3-5-2 by basque

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε
Post Reply
User avatar
AndyBasque
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Wed Nov 24, 2010 3:29 pm
Football Manager της ομάδας: Lazio
Αγαπημένη Ομάδα: Lazio , Athletic Club , Paok
Status: inbasquewetrust
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας παιδια,
Περιμενω να αρχισω το fm15 την Δευτερα 17/11/14 και σκεφτομαι να ακολουθησω την ιδια τακτικη που ειχα και στο fm14 και δεν ειναι αλλη απο το 3-5-2

Αναλυτικα:

GK - Sweeper Keeper


DC DC DC
Central Defender Central Defender Central Defender
Stopper Defend Stopper


WBR WBL
Wing Back Wing back
Attack Attack


MC MC
Central Midfielder Deep Lying Playmaker
Defend Support


AMC
Advanced Playmaker
Attack


STR STR
Complete Forward Complete Forward
Attack Support



Να ζητησω συγγνωμη που δεν ανεβαζω screenshots αλλα τονιζω οτι ακομα δν εχω παρει το παιχνιδι στα χερια μου και θεωρησα πως να ανεβασω screenshots του 14 σε θεμα για το 15 ειναι τουλαχιστον ηλιθιο..

Με αυτο το συστημα θα δειτε αρκετα γκολ απο την ομαδα σας αρχικα λογω των 2 επιθετικων.Χρειαζεται να εχετε 2 πολυ καλα πλαγια μπακ (ενα για καθε πλευρα) απο τα οποια θα δειτε και καποια γκολ λογω του επιθετικου ρολου που τους δινετε.Το δεκαρι σας θα κανει πολλα γκολ επισης και σε αυτο παιζουν ρολο και οι επιθετικοι καθως ως Complete Forwards , θα παιζουν τη μπαλα και με τον AMC χωρις να εχουν το μυαλο τους αποκλειστικα στο σκοραρισμα.

Επαιξα αυτο το συστημα με φιλοσοφια Control και Rigid λογω της σταθερης θεσης που πρεπει να εχουν τα DC οταν η ομαδα βρισκεται σε αμυνα.Εφοσον οι αμυντικοι βρισκονται στην ευθεια , μπορειτε να παιξετε και τεχνητο οφσαιντ ενω τα μαρκαρισματα μπορουν να γινουν και ατομικα.Εαν ο αντιπαλος εχει εναν επιθετικο , το κεντρικο μπακ μπορει να τον μαρκαρει ενω τα αλλα 2 επικεντρωνονται στο μαρκαρισμα των εξτρεμ και ο CM - Defend ντουμπλαρει τα μαρκαρισματα.
Αλλα και σε περιπτωση 2 επιθετικων του αντιπαλου, παλι 2 απο τους 3 αμυντικους σας μπορουν να πιασουν τους επιθετικους αφηνοντας το 3ο μπακ και τον κεντρικο μεσο να κανουν επιπλεον αμυντικη δουλεια.

Λογω φιλοσοφιας Control , συστηνω ενα πιο αργο τεμπο με κοντινες πασες , κατοχη και ελαφρα ανεβασμενη αμυντικη γραμμη για συνεχες πρεσινγκ.Μπορειτε να παιξετε Counter και να αλλαξετε το τεμπο σε πιο γρηγορο , κατι που θα προτεινα για πιο αδυναμες ομαδες.


Προς το παρον αυτα.
Απο βδομαδα με screenshots και αν το συστημα αποδειχθει τοσο αποτελεσματικο οσο και στο 14 , θα ανεβασω και αυτο.Περιμενω feedback απο τους υποστηρικτες αλλα και τους πολεμιους του εναλλακτικου 3-5-2
managering since 2001....I still feel addicted....
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Από τη στιγμή που οι τακτικές του fm14 δεν φορτώνονται στο fm15 - καθώς έχουν αλλάξει αρκετά στο τομέα αυτό - και θα πρέπει να στήσεις τη τακτική από την αρχή, θα ήταν καλό πρώτα να πάρεις το fm15, να σετάρεις τη τακτική, να την τεστάρεις και μετά να τη προτείνεις...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
AndyBasque
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Wed Nov 24, 2010 3:29 pm
Football Manager της ομάδας: Lazio
Αγαπημένη Ομάδα: Lazio , Athletic Club , Paok
Status: inbasquewetrust
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γι'αυτο δεν μπηκα σε λεπτομερειες....
Απλα ολα οσα εγραψα εχουν γενικη ισχυη , μπορεις δηλαδη να τα διαβασεις και να φτιαξεις μια τακτικη λιγο πολυ δικη σου.Ειμαι εναντια στο να κατεβασεις μια ετοιμη τακτικη , να την βαλεις στην ομαδα σου και να γραφεις 2 χρονιες μετα οτι η ομαδα σου εχει παρει τα ΠΑΝΤΑ ή οτι το συστημα δεν επιασε στην Παρι μου ενω εχω υπερπαιχτες..

Παντως εαν το post μου ερχεται εναντια στην πολιτικη του forum , το κατεβαζω αμεσως , δεν τρεχει καστανο..
managering since 2001....I still feel addicted....
johnakis21
Trialist
Trialist
Posts: 16
Joined: Fri Nov 30, 2007 6:17 am
Football Manager της ομάδας: PAO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την ίδια ακριβώς έπαιζα κι εγώ στο 14 με την διαφορά ότι οι WB μου ήταν Complete Wing Back. Ισχύουν όσα έγραψε το παιδί παραπάνω, τεράστια επιτυχία. Ωστόσο στο 15 δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει, καθώς δεχόμουν τα γκολ με το τσουβάλι(και με έστειλε και ο Αλαφούζος σε 4 μήνες).
Post Reply

Return to “Έτοιμες Τακτικές”