Το απόλυτο μοντέρνο 3-5-2

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
richie13gr
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Apr 21, 2012 9:00 pm
Football Manager της ομάδας: ethnikos asteras
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για όσους από μας έχουμε κουραστεί με τις παραλλαγές του 4-3-3 που μας επέβαλε η μόδα των τελευταίων χρόνων , ετοίμασα ένα πολύ δυνατό 3-5-2 , στο οποίο προβλέπω πως θα ξαναγυρίσουν πολλές ομάδες σιγά σιγά. Πάντα λάτρευα το παιχνίδι από τα άκρα και τις σφιχτές άμυνες και σιχαινόμουν τα ξεπερασμένα και μη ρεαλιστικά συστήματα με 2 επιθετικούς , γι'αυτό δημιούργησα μια τακτική που να αξιοποιεί τα άκρα στο μέγιστο , στραγγαλίζει την ανάπτυξη του αντιπάλου και τροφοδοτεί μια αιχμή που τρυπά κάθε άμυνα.

Για να μην πολυλογώ , η διάταξη είναι η εξής:


Image

Επιλέγω 3 κεντρικούς αμυντικούς με αυστηρά αμυντικά καθήκοντα ,εκ των οποίων ο ένας τουλάχιστον πρέπει να είναι σχετικά ικανός πασέρ. Τα δύο ακραία μπακ είναι όλη η ουσία της τακτικής και καταπίνουν χιλιόμετρα συνεισφέροντας σε άμυνα και επίθεση. Στην τριπλέτα του κέντρου , ένας κόφτης πιέζει ασφυκτικά τους αντίπαλους χαφ και τροφοδοτεί τους άλλους δύο που φτιάχνουν παιχνίδι όταν δεν αμύνονται. Μπροστά τους , σχετικά πιο ελεύθερος από αμυντικές υποχρεώσεις , ο επιτελικός μέσος δημιουργεί και εκτελεί ενώ ο κυνηγός που τροφοδοτείται από όλη την ομάδα είναι η κύρια πηγή των γκολ της ομάδας.

Η λειτουργία της ομάδας:

Image

Όπως βλέπουμε, η φιλοσοφία είναι βασισμένη σε αντεπιθέσεις. Δίνουμε στον αντίπαλο μέτρα στο γήπεδο και την ψευδαίσθηση πως ελέγχει το ματς μα ανά πάσα στιγμή η ομάδα ξεχύνεται στην αντεπίθεση ταχύτατα και δείχνει ποιός είναι πραγματικά το αφεντικό. Με μακρινές πάσες παρακάμπτει τις ήδη αραιές γραμμές του αντιπάλου και με ανάπτυξη από πλάγια κυρίως και από κέντρο δευτερευόντως δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ. Προσέξτε πως ζητάμε από τους παίχτες μας να παίζουν σκληρά και παθιασμένα και να διεκδικούν κάθε χαμένη μπαλιά καθώς αυτή σημαίνει νέα ευκαιρία για επίθεση.

Περνάμε στις προσωπικές οδηγίες κάθε παίχτη:

Goalkeeper
Image
Ο βασικός μας τερματοφύλακας,σταθερός κατά προτίμηση δεν τον αλλάζουμε ούτε στα ματς κυπέλλου για να πιάνει ρυθμό.

Central Defender
Image
Οι δύο μας βασικοί στόπερ , κατά προτίμηση ψηλά και δυνατά κορμιά με ικανότητα στις κεφαλιές,τα τάκλιν και το μαρκάρισμα. Θα συνεισφέρουν πολύ στις επιθετικές στημένες φάσεις.

Ball Playing Defender
Image
Ο κεντρικός στόπερ που μοιράζει τη μπάλα στους ακραίους μπακ ή στους μέσους εκτός από τα αμυντικά του καθήκοντα.

Complete Wing Back
Image
Μεγάλες απαιτήσεις από τους ακραίους μπακ,πρέπει να είναι γρήγοροι, με υψηλή ταχύτητα και αντοχή και ισορροπία επιθετικών ικανοτήτων (crossing,passing) και αμυντικών (positioning,tackling).

Deep Playing Playmaker
Image
Ικανοί δημιουργικά και ανασταλτικά ,οι δυο χαφ γεμίζουν το κέντρο μας και προωθούν τη μπάλα στην επίθεση ή κόβουν αντιπάλους.

Ball Winning Midfielder
Image
Αυστηρά αμυντικά καθήκοντα από τον κεντρικό χαφ ,που τροφοδοτεί με σίγουρες πάσες τους κοντινούς του συμπαίκτες.

Advanced Playmaker
Image
Ο επιτελικός μέσος , τεχνίτης και δημιουργικός αλλά και εκτελεστής όταν παρουσιαστεί η ευκαιρία.

Poacher
Image
Η αιχμή του δόρατος , αυστηρά εκτελεστής ,χωρίς δημιουργικά και αμυντικά καθήκοντα αλλά με ταχύτητα και εκτελεστική δεινότητα.


