4-2-3-1 ''Houdini's Bag of Tricks''

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θέλατε ποτέ να παίξετε επιθετικό ποδόσφαιρο,να έχετε σταθερή απόδοση σε άμυνα/επίθεση και να πιέζετε ασφυκτικά τον αντίπαλο χωρίς να αφήνετε κενούς χώρους στην άμυνα;
Θέλατε ποτέ να έχετε την κατοχή της μπάλας,αλλά να μην είστε φλύαροι;Θέλατε ποτέ να μπορεί η ομάδα σας να ξεδιπλώνεται όμορφα και γρήγορα μόλις ανακτά την κατοχή της μπάλας;

Αν ναι,τότε αυτή η τακτική είναι για εσάς!

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά.

Ο σχηματισμός των παικτών στο γήπεδο,η νοοτροπία και οι ρόλοι των παικτών:

Image
Image Image

Έχουμε έναν κλασικό σχηματισμό 4-2-3-1 χωρίς αμυντικά χαφ.
-Από τη στιγμή που δεν έχουμε αμυντικά χαφ (έφτιαξα αυτή την τακτική ειδικά για ομάδες που δεν έχουν DMs),θα πρέπει ο Κεντρικός Κόφτης μας να είναι ένας παίκτης που θα αμύνεται για 2,μιας και το δεκάρι μας δεν προσφέρει στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού.
-Ο έτερος χαφ (Box to Box) θα πρέπει να είναι ακούραστος διότι συχνά θα γίνεται ή δεύτερος φορ,ή θα πρέπει να βοηθήσει τον Κεντρικό Κόφτη στα μαρκαρίσματα.Αν έχει και καλά τελειώματα ακόμα καλύτερα.

Οι 2 αυτές θέσεις είναι οι σημαντικότερες θέσεις για να πετύχει αυτή η τακτική.Αν έχετε παίκτες που ταιριάζουν στην περιγραφή μου,τότε αυξάνετε αυτόματα τις πιθανότητες επιτυχίας της τακτικής.

Πάμε τώρα στην ανάλυση των υπόλοιπων ρόλων της ομάδας:
-Για τον τερματοφύλακα δεν έχω να πω πολλά πράγματα,σταθερός να είναι σίγουρα.Τώρα αν έχει και καλές εξόδους,ακόμα καλύτερα. (optional,η συνέχεια παρακάτω)
Image

-Ο περιορισμένος μας αμυντικός θα πρέπει να σκουπίζει τα πάντα.Κυρίως όμως,θα πρέπει να καλύπτει τον δημιουργικό αμυντικό καθώς συχνά θα βγαίνουν φάσεις από εκείνον.Σκεφτείτε το δίδυμο Puyol-Pique.Εδώ χρειαζόμαστε έναν παίκτη με άριστα αμυντικά χαρακτηριστικά.Τίποτα άλλο.
Image

-Περνάμε τώρα στον Δημιουργικό αμυντικό της τετράδας.Από αυτόν χρειαζόμαστε ασφαλώς αμυντικά χαρακτηριστικά,αλλά κυρίως θέλουμε να έχει την ικανότητα να μοιράσει σωστά τη μπάλα στους μέσους μας ή στα πλάγια μπακ με σκοπό να αρχίζει ορθολογικά η ανάπτυξη της ομάδας.
Image

-Η πονεμένη θέση του φετινού fm.Οι πλάγιοι αμυντικοί.Επειδή βαρέθηκα να κράζω την Μ.Ε στο fm14,αποφάσισα απλά να την κερδίσω,παίζοντας με τις δικές της αδυναμίες.Βάζουμε στους πλάγιους αμυντικούς να έχουν ως καθήκον τους την άμυνα και καθαρίσαμε.Αν είναι γρήγοροι και με καλή αντοχή θα τους δείτε να παίζουν τέλεια το overlap και να επιστρέφουν στη θέση τους αμέσως.Αν είναι όμως κεντρικοί αμυντικοί με δεύτερη θέση αυτή του πλάγιου,τότε απλά μην το κάνετε.Χάνονται στο μέσο του γηπέδου και πελαγοδρομούν.
Image

