5-3-2 Possession Football

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
User avatar
kagias1992
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Blyth Spartans
Αγαπημένη Ομάδα: Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς
Status: Θα έρθω σπίτια σας - Δημήτρης Δημητράκης Τράκης
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά απο αρκετό γλέντι στο φετινό Μάνατζερ το πήρα απόφαση οτι πλέον δεν υπάρχουν plug-and-play τακτικές. Ο χρόνος που έπρεπε να αφιερώσεις στο χτίσιμο αυξάνεται ραγδαία και πλέον εξαρτάσαι σε μεγάλο βαθμό απο τα χαρακτηριστικά των παικτών σου. Ήθελα μια τακτική με την οποία η ομάδα:
1) Να μάχεται για την κατοχή και να προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό αλλά παράλληλα
2) Να είναι σφιχτή πίσω και να μην αιφνιδιάζεται σε αντεπιθέσεις. Αντίθετα, όταν χρειαστεί να αμυνθούμε περισσότερο και να δώσουμε μέτρα σε ποιοτικότερες ομάδες, να έχουν την αυτοπεποίθηση να κατευθύνουν το παιχνίδι στα άκρα και να καθαρίσουν όλες τις μπαλιές μέσα στην περιοχή.

Το κακό όπως καταλαβαίνετε είναι οτι εκ πρώτης όψεως, υστερούμε μεσοεπιθετικά. Γι αυτό την τακτική (όπως ακολουθεί τουλάχιστον) την χρησιμοποιώ σε παιχνίδια που θέλω να είμαι ατσάλι πίσω και πιστεύω πως με τον ενα ή τον άλλο τρόπο, θα βάζω συστηματικά γκολ μπροστά. Σε παλιότερα μάνατζερ τέτοιες τακτικές δε μου βγαίνανε. Το παιχνίδι έμοιαζε να είναι scripted ώστε στο 92 να δέχεσαι πέτσινο γκολ απο εγκεφαλικό του αμυντικού σου μες την περιοχή. Πλέον το πράγμα είναι πιο ρεαλιστικό. Αν παίξεις με καλό σύστημα πούλμαν, 9 στις 10 θα φύγεις με τον βαθμό.

Όπως λοιπόν καταλάβατε μέχρι τώρα, το σύστημα μας Μουριν-ίζει αλλά με την καλή την έννοια! Όχι, δε θα δείτε αντεπιθέσεις με 3-4 πάσες. Αλλά η ομάδα θα γεμίζει το 1/3 του γηπέδου της όταν αμύνεται και θα επιτίθεται ορθολογικά και με ψυχραιμία, έτσι ώστε να μην κάνει το ματς ροντέο και να μην εξαναγκάζονται σε πάνω-κάτω και βιασύνες οι (πολλοί) αμυντικοί μας. Επίσης, μεγάλη σημασία πρέπει να δίνεται στην προετοιμασία των στημένων. Καταλαβαίνετε οτι το ρομβάκι που θα δείτε παρακάτω στην άμυνα (Λίμπερο, Κεντρικοί Αμυντικοί και Αμυντικό Χαφ) θα πρέπει να αξιοποιηθούν, καθώς σπάνια στο σύγχρονο ποδόσφαιρο οι αντίπαλοι κεντρικοί αμυντικοί θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την επέλαση 3 καθαρών σέντερ μπακ στα κόρνερ.

Το σύστημα χρησιμοποιήθηκε και χρησιμοποιείται σε δύο ομάδες διαφορετικές ως προς στόχους, υλικό κ.ο.κ. Εθνική Γαλλίας και Ολυμπιακός.

Με τον Ολυμπιακό, δεν είναι το βασικό μου σχήμα. Θα ήταν έγκλημα στο ελληνικό πρωτάθλημα να παίζω με τόσους αμυντικούς. Σε όλα τα ντέρμπι όμως και σε όλα τα μεγάλα ευρωπαϊκά ματς με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.


