Coach mode:ON (Torino){Season five}

Post Reply
dilios
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Thu May 29, 2014 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκιναμε λοιπον φετος την περιηγηση μας στον μανατζερικο κοσμο απο τη Γαλλια και συγκεκριμενα απο την αγαπημενη μου Λυον.
Την ομαδα ανελαβα και στο 14 και φετος θα γινει πιο σοβαρα η δουλεια!!!

Παμε ομως να τα δουμε πιο αναλυτικα και να εξετασουμε το ροστερ.
Αρχικα να γνωριστουμε
Spoiler: show
Image
Ως διεθνης ποδοσφαιριστης εχω αγωνιστει σε Παναθηναικο, Λυον και Μιλαν και ο προεδρος της γαλλικης ομαδας πάρε την απόφαση να με εμπιστευτει σε μια δυσκολη περιοδο για το συλλογο.
Μια αναφορά στα του συλλογου,
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Στοχος ειναι να εχουμε μια μονιμη θεση στις ευρωπαικες διοργανωσεις και να "βγαλουμε " παικτες απ το συστημα ακαδημιων του συλλογου.
Αυτά συμφωνα με τον πρόεδρο γιατι δικιά μου φιλοδοξία είναι να κοντράρω μέχρι αηδίας Αραβορώσους και να ερθει το πρωταθλημα εκει που συνηθησε να ειναι τα πρωτα χρονια της χιλιετιας!
Ολα καλα λοιπον και το οτι ηδη απο φετος συμμετεχουμε στο Εuro Cup δινει μια ωθηση επιπλεον.
Τα ασχημα ξεκινανε οταν παμε στο ροστερ που εχω στα χερια μου.Η πρωτη εικονα ειναι πως τα πραματα ειναι σαφως φτωχωτερα απο το 14 σε επιπεδο β ομαδας και ακαδημιας αλλα εν αρχη θα ασχοληθω μονο με την πρωτη ομαδα,αναλυτικοτερα:

26 ΙΟΥΛΙΟΥ 2014 ΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ
Η περιοδος της προετοιμασια εχει περασει,τα φιλικα τελειωσαν και η ιστορια ξεκινα πεντε μέρες πριν το πρωτο επισημο παιχνιδι,αυτο στην εδρα της Zorya Lugansk για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Euro Cup.
Spoiler: show
Image
Τα φιλικα δεν ηταν κατι το εξαιρετικο, ειδα την ομαδα και το πως παταει, ήρθαν καποιοι παικτες δοκιμασα καποια πραγματα αλλα στα επίσημα θα είναι το ζουμί.
Πάμε να κάνουμε μια πλήρη ανάλυση του ρόστερ στο οποίο περιλαμβάνονται και οι μέχρι ώρας μεταγραφες.


ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Spoiler: show
Image
O Lopes δεν μπορει να σταθει σε αυτο το επιπεδο και πραγματικα δε μπορει να κανει πολλα πραγματα καλυτερα τα επομενα χρονια, ισως αν απλα θελουμε να ειμαστε τεταρτοπεμπτοι ο πορτογαλος μπορει να κουτσοσταθει αλλα επιδει κοιταμε ψηλοτερα ο Lopes ειναι ενας πολυ καλος αναπληρωματικος και ο Gorgelin ενας τιμιος τριτος που θα παει μολις τελειωσει η προετιμασια να παιξει στη β ομαδα μεχρι να τον χρειαστουμε.
Θέλαμε βασικο πορτιερο λοιπον οποτε στην ομάδα ήρθε ο Lomba από τη βραζιλιάνικη Bahia, παίκτης που προτειναν οι σκαουτ μιας και δεν ειχα πολυ χρονο να το ψαξω προσωπικα και ο καρνεζης που σκεφτηκα δεν ηταν καλη επιλογή.

