάδας (περίπου) , όποτε σε συνδυασμό με έναν σχετικά βατό αντίπαλο μπορούσαμε να πάρουμε δεύτερη σερί νίκη

v. SJK Finnish Premier League 20th Fixture
23/7/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Lahti 2 (Tuco pen. 19, Jaconen 43’) – SJK 2 (Pelvas pen. 54’, Moose 65’)

Πραγματικά εκτός όλων των άλλων έρχεται να προστεθεί και η ατυχία μας. Τι να πω; Είμασταν με διαφορά καλύτεροι και οι αντίπαλοι μας στην ουσία κάνανε δύο φάσεις. Μάλλον η υπερβολική σιγουρία μας έφαγε…

Πλέον η κατάσταση μου είναι ανασφαλής στον σύλλογο και ακόμα να βρω κάποιο στοιχείο για τον κύριο Adam και τον Matej Horivath. Πιστεύω ότι το πιο πιθανό είναι ο λυκάνθρωπος που έδωσε την μαρτυρία να έλεγε ψέματα, αλλά ο διευθυντής δεν αλλάζει γνώμη.

Και άλλες απώλειες ενώ παίζουμε με την τρίτη Ilves.

Image

v. Ilves Finnish Premier League 21st Fixture
27/7/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Ilves 2 (Rantanen 17’, Ojampera 40’) – Lahti 0

Σαν να μην μπήκαμε ποτέ στο γήπεδο. Εν τω μεταξύ η τελευταία – τότε – Jaro κέρδισε και επιστρέψαμε στον πάτο.

Αρχίζαν τα φιλικά για την ομάδα των Ολυμπιακών. Δεν ήταν βέβαια στις πρώτες μου σκέψεις, αφού ερχόταν το ντέρμπι των ουραγών, εναντίον της Jaro.

Πίστευα πως αν χάναμε θα απολυόμουν , για αυτό έπρεπε να προσπαθήσουμε τα μέγιστα.

v. Jaro Finnish Premier League 22nd Fixture
31/7/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Jaro 1 (Jusufi 90’) – Lahti 2 (Shala 89’, Rafael 90+2’)
Σαν την κεφαλιά του Sergio Ramos, πριν 2 χρόνια, έτσι και ο Rafael έσωσε τον προπονητή του. Ένα ισορροπημένο παιχνίδι για γερά νεύρα. Ειδικά μετά την στιγμή της ισοφάρισης άρχισα να κλαίω στην γωνία, αλλά όλα ανατράπηκαν και τα πανηγύρια δεν είχαν σταματημό.

Μόλις οι παίκτες μπήκαν στα αποδυτήρια αρχίζαμε όλοι να πανηγυρίζουμε. Είχα σώσει προσωρινά την θέση μου και φυσικά την ομάδα μου. Άρχισα να πηγαίνω πάνω κάτω και να φωνάζω, μέχρι που είδα με την άκρη του ματιού μου τον πρόεδρο. Δεν χαμογελούσε. Προχωρούσε μέσα στο πλήθος και με πλησίασε. Μου είπε «Παραιτήσου όσο είναι νωρίς.»

Στην αρχή δεν πολύκατάλαβα μέσα στον χαμό τι συνέβη, αλλά τώρα έχω φοβηθεί αρκετά…

Η Βαθμολογία:
Spoiler: show
Image
:idea: Coming Soon:
:arrow: Olympics 2016
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν βλέπεις Supernatural, βάλε κι άλλα στοιχεία από κει :P τα σπάει!

Το νου σου στην θρυλική Lahti! :D
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
@DaFFyNaSH Δεν βλέπω Supernatural βασικά, αλλά η ιστορία θα συνεχιστεί με παρόμοιο τρόπο. :-D
23 – Let The Games Begin

Σημείωση:
Spoiler: show
Κάτι που κάνω σε όλα τα saves μου για να διατηρήσω - κάπως - τον ρεαλισμό (αν και δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις) είναι όταν έχω εθνική ομάδα και ομάδα συλλόγου ταυτόχρονα και παίζουν παιχνίδια σε κοντινές ημερομηνίες να αφήνω το ένα από τα δυο στον βοηθό. Έτσι λοιπόν, τα φιλικά του Βελγίου τα πέρασα ως διακοπές, και έπαιζα τα παιχνίδια μου με την Lahti και το 1 παιχνίδι για το Φινλανδικό πρωτάθλημα κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών το άφησα στον βοηθό.