5-3-2

Γενική Εικόνα:

Image Image

Οι ρόλοι ενίοτε αλλάζουν, όπως θα δείτε και στο γαλλικό σύστημα. Εδώ π.χ. ο Διαμαντάκος είναι αμυντικογενής επιθετικός γιατί έπαιζα με Ρεάλ και ήθελα άλλον εναν παίκτη να μάχεται για την κατοχή. Σε μάτς με την Μπενφίκα π.χ. θα τον άλλαζα κι αυτόν σε επιθετικό με βάθος. Όταν προηγούμαι σε κρίσιμο ματς, η πρώτη αλλαγή που πολλές φορές είναι ο Μανιάτης, μπαίνει στα χαφ και απο Προωθημένος Οργανωτής γίνεται Κεντρικός Κόφτης με καθήκον Άμυνα.

Οδηγίες:
Spoiler: show
Image
Εδώ βλέπουμε την γενική φιλοσοφία. Στο ματς με τη Ρεαλ τους γύρισα σε Κανονική νοοτροπία, διαφορετικά σε Έλεγχο. Ο σχηματισμός ομάδας ΠΑΝΤΑ ρευστός.
Βλέπουμε μια ομάδα που κρατάει την κατοχή και κοιτάει να εκμεταλλευτεί τους πολλούς παίκτες που έχει στον άξονα. Το σύνολο είναι πιο πειθαρχημένο απο το κανονικό και οι παίκτες χρησιμοποιούν προσηλωμένοι μια ρευστή αμυντική αντιμετώπιση που συντηρεί το σχήμα της ομάδας όταν πιέζουμε για τη μπάλα. Με τη Γαλλία βλέπουμε μια διαφορετική προσέγγιση:

Γενική Εικόνα:

Οι ρόλοι εδώ είναι διαφορετικοί. Θα έχω πολύ κατοχή ψηλά στο γήπεδο, άρα ο αμυντικός χαφ γίνεται Regista. Αντίστοιχα, ο ένας επιθετικός μου γίνεται Ψεύτικο Εννιάρι μιας και θα πρέπει κάποιος να βγαίνει συχνά έξω απ την περιοχή για να κάνει "σκαλοπατάκι" σε κάποιον άλλο (είτε τον Giroud είτε κάποιον απο τους οργανωτές μου).

Image Image

Οδηγίες:
Spoiler: show
Image
Κάποια πράγματα εδώ αλλάζουν. Η Γαλλία παίζει στα προκριματικά παγκοσμίου κυπέλλου έναντι Κύπρου, Ουκρανίας, Εσθονίας, Σλοβακίας και Μολδαβίας. Εδώ πρέπει να γίνουμε πιο δημιουργικοί. Οι αντίπαλοι θα παίξουν κατά κύριο λόγο πίσω. Θέλω να εκμεταλλευτώ το ύψος του Giroud και του Benzema (εδώ τραυματίας) στέλνοντας ψηλές σέντρες στην περιοχή. Το Πάσες στο χώρο ανάλογα το παιχνίδι το τσεκάρω ή όχι, τις περισσότερες φορές το τσεκάρω πάντως. Εδώ θα εκμεταλλευτούμε τα μπακ χαφ μας γιατί θα έχουμε πολύ κατοχή γύρω απο τη μεγάλη περιοχή των αντιπάλων και θα θέλουμε να κατευθύνουμε τη μπάλα στα άκρα για να τους διασπάσουμε. Πλέον, παρόλο που ο ρυθμός είναι χαμηλός, πιέζω Πολύ Περισσότερο, έχω μεγάλη διαφορά ποιότητας και δε θέλω καθόλου να έχουν οι αντίπαλοι μπάλα στα πόδια. Με πιο δημιουργικές ομάδες όπως η Σλοβακία το κατεβάζω στο Πίεσε Περισσότερο.


Συμπεράσματα:

Δεν φοβόμαστε να αλλάξουμε πράγματα. Σε πολλά ματς που βλέπω οτι χάνω την κατοχή, οι μπακ χαφ μου γίνονται Ανεστραμμένοι Μπακ Χαφ, ιδίως όταν παίζω απο το κέντρο. Γενικά θα πρέπει να δίνετε μεγάλη προσοχή σε όλους τους πλάγιους σας, καθώς στα περισσότερα συστήματα, αυτοί είναι που κρίνουν αν θα κρατήσετε ή θα χάσετε την κατοχή. Κόψτε τους πάση θυσία της γιόμες και τις τσολιές. Θέλετε να δίνουν απλές πάσες και να σεντράρουν μόνο σε καλές θέσεις.

