''You Shall Not Pass'' Tactic (by DimiZag)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DimiZag wrote:Κοιτα, Αγγλια εισαι, οποτε τα τακλιν πρεπει να ειναι στην καρωτιδα. :D Κοκκινες 2 ως τωρα και απο κιτρινες νορμαλ ποσοστα!
ok τους κατεβάζω με διάθεση καράτε δε θα μείνει τπτ όρθιο -ksilo
roma pizza
AntonisTer
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Tue Dec 30, 2014 9:27 am
Football Manager της ομάδας: ΑΟ Κερατεας
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παντος σε εμενα επιασε με την Καλλονη 0-7 τον Αρη αν και σε παλιοτερη εκδοση γιατι παιζω στο σπιτι μου και δεν εχω το FM15
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Η τακτικη τα σπαει αν και την εχω λιγους μηνες για να κρινω και αρκετα καλη ομαδα (Club Brugge)


Το πιο δυσκολο ειναι να βρεθει σοβαρος wide midfielder
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

@ball38, χαιρομαι που σου εχει πετυχει η τακτικη! Η αληθεια ειναι οτι η θεση αυτη ειναι περιεργη, καθως πολυ δυσκολα βρισκεις καποιον που να την εχει ως natural position. Αν βρεις καποιον που να εχει ισορροπια στα περισσοτερα αν οχι ολα τα atts για την θεση, τοτε ισως και να εισαι ανικητος. :D
User avatar
Stathis M.
Rotation
Rotation
Posts: 1167
Joined: Sun Jul 06, 2014 8:24 pm
Status: Οι χρυσές αυγές ξημερώνουν μαύρες μέρες.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε εμένα σε αυτό το σχήμα ως wide midfielder βγάζει μάτια ο Bonaventura
Για τα ναρκωτικά υπάρχει η ΙΘΑΚΗ
Για τον Άρη όμως τίποτα....
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Aυτο ηταν η καταλληλη πασα για το επομενο ποστ μου πολυ συντομα. :wink:
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τελευταία χρησιμοποιώ την τακτική σου κυρίως εντός έδρας..όπως ρώτησα και στου Houdini τη τακτική εκτός έδρας με καλύτερους αντιπάλους παίζεις κατοχή με επίθεση ή κάνεις αλλαγές? γιατί εγώ εκτός έδρας και όταν είναι ισχυρότερη ομάδα ή ο αντίπαλος μου έχει πάρει τα σώβρακα :!: το γυρνάω σε αντεπίθεση με χαρακτηριστικά ποιο άμεσης προσέγγισης.. πες μου αν συμφωνείς ή πως στήνεις την ομάδα ?
roma pizza
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Σαν σκεψη αυτο που λες ειναι καλο. Εγω προς το παρον δεν αλλαζω τιποτα, ακομα και στα εκτος εδρας. Δεν εχω παρατηρησει καποια τρανταχτη αδυναμια!
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

DimiZag wrote:Σαν σκεψη αυτο που λες ειναι καλο. Εγω προς το παρον δεν αλλαζω τιποτα, ακομα και στα εκτος εδρας. Δεν εχω παρατηρησει καποια τρανταχτη αδυναμια!
εγω με Λίβερπουλ με το σύστημα εντός τρένο παω αλλα εκτος με περιποιούνται καλα ωρες ωρες. Γενικα εκτος οι ήττες σου πως γινονται , απο ντέρμπι ; Τρως αρκετα εκτος ;