-Για τους κεντρικούς τα είπαμε παραπάνω,προχωρώ αμέσως στις οδηγίες τους.
Image Image

-Η θέση των εξτρέμ σε αυτό το σύστημα είναι η πιο απλή.Θέλω τα απολύτως βασικά.Καλές σέντρες,περιπλάνηση στο χώρο και όχι πολλά και τρελά σουτ.Τόσα χρόνια παίζω fm και οι εξτρέμ περνάνε 2-3 παίκτες,μπαίνουν στην περιοχή με μηδενική γωνία και ενώ έχουν επιλογή για πάσα σίγουρο γκολ επιλέγουν να σουτάρουν.Αυτό θα το μειώσουμε όσο γίνεται σε αυτή την τακτική.
Image

-Σειρά έχει η θέση του AMC.Εδώ έχουμε το πιο σημαντικό γρανάζι της μηχανής μας.Έναν κεντρικό με πρώτο μέλημα την τελική πάσα,πιέζοντας πολύ την μπάλα και ψάχνοντας συνέχεια κενούς χώρους.Είναι μια πιο ''νεανική'' έκδοση του Enganche.
Image

-Τέλος,η μοναχική θέση του Striker.Εδώ χρειαζόμαστε έναν δυνατό αθλητή,με μπόλικη δημιουργικότητα και πάσα.Τα τελειώματα έρχονται σε δεύτερη μοίρα γιατί όπως θα δείτε,ή οι εξτρέμ με τον AMC θα τον βγάζουν σε απελπιστικά πλεονεκτική θέση,ή ο ίδιος με τις πάσες του θα βγάζεις τους υπόλοιπους σε παρόμοια θέση.
Image

Όπως θα παρατηρήσατε,όλοι οι παίκτες από τη μέση και μπροστά εκτός από τον Κεντρικό Κόφτη έχουν ''καθήκον'' υποστήριξης.Αυτό το έκανα γιατί ήθελα όλοι οι παίκτες να συμμετέχουν στο παιχνίδι της ομάδας με όλους τους τρόπους,να βοηθούν όλοι στο πρεσάρισμα και να μην ξεχνιέται κανείς μπροστά ή πίσω.Ήθελα δηλαδή να έχουμε συνέχεια την κατοχή,αλλά όποτε τη χάνουμε να πιέζουμε όλη μαζί για την επανάκτησή της.Όπως πιστεύει και ο Cruyff,πρέπει όλη η ομάδα να αμύνεται και όλη να επιτίθεται.

Αυτή ακριβώς την αρχή προσπαθώ να υποστηρίξω με τις οδηγίες που έχω δώσει στους παίκτες μου.
Image

Μερικά αποτελέσματα: (Dundee Utd,including spoilers από την ιστορία μου)
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler Ιστορίας ''Bend it Like Becks:Bench Edition'':
Spoiler: show
Image
Τα αποτελέσματα (εκτός της Man.City) χρησιμοποιήθηκαν για να δείξω τα πολλά σουτ που κάνουμε και την υπεροχή στην κατοχή. (+ για να δείξω ότι ΝΑΙ,υπάρχει και το No goal,ακόμα και αν δεν το πιστεύετε μερικοί 8) )

Τα συνολικά αποτελέσματα αυτής της τακτικής,βρίσκονται παρακάτω και αναλυτικότερα στην ιστορία μου.
Spoiler: show
Image
Αν έχετε οποιαδήποτε πρόταση/διόρθωση ή απορία εδώ είμαστε!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by BillHoudini on Tue Nov 18, 2014 2:10 pm, edited 1 time in total.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

niceeee -gioupi
roma pizza
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Μ αρεσει η τακτικη και οι σκεψεις σου και ψηνομαι να την δοκιμασω στην Championship με την Derby County! :wink:
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@Trake Manis
Σ'ευχαριστώ,αν τη δοκιμάσεις περιμένω feedback!