Πείτε με κομπλεξικό, αλλά αυτό κάνω σε κάθε παρόμοια κατάσταση, ακόμα και αν παίζω το πιο σημαντικό ματς της σεζόν.
Ήρθε η ώρα να αρχίσουν οι Ολυμπιακοί. Εγώ και η αποστολή του Βελγίου που δείχνω παρακάτω ταξιδέψαμε στην Βραζιλία, χωρίς ο διευθυντής μου στην πραγματική μου δουλεία να το ξέρει, με στόχο το μετάλλιο. Βέβαια, κανείς δεν το πίστευε. Οι περισσότεροι δεν περίμεναν να περάσουμε τον όμιλο μας (Κολομβία, Νότια Κορέα, Αλγερία), οπότε οτιδήποτε παραπάνω θα είναι επιτυχία, αν και εγώ θα ήθελα παραπάνω.

Η ομάδα που επιλέχθηκε έχει πολύ ταλέντο. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Η αποστολή του Βελγίου U23 για τους Ολυμπιακούς:
Spoiler: show
Image
Οι αριθμοί φανέλας των παικτών του Βελγίου U23
Spoiler: show
Image
H ικανότητα των παικτών του Βελγίου U23
Spoiler: show
Image
Αυτά είναι τα τρία φιλικά που παίξαμε, χωρίς εμένα στον πάγκο βέβαια λόγω υποχρεώσεων με την Lahti.

Image

Image

Image

O πρώτος αγώνας μας θα ήταν εναντίον της Αλγερίας και όλοι περίμεναν ένα ισορροπημένο ματς, άλλα εγώ ήξερα ότι η νίκη ήταν το ζητούμενο.

v. Algeria U23 Olympics Group Stage 1st Fixture
4/8/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Algeria U23 1 (Abderrahamane 30’) – Belgium U23 2 (Tielemans 30’, De Bruyne 84’)

Και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πάνω κάτω ισάξιες, αλλά χάρη στην βοήθεια της τύχης και του μάγου De Bruyne, που είναι τουλάχιστον 5 επίπεδα πάνω από όλους, καταφέραμε και πήραμε το τρίποντο.

Εδώ πρέπει να πω ότι οι οπαδοί της Αλγερίας ξέρουν και ξένες γλώσσες και μπορέσαμε να συνεννοηθούμε πολύ καλά μετά τον αγώνα. :P
Spoiler: show
Image
To άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Image

Ο Gerkens, ο οποίος ήταν αρκετά χρήσιμος, τίθεται εκτός για 7 μέρες.

Ήταν αναμενόμενο τα συνεχόμενα παιχνίδια (φιλικά + επίσημα) να επηρεάσουν τους παίκτες, οπότε πριν τον αγώνα με την Κολομβία η ομάδα ήταν κάπως έτσι.

Image

v. Colombia Olympics Group Stage 2nd Fixture
7/8/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Belgium U23 3 (Bakkali 16, Origi 31’, Carrasco 60’ & missed pen. 12’) – Colombia 2 (Urrila 4’, James Rodriguez 41’)

Ωραίο παιχνίδι, που τελικά, με δυσκολία, το κερδίσαμε. Γκολ, φάσεις, αγωνία, δοκάρια όλα τα είχε. Αλλά η διαφορά μεταξύ της ομάδας μας και των αντιπάλων ήταν μία και καθόρισε το αποτέλεσμα. Οι αντίπαλοι ήταν ομάδα του ενός ατόμου, δηλαδή του Rodriguez. Ότι έκαναν περνούσε από αυτό και όταν τον κλείσαμε στο 2ο ημίχρονο πέσανε σε αδιέξοδο. Από την άλλη εμείς είμαστε η ομάδα του συνόλου. Στηριζόμαστε σε πολλούς ταλαντούχους παίκτες που μας βοηθάνε πολύ όπως ο Bakkali, o Carrasco, o Hazard, o Praet, o Tielemans, o Origi κτλ… Τελικά πήραμε και τη νίκη, που πιστεύω αξίζαμε, και είμασταν στην επόμενη φάση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Image

Εν τω μεταξύ, ο βοηθός μου στην Φινλανδία έπαιξε το παιχνίδι πρωταθλήματος εναντίον της VPS και δεν κατάφερε να πάρει κάποιον βαθμό.