ΑΜΥΝΑ ( ΚΕΝΤΡΟ)
Spoiler: show
Image
Εδω ουσιαστικο προβλημα δεν υπαρχει και δε χρειαζομαστε αμεσα παικτη. Ο πολυ αγαπητος μας Umtiti θα παρει τη μια φανελα βασικου να την πλενει στο σπιτι του μεχρι τη στιγμη που θα φτασει καποια μαμουθ προταση και θα τον βαλω σε κουτι δωρου.Την αλλη θεση και συγκεκριμενα αυτη του δεξιου στοπερ θα διεκδικησουν ο Rose και ο Bisevac,με το πρωτο να εχει το προβαδισμα μιας και ο Bisevac ξεκινησε το παιχνιδι ως τραυματιας και εχει αλλους δυο μηνες μέχρι να επανέλθει σε αγωνιστική δράση, ακόμα η ηλικία του Rose (22) είναι ένα επιπλέον κίνητρο.Τέλος ο B.Kone αποτελεί πολύ καλή επιλογή για κάποια παινίδια που θα χρειαστεί να ξεκουράσουμε παίκτες και γενικά θα έχει και αυτός συμμετοχές.

ΑΜΥΝΑ ΔΕΞΙΑ
Spoiler: show
Image
Φετος η ομάδα έχει δεξιό μπακ και θα εμπιστευτώ το irl τεχνικό τημ στην επιλογή του Jallet.Ο παίκτης δεν τα πήγε ασχημα στα φιλικά αλλά αυτός που ξεχώρησε περισσότερο ήταν ο Zaffane με καλα ανεβασματα και μια-δυο ασιστ.Ο Zaffane λοιπόν είναι μια πολύ καλή επιλογή για αναπληρωματικός οπότε είμαστε κομπλέ στη θέση και ελπίζω ότι δε θα υπάρξει άμεσα θέμα.

ΑΜΥΝΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
Spoiler: show
Image
Στο αριστερό άκρο επίσης δεν υπάρχει κάποιο άμεσο θέμα.Ο Bedimo θα είναι όπως και στο 14 ο βασικός για αρχή και ο Dabo μια αξιόπιστη λύση για δεύτερος και ελπίζουμε ότι δε θα γκρινιάζει φέτος.

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ ΜΕΣΟΙ
Spoiler: show
Image
Η ανάλυση δείχνει ότι έχουμε ένα πλήθος παικτών που μπορούν να αγωνιστούν εδώ αλλά ουσιαστικά υπολογίζω σε αυτή τη θέση τους τρεις.
Ο αρχηγος μας, ο Gonalons θα είναι το βασικό 6αρι της ομάδας που θα περνάνε πολλές μπάλες από τα πόδια του στον regista ρόλο που θα του ανατεθει.Από 'και και πέρα ο Tolisso θα πάρει παιχνία για να αναδειχτεί το ταλέντο του που φαίνεται και από τα φιλικά να είναι πλούσιο ενώ ο S.Kone δεν χρειαζεται προς ώρας και θα πάει στη β ομάδα να είναι έτοιμος σε περιπτόσεις ντεφορμαρίσματος/τραυματισμού κάποιου εκ των άλλων δύο.

ΜΕΣΟΙ ΚΕΝΤΡΟ
Spoiler: show
Image
Το σύστημα που θα πάιξω τελικά στην Λυόν περιλαμβάνει δύο παίκτες σε αυτή τη θέση, εναν ως οργανωρή και έναν BoxtoBox.
Ως Οργανωτές υπολογίζονται περισσότεροι.Πρώτος και καλύτερος ο Grenier για τον οποίο ισχύει ότι και για τον Umtiti.Επίσης υπάρχει και ο πολύ έμπειρος Malbranque ο οποίος φαινεται στα χαρτία πολύ καλύτερος από την περασμέν χρονια και θα έχει την ευκαιρία να το δείξει και στο γήπεδο.
Απ την άλλη μερια σαν BoxtoBox υπολογίζεται κανονικά μόνο o Mvumba ο οποίος δεν είναι κάτι το εξαιρετικό αλλά αυτόν έχουμε και με αυτόν πάμε μέχρι να βρούμε λεφτα για κάτι καλυτερο ίσως από Γενάρη.
Ο Ferri και ο Fekir υπολογίζονται και για τις δύο θέσεις λίγο πολύ χωρίς μέχρι ώρας να με έχουν εντιπωσιάσει αμφότεροι.

ΜΕΣΟΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ ΔΕΞΙΑ
Spoiler: show
Image
Στα δεξιά δεν είχαμε τίποτα οπότε έφερα δύο παίκτες.Ο μεν Suso είναι επιλογή μου μιας και απέτυχε ο δανεισμός του Markovic από τη Liverpool απότε έφερα αυτόν ως δανεικό ενώ το σκαουτινγκ μου υπέδειξε τον Bankoura, 22 ετών από τη Rayo ο οποίος ήρθε και μόλις σήμερα και περιμένω να τον δω να αγωνίζεται.Ελπίζω να αξίζει τον κόπο γιατί ξόδεψα ένα καράβι λεφτά αλλά ας όψεται ο χρόνος που πίεζε!Ο Cognat τώρα δεν είναι ακόμα έτοιμος,είναι παίχτης της ομάδας νέων αλλά στα φιλικά τα πήγε εξαιρετικά.

ΜΕΣΟΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
Spoiler: show
Image
Εδώ έχουμε τον Danic και τον Ghezzal Οι οποίοι δεν είναι κατι το αξιόλογο αλλά μιας και δεν έχουμε πολλά λεφτα πάμε με αυτούς. Ο ένας βάζει την εμπειρία, ο άλλος το ταλέντο.Ακόμα δεν έχω αποφασήσει για τον βασικό με τον Suso βέβαια όπως δείνει και η ανάλυση να μην υστερεί σε τίποτα των δύο.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Spoiler: show
Image
Η θεση αυτή σηκώνει πολύ κουβέντα.Ο εκπληκτικός και πολύ αγαπητός κύριος Lacazette φετος έχει αυτή ως φυσική θεση και όχι τα δεξια κάτι το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο μιας και με τον χωρο που θα εχει στην κορυφή της επίθεσης μπορεί να βγάλει μάτια και στηρίζω φουλ αυτη την αλλάγη.Βασικός λοιπο΄ν και η φανελα με το 11 που του εδωσα παει σπίτι του.Από 'κει και περα τώρα έχουμε δύο πολύ ταλαντούχους παικτες που αν μετρήσουμε και τον yattara της β ομαδας είναι τρεις.Ο μεν Benzia που καλύται επιτέλους να δείξει το τεράστιο ταλέντο του κάτι που στο περσινο save δεν έκανε ποτέ και ο δε N'Jie που φέτος είναι καλύερος και με εντυπωσίασε στα φιλικά περνοντας προβάδισμα για αντικαταστάστης του Lacazette!
Last edited by dilios on Fri Jan 23, 2015 2:11 am, edited 6 times in total.
User avatar
Stathis M.
Rotation
Rotation
Posts: 1167
Joined: Sun Jul 06, 2014 8:24 pm
Status: Οι χρυσές αυγές ξημερώνουν μαύρες μέρες.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ctrl+shift+f9
ή F12 για screenshots
Τέλος πάντων,καλή αρχή
Για τα ναρκωτικά υπάρχει η ΙΘΑΚΗ
Για τον Άρη όμως τίποτα....
User avatar
philippos1611
Rotation
Rotation
Posts: 1035
Joined: Thu Mar 10, 2005 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,BΑRCELONA
Location: Κερατσινι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τραγικά τα screenshot. Αν πας στην αρχική σελίδα περιγράφονται όλα όσα πρέπει να ξέρεις και θα κάνουν πολύ καλύτερη την ιστορία σου. Καλή αρχή και ελπίζω να διορθώσεις το θέμα των εικόνων. viewtopic.php?f=427&t=41073
FM 15 ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ
viewtopic.php?f=428&t=41083
Spoiler: show
Tsakalaki wrote:Να δώσω τα εύσημα σε μια απο τις πλέον καλοστημένες ιστορίες του site
Tsakalaki wrote:Χαίρομαι να προωθώ ιστορίες σε νέο επίπεδο. Μπράβο φίλε, καλή συνέχεια στην ιστορία και στη καριέρα σου...
drosi94
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Mon Jul 29, 2013 4:35 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη φιλε! Βελτιωσε τα Screenshot σου οπως λενε τα παιδια και θα σε παρακολουθω!
dilios
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Thu May 29, 2014 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Done! :-D
User avatar
ChrisAek21
Trialist
Trialist
Posts: 56
Joined: Tue Oct 28, 2014 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Location: Βόλος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη! Ενδιαφερον ομαδα η Λυον.
User avatar
philippos1611
Rotation
Rotation
Posts: 1035
Joined: Thu Mar 10, 2005 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,BΑRCELONA
Location: Κερατσινι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγώ σου ξαναγράφω αυτή τη φορά για να σου δώσω τα συγχαρητήρια μου για τα screenshot που διόρθωσες. Πλέον διαβάζεται άνετα. Καλή αρχή λοιπόν και πάλι και πάμε για τη 2η-3η θέση και Champion's League.
FM 15 ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ
viewtopic.php?f=428&t=41083
Spoiler: show
Tsakalaki wrote:Να δώσω τα εύσημα σε μια απο τις πλέον καλοστημένες ιστορίες του site
Tsakalaki wrote:Χαίρομαι να προωθώ ιστορίες σε νέο επίπεδο. Μπράβο φίλε, καλή συνέχεια στην ιστορία και στη καριέρα σου...
dilios
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Thu May 29, 2014 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστω πολυ παιδες!!
dilios
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Thu May 29, 2014 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ
Spoiler: show
αφενως δεν εχουμε τα μπατζετ που παλιοτερα υπηρχαν αλλα η κατασταση ειναι αρκετα καλη.Εχουμε σα να λεμε ενα χωραφι,τους σπορους και τα μεσα να το καλλιεργησουμε ωστε με τον καιρο πατοντας πανω στις βασεις που υπαρχουν μπορουμε κυριως με τις πωλησεις παικτων να φερουμε χρηματα που θα ανεβασουν το επιπεδο του συλλογου.
Στη περσινη καριερα μου στον παγκο της Λυον πουλησα σε διαστημα δυο ετων τους Umtiti,Grenier & Lacazette για 60+ μυρια στο σύνολο συν κατι χρήματα ακόμα από πωλήσεις μικρότερου κέρδους.
Κλασσικά έφυγε και ο Gourcuff
Spoiler: show
αν και υπήρχαν παρα πολλες αντιδρασεις από τον κόσμο,τη διοίκηση και του παίκτες αλλά ήταν και μια προσωπική επίδειξη δύναμης,αναγκαια όμως μιας και ο φιλάσθενος γάλλος που μπορούσε να αγνωνιστεί ως δεξί χαφ στο σύστημα μου έπερνε 5,1M μισθό τη στιγμή που το Lacazette (δεύτερος πιο ακρηβοπληρωμένος) λαμβάνει 2,2M.Tα λεφτά λοιπόν που εξοικονομίσαμε συν τα 7,5M που έδωσε η Τσέλσι μου επέτρεψαν να κινηθώ
στο μεταγραφικό παζάρι για του τουλάχιστον τρεις πάικτες
Spoiler: show
που ήθελα.O Bancoura κόστισε πολλά αλλά ας όψεται η αναγκη να έρθει κάποιος καλός παίκτης για δεξιά γρήγορα και ελπίζω ότι οι ανησυχίες του κόσμου και του τύπου για αυτη τη μεταγραφή θα απαντηθούν στο γήπεδο από τον 22χρονο μεσοεπιθετικό.
Spoiler: show
Image
Η τακτική
που θα πάιξω θα είναι η εν λόγω
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
και όπως φάνηκε από τα φιλικα και τα δύο μάτσ με την Zorya θλει πάρα πολύ δουλειά για να βγει στο χορταρι ένα σοβαρό αποτέλεσμα.Η τακτική βασίζεται κυρίως στα μοτίβα που θέλω να βγουν στο πρωτάθλημα και σιγά σιγά θα φτίαξω και μια άλλη πιο ορθολογική επιθετικά (χωρίς Ψ9) για τα εκτός συνόρων και το κύπελο που είναι τελείως διαφορετική ιστορία.
dilios
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Thu May 29, 2014 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα ματσ με τη Zorya

