4-2-3-1 ''Houdini's Bag of Tricks''

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Οσες φορες εχω δοκιμασει να βαλω (show onto foot στους ακραιους), δεν ειχα καλα αποτελεσματα. Ενω ειναι απολυτως λογικο να το κανω αλλά ειναι σα να μπερδευεται η μηχανη του παιχνιδιου

Επισης, ασχοληθειτε με τα στημενα για να εξασφαλισετε οτι οι ψηλοι σας θα μαρκαρουν παικτες και οχι κανα δοκαρι π.χ.


Και επισης καλο να εχετε βαθος στα MC γιατι αυτες ειναι οι υποψηφιες αλλαγες παντα μετα το 65' που τα φτυνουν οι βασικοι, μαζι με τον target man που παιρνει ολες τις πασες και χρειαζεται πλεμονια

Αλλα αντε να βρεις 2ο target man, με τα κατσικια που εχω για παικτες
User avatar
TWEEK
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1427
Joined: Sun Mar 23, 2008 1:32 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Man.Utd, Juventus
Location: 3men
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγώ βάζω: στον επιθετικό/αδύναμο πόδι, wingers/αδ.πόδι-σκληρό τάκλιν, dm-mc/αδύναμο πόδι.. αν ο αντίπαλος παίζει με amc τον βάζω να μαρκάρεται στενά συνέχεια, συν τα άλλα..
Tsakalaki wrote:Μπάρμπι μαμιόλα, ο Μπομπ πάνω απ' όλα...
thanasis10 wrote:Αν κλείσει ο Πιάττι,3 μέρες θα κλειστώ σπίτι και θα τον παίζω χωρίς έλεος.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ball38 wrote:Οσες φορες εχω δοκιμασει να βαλω (show onto foot στους ακραιους), δεν ειχα καλα αποτελεσματα. Ενω ειναι απολυτως λογικο να το κανω αλλά ειναι σα να μπερδευεται η μηχανη του παιχνιδιου

Επισης, ασχοληθειτε με τα στημενα για να εξασφαλισετε οτι οι ψηλοι σας θα μαρκαρουν παικτες και οχι κανα δοκαρι π.χ.


Και επισης καλο να εχετε βαθος στα MC γιατι αυτες ειναι οι υποψηφιες αλλαγες παντα μετα το 65' που τα φτυνουν οι βασικοι, μαζι με τον target man που παιρνει ολες τις πασες και χρειαζεται πλεμονια

Αλλα αντε να βρεις 2ο target man, με τα κατσικια που εχω για παικτες

Δεν ξέρω αν το ''show onto foot'' αναφορικά με τους ακραίους μπερδεύεται λόγω της M.E ή λόγω των αμυντικών τακτικών μου.Εγώ πάντως ως τώρα δεν έχω δει πρόβλημα με αυτό.

Το θέμα με το στημένα το έλυσα με την διαρκή προπόνησή τους κατά τη διάρκεια της χρονιάς (προετοιμασία αγώνα πάντα).

Οι κεντρικοί μου στο 65' με 70' βρίσκονται στο 70% περίπου.Τους βγάζω μόνο αν είναι κάτω από 68% και το παιχνίδι ακόμα δεν έχει κριθεί.

Ο Target Man μου πάντα είναι ο πιο ξεκούραστος παίκτης μετά τον GK.Ίσως να φταίει η χαμηλή δυναμική της ομάδας σου.Τσέκαρε το και με μια μεγαλύτερη και πες το μου,για να κάνω τυχόν διορθώσεις! :-)
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Όταν μεγαλωσει η ομαδαρα μου θα σου πω :D


Kατι αλλο που κανω ειναι απεναντι σε 4-4-2 να βαζω τον αριστερο MC σε θεση DM

Διοτι στο 2vs2 πισω οι αμυντικοι μου ψαχνονται ασχημα
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστός.Εγώ κάνω ή αυτό που λες,ή αλλάζω στο σχηματισμό και αντί για AMC βάζω DM και τον MC Κεντρικό Κόφτη τον κάνω Προωθημένο Οργανωτή.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Η συγκεκριμενη τακτικη οντως τα σπαει, ειδικα οταν εισαι το φαβορι. Με Νοριτς στην Τσαμπιονσιπ, εχω 25-3-2. Με μπαλαρα και μεγαλα σκορ. Του χρονου λογικα στην πρεμιερ ισως χρειαστει κ μια πιο αμυντικη βερσιον. Αλλα θα κανω αυτο που λες. Το 4231 μετατροπη σε 41221 κ νοοτροπια κανονικη.
Βασικα, πιστευω οτι το κλειδι στην αμυνα ειναι η νοοτροπια των ακραιων μπακ που κρατανε παντα θεση κ δεν αφηνουν ευκολα κενα, αλλα κ με το οβερλαπ στις ομαδικες, οποτε βρουν ευκαιρια ανεβαινουν να κανουν σεντρα κ ξαναγυριζουν στη θεση τους. ;)

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω φτιάξει και μια πιο συντηρητική,αν θέλετε την ανεβάζω! -gioupi
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ανεβασε τη, οπωσδηποτε. Αλλα ανεφερε τι εχεις αλλαξει κλπ. Σε ευχαριστουμε φιλε.