Sent from Anfield
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Αν χασω, που χανω δυσκολα ( :D ) θα ειναι απο καμια ομαδα τυπου West Ham πχ. Απο μεγαλυτερους μονο η Chelsea με νικησε και αυτο στο δευτερο γυρο. Και δεν κανω quit load! Τι να πω ισως μου εκατσε καλα το save! :P
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DimiZag wrote:Σαν σκεψη αυτο που λες ειναι καλο. Εγω προς το παρον δεν αλλαζω τιποτα, ακομα και στα εκτος εδρας. Δεν εχω παρατηρησει καποια τρανταχτη αδυναμια!
με αντεπίθεση, άμεση κυκλοφορία και με γρήγορες σέντρες σεληνιάζονται με του καλύτερους από μένα και παίρνω συχνά θετικά αποτελέσματα -falaina ... όπως επίσης μπορεί να κυριαρχώ με φουλ επίθεση εκτός έδρας σε στατιστικά αλλά στο τέλος χάνω από τις πολύ δυνατές όπως chelsea,city,arsenal man utd -toixosmesh
roma pizza
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια χαρα.
Φιλε DimiZag πηρα το αρχειο με την τακτικη σου και την ενσωματοσα στο δικο μου save με την southampton, επισης διαβασα την αναλυση σου για την ομαδα και χρησιμοποιω και την 1η τακτικη που δινεις εκει (μονο που στην συγκεκριμενη εβαλα μονος μου τις επιλογες για το συστημα διοτι δεν εδινες περαιτερο πληροφοριες εκτος απο το ακριβες συστημα).
Το θεμα μου?Δεν μπορω να παρω αποτελεσμα, επαιξα οσα φιλικα μου ειχε (5-6) δεν θυμαμαι κερδισα μονο την κ21 την θελτα και αλλη μια και στα υπολλοιπα 3 μετρουσα 2 ηττες και μια ισσοπαλια, ξεκινησα δειλα δειλα το πρωταθλημα, 1η αγωνηστικη εναντιον της εβερτον μεσα στο γηπεδο μου κρατησα στο 1ο ημιχρονο μια χαρα και μεσα σε 2 λεπτα στο 70-72 αρπαξα 2 γκολακια χωρις να καταλαβω απο που μου ηρθαν, 2η αγωνιστικη με την τοττεναμ το ιδιο ακριβως με την εβερτον...στο ιδιο χρονικο σημειο αρπαξα 2, με την διαφορα πως στο 83' μειωσα σε 2-1 αλλα δεν καταφερα να παρω βαθμο, 3η αγωνιστικη με την west brom (ηταν 1η στο πρωταθλημα αν και λιγη σημασια εχει μιας και ηταν αρχη ακομα) καταφερα και πηρα την ισσοπαλια 2-2 (απτο τιποτα καλος και ο 1 βαθμος), 4η αγωνιστικη δεν περιμενα και τπτ καθως επαιζα με την τσελσι στο γηπεδο τους, αρπαξα 5αρα περιποιημενη και ολα καλα....και επιτελους ηρθε η λυτρωση στην 5η αγωνιστικη με την κρισταλ παλας μεσα στο γηπεδο μου οπου κερδισα 3-2...ανετη επικρατηση με 3-0 μεχρι το 75' και απο τοτε εφαγα παλι μαζεμενα 2 γκολ....οταν τα τρωω τα τρωω μαζεμενα.Τωρα εχω αγωνα για 1ο γυρο capital one μεσα σε μενα με την arsenal, τοκλεισα ομως για να δωσω συνεχεια αυριο.
Δεν ξερω τι φταιει, ο γυμναστης φωναζει πως δεν τα πανε και τοσο καλα με τα δυο αυτα συστηματα (η μπαρα ειναι στην μεση και στα δυο συστηματα για το ποσο καλα τα εχουν αφομοιωσει).Στην προπονηση εχω επιλεξη συνοχη ομαδας (να το αλλαξω?).
Απο μεταγραφες θελω σιγουρα επιθετικο γιατι με τον κατσαπλια τον mayuka για 2ο δεν παω πουθενα, οχι πως ο Pelle εχει κανει και τπτ....ουτε ενα γκολ μεχρι στιγμης...6 γκολ εχει βαλέι η ομαδα μεχρι στιγμης τα 5 ειναι του Mane (και χατ-τρικ παρακαλω με την crystal), παρεπιπτοντως ο Pelle με την crystal εχανε τα αχαστα μεχρι που απογουτευτηκα και στο 60' εβαλα τον αμπαλο τον mayuka αλλα και αυτος περα βρεχει.Εχω παρει μεχρι στιγμης gaston gil romero, alvarez balanta,gabriel almeida (ελευθερο 18χρονο απο βραζιλια, μου τον εβγαλε ο σκαουτερ και λεω αφου ειναι μπεχο...τρεχω :-P ), εκλεισα luka jovic για τον Γεναρη και πηρα και για back up του clyne τον gino peruzzi που εγραφες στην αναλυση σου.
Καλα δεν περιμενα και απο την αρχη να κανει παππαδες η ομαδα αλλα....
Βασικα δεν ειχα και πολυ ευκολο ξεκινημα μιας και οι περισσοτερες που επαιξα στην αρχη του πρωταθληματος ηταν καλες και δυσκολες ομαδες.