Προσωπικές οδηγίες. Σημαντικότατο. Σε καμία τακτική κατοχής δε γίνεται όλοι να κάνουν κοντινές πάσες. Δε θα βάζετε γκολ με τίποτα. Στην συγκεκριμένη πάντα οι οργανωτές κάνουν Άμεσες Πάσες μέσα απο προσωπικές οδηγίες. Αν ο Λίμπερο σας είναι ικανός και όχι απλά σκούπα, βάλτε τον και αυτόν. Ο Τερματοφύλακας πάντα στα 5 μέτρα την πάσα. Επίσης καλό, για πολλούς και διάφορους λόγους, είναι να μην δίνετε πλεονάζουσες προσωπικές οδηγίες. Η ομάδα μας παίζει σαν σύνολο. Πρέπει εύκολα μέσω των γενικών οδηγιών να καταλαβαίνουν όλοι τι πρέπει να κάνουν. Αν ο επιθετικός σας έχει κληρονομήσει το μακρινό το σουτ του Τάκη του Γκώνια βάλτε του λιγότερα μακρινά σουτ. Αλλά μέχρι εκεί. Μη βάζετε σε όλους προσωπικά Παίξετε Σκληρά, Πιέστε Περισσότερο κ.λ.π. γιατί μετά δεν πιάνουν τόπο οι ομαδικές οδηγίες. Βάζω εναν αστερίσκο στο κατά πόσο οι κεντρικοί αμυντικοί μπορεί να γίνουν και Δημιουργικοί Αμυντικοί. Θα φανεί το πόσο ψηλά ανεβαίνουν παρακάτω.

Μεταγραφές. Επενδύστε πρώτα στους κεντρικούς αμυντικούς. Οι φάβες είναι παντελώς ανεπιθύμητες. Αμυντικές Τοποθετήσεις, Συγκέντρωση, Δύναμη, Άλμα τα πιο βασικά, καθώς η ουσία του συστήματος είναι να οδηγείτε τον αντίπαλο στη γιόμα. Αν κάποιος πρέπει να έχει ταχύτητα και επιθετικότητα και τάκλιν είναι ο αμυντικός χαφ, που θα αναχαιτίζει όποιον πάει να μπει με τα μπούνια μες την περιοχή. Οι οργανωτές πρέπει να είναι κόμπο καθώς δεν θα απέχουν απο το μαρκάρισμα. Δε θέλουμε τον Τσάβι ή τον Αλόνσο, απλά καλή Τεχνική, Επαφή, Πάσα και Κρίση. Για τα φορ δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Το κύριο χαρακτηριστικό που κοιτάω πλέον, είναι η Ομαδικότητα. Αν δεν λειτουργούν μέσα στην ομάδα και είναι μονοδιάστατοι και ατομιστές στις επιλογές τους δεν θα έχουν επαφή με το σύστημα.

Οδηγίες αντιπάλων. Όχι τυφλά στο αδύναμο πόδι. Γενικά θέλουμε να τους οδηγούμε στα άκρα ώστε αφενός να καθαρίζουμε εύκολα τις σέντρες τους και αφετέρου το κέντρο να αδειάζει στις επιθέσεις τους και στην πρώτη απομάκρυνση να παίρνουμε τη μπάλα με άνεση.

Στημένα: Όλοι οι κεντρικοί αμυντικοί μπροστά και στα κόρνερ και στα φάουλ. Είπαμε, θα πάρουμε πολλά γκολ απο τα στημένα λόγω του 3 εναντίον 2(συνήθως) αντιπαλων αμυντικών, οπότε θα ρισκάρουμε. Τα φάουλ τα εκτελώ στο πίσω δοκάρι και τα κόρνερ, απο τη μια πλευρά στο κοντινό δοκάρι και απο την άλλη στο μακρινό. Δύο αμυντικοί απο ενα δοκάρι και ο τρίτος τον Τερματοφύλακα. Μπακ Χαφ και προαιρετικά ο Αμυντικός Χαφ πίσω (εγώ τον ανεβάζω yolo πάντως -traino ).