Image

Στην συνέχεια παίζαμε με την ουραγό και σάκο του μποξ του ομίλου, Νότια Κορέα σε ένα σχεδόν ασήμαντο παιχνίδι.

v. South Korea Olympics Group Stage 3rd Fixture
10/8/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Belgium U23 2 (Bakkali 18’, Tielemans 32’) – South Korea U23 1 (Ji Dung-Won 41’)

Αναμενόμενη και εύκολη νίκη. Πραγματικά, είναι εντυπωσιακό το πώς έχουν δέσει όλοι οι παίκτες. Η ομαδικότητα τους είναι υπόδειγμα. Άμα οι αντίπαλοι μας στην συνέχεια ήταν βατοί θα μπορούσαμε να φτάσουμε τελικό.

Βέβαια ο αγώνας είχε το κακό ότι ο Batshuahyi τραυματίστηκε για 3 μήνες…

Στον άλλον αγώνα του ομίλου έγινε σφαγή.

Image

Και τώρα εμείς κόντρα σε όλα τα προγνωστικά βρισκόμασταν στους 8. Όμως, δεν θα μπορούσαμε να έχουμε χειρότερο αντίπαλο από την Γερμανία. λόγω των regens που είχα ξεχάσει να διαγράψω πριν αρχίσω το save και μετά έπρεπε να αρχίσω καινούργιο για να πιάσουν οι αλλαγές.

v. Germany Olympics Quarter Finals
13/8/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Germany U23 3 (Hubner 112’, 116’, Nagel 119’) – Belgium U23 0

Υπάρχουν φορές που όσο και να προσπαθείς δεν θα τα καταφέρεις, υπάρχουν φορές που όλα είναι εναντίον σου, που ακόμα και αν φτάνεις κοντά να καταφέρεις το ακατόρθωτο αυτό δεν γίνεται γιατί η τύχη είναι με το μέρος σου. Μία τέτοια φορά ήταν και το παιχνίδι με την Γερμανία. Στην αρχή κοιτάξαμε στα μάτια τους «Υπεράνθρωπους» Γερμανούς και κάναμε 2 δοκάρια σε πέντε λεπτά γύρω στο 20’, μετά δεν έγινε αξιοσημείωτη φάση και έφτασε η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Η κούραση των παικτών ήταν εμφανής και έπρεπε να ξοδέψω και τις τρεις αλλαγές μου στο διάλειμμα, μόλις μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο για δεύτερη φορά φάνηκε ποια ομάδα το ήθελε πιο πολύ και δυστυχώς δεν είμασταν εμείς. Από εκεί που τους κοιτούσαμε στα μάτια, πλέον όσο επιθέτονταν τόσο πιο πίσω καθόμασταν και καταφέραμε με προσπάθεια και πυγμή να φτάσουμε το παιχνίδι παράταση. Το 1ο ημίχρονο της παράτασης άρχισε όπως και το 2ο ημίχρονο, οι Γερμανοί ερχόταν και ξαναερχόταν και εμείς διώχναμε την μπάλα όλο και πιο μακριά. Άλλα όπως είπα κάποιες φορές η τύχη δεν είναι με το μέρος σου. Έτσι λοιπόν, μέσα σε 2 λεπτά (100’ - 101’)τραυματίζονται 2 από τους σημαντικότερους μας παίκτες (Gerkens και Bakkali) και μας αφήνουν σχεδόν ξεκρέμαστους. 9 εναντίον 11. Πόσο να κρατούσαμε; 5 λεπτά; 10 λεπτά; Πάντως 20 δεν κρατήσαμε. Μας βάλανε 3 γκολ και ησυχάσαμε. Τουλάχιστον είμαι σίγουρος οτί αφήνουμε την διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι.

