Πως σας φάνηκε το FM 15; Μήπως παρά είναι εύκολο;

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2015!
Post Reply
kolopaido90
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Mon Oct 28, 2013 12:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλοι και φίλες του fmgreece γεια σας,
με το FM 15 να φτάνει σχεδόν στο τέλος του και με το FM 16 να αναμένεται σε περίπου ένα μήνα, σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας μια σκέψη μου και να ακούσω την δική σας γνώμη που με ενδιαφέρει πολύ.

Πρώτα απ' όλα (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) θα ήθελα να ξεκαθαρίσω οτι δεν θεωρώ τον εαυτό μου tactical mastermind, αλλά ούτε και τον χειρότερο.
Βάση αυτού λοιπόν θα ήθελα να σας πω οτι κατά την γνώμη μου το φετινό fm μου φάνηκε υπερβολικά εύκολο σε σημείο που δεν είμαι σίγουρος αν είναι "χαλασμένο". :o

Και για να γίνω πιο σαφής: όπως κάθε χρόνο σε κάθε καινούριο FM ξεκινάω το πρώτο μου save με Ολυμπιακό.
Έτσι λοιπόν και φέτος ξεκίνησα μην έχοντας θέσει όριο πόσες σεζόνς θα παίξω.
Την πρώτη χρονιά πήρα πρωτάθλημα και έφτασα μέχρι τους 16 CL.
Δεύτερη χρονιά έκανα νταμπλ και έφτασα ημιτελικά Europa.
Αυτό που παρατήρησα πάνω σε αυτές τις δύο σεζόν και με προβλημάτισε είναι οτι ενώ έπαιζα με ομάδες μεγαλύτερες που είχαν ξεκάθαρα καλύτερο ράστερ, τις κέρδιζα και μάλιστα σχετικά εύκολα.
Σε αυτό το σημείο πρέπει να πω οτι δεν έπαιζα κάποια "τρελή" τακτική που είναι super wow! Έπαιζα ένα απλό 4-3-2-1.
Αυτή την τακτική χρησιμοποίησα 2 χρόνια χωρίς να την αλλάξω ούτε μια φορά και δούλεψε λες και ήταν η καλύτερη δυνατή.

Καπού εκεί σκέφτηκα οτι ίσως να είναι εύκολο το παιχνίδι με Ολυμπιακό και ξεκίνησα ένα άλλο save, χωρίς να έχω ιδέα τι με περίμενε....

Στο νέο μου save ξεκίνησα σαν προπονητής της Real Sociedad.
Την πρώτη χρονιά βγήκα 3ος στο πρωτάθλημα Ισπανίας(!!!) και έφτασα μέχρι τον προημιτελικό του Europa.
Δεύτερη σεζόν η ομάδα ήταν τουλάχιστον 2 επίπεδα πάνω, χωρίς αυτό να δικαιολογεί την υπερβολικά καλή πορεία απο έρχονταν.
Τι δεύτερη σεζόν λοιπόν βγήκα δεύτερος με 2 βαθμούς διαφορά απο την 3η Μπαρτσελόνα(!!!) και σήκωσα το Europa!
Κάπου εκεί άρχισα να βαριέμαι, σκέφτηκα οτι το πολύ σε 2 ακόμα σεζόνς μπορεί να σήκωνα και το CL, οπότε το έκανα save και βγήκα.

Ξεκινάω λοιπόν 3ο save αυτή την φορά Β' αγγλίας με την Fulham. Περιττό να αναφέρω οτι η πορεία προς την άνοδο ήταν -traino -traino -traino .
Την δεύτερη σεζόν με Fulham βγαίνω 9ος.
Την τρίτη σεζόν βγαίνω 4ος και κάπου εκεί κάνω save και σταματάω.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας για το πως σας έχε φανεί το fm μέχρι τώρα....
Εγώ προσωπικά σε παλιότερες εκδόσεις του fm δεν είχα τέτοια επιτυχία σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα....
User avatar
FOX21
Backup
Backup
Posts: 958
Joined: Sat Dec 03, 2005 7:28 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Juventus
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ανάλογα το προφίλ του προπονητή που θα φτιάξεις, πάει και η δυσκολία.

Αν είσαι international player με όλα 20άρια, όπου και να πας θα σε σέβονται οι παίχτες και θα πετύχεις.