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ας ξεκινησουμε απο το τελος. Λες οτι ειχες δυσκολο προγραμμα, αρα χρειαζεται υπομονη. Στην προπονηση εχω βαλει γενικη προπονηση συνοχη ομαδας και προετοιμασια αγωνα τακτικες αγωνα. Κοιτα, πολλα παιζουν ρολο για να πετυχει μια τακτικη: το save γενικοτερα (αν το παιχνιδι εχει ''αποφασισει'' να σε πηδαει στην αρχη, δεν μπορεις παρα να κανεις υπομονη), το staff σου (το οποιο και αλλαξα σχεδον ολο), το φορμαρισμα του εκαστοτε παιχτη (πχ ο ντεφορμε Pelle) και κυριως οπως ειπα στην αναλυση, δεν σημαινει οτι επειδη εκατσε στην δικη μου Southampton θα κατσει και ολους, αμεσως. Πειραματιστειτε, δοκιμαστε νεους ρολους στους παιχτες σας. :wink:
User avatar
kjtzemis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Wed Dec 19, 2012 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Liverpool,Barca
Status: ...You'll Never Walk Alone...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aνοιξα σημερα το manager να παιξω τον αγωνα για το capital one εναντιον της arsenal και μετα χαρας αντικρισα μια αλλη southampton η οποια πατησε στον λαιμο την arsenal με 4-1 με τον shneiderlin να πετυχαινει 2 γκολαρες με σουτ εξω απτην περιοχη που στην κυριολεξια τρυπισαν τον schezny (καταλαβες πιστευω ποιον εννοω, εμ αυτο δεν ειναι ονομα αυτο ειναι γλωσσοδετης).
Και επισης κερδισα και την stoke στο πρωταθλημα 0-2 στην εδρα τους, τωρα εχω αγωνα με την hull μεσα σε μενα.Μου εβγαλε μηνυμα απτον γυμναστη οτι ειναι ευχαριστημενος απο την αφομοιωση των συστηματων και αποτι ειδα η μπαρα με την τακτικη του συγκεκριμενου τοπικ ειναι πιο ανεβασμενη απο την 1η τακτικη που εδωσες στην αναλυση σου (με αυτην επαιζα τα τελευταια ματς αλλα τωρα με την hull λεω να δοκιμασω να δω πως τα πανε και με την "you shall not pass".
Πως τα εβαλες ολα αυτα μαζι στην προπονηση?Εγω αυτο που εχω κανει ειναι να πατησω προπονηση/ομαδα και πανω πανω που λεει γενικη προπονηση εχω βαλη συνοχη ομαδας και μεσο επιπεδο.Εσυ λογικα θα εχεις βαλει διαφορετικη προπονηση για καθε εβδομαδα (δλδ εκει στα αριστερα που λεει προπονηση σε 1 εβδομαδα,2 εβδομαδες κλπ) ετσι δεν ειναι?
Το staff δεν ηταν καλο γιαυτο το αλλαξες?Εχεις συγκεκριμενους που περνεις σε καθε σου save ή απο καποια που σου προτεινουν στις συμβουλες τους το τεχνικο τιμ?εχεις κανα καλο να μου προτεινεις?
Καλα με τον Pelle τραβαω τα μαλλια μου, φοβαμαι μην καραφλιασω στον πατο....χανει τα αχαστα....και με την arsenal και με την stoke δεν βρηκε παλι δυχτια και το κακο ειναι οτι χανει κλασσκοτατες ευκαιριες.Ναναι καλα ο Mane που συνεχιζει και σκοραρει.Δηλαδη αν δεν ειχα Mane,Tadic και ward prowse μαζι με τον shneiderlin που και που δεν ξερω ποιος θα εβαζε γκολ.
Κατι τελευταιο που θελω να σε ρωτησω, ειναι καλο που εχεις βαλει τοσους ρολους σε καθε εναν απο τους παιχτες ή μηπως δεν τους κανει και τοσο καλο και συνεπως δεν πολυ χαμπαριαζουν τις οδηγιες για ολη την ομαδα?

Ευχαριστω για την απαντηση και συγνωμη για τα κατευατα.
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Καποια ss για να λυθουν οι αποριες σου:

Image

Image

Image

Οι περισσοτεροι μη-Βρετανοι οπως θα ειδες δεν ηταν πριν στην ομαδα. Ειναι λοιπον καποια ατομα που με ακολουθουν σε καθε ομαδα μου, οπως και καποιοι Αγγλοι. Και για το τελευταιο που ρωτησες, το FM πλεον ειναι πολυσυνθετο, αρα και κατ' επεκταση πιο δυσκολο απ' οτι παλαιοτερα. Πραγματα τυπου fireblast δεν υπαρχουν πλεον. Γι' αυτο και στις ατομικες οδηγιες δινουμε περισσοτερες εντολες για να καλυπτουμε ενα ευρυτερο φασμα εντολων που θελουμε να γινει πραξη. :P
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”