Football Manager 2015 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2015!
Post Reply
User avatar
giovanni845
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Wed Nov 20, 2013 9:52 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester United-AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το θέμα με τα στημένα που ανέφερα πιο πάνω το διόρθωσα με κάποιες μικρές αλλάγές.Άλλο θέμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι τερματοφύλακες κάνουν κάποιες τελείως αδικαιολόγητες ενέργειες που κοστίζουν γκολ.Ενέργειες που στη πραγματική ζωή με τίποτα δε θα τις έκαναν.Μου θυμίζει το περσινό που οι παίκτες έκαναν χοντρές πατάτες και μετά διορθώθηκε με patch.
We'll keep the red flag flying high!
periklis11
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5100
Joined: Tue Dec 20, 2011 8:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός,Liverpool
Status: Spread your wings you can fly
Location: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις έκανα ένα ποστ σε χάλια αγγλικά στο φορουμ της SI, σχετικά με την "συμπεριφορά" των αντιπάλων ομάδων/προπονητών τακτικά στη Μ.Ε., γιατί διαπιστώνω ότι ενώ εγώ έχω σημαντική βελτίωση στα χαζά γκολ από λάθη αμυντικών/τερματοφυλάκων το αντίθετο πρόβλημα παραμένει στις αντίπαλες ομάδες που χειρίζεται η cpu....θεωρώ ότι είναι λάθος της "νοημοσύνης" των head coaches να μην βελτιώνονται οι ομάδες τους μέσω match training όπως κατάφερα εγώ π.χ. να μην δέχομαι πια γκολ από κόρνερ (ούτε ένα μετά από εκτενές training -> def. set pieces π.χ.)
User avatar
dem0nhunter
Backup
Backup
Posts: 895
Joined: Mon Feb 27, 2012 6:00 pm
Football Manager της ομάδας: Botswana U20
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π., Arsenal
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω τόσα χρόνια FM και ποτέ δεν αναρωτήθηκα τι είναι το Match Fitness και τι αντίκτυπο έχει στο παιχνίδι.

Θυμάμαι παλιά που όσοι είχαν χαμηλό match fitness έδειχνε ένα "Lmf" ή "Lmp" δε θυμάμαι και δεν τους έβαζα να παίξουν. Αλλά τώρα όσοι δεν μπαίνουν βασικοί σε ένα παιχνίδι πάει το Match Fitness τους στο 70%.

Μπορεί να εξηγήσει κάποιος; :D
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Η αγωνιστική ετοιμότητα έχει να κάνει με τον αγωνιστικό ρυθμό που έχει ένας αθλητής. Για παράδειγμα, όταν ένας ποδοσφαιριστής μένει εκτός αγώνων για τρεις εβδομάδες, στο φινάλε της αποθεραπείας του είναι 100% έτοιμος αλλά η αγωνιστική του ετοιμότητα είναι χαμηλή διότι δεν έχει παιχνίδια στα πόδια του. Ένας παίκτης που είναι 100% έτοιμος αλλά δεν έχει αγωνιστικούς ρυθμούς θα κουραστεί πιο γρήγορα, και δε θα μπορέσει να πάρει στοιχεία όπως το ξεπέταγμα στο βαθμό που θα τα έχει όταν αποκτήσει αγωνιστικό ρυθμό.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
dem0nhunter
Backup
Backup
Posts: 895
Joined: Mon Feb 27, 2012 6:00 pm
Football Manager της ομάδας: Botswana U20
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π., Arsenal
Location: Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αααα μάλιστα, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Το αλλάξανε θέση απλά φέτος. FM -> Αλλαγή Προπονητή (Κάτω από την Προσθήκη Νέου).
σε ευχαριστω πολυ. αν κ χασαμε αρκετες μερες τουλαχιστον τωρα θα το παμε λιγο καλυτερα. να σαι καλα :D
mtarn13
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri Nov 23, 2012 4:20 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα παιδια..τι ειναι αυτο το πραγμα φετος που τα περισσοτερα γκολ που δεχεσαι ειναι απ στημενο κ απο ΚΟΡΝΕΡ...δεν γινεται να ειμαι καλυτερος σ ολη τ διαρκεια τ αγωνα απ την καλλονη και την καθε καλλονη και να δεχομαι γκολ απο κορνερ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...(παο εχω) αλλα και ρεαλ να παρω παλι γκολ απο κορνερ θα τρωω..κατι πρεπει να φτιαξουν επειγοντως...ειναι ανεκδιηγητο!!!
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα τρως από κόρνερ ή από αναμπουμπούλα μετά από κόρνερ; Δηλαδή γίνεται κόρνερ και σου παίρνουν κεφαλιά και μπαίνει γκολ ή απομακρύνεις προσωρινά και στο βάζουν μετά; Αν μπορείς ανέβασε ss με τα γκολ κατά του πρωταθλήματος (από τα στατιστικά ομάδας) και με τις οδηγίες σου στα αμυντικά κόρνερ.
User avatar
giovanni845
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Wed Nov 20, 2013 9:52 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester United-AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mtarn13 wrote:καλησπερα παιδια..τι ειναι αυτο το πραγμα φετος που τα περισσοτερα γκολ που δεχεσαι ειναι απ στημενο κ απο ΚΟΡΝΕΡ...δεν γινεται να ειμαι καλυτερος σ ολη τ διαρκεια τ αγωνα απ την καλλονη και την καθε καλλονη και να δεχομαι γκολ απο κορνερ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...(παο εχω) αλλα και ρεαλ να παρω παλι γκολ απο κορνερ θα τρωω..κατι πρεπει να φτιαξουν επειγοντως...ειναι ανεκδιηγητο!!!
Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που αμύνεσαι στα κόρνερ μέσα από την τακτική.Εμένα με βοήθησε πολύ να βάζω zonal marking στα σέντερ μπακ και τα ακραία μπακ στα κόρνερ.Πραγματικά έκανε δουλειά.
We'll keep the red flag flying high!
mtarn13
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri Nov 23, 2012 4:20 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