Έτσι τελειώσαμε τον αγώνα.
Spoiler: show
Image
Image

Τελικά τους Ολυμπιακούς τους κέρδισαν οι οικοδεσπότες Βραζιλιανοί, κερδίζοντας 3-0 τους Ολλανδούς στον τελικό. Εγώ όμως δεν έκατσα να δω τους υπόλοιπους αγώνες. Είχα δουλεία στο Lahti…

:idea: Coming Soon:
:arrow: H δουλεία μου στο Lahti αποδίδει καρπούς.
User avatar
kostas1908-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 263
Joined: Wed Jan 04, 2012 6:18 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τίμια πορεία στους Ολυμπιακούς,άντε να δούμε και στην Φινλανδία τώρα την συνέχεια...
doxitis
Amateur
Amateur
Posts: 131
Joined: Sun Aug 29, 2010 10:44 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γίνεται να είσαι σε εθνική ομάδα και ταυτόχρονα στην Λάχτι π.χ ; :roll:
ΒΥΡΩΝΑΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΑΓΑΠΩ!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
@doxitis Ναι, γίνεται. Μπορείς και να αρχίσεις την καριέρα σου κατευθείαν προπονώντας και εθνική ομάδα και σύλλογο.
24 - Λίγα τα Ψωμιά μου

Καθώς επέστρεφα πίσω στην Φινλανδία μετά τους Ολυμπιακούς, προσπαθούσα να σκεφτώ πως θα καταφέρω να σώσω την Lahti. Στην προηγούμενη αγωνιστική, την οποία άφησα στον βοηθό μου, η Honka έχασε και οι 3 τελευταίες θέσεις είναι κάπως έτσι:

10. Lahti 20 pts.
11. Honka 20 pts.
12. Jaro 19 pts.


Πίστευα πως αν πέσουμε στην τελευταία θέση θα απολυθώ και για να μην γίνει αυτό έπρεπε να πάρω δραστικά μέτρα, δηλαδή μεταγραφές. Όμως, λεφτά δεν υπήρχαν και για αυτό ζήτησα από τον πρόεδρο βελτιωμένο μπάτζετ μεταγραφών και μισθοδοσίας. Φυσικά, δεν μου έδωσε.

Όμως, ήξερα ότι κάτι περίεργο συνέβαινε με τον πρόεδρο για αυτό και άρχισα να ερευνώ τα οικονομικά της ομάδας. Ανακάλυψα ότι η οικονομική μας κατάσταση όχι μόνο δεν είναι ανασφαλής αλλά είμαστε και η 2η πιο πλούσια ομάδα της Φινλανδίας. Οπότε, δεν θα το άφηνα να περάσει έτσι. Προσπάθησα να ξαναμπώ στο γραφείο του προέδρου, αλλά πριν χτυπήσω την πόρτα ο αντί-πρόεδρος με σταμάτησε και μου είπε να μην ξαναπατήσω εκεί. Φυσικά και του ζήτησα τον λόγο αλλά απλά φώναξε την ασφάλεια.

Για άλλη μια φορά δεν θα το άφηνα να περάσει έτσι. Είπα όλα όσα συνέβαιναν τις τελευταίες μέρες - από την απειλή του προέδρου μέχρι και τα ψέματα για την οικονομική μας κατάσταση - σε έναν δημοσιογράφο και έγιναν πρωτοσέλιδο. Την ίδια μέρα ο πρόεδρος με κάλεσε για να εξηγηθώ. Του είπα πως είπα την αλήθεια και το ήξερε, αλλά με πρόσταξε να ασχοληθώ μόνο με την προπονητική. Δεν πρόλαβα να σκεφτώ τι να πω, έβγαλε ένα πιστόλι και μου έριξε στο πόδι. "Να μην ξανακούσω νέα σου" είπε. Τρομαγμένος άρχισα να τρέχω κουτσαίνοντας προς τους φυσιοθεραπευτές του συλλόγου.

Το τραύμα ήταν επίπονο αλλά όχι και θανατηφόρο. Απλά κούτσαινα. Το επόμενο παιχνίδι ήταν κρίσιμο με αντίπαλο την Honka και αν έχανα μπορεί και να απολυόμουν.

