4-3-3_ City-tiki-taka

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο ψαξιμο και αφου διαβασα ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο http://babb.telegraph.co.uk/2014/11/how ... -it-looks/ το οποιο σου λεει βασικα πως πρεπει να εχεις στο μυαλο σου αποφασισει τι θελεις να παιξεις,κατεληξα σε μια τακτικη για την ...μια ομαδα (δυστηχως δεν μπορω να δοκιμασω αλλη ομαδα) που παιζω παντα...
Το σκεπτικο ειναι κατι παρομοιο με τη μεγαλη μπαρτσα του Γκουαρντιολα,αλλα με λιγη περισσοτερη κυνικοτητα μπροστα ωστε να μην προσπαθουνε να μπουνε με τη μπαλα μεσα στο τερμα..Μεγαλο ρολο παιζουν οι δυο ακραιοι (σε ρολο εσ.επιθετικος-επιθεση,παντα με αναποδο ποδι) οι οποιοι κανουν τη διαφορα σε μενα..(εχω παρει Hulk-Depay οι οποιοι βγαινουν 3 χρονιες πρωτοι σκορες-mvp).H ομαδα πιεζει πολυ ψηλα,αλλα μολις παρει τη μπαλα εχει την υπομονη να τη γυρισει μεχρι να βρεθει το καταλληλο ανοιγμα...
Image
Oι οδηγιες που εχω δωσει ειναι ( Διατηρηση κατοχης,κοντινες πασες,φερτε τη μπαλα στη περιοχη,ανοιξτε τη μπαλα στα ακρα,ψαξτε το οβερλαπ,παιξτε πιο πλατια,πολυ ψηλη αμυντικη γραμμη,περιπλανηση απο τις θεσεις,πιεση πολυ περισσοτερο,χρησιμοποιηση στενου μαρκαρισματος,χαμηλοτερος ρυθμος,πιο εκφραστικοι)..
Γενικα δεν αλλαζω τις οδηγιες αναλογα τον αντιπαλο,ουτε αν κερδιζω η χανω..Το πολυ πολυ στα τελευταια λεπτα αν κερδιζω βγαζω το πιεση ψηλα.
Στα επιθετικα κορνερ δεν εχω πειραξει τιποτα(εκτος απο το ψευτο9αρι να βγαινει εκτος περιοχης να παρει το ριμπαουντ),ενω στα αμυντικα εχω βαλει τα 3 χαφ να μαρκαρουν χωρο.
Μερικα αποτελεσματα¨
Image
Με αυτη τη τακτικη εχω 2 στα 2 πρωταθληματα αγγλιας,2 κυπελα,1 λιγκ καπ κ εφτασα 1 φορα στους 4 κ μια στο τελικο champions league οπου εχασα στα πεναλτι(στην ευρωπη εχω κ τον περιορισμο στους παιχτες γιατι εχω πολλους βραζιλιανους-αργετινους κ οχι αγγλους).
Ακομα κ να χασω 1-2 ματς δεν την αλλαζω ουτε πειραζω τις οδηγιες γιατι γινεται χειροτερα.
Βασικο στοιχειο τα εξτρεμ με εναποδο ποδι να εχουν δυνατο σουτ κ να μαθουν στη προπονηση να κοβουν μεσα..
Το ενα στοπερ δεξια πρεπει να ειναι καλος με τη μπαλα,κ το αριστερο πολυ καλος στο μαρκαρισμα.
Μπορειτε να κατεβασετε την τακτικη απο το παρακατω link:
https://www.sendspace.com/file/dk94o5
sudden
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sat Aug 31, 2013 10:16 pm
Football Manager της ομάδας: paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

den paizei file
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tι εννοεις δεν παιζει?Δεν κατεβαινει το λινκ?
Αν εχετε προβληματα στην αμυνα ,δοκιμαστε να μειωσετε την πιεση κ την αμυντικη γραμμη απο πολυ ψηλα απλως σε ψηλα..
User avatar
kollitos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 311
Joined: Thu May 15, 2003 11:00 pm
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια πως δουλευει αυτη η τακτικη στο 15.3.0? γιατι τα χω βρει λιγο μπαστουνια γενικως
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να δουλεψει καλυτερα μετα το τελευταιο update (15.3 )προτεινω 2-3 αλλαγες που τις δοκιμασα κ παει παλι τρενο η ομαδα...
Το φορ απο ψευτο9αρι γυριστε το σε επιθετικος με βαθος(υποστιριξη),τα στοπερ κ τα δυο σε κεντρικους αμυντικους (αμυνα) κ το αμυντικο χαφ σε κεντρικο κοφτη(υποστιριξη).
Επισης βγαλτε την οδηγια χαμηλοτερος ρυθμος.
Μην ξεχνατε τα εξτρεμ να ειναι στα χαρακτηριστικα τους να μπορουν να κοψουν μεσα κ οι κεντρικοι χαφ να μπορουν να παιζουν το ενα-δυο...
Ακομα κ 1-2 γκελες να κανετε μην αλλαζετε την τακτικη κ καντε υπομονη..
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή ψάχνω τακτική για το save μου με την liverpool πιστεύω πως της ταιριάζει η συγκεκριμένη τακτικη. Ειδικα με sterling αριστερά sturridge δεξια και balloteli επιθεση θα φυσάει.το μονο που με χαλάει είναι οτι δεν έχει παίχτη πίσω απο τον επιθετικό για να σφηνωσω την παιχτουρα τον coutinho.αν έπαιρνα το αμυντικό χαφ και υο έβαζα εκεί θα χαλαγε πολύ η τακτική λες ε;
Την έχει δοκιμάσει κανεις στην liverpool όπως είναι;

Υ.γ.δεν εχεις δώσει οδηγίες σε κανέναν παίχτη ξεχωριστά;μονο τις οδηγίες συστηματος χρησιμοποιείς;
Στάλθηκε από το Lenovo S850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν εχω ξεχωριστες οδηγιες σε παιχτες-μονο στο τερμα να παιζει με κοντινες πασες.
Αν βγαλεις το αμυντικο χαφ και βαλεις 10αρι..κατα τη γνωμη μου δεν θα δουλεψει...γιατι πρωτον θα χασεις πολυ αμυντικα και δευτερον σε εκεινο το σημειο κατεβαινει συχνα ο επιθετικος και κλεινουν μεσα οι εσωτερικοι επιθετικοι με αποτελεσμα να γινει...μπερδεμα..
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”