Μεγάλη σημασία έχουν τα κόρνερ γιατί μπορούν να κερδίσουν βαθμούς από μόνα τους. Βάζουμε εκτελεστές με ανάποδο πόδι με την εξής διάταξη:


Image

και στην άμυνα:

Image


Ενδεικτικά μερικά αποτελέσματα μέσα στη χρονιά και μερικά match stats: (προφανώς χωρίς save/load και τέτοιες αλητείες)

Image

Image

Image

Image

Image


Αυτά προπονητάρες μου! Καλή επιτυχία σε όποιον με εμπιστευτεί και περιμένω σχόλια και προτάσεις!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιος. Θα την δοκιμασω αν και δεν ειμαι φαν του 3-5-2. Μια ερωτηση μονο. Μου εχει κανει εντυπωση οι 2 DPL στο κεντρο. Πως σου ηρθε η ιδεα? Με δοκιμες η το διαβασες καπου?
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
richie13gr
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Apr 21, 2012 9:00 pm
Football Manager της ομάδας: ethnikos asteras
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικά ήθελα να φορτώσω το κέντρο και να προσφέρουν και επιθετικά και αμυντικά οι 2 εκτός του bwm που πρέπει να παίξει εκεί αδιαπραγμάτευτα. Έκανα δοκιμές με b2b αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος και το βρήκα ανεύθυνο να βάλω κανέναν ap ακόμα που δεν θα έχει το νου του να μαρκάρει. Μου αρέσει η συμμετρία των δύο dlp δεξιά και αριστερά και μου αποδίδει πολύ καλά πάντως!
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα το δοκιμασω και θα ποσταρω αποτελεσματα
Image
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εγώ έχω παίξει πάρα πολύ με 3-5-2 φέτος, είτε με wbrl σαν cwb(a), είτε με mrl-defensive winger. Πριν το 3ο πατς τα αποτελεσματα (ειδικά με mrl) ήταν εντυπωσιακά, αλλά μετά το πατς δεν έχω βρει την τέλεια συνταγή. Βέβαια μου αρέσει να παίζω με 2 επιθετικούς, έναν deep lying και έναν poacher, αλλά μου φαίνεται καλή ιδέα η δικιά σου, σίγουρα θα τη δοκιμάσω και θα σου ποστάρω αποτελέσματα.

Μόνο μια ερώτηση, με bp defender δε σου βγαίνουν πολλές κάθετες στην πλάτη της άμυνας; Εγώ τις έτρωγα συχνά και αναγκάστηκα τον κεντρικό dc να τον κάνω limited defender, από dc-cover που τον είχα.
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
richie13gr
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Apr 21, 2012 9:00 pm
Football Manager της ομάδας: ethnikos asteras
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έβγαλα μια σεζόν εξ'ολοκλήρου με αυτή την τακτική μέσα-έξω και δεν είχα πρόβλημα με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας. Όλα τα γκολ που έφαγα έμοιαζαν συμπτωματικά,δεν βρήκα συγκεκριμένη αδυναμία. Προσπάθησα να πάρω έναν natural dmc και να τον κάνω bpd για να έχει ένα αβαντάζ στη δημιουργία παιχνιδιού και το παράπονο μου είναι πως δεν έκανε τη διαφορά τελικά στα δημιουργικά του καθήκοντα ενώ αμυντικά ήταν πολύ καλός αλλά ίσως είχα πολλές απαιτήσεις.
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είσαι θεός. Έχασα ένα ματς από τη Σασσουόλο και στα νεύρα μου έβαλα την τακτική σου κατ' ευθείαν από το επόμενο ματς. Αυτά είναι τα αποτελέσματα που είχα:
Spoiler: show
Image
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
richie13gr
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Apr 21, 2012 9:00 pm
Football Manager της ομάδας: ethnikos asteras
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο ρε μεγάλε!! Χαίρομαι πολύ! Δοκίμασα την επόμενη σεζόν να κάνω τους δύο cb να έχουν duty stopper αντί defend αλλά δεν άλλαξε κάτι δραματικά , οπότε την αφήνω ως έχει!
richie13gr
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sat Apr 21, 2012 9:00 pm
Football Manager της ομάδας: ethnikos asteras
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δείτε τα αποτελέσματα που είχα στη Serie A με την Hellas Verona. Ξεκινήσαμε με media prediction 19th και βρεθήκαμε να διεκδικούμε το πρωτάθλημα αλλά μας πρόδωσε το μικρό μας ρόστερ αν παρατηρήσετε το τέλος της σεζόν. Αξιόλογη πορεία πάντως κατά τη γνώμη μου.

Spoiler: show
Image
Image
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξερω τι/πως/γιατι αλλα στα στημενα βαζω 1-2 γκολ στο ματς. :shock: :shock: Ειδικα στα φαουλ κατι παιζει. Στα κορνερ εβαλα τα δικα μου.

Για την τακτικη ακομα δεν μπορω να μιλησω γιατι εχω παιξει μονο 5 ματς αλλα σιγουρα δεν μπορω να βγαλω καλα συμπερασματα διοτι δεν εχω καλα πλαγια μπακ (που σε αυτην την τακτικη πρεπει να ειναι οι καλυτεροι παιχτες της) + οτι επαιζα συστημα χωρις φορ και ειχα δωσει αρκετη σημασια στους wingers που προφανως δεν υπαρχουν σε αυτην την τακτικη.

Θα γινουν οι αλλαγες στην ομαδα και τοτε θα σου πω αποψη. :wink:
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”