Πριν την έναρξη με πήρε ο διευθυντής μου για να με ρωτήσει πως τα πάω με την αποστολή. Δεν του είπα ότι συνέβη μέχρι τώρα, αλλά έπρεπε να του πω πως δεν έχω κάνει πρόοδο. Αυτός είπε να επισπεύσω την αναζήτηση γιατί όπως πάω θα με απολύσουν και θα καταστραφεί η κάλυψη. Είχα πολλά στο μυαλό μου, αλλά την Honka έπρεπε να την κερδίζαμε.

v. Honka Finnish Premier League 24th Fixture
15/8/2016


Η ενδεκάδα:
Spoiler: show
Image
Image Honka 0 - Lahti 0

Στην αρχή αποφάσισα να τους βάλω να παίξουν επιθετικά, αλλά αφού είδα πως δεν γινόταν τίποτα και οι αντίπαλοι θα μπορούσαν να άνοιγαν το σκορ γύρισα την τακτική μας σε αμυντική και μάλλον έκανα καλά. Λίγες φάσεις από τότε, τίποτα ενδιαφέρον. Μια νερόβραστη ισοπαλία απλά, που μας βολεύει γιατί η Jaro έχασε και απομακρυνθήκαμε, λίγο, από την τελευταία θέση.

Μετά τον αγώνα ήρθε η ώρα για την συνέντευξη τύπου.

Η συνέντευξη πήγαινε χαλαρά όπως πάντα μέχρι που ο έμπειρος και δόλιος δημοσιογράφος των "Αθλητικά Νέα του Lahti" Timo Leppanen με ρώτησε αν αισθάνομαι ότι οι φιλοδοξίες μου ανταποκρίνονται με αυτές του πρόεδρου.

Θα μπορούσα να απαντήσω ήρεμα όπως κάνω πάντα, αλλά σκέφτηκα τον πυροβολισμό στο πόδι μου. Απλά δεν γινόταν να κάνω πως όλα είναι μέλι γάλα. Όποτε είπα πως έχω σπάνια αυτήν την αίσθηση και έχω αμφιβολίες για την μακροπρόθεσμη παραμονή μου εδώ.

Αυτό ήταν και το κερασάκι στην τούρτα. Ο πρόεδρος με γραπτό μήνυμα μου είπε πως έχω απολυθεί. Είχα αποτύχει. Και στις 2 μου δουλείες.

Είπα τα πάντα στον διευθυντή μου και μου είπε ότι η θέση μου θα αξιολογηθεί μόλις επιστρέψω. Έκανα τις βαλίτσες μου και άρχισα να πηγαίνω στο αεροδρόμιο.

Όμως, εκείνη την μέρα είχε πολύ αέρα και επειδή είχα αφήσει ανοιχτή την βαλίτσα μου, κάτι φωτογραφίες του Matej Horivath πετάχτηκαν έξω. Ένας ντόπιος με βοήθησε και μάζεψε τις φωτογραφίες για να μου τις δώσει, αλλά πριν μου τις παραδώσει με ρώτησε από που τον ξέρω. Είπα ότι είμαι ο αδερφός του και τον έψαχνα αλλά δεν κατάφερα να τον βρω. Τότε ο ευγενικός κύριος μου είπε πως δεν μοιάζει πλέον έτσι, είπε πως άλλαξε τα πάντα: Όνομα και πρόσωπο. Μου έδωσε το τωρινό του όνομα και δεν μπορούσα να το πιστέψω.