giovanni845 wrote:
mtarn13 wrote:καλησπερα παιδια..τι ειναι αυτο το πραγμα φετος που τα περισσοτερα γκολ που δεχεσαι ειναι απ στημενο κ απο ΚΟΡΝΕΡ...δεν γινεται να ειμαι καλυτερος σ ολη τ διαρκεια τ αγωνα απ την καλλονη και την καθε καλλονη και να δεχομαι γκολ απο κορνερ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...(παο εχω) αλλα και ρεαλ να παρω παλι γκολ απο κορνερ θα τρωω..κατι πρεπει να φτιαξουν επειγοντως...ειναι ανεκδιηγητο!!!
Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που αμύνεσαι στα κόρνερ μέσα από την τακτική.Εμένα με βοήθησε πολύ να βάζω zonal marking στα σέντερ μπακ και τα ακραία μπακ στα κόρνερ.Πραγματικά έκανε δουλειά.
μαλιστα θα το κοιταξω αυτο που λες....τα περισσοτερα γκολ μεχρι στιγμης που εχω δεχθει ειναι απο κορνερ..με ολες τις περιπτωσεις ειτε αναμπουμπουλα ειτε με κεφαλια κ σουτ κατευθειαν...
mtarn13
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri Nov 23, 2012 4:20 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

giovanni845 wrote:
mtarn13 wrote:καλησπερα παιδια..τι ειναι αυτο το πραγμα φετος που τα περισσοτερα γκολ που δεχεσαι ειναι απ στημενο κ απο ΚΟΡΝΕΡ...δεν γινεται να ειμαι καλυτερος σ ολη τ διαρκεια τ αγωνα απ την καλλονη και την καθε καλλονη και να δεχομαι γκολ απο κορνερ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...(παο εχω) αλλα και ρεαλ να παρω παλι γκολ απο κορνερ θα τρωω..κατι πρεπει να φτιαξουν επειγοντως...ειναι ανεκδιηγητο!!!
Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που αμύνεσαι στα κόρνερ μέσα από την τακτική.Εμένα με βοήθησε πολύ να βάζω zonal marking στα σέντερ μπακ και τα ακραία μπακ στα κόρνερ.Πραγματικά έκανε δουλειά.

εισαι ωραιος ομωςς...το κανα αυτο που λες ...μεσα σε 8-9 ματς εχω δεχθει 2-3 γκολ κ κανενα απ αυτα δεν ηταν απο κορνερ....μπορει το τρενο για το πρωταθλημα να χαθηκε αλλα ειχα κουραστει σε καθε κορνερ τα ιδια...ευχαριστω και παλι...
User avatar
giovanni845
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Wed Nov 20, 2013 9:52 pm
Football Manager της ομάδας: Manchester United-AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mtarn13 wrote:
giovanni845 wrote:
mtarn13 wrote:καλησπερα παιδια..τι ειναι αυτο το πραγμα φετος που τα περισσοτερα γκολ που δεχεσαι ειναι απ στημενο κ απο ΚΟΡΝΕΡ...δεν γινεται να ειμαι καλυτερος σ ολη τ διαρκεια τ αγωνα απ την καλλονη και την καθε καλλονη και να δεχομαι γκολ απο κορνερ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...(παο εχω) αλλα και ρεαλ να παρω παλι γκολ απο κορνερ θα τρωω..κατι πρεπει να φτιαξουν επειγοντως...ειναι ανεκδιηγητο!!!
Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που αμύνεσαι στα κόρνερ μέσα από την τακτική.Εμένα με βοήθησε πολύ να βάζω zonal marking στα σέντερ μπακ και τα ακραία μπακ στα κόρνερ.Πραγματικά έκανε δουλειά.

εισαι ωραιος ομωςς...το κανα αυτο που λες ...μεσα σε 8-9 ματς εχω δεχθει 2-3 γκολ κ κανενα απ αυτα δεν ηταν απο κορνερ....μπορει το τρενο για το πρωταθλημα να χαθηκε αλλα ειχα κουραστει σε καθε κορνερ τα ιδια...ευχαριστω και παλι...
Τίποτα φίλε.Είχα το ίδιο πρόβλημα και έψαξα στο νετ.Το tip αυτό το είδα στο βρετανικό σάιτ του fm.Πολλοί είχαν παρατηρήσει αυτό το θέμα και προσπαθούσαν να βρούνε λύση.Οπότε τα εύσημα πάνε σε κάποιον τυχαίο!Προσοχή αν αλλάξεις τακτική πρέπει πάλι να στήσεις τα set pieces από την αρχή.Επίσης έβαζα τα δύο wingers(αν παίζεις με τέτοιους) από έναν σε κάθε δοκάρι.Και ο κεντρικός επιθετικός μέσος μαζί με τον καθαρό επιθετικό στη μεγάλη περιοχή έτοιμοι να φύγουνε μπροστά.Stay forward δηλαδή.
We'll keep the red flag flying high!
klmn
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sat Nov 22, 2014 7:40 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΚΤΙΚΗ?
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

klmn wrote:ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΚΤΙΚΗ?
αυτή που δεν χάνεις εχεις τις λιγότερες απώλειες βασικά. Ψαξου λιγο και θ την βρεις


Sent from Anfield
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις πήρα το παιχνίδι,βάζω activation code όλα κομπλέ,πάει να ξεκινήσει η εγκατάσταση και μου βγάζει ένα μήνυμα error:disk write error.

wtf? :?
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”