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασίλη έχεις δει καθόλου στην ανάλυση αγώνα πόσες σεντρες κάνουν τα μπακ σου;
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Εσενα ποσες κανουν;

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@sioutas

Είναι περίπου η ίδια,απλά η αμυντική γραμμή είναι πιο πίσω,η πίεση είναι λιγότερη και έχουμε ''Έλεγχος'' ως τακτική συμπεριφορά αντί για ''Επιθετική''.Αύριο θα ανεβάσω αναλυτικό post.

@rimini

Οι σέντρες των πλάγιων μπακ είναι λίγες,εξαρτάται όμως και από τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε μπακ.Συνήθως όμως όταν κάνουν overlap είτε παίζουν το 1-2 με τον AM(R,L),είτε πασάρουν στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Παρ'όλα αυτά το έψαξα λιγάκι στην ομάδα που εφάρμοσα όπως ακριβώς ήθελα την τακτική μου (ΠΑΟΚ) και είδα το εξής:

Οι πλάγιοι backs που έχουν επιθετικές αρετές και καλό πόδι (όπως ο Rat) κάνουν 3 με 9 σέντρες ανά αγώνα.1 ανά 5 παιχνίδια περνάνε τις 9,αλλά οριακά.
Οι πιο αμυντικογενείς backs (σαν τον Σκόνδρα,ή έστω τον Κίτσιου) κάνουν 0-3 σέντρες ανά αγώνα.Σπάνια περνάνε τις 3.Όσο και αν φαίνεται περίεργο σε πολλά παιχνίδια ο Κίτσιου έκανε 0-1 σέντρες και ο Σκόνδρας σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια που αγωνίστηκε.

Τώρα που πήγα σε ομάδα με πιο επιθετικογενείς πλάγιους (Tottenham) θα το ξανακοιτάξω.

Πάντως η χρησιμότητα των πλάγιων αμυντικών στην τακτική μου επιθετικά είναι να δεσμεύουν παίκτες και να βγάζουν σε πλεονεκτική θέση τους πλάγιους μέσους για σέντρα ή μπούκα.Λίγα γκολ δίνουν δηλαδή από σέντρες.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ενταξει λογικο ειναι με ρολο defend να μη βγαινουν πολλες σεντρες απ τα μπακ. Ισως αν ο ενας εκ των δυο μπακ γινοταν ολοκληρωμενος ωστε να μενουν πισω 3 μαζι με τα στοπερ; παιζει κι αυτο οταν θες το γκολ οπωσδηποτε κ ο αντιπαλος εχει κλειστει.
Δοκιμασε το στην Τοττεναμ. Βαλε τον ροουζ ως ολοκληρωμενο κ τον Τσαντλι μπροστα του ΕΕ. Ετσι ο Τσαντλι θα κοβει μεσα κ ο ροουζ θα πηγαινει για τη σεντρα.

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
petko
Trialist
Trialist
Posts: 37
Joined: Fri Feb 08, 2008 9:57 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε πολύ καλή η τακτική σου...μήπως μπορείς να με βοηθησεις λίγο και να μου πεις τι να κανω στα στημένα γιατί δεχομαι πολλά γκολ από στημενα?
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δοκίμασε αυτή τη διάταξη στα κόρνερ.

Image
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
[quote="sioutas"]Εσενα ποσες κανουν;

Στάλθηκε από το LG-P700 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/quote]
[quote="BillHoudini"]@rimini

Οι σέντρες των πλάγιων μπακ είναι λίγες,εξαρτάται όμως και από τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε μπακ.Συνήθως όμως όταν κάνουν overlap είτε παίζουν το 1-2 με τον AM(R,L),είτε πασάρουν στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Παρ'όλα αυτά το έψαξα λιγάκι στην ομάδα που εφάρμοσα όπως ακριβώς ήθελα την τακτική μου (ΠΑΟΚ) και είδα το εξής:

Οι πλάγιοι backs που έχουν επιθετικές αρετές και καλό πόδι (όπως ο Rat) κάνουν 3 με 9 σέντρες ανά αγώνα.1 ανά 5 παιχνίδια περνάνε τις 9,αλλά οριακά.
Οι πιο αμυντικογενείς backs (σαν τον Σκόνδρα,ή έστω τον Κίτσιου) κάνουν 0-3 σέντρες ανά αγώνα.Σπάνια περνάνε τις 3.Όσο και αν φαίνεται περίεργο σε πολλά παιχνίδια ο Κίτσιου έκανε 0-1 σέντρες και ο Σκόνδρας σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια που αγωνίστηκε.

Τώρα που πήγα σε ομάδα με πιο επιθετικογενείς πλάγιους (Tottenham) θα το ξανακοιτάξω.

Πάντως η χρησιμότητα των πλάγιων αμυντικών στην τακτική μου επιθετικά είναι να δεσμεύουν παίκτες και να βγάζουν σε πλεονεκτική θέση τους πλάγιους μέσους για σέντρα ή μπούκα.Λίγα γκολ δίνουν δηλαδή από σέντρες.[/quote]
Δεν έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη τακτική. Απλά ήθελα να δώ γενικά τι παίζει με τις σέντρες γιατί στην τακτική που δοκιμάζω βλέπω ότι ακόμα και χωρίς εντολή να σεντράρουν συχνά τα μπακ κάνουν 15+ σέντρες τον αγώνα. Αλλά παίζω χωρίς εξτρέμ οπότε βρίκουν μάλλον πολλούς κενούς χώρους γι αυτό σεντράρουν.
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”