Ενδεικτικά στοιχεία:

Το πρώτο παιχνίδι με τη Ρεάλ έληξε 0-1. Παρόλο που χάσαμε την κατοχή η Ρεάλ έβρισκε επί 90 λεπτά σε τοίχο. Το ενδιαφέρον δεν ήταν εκεί. Το ενδιαφέρον ήταν το 1-1 στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Ας δούμε το θερμογράφημα του Ολυμπιακού.
Spoiler: show
Image
Η ομάδα κρατάει σφιχτά και στενά τις γραμμές της, αλλά παράλληλα υπάρχουν αποστάσεις μεταξύ των παικτών. Το σχήμα δεν επηρεάστηκε απο τις προσπάθειες της Ρεαλ, είναι όπως το βάλαμε στο χαρτί. Ας δούμε και τα στατιστικά της Ρεαλ:
Spoiler: show
Image
Μέχρι εκείνο το ματς, βλέπετε ξεκάθαρα οτι κάνανε πάρτυ απο τα πλάγια,κυρίως απέναντι σε ομάδες που παίζανε και με δύο άτομα στην κάθε πλευρά. Το θερμογράφημα της Ρεαλ είναι αποκαλυπτικό:
Spoiler: show
Image
Γιαρμολένκο, Μπενζεμά, Χουλκ κουτουλάνε μεταξύ τους. Η κατοχή για τον Ολυμπιακό ήταν 54-46. Συγκρίνετε και την τριάδα των χαφ για τον Ολυμπιακό με την τριάδα της Ρεαλ. Αν θέλετε το πιστεύετε, αλλή η Ρεαλ και σε αυτό αλλά και στα ματς του Ισπανικού πρωταθλήματος, κατεβαίνει με ανοιχτό 4-3-3.

Με τη Γαλλιά τα συμπεράσματα είναι ακόμα πιο εύκολα. Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί.

Σλοβακία
Spoiler: show
Image
Γαλλία
Spoiler: show
Image
Αν δεν έχανε ο Καριμ τα άχαστα θα έγραφε τάλιρο. Κατοχή 60-40.


Έχω πολλές ιδέες ακόμα και αυτή τη στιγμή τρέχω διάφορες δοκιμές μέχρι να καταλήξω. Με τη Γαλλία που το χρησιμοποιώ κατά κόρον μέχρι στιγμής έχω 12 γκολ σε 5 ματς και 3 παθητικό, μια ήττα απο την Εστονία με 0-1 κόντρα στην ροή του ματς, όταν ακόμα το σύστημα ήταν αδέξιο. Αργότερα αν μαζευτούν πολλά αποτελέσματα θα τα ανεβάσω και αυτά.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by kagias1992 on Thu Dec 18, 2014 2:13 pm, edited 2 times in total.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σκέφτομαι εδώ και κάνα 2 χρόνια να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο σαν εναλλακτική του κλειστού ρόμβου που παίζω. Χωρίς να έχω αποφασίσει αν θα θυσιάσω το δεκάρι, το αμυντικό χαφ ή έναν επιθετικό για να βάλω τον τρίτο αμυντικό. Αυτό που με σταματάει κάθε φορά είναι ότι χρειάζεται λιμπερο, που είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις.
User avatar
kagias1992
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Blyth Spartans
Αγαπημένη Ομάδα: Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς
Status: Θα έρθω σπίτια σας - Δημήτρης Δημητράκης Τράκης
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίταξε να δεις, εγώ όπως τη βλέπω τη τακτική μες το ματς, δεν χρειάζεται μεσοεπιθετικό δεκάρι. Δηλαδή ειδικά όταν πάρεις την κατοχή στο 55-65% έχεις τόση μπάλα στα πόδια σου που το δεκάρι δε φτιάχνει έτσι κι αλλιώς παιχνίδι. Οι δύο επιθετικοί υπεργεμίζουν την περιοχή και μη ξεχνάς οτι οι δυο προωθημένοι οργανωτές στο σύστημα μπαίνουν και αυτοί με τα μπούνια μέσα. Όταν έχεις κατοχή η ομάδα ανεβαίνει πολύ ψηλά, σκέψου οτι το αμυντικό χαφ είναι στην μύτη της περιοχής.