Το πρώτο ματς
Spoiler: show
Image
Ευτυχώ μπήκε ο Grenier(προερχομενος από ταυματισμο) ως αλλαγή στη θέση του βετερανου και σώσαμε τη μέρα με ένα Χ.Η ατμόσφαιρα περέσυρε τους παίκτες που κόντρα σε μια ομάδα που επρεπε να εχουμε για προγευμα επιβεβαιωσαν οτι δεν ειμαστε ετοιμοι ε καμια περιπτωση.
Το δευτερο ματσ
Spoiler: show
Image
εδώ ακόμα χειρότερα, αν και στην έδρα μας παλι χαλια με εναν χαμενο λογω τακτικης Lacazette,κακο και κουρασμενο Grenier.Ο ΤΦ επνιξε το γκολ σε μια αστοχη εξοδο και ο B.Kone ηταν το μόνο θετικό με την αρχοντική εμφάνισή του δίπλα στον Umtiti.O πάντα επιρεπής στα φαουλ Gonalons αποβλήθηκε και δε θα παίξει στο πρώτο ματς των play off τοθ Euro Cup.Ευτυχώς περάσαμε στην επόμενη φάση και γλυτώσαμε την κηδεία καθαρά λόγω τύχης.
Θέλουμε αλλο συστημα για ευρώπη και πολύ δουλεια για να δέσει η ομάδα.Η φυσική κατάσταση είναι σχετικά καλή.
dilios
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Thu May 29, 2014 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

H ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΣΤΑ ΠΛΕΥ ΟΦ
Spoiler: show
Image
Δεν πολυξερω την ομαδα ειναι η αληθεια και μιας και το ελβετικο πρωταθλημα δεν το εχω ενεργο δε μπορω να δω και πολλα πραγματα οπως η προβλεψη τερματισμου.Εστειλα ανθρωπο να την τσεκαρει και να δει τους παικτες της αλλα με μια γρηγορη ματια βλεπω οτι αν ειμαστε σοβαοι δεν θα εχουμε προβλημα.Γενικα καλη κληρωση αλλα πρεπει να παιξουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλύτερα αν θελουμε να περασουμε.

ΔΟΥΛΕΙΑ-ΔΟΥΛΕΙΑ-ΔΟΥΛΕΙΑ
Ακολουθουν δυσκολα παιχνιδια και σε δύο μερες, στις 10 Αυγούστου έχουμε την πρεμιέρα του πρωταθλήματος κοντρα στην Stade Rennais εντός έδρας και μια βδομαδα μετα παμε εκτος να αντιμετωπισουμε την Tousouse, πρόβλεψη τερματισμου των δυο ομάδω η 8η και 9η θεση αντιστοιχα.

Εν το μεταξύ ψάχνω για έναν BoxtoBox αλλά οι σκαουτς δεν εχουν εκθεση για ΚΑΝΕΝΑ ΕΦΙΚΤΟ μεταγραφικό στό.Θέλουμε εναν παικτη να κλεισουμε την τρύπα στο κεντρο.
User avatar
philippos1611
Rotation
Rotation
Posts: 1035
Joined: Thu Mar 10, 2005 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,BΑRCELONA
Location: Κερατσινι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυσκολεύτηκες αρκετά απέναντι σε αρκετά πιο αδύναμη ομάδα, αλλά πιστεύω πως και με τη Λουκέρνη έστω και δύσκολα θα περάσεις. Είναι νωρίς ακόμα. Σε λίγες αγωνιστικές θα πετάει η ομάδα στο Championat.
FM 15 ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ
viewtopic.php?f=428&t=41083
Spoiler: show
Tsakalaki wrote:Να δώσω τα εύσημα σε μια απο τις πλέον καλοστημένες ιστορίες του site
Tsakalaki wrote:Χαίρομαι να προωθώ ιστορίες σε νέο επίπεδο. Μπράβο φίλε, καλή συνέχεια στην ιστορία και στη καριέρα σου...
dilios
Amateur
Amateur
Posts: 102
Joined: Thu May 29, 2014 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: lyon
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νταξει το συστημα δεν βοηθαει κοντρα σε τετοιου τυπου παιχνιδια γιατι ο Lacazette σαν Ψ9 είναι πολύ κλεισμένος σε καθετες και απ την αλλη δεν τοθοτετειται οπως πρεπει στις σεντρες με αποτελεσμα η ομαδα να μοιαζει χωρις επιθετικο.Στη Γαλλια οταν δεσουμε και εγω πιστευω θα παμε καλά και μεταξυ μας ξεφτιλα να μην περασουμε του Ελβετους!
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:


Off Topic:
Ντίλιος; Έτσι έλεγαν τον διοικητή μου στο στρατόπεδο στην Καλαμάτα. ακόμα έτσι τον λένε δηλαδή αλλά δεν είναι διοικητής μου :D
Καλή επιτυχία να σου ευχηθώ μιας και μπήκα :wink:
:liverpool:
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και είμαι στην ΟΜ σου εύχομαι καλή επιτυχία :D
roma pizza
Post Reply

Return to “Rest of the World”