@DimiZag
Ακόμα και αν έχει αρχίσει η season στην Championship φόρτωσε την.Στην Dundee είχα πάει Νοέμβρη και την έμαθαν 100% μέσα σε περίπου ένα μήνα,αλλά από την πρώτη βδομάδα είχε φτάσει στο 60%.Επειδή η Derby έχει καλύτερους προπονητές και εγκαταστάσεις,ίσως τη μάθουν και νωρίτερα.Όπως και να 'χει,αν τη δοκιμάσεις περιμένω εντυπώσεις! :wink:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχω θρύλο-έκανα μια νίκη εκτός στην Ευρώπη με 1-2 (προηγήθηκαν από κόρνερ και έβγαλα τη διατήρηση κατοχής για να ανέβει ο ρυθμός) και ένα 0-0 εντός με Καλλονή (19 σουτ εγώ-1 η Καλλονή με ήρωα τον τερματοφύλακα τους)-το σύστημα δεν το ήξεραν-μου αρέσει!
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ'ευχαριστώ για την προτίμηση Eliaska!

Για τον Ολυμπιακό της πρώτης χρονιάς είναι πολύ ταιριαστό σύστημα πιστεύω.Μανιάτης ως ΚΚ,Kasami ως Box to Box και Chori AMC με Target Man τον Μήτρογλου. :2gunfire: :2gunfire: :2gunfire: :D

Όταν το μάθουν θα κάνουν πλάκα στην Ελλάδα!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
aeknick
Trialist
Trialist
Posts: 65
Joined: Fri Nov 11, 2011 1:27 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω με την wolfsburg πιστεύετε ότι θα της ταιριάζει η συγκεκριμένη τακτική με gustavo guilavogui kai malanda στις πολύ σημαντικές θέσεις με βάση τον δημιουργό των κεντρικών μέσων?
Thanosksirokrini
Banned
Banned
Posts: 426
Joined: Fri Jul 27, 2012 12:56 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός, Milan
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Το Ποδόσφαιρο είναι πολύ απλό παιχνίδι , η παρουσία του αντιπάλου όμως το κάνει περίπλοκο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

άμα έχουμε καλούς εξτρεμ μπορούμε αντί να ΄εκμεταλευτειτε τον αξονα' να 'εκμεταλευτειτε τα ακρα'
ή χαλαει το συστημα;
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:@Trake Manis
Σ'ευχαριστώ,αν τη δοκιμάσεις περιμένω feedback!

@DimiZag
Ακόμα και αν έχει αρχίσει η season στην Championship φόρτωσε την.Στην Dundee είχα πάει Νοέμβρη και την έμαθαν 100% μέσα σε περίπου ένα μήνα,αλλά από την πρώτη βδομάδα είχε φτάσει στο 60%.Επειδή η Derby έχει καλύτερους προπονητές και εγκαταστάσεις,ίσως τη μάθουν και νωρίτερα.Όπως και να 'χει,αν τη δοκιμάσεις περιμένω εντυπώσεις! :wink:
κάτσε να γυρίσω σπίτι από τη δουλειά και θα την δοκιμάσω αμέσως :D
roma pizza
User avatar
NickTheFox
Amateur
Amateur
Posts: 244
Joined: Mon Dec 05, 2011 9:23 pm
Football Manager της ομάδας: Άνεργος :P
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool F.C.
Status: Y.N.W.A.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

δυναμίτης φαίνεται η τακτική , θα δοκιμαστεί σίγουρα στο μέλλον! 8)
Y.N.W.A.