Το πράγμα που ζητώ απο την τακτική είναι η ασφυξία. Ο αντίπαλος να πνίγεται όπως πνιγόταν η Ρεαλ στο θερμογράφημα. Να μη βρίσκει χώρο να κάνει τίποτα. Καλύτερα να έχεις εναν έξτρα παίκτη ανάμεσα σε κέντρο και άμυνα απο το να βάλεις άλλον εναν παίκτη μπροστά. Μετά όταν πάρεις τη μπάλα σκέψου πόσους παίκτες έχεις να φτιάχνουν παιχνίδι. Δύο προωθημένους οργανωτές, τον λίμπερο και αλλάζεις και τον αμυντικό χαφ και τον κάνεις regista όπως το κάνω στη Γαλλία. Ειλικρινά δεν υπάρχει χώρος για άλλον, και ειδικά μεσοεπιθετικό, που όποτε παίρνεις κατοχή πρακτικά θα παίζει μέσα στη περιοχή και δε θα χει ποτέ φάτσα με το τέρμα.

Για μένα το κέρδος του να χεις και τρίτο αμυντικό, τουλάχιστον στο φετινό μάνατζερ, είναι πολύ μεγάλο. Ότι χώρο αφήνει ακάλυπτο ο στόπερ σου πάει και τον κουμπώνει αυτός. Δεν έχω δει λόγο τιμής ποτέ αντίπαλο να μου μπεί κατά μέτωπο στη περιοχή.

Επίσης για το θέμα του λίμπερο. Πιθανότατα έχεις δει αυτό εδώ. Για όσους δε το χουν δει, ενας τύπος έψαξε να βρει εναν παίκτη με 3-4 βασικά attribute για deep lying forward. Δεν βρήκε τίποτα στους επιθετικούς. Βρήκε όμως εναν αριστερό μπακ. Κανένα πρόβλημα. Του έμαθε τη θέση του επιθετικού. Νούμερα:

31 εμφανίσεις, 22 γκολ, 8 ασιστ, 7.49 βαθμολογία.

Εν κατακλείδι, η εφευρετικότητα είναι το παν. Στο φετινό μάνατζερ ειδικά, δεν υπάρχουν κόκκινες θέσεις για τους παίκτες, πράγμα πιο κοντά στην πραγματικότητα. Τόσοι και τόσοι παίκτες κάνανε καριέρα σε θέσεις πολύ μακριά απο αυτές που έπαιζαν. Ο Σιόβας παίζει να μην ξέρει καθόλου τη θέση του Λίμπερο, όμως βλέπεις οτι τον βγάζει με κίτρινο, λίγο λόγω του οτι είναι κοντά στη φυσική του θέση (σέντερ μπακ) λίγο ενεκα versatility. Αν το ψάξεις θα δεις οτι τις ικανότητες τις έχει: Τοποθετήσεις, Αντίληψη, Τεχνική, Πάσα κ.ο.κ. Ε τον βάζω να μάθει τη θέση και σε μερικούς μήνες είναι και accomplished. Στην Γαλλία έβαλα σε ενα ματς τον Kondogbia λίμπερο και δεν ξαναβγήκε. Καμία επαφή με τη θέση, αμυντικό χαφ. Αλλά εξαιρετικός αμυντικά και με πολύ γλυκό και τεχνικό πόδι. Πρώτο ματς βαθμολογία 8 και πάσες πάρε βάλε.