Ο Matej Horivath ήταν ο αντί-πρόεδρος της Lahti

Άρχισα να τρέχω προς τα γραφεία της ομάδας. Ήμουν εξοπλισμένος με υπνωτικά και όπλα για λυκάνθρωπους. Έφτασα έξω από την πόρτα του πρόεδρου και για άλλη μια φορά ο Matej Horivath πήγε να με σταματήσει, αλλά πλέον τα ήξερα όλα και τον πυροβόλησα με υπνωτικό πριν προλάβει να κάνει κάτι. Μόλις άκουσε την φασαρία ο πρόεδρος βγήκε έξω να δει τι γίνεται και τότε σκέφτηκα πως αν ο Matej ήταν ο αντι-πρόεδρος τότε, ο κύριος Adam θα ήταν ο πρόεδρος. Ενέργησα παρορμητικά και τον πυροβόλησα κατευθείαν με υπνωτικό. Αλλά αμέσως μετά κατάλαβα πως έκανα λάθος. Έπρεπε να είχα εξακριβώσει πρώτα την πραγματική του ταυτότητα. Όλοι οι λυκάνθρωποι έχουν ίδιο τύπο αίματος, οπότε του έκανα μια ένεση για να δω αν όντως είναι μεταλλαγμένος. Χάρη στις συσκευές με τις οποίες ήμουν εξοπλισμένος είδα το αποτέλεσμα πολύ γρήγορα και ευτυχώς πυροβόλησα τους σωστούς ανθρώπους.

Μετά τους πήρα έξω από τα γραφεία της ομάδας και πήρα τον διευθυντή μου για να του πω τα νέα. Έστειλε ομάδα να πάρει εμένα και τους 2 μεταλλαγμένους και έφτασαν μέσα σε 10 λεπτά. Τέλος καλό όλα καλά.

Μόλις γύρισα ο διευθυντής μου με επιβράβευσε για την καλή μου δουλεία και μου είπε πως δεν θα ξανα ασχοληθώ με λυκάνθρωπους. Νόμιζα πως δεν μπορούσα να ήμουν πιο χαρούμενος αλλά τελικά έκανα λάθος, γιατί αμέσως μετά είπε πως έχω 3 μήνες άδεια.

Η πραγματική επιβράβευση τώρα ήρθε.

Συν το γεγονός ότι, στην Ελλάδα έχω γίνει διάσημος ως ο προπονητής - θαύμα, παρά την απόλυση μου.

Τι να πω; Ταλέντο...
DaFFyNaSH
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 520
Joined: Mon Apr 21, 2008 11:27 pm
Football Manager της ομάδας: Ντιναμό Μόσχας
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ, Juve, Newcastle, Nottm F
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μ'αρέσει όπως το πας... Απολύθηκες αλλά βρήκες τρόπο να ξετρυπώσεις τους νυχοδοντάδες :P Άντε και εις ανώτερα (βαμπιρ, δαίμονες, διαολόσκυλα κτλ) :P
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time



Το πρώτο μέρος της ιστορίας τελείωσε.


--------------------------------------------------------------


Τα ξαναλέμε με το δεύτερο μέρος τον Ιανουάριο.

Spoiler: show
Hint για την επόμενη αποστολή:
Image


Καλές γιορτές! :-D
User avatar
alecos panagoulias
Backup
Backup
Posts: 911
Joined: Fri Jan 27, 2012 9:40 am
Football Manager της ομάδας: Ανυπότακτο Χωριό
Αγαπημένη Ομάδα: Εθνική Ελλάδος
Status: Μελαγχολικά αισιόδοξος
Location: Ανατολική Αττική
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:!: :!: :!: :!: Good Job. Ανυπομονώ για τη συνέχεια! Καλές Γιορτές!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Αγαπητοί αναγνώστες,

Είχα προγραμματίσει να συνεχίσω την ιστορία μου αυτό το ΣΚ (πάνω-κάτω), αλλά από ότι φαίνεται σχεδόν καμία ομάδα δεν με ήθελε.

Ευτυχώς όμως μετά από πολλή προσπάθεια κατάφερα να βρω το επόμενο μου "σπίτι", αλλά μέχρι να περάσω κάποιους μήνες και να ετοιμάσω μερικά επεισόδια δεν θα υπάρξει συνέχεια στην ιστορία.

Ευελπιστώ να δημοσιεύσω την συνέχεια γύρω στην περίοδο των εκλογών. :-D

Ευχαριστώ για την αναμονή!!!!
User avatar
fmaras
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3314
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OSFP, Arsenal
Status: 1-4-8, 3 to the 3 to the 6 to the 9!
Location: Αλεξανδρουπολη
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Post Reply

Return to “Rest of the World”