★ Feel The Spirit ★
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

aeknick wrote:Επειδή ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω με την wolfsburg πιστεύετε ότι θα της ταιριάζει η συγκεκριμένη τακτική με gustavo guilavogui kai malanda στις πολύ σημαντικές θέσεις με βάση τον δημιουργό των κεντρικών μέσων?
Γιατί όχι;Και οι 3 είναι πολύ αξιόλογοι παίκτες!
Thanosksirokrini wrote:άμα έχουμε καλούς εξτρεμ μπορούμε αντί να ΄εκμεταλευτειτε τον αξονα' να 'εκμεταλευτειτε τα ακρα'
ή χαλαει το συστημα;
Σίγουρα θα ''χαλάσει'' το σύστημα,από την άποψη ότι θα αλλάξει εντελώς ο τρόπος ανάπτυξης.Από την άλλη μπορεί και να πιάσει και να δουλεύει ακόμα καλύτερα από το δικό μου.
Πάντως,έτσι όπως είναι η υπάρχουσα τακτική ουσιαστικά δίνει οδηγία στους μέσους να ανεβάζουν τη μπάλα μπροστά από το κέντρο,αλλά οι πλάγιοι είναι συνήθως οι αποδέκτες της μπάλας.Γενικά με αυτή την οδηγία έχεις περισσότερες επιλογές.

1)Να γίνει η τελική προσπάθεια από το κέντρο,καθώς ο Target Man θα πάρει τη μπάλα από τους μέσους.
2)Η ανάπτυξη ξεκινά από το κέντρο,η μπάλα έξω από την περιοχή σπάει στους εξτρέμ και γίνεται σέντρα ή κίνηση προς τα μέσα.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
The_Departed
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Tue Oct 30, 2007 4:20 pm
Football Manager της ομάδας: Καλαμαρια
Αγαπημένη Ομάδα: Καλαμαρια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Μετά απο 5 παιχνίδια χωρίς νίκη και ενώ όλοι οι παίχτες είχαν στραφεί εναντίον μου είχα δύο επιλογές: η να παρατήσω το football manager μια και καλή, ή να αποδεχτώ επιτέλους οτι οι τακτικές μου είναι για τον π**** και να στραφώ σε κάτι πιο έτοιμο.

Η αλλαγή απο το παιχνίδι με τον πλατανιά και έπειτα ήταν εμφανέστατη και η ομάδα πήρε την άνοδο στον πόντο απο την τρίτη Κέρκυρα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που εξαιτίας σου δεν πέταξα το πισί μου απο το παράθυρο!!! -gioupi -gioupi
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@The_Departed

Χαίρομαι πολύ που έσωσες τη χρονιά σου με την τακτική μου.Πιστεύω ότι με 2-3 μεταγραφές θα πας ακόμα καλύτερα την επόμενη season!
Keep going! -papas -traino
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Τι βαζεις στο match preparation?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την πρώτη season που δεν την ξέρουν βάζω σε όλη την προετοιμασία τακτική και φυσική κατάσταση.Μόλις πάει περίπου στο 70% το γυρνάω μόνο προπόνηση άμυνας και προετοιμασία αγώνα αμυντικά στημένα.Για όλη τη χρονιά.Έτσι,η τακτική fullάρει μεν τέλη Σεπτέμβρη,αλλά αμυντικά η ομάδα πετάει,μειώνονται πολύ τα γκολ από στημένες φάσεις και υπάρχουν ήδη οι βάσεις για το επιθετικό παιχνίδι.

Ορίστε τα καλοκαιρινά παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ (3η χρονιά,γνωρίζοντας το σύστημα περίπου 50%)
Image

Δες πόσο λίγα γκολ δέχθηκα.Θα μου πεις ''δεν έπαιξες και κάνα derby''.Συμφωνώ,αλλά έχω δει και προκρίσεις να χάνονται σε προκριματικά και γκέλες να γίνονται πρώτες αγωνιστικές,λόγω κακής φυσικής κατάστασης και άμυνας.Εγώ δεν τα είχα αυτά σε 3 σερί προετοιμασίες (2 με Dundee Utd,1 με ΠΑΟΚ)

Για λεπτομέρειες πήγαινε στην ιστορία που τρέχω αυτή την περίοδο. (καμία διαφήμιση,μα καμία! -rofl )
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”