Γενικά θα παρατηρήσεις οτι βγαίνει πολύ παιχνίδι και απο το λίμπερο. Είναι πρακτικά παίκτης που βλέπει πάρα πολύ γήπεδο και σπάνια έχει πίεση όταν έχει τη μπάλα. Στο μάνατζερ γυρνάνε αρκετές φορές οι κεντρικοί σου τη μπάλα πίσω την ώρα που πιέζεσαι, αν υπάρχει ο παίκτης με το καλό πόδι και την εντολή άμεσες πάσες μπορεί να αλλάξει πλευρά με μια 40αρα μπαλιά και να σπάσει την πίεση των αντίπαλων χάφ. Όταν όμως οι αμυντικοί είναι δύο, είναι και τσουρούκια, δεν βλέπουν και γήπεδο, έχουν και εντολή κοντινές πάσες, συνήθως το σενάριο πάει τάκλιν-σλάλομ-γκολ. Εδώ έχεις εναν παίκτη με δύο παίκτες δίπλα του για κοντινή επιλογή αν πιεστεί και όλο το γήπεδο φάτσα. Αυτό φαίνεται καλύτερα μέσα στη match engine, επιφυλάσσομαι να το screenshotαρω.
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Επειδη οντως υπαρχει δυσκολια στο να βρεις λιμπερο, θα μπορουσαμε να τραβηξουμε το λιμπερο μπροστα ως δημιουργικο αμυντικο-καλυψη.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Σκέφτομαι εδώ και κάνα 2 χρόνια να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο σαν εναλλακτική του κλειστού ρόμβου που παίζω. Χωρίς να έχω αποφασίσει αν θα θυσιάσω το δεκάρι, το αμυντικό χαφ ή έναν επιθετικό για να βάλω τον τρίτο αμυντικό. Αυτό που με σταματάει κάθε φορά είναι ότι χρειάζεται λιμπερο, που είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις.
Δεν νομίζω να είχες πρόβλημα, αν ο κεντρικός απ την τριάδα των DC σου, είχε cover και close down much less. Λίμπερο θα είναι ουσιαστικά.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
never_knew13
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat Oct 12, 2013 1:54 pm
facebook προφίλ: george.kordas.3
twitter: georgekordas1
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μια καλη περιπτωση λιμπερο ισως ειναι ο lucas silva της cruzeiro.ειναι αμυντικο χαφ αλλα αμα τον προπονησεις μπορει να ανετα να παιξει..τον ειχα παρει παναθηναικο και τον μετετρεψα σε κεντρικο αμυντικο και ηταν πολυ καλος
Lobotomizer
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 09, 2014 10:16 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή τακτική αλλα δεν μου πολυτεριάζει στην ομάδα μου,την έχω αλλάξει λίγο γιατι πιστέυω οτι ο Gil χαραμίζεται εκει, τον εχω βάλει κεντρικό κόφτη και δίπλα του box to box ο Saul με τον Halilovic οργανωτή και μπροστά τριπλέτα
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε πολύ ωραία τακτική και εξαιρετική παρουσίαση.Μήπως μπορείς να ανεβάσεις download link;
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
kagias1992
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Blyth Spartans
Αγαπημένη Ομάδα: Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς
Status: Θα έρθω σπίτια σας - Δημήτρης Δημητράκης Τράκης
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε Lobotomizer, σημαντικοί σαν παίκτες είναι ο Λίμπερο και τα γουινκ μπακ. Πρέπει αν θες ποδόσφαιρο κατοχής να ξέρουν μπάλα. Κατά τα άλλα δοκίμασε να παίξεις λίγο με τις εντολές. Αν οι στράικερ σου είναι κοντοί π.χ. μη βάζεις Ψηλές Μπαλιές.
Προσωπικά όποτε χρησιμοποιώ τακτικές καινούριες κάθομαι και βλέπω ολόκληρα ματς να δω πως συμπεριφέρεται η ομάδα. Ακόμη και 5-10 λεπτά άκοφτα να δεις κανονικού ματς είμαι σίγουρος οτι θα καταλάβεις τι γίνεται λάθος.