Εγώ ξεκίνησα ενα LLM στην Ασία ως unemployed, με sunday league εμπειρία και πολυ μικρά στατιστικά (πχ judging player ability 1) και βρήκα μέσω συνέντευξης δουλειά στην Β εθνική του Ιραν. Ε δεν μπορούσα να ξέρω ούτε τα attributes των παιχτών μου! μου τα έβγαζε σε range πχ 7-14 !! scouting knowledge μηδαμινό, λίγα άτομα στο staff κλπ!

Εκεί είναι ο χαβαλές και η ομορφιά του μάνατζερ, να χτίζεις το προφίλ σου βήμα βήμα. Οι ομάδες σε Αγγλία και Ισπανία έχουν πολλά έσοδα και είναι εύκολο να φτιάξεις καλή ομάδα
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν σε πιστευω, επειδη
Αυτή την τακτική χρησιμοποίησα 2 χρόνια χωρίς να την αλλάξω ούτε μια φορά και δούλεψε λες και ήταν η καλύτερη δυνατή.
και
Εγώ προσωπικά σε παλιότερες εκδόσεις του fm δεν είχα τέτοια επιτυχία σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα....
Τι να πω, μπορει και να ησουν εκπληκτικα τυχερος ή να εκατσε σερι φορμαρισματος με το morale τερμα πανω. Αλλα ειδικα το φετινο το εχουν φτιαξει ετσι που να χρειαζεται να κανεις μικροαλλαγες στον τροπο παιξιματος, αλλιως δε νικας.
kolopaido90
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Mon Oct 28, 2013 12:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

FOX21 wrote:ανάλογα το προφίλ του προπονητή που θα φτιάξεις, πάει και η δυσκολία.
Πρέπει να έχεις δίκιο φίλε μου, θα δοκιμάσω να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο και να δω τι αποτελέσματα θα έχω... Μου έδωσες ωραία ιδέα για καινούριο save, thanks! :-D :-D :-D
kolopaido90
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Mon Oct 28, 2013 12:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eeee wrote:Τι να πω, μπορει και να ησουν εκπληκτικα τυχερος ή να εκατσε σερι φορμαρισματος με το morale τερμα πανω. Αλλα ειδικα το φετινο το εχουν φτιαξει ετσι που να χρειαζεται να κανεις μικροαλλαγες στον τροπο παιξιματος, αλλιως δε νικας.
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση και χωρίς διάθεση να ξεκινήσω αντιδικίες, αλλά προφανώς παίζουμε άλλο παιχνίδι. Δεν μπορεί να μην έχεις παρατηρήσει οτι φέτος με το που μιλήσεις στο ημίχρονο σε παίχτες που βάζεις ως αλλαγή και τους πείς οτι περιμένεις να δεις έναν καλό Preformance, τότε αυτοί σκοράρουν κατά 80%. Προσωπικά το θεωρώ μη ρεαλιστικό. Όπως επίσης μη ρεαλιστικό είναι τα πόσα πέναλτι δίνονται και τα πόσα γκολ σημειώνονται από κόρνερ μέσω πάσας στον ποιο κοντινό ελεύθερο παίχτη.
Μπορεί να ήμουνα και τυχερός όπως αναφέρεις, εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω, ποιο πιθανό μου φαίνεται να είναι εύκολο το παιχνίδι ή να παίζει ρόλο το προφίλ προπονητή που ανέφερε και ο φίλος ποιό πάνω(αλλά τόσο πολύ..τι να πώ..)...Πέρυσι ας πούμε στο fm 14 (χωρίς να θέλω να τα συγκρίνω) είχα κανονικές χρονιές ακόμα και με μεγάλες ομάδες όπως π.χ Atl. Madrid.

eeee wrote:Δεν σε πιστευω, επειδη
Εγώ φίλε μου δεν μπήκα να κοροϊδέψω κανέναν, παρακολουθώ χρόνια το site και διαβάζω ανελλιπώς και τις ιστορίες και τις αναλύσεις έμψυχου δυναμικού που γράφουν τα παιδιά, απλά δεν γράφω πολύ γιατί κυρίως μπαίνω για να πάρω ιδέες. Απλά φέτος που φάνηκε πολύ περίεργο το γεγονός των εύκολων επιτυχιών και είπα να μοιραστώ αυτή την σκέψη μου με όλα τα παιδιά από το site για να δω τι γνώμη έχουν και αυτοί.
kolopaido90
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Mon Oct 28, 2013 12:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, μέχρι στιγμής μου δώσατε κάποιες απαντήσεις και πολύ ωραίες ιδέες... :-D :-D :-D
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”