BillHoudini την επισυνάπτω την τακτική και σε αυτό το ποστ και στο ορίτζιναλ. Προσοχή στις ομαδικές οδηγίες.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Lobotomizer
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 09, 2014 10:16 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτή ειναι η ομαδα μου,ειμαι στο 2019

Image
User avatar
kagias1992
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Blyth Spartans
Αγαπημένη Ομάδα: Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς
Status: Θα έρθω σπίτια σας - Δημήτρης Δημητράκης Τράκης
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαν υλικό μια χαρά το βλέπω. Οι ρόλοι σου είναι κάπως. Φαντάζομαι με αυτούς τους παίκτες τουλάχιστον το 80% των παιχνιδιών σου τα παίζεις ως φαβορί. Κάνε τον αμυντικό μέσο Regista και το Μουνιρ κάτι σε ποιο επιθετικό ρόλο. Απο κει και πέρα ανάλογα τι συμβαίνει στο παιχνίδι σου. Αν έχεις πολύ κατοχή και δε την αξιοποιείς, Ανέβα Ακόμη Πιο Ψηλά και βάλε τους μπακ χαφ σε ρόλο Επίθεση.
Lobotomizer
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 09, 2014 10:16 pm
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kagias1992 wrote:Σαν υλικό μια χαρά το βλέπω. Οι ρόλοι σου είναι κάπως. Φαντάζομαι με αυτούς τους παίκτες τουλάχιστον το 80% των παιχνιδιών σου τα παίζεις ως φαβορί. Κάνε τον αμυντικό μέσο Regista και το Μουνιρ κάτι σε ποιο επιθετικό ρόλο. Απο κει και πέρα ανάλογα τι συμβαίνει στο παιχνίδι σου. Αν έχεις πολύ κατοχή και δε την αξιοποιείς, Ανέβα Ακόμη Πιο Ψηλά και βάλε τους μπακ χαφ σε ρόλο Επίθεση.

Οι ρόλοι ειναι το σχήμα σου,αρχισα να το παιζω σε αγωνες ch.league , γιατι ειχα προβλημα με κατι σιτι κατι ρεαλ κατι μπαρτσελονες,το σχημα που εχω για το πρωταθλημα ειναι τελειως διαφορετικο,ειναι για 5-6 γκολ, αλλα οταν επαιζα ετσι ανοιχτα την μπαρτσελονα ετρωγα πολλα πισω και μπροστα δεν εβαζα τοσα οσα επρεπε για να περασω. Οπως βλεπεις την ομαδα αυτη περασα δευτερος στον ομιλο του ch. Και εφτασα μεχρι τελικο βγαζοντας εκτος Monaco/City/Bayern και τωρα θα παιξω τον τελικο με τιν μπαρτσελονα,κατεβαζωντας το δικο σου σχημα,το μονο που εχω αλλαξει ειναι τα στημενα στα οποια δεν εχεις κανει αλλαγες,και επειδη εχω πολυ κατοχη και κερδιζω αρκετα κορνερ και φαουλ προσπαθησα να βρω τροπους να φτανω στο γκολ ευκολοτερα απο εκει.
User avatar
cosmicgull
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: Q.P.R.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά δεν μπορώ να την κάνω import.Δεν ξέρω τι συμβαίνει φέτος με το fm.Τα μισά αρχεία δεν μπορώ να τα εισάγω.Τα νεύρα μου...

ΥΓ.Μην ασχολείστε πάντως θα την φτιάξω "χειροκίνητα" το βραδάκι και σύντομα θα πω εντυπώσεις.
Καλώς τα 3-0!
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Μαλλον είναι fmf οπότε θα πας στις τακτικές, manage tactics, import, θα διαλέξεις την τακτική και μετά θα την επιλέξεις για να αντικαταστήσεις την ήδη υπάρχουσα τακτική.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι fmf, tac είναι. Βάλτην στον φάκελο tactics. Μετά μέσα στο παιχνίδι πήγαινε Τακτικές, μετά κάτω από το Επισκόπηση εκεί που γράφει την τακτική που χρησιμοποιείς. Πατάς το βελάκι δεξιά και σου γράφει Αρχειοθετημένες τακτικές. Δεν θα πάς εκεί που λέει Αρχειοθέτηση τακτικών για να κάνεις εισαγωγή.
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”