Επιθετικό/Ελκυστικό ποδόσφαιρο κατοχής (4-5-1 by DimiZag)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Image


:arrow: Εισαγωγή

Ο ελεύθερος χρόνος για κάψιμο στο FM φέτος ήταν αρκετά περιορισμένος λόγω σχολής κυρίως. Οπότε, κάθε φορά που έπαιζα προσπαθούσα να το ευχαριστιέμαι στον μέγιστο δυνατό βαθμό. Από την στιγμή λοιπόν που οι Ιστορίες δεν μου βγήκαν, αποφάσισα να δώσω προσοχή και να πειραματιστώ λίγο περισσότερο με τις τακτικές για να βγάλω και περισσότερα γούστα. Γι' αυτό και ''όργωσα'' το διαδίκτυο σε μια αέναη προσπάθεια εύρεσης της ''τέλειας τακτικής''. Ας το δούμε αλλιώς όμως. Τι είναι αυτό που κάνει μια τακτική τέλεια; Ή μήπως δεν υπάρχει τέλεια τακτική; Για μένα, μετά από σχετικά αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το παιχνίδι, θα έλεγα ότι μάλλον ισχύει το δεύτερο. Μια τακτική ναι μεν θα βγάζει αυτό που θες στο ''ψηφιακό χορτάρι'' όταν οι παίχτες αφομοιώσουν τον τρόπο παιχνιδιού που επιθυμείς, από την άλλη δε θα σου βγάλει και αδυναμίες ανάλογα με τον αντίπαλο και με την μέρα στην οποία θα βρεθεί και η ομάδα σου. Οπότε φίλε μανατζαραίε, αν ψάχνεις να βρεις το ''τέλειο'' στήσιμο ομάδας στις κάτωθι γραμμές, καλύτερα να μην συνεχίσεις να διαβάζεις. Ας μπούμε όμως στο ψητό.
Η τακτική που θα παρουσιάσω βασίζεται σε ένα βαθμό στην 4-2-3-1 FG του συν-forum-ίτη Jake13, στον τρόπο παιχνιδιού του Ernesto Valverde και σε κάποιες δικές μου ''πινελιές'' από μια τακτική που χρησιμοποιώ από το FM12 με την Athletic Bilbao. H τακτική που θα δείτε χρησιμοποιήθηκε με την Αthletic Bilbao, πράγμα που σημαίνει ότι δοκιμάστηκε αμέσως στα δύσκολα. Ξεκίνησα χρησιμοποιώντας ένα 4-2-3-1 στο οποίο αρέσκεται ο Ernesto Valverde μέσα στην FG -όπως είπα- περίπου μέχρι τα μέσα της 1ης σεζόν μου. Επειδή ο κίνδυνος ήττας ελλόχευε σχεδόν σε κάθε ματς όταν δεχόμουν αντεπιθέσεις, αποφάσισα να ενισχύσω και να θωρακίσω την μεσαία μου γραμμή. Έτσι το σύστημα μετατράπηκε σε 4-5-1. Αποδίδοντας πάρα πολύ καλά μέχρι και σήμερα (αρχές 2ης σεζόν).


:arrow: Κυρίως Τακτική

Image

Στόχος μου είναι πρώτα να είμαστε συνεπής αμυντικά στον μέγιστο δυνατό βαθμό και έπειτα να παίζουμε επιθετικό και ελκυστικό ποδόσφαιρο για φωνάζουν ασταμάτητα το όνομά μου τα πλήθη στο πάντα κατάμεστο San Mames Barria. ( :D ) Η αμυντική μας 4άδα οφείλει πρώτα να μασάει σίδερα και έπειτα να υποστηρίζει επιθετικά την ομάδα. Η 3άδα της μεσαίας γραμμής είναι πολυσύνθετη και κάθε παίχτης έχει τον δικό του ρόλο με ένα σημαντικό επιπλέον καθήκον. Ο ένας πρέπει να παίζει για τον άλλον και να τον υποστηρίζει οποιαδήποτε στιγμή. Έτσι έχουμε έναν Αμυντικό Μέσο Κόφτη που λειτουργεί ως λίμπερο και κόφτης και της παραμικρής απειλής που κατάφερε να ξεφύγει από τους 2 κεντρικούς μέσους. Μετά έχουμε τον Προωθημένο Οργανωτή και το Box-to-box που αμύνονται και επιτίθενται κατά τους τρόπους που θα δείτε παρακάτω στις ατομικές οδηγίες. Μετά έχουμε τα 2 άκρα μας, Εξτρέμ δεξιά και Εσωτερικός Επιθετικός αριστερά, που και δημιουργούν και σκοράρουν όταν η μπάλα ''καίει''. Ο σέντερ φορ μας, το βέλος της επιθετικής γραμμής έχει τον ρόλο του Ψεύτικου 9αριού/False 9. Παραξενευτήκατε; Λογικό. Επέλεξα όμως αυτόν τον ρόλο για να είμαι σίγουρος ότι ο επιθετικός μου δεν θα χάνεται μέσα στην διάρκεια του αγώνα, ενώ παράλληλα θα δημιουργεί και τους κενούς χώρους που θέλω για τα εξτρέμ μου. Με απλά λόγια, κάθε παίχτης έχει τον ρόλο του, αλλά παίζει πρώτα για μένα όπως ακριβώς θέλω και για το συνολικό καλό της ομάδας.


:arrow: Φιλοσοφία παιχνιδιού

Image

Νομίζω φαίνεται ξεκάθαρα και από τις εντολές τι ακριβώς θέλω. Έλεγχο από την αρχή του αγώνα, χωρίς όμως ανούσια κατοχή μπάλας, γρήγορος ρυθμός με passing game που να ζαλίζει τον αντίπαλο, γρήγορες σέντρες από κάθε σημείο του γηπέδου, εκμετάλλευση των εξτρέμ και απρόβλεπτες πάσες στους κενούς χώρους. Ναι αλλά θα μου πείτε τι γίνεται με την άμυνα; Έτσι δεν είναι σαν να λέμε ''όσα φάμε και όσα βάλουμε''; Και όμως όχι γιατί οι επιλογές Πολύ Βαθιά Αμυντική Γραμμή και Πρεσάρετε Τους Αντιπάλους χωρίς όμως την Χρησιμοποίηση Στενού Μαρκαρίσματος και σε συνδυασμό με τις ατομικές οδηγίες κάθε παίχτη ακριβώς από κάτω, ελαχιστοποιούνται στον μέγιστο δυνατό βαθμό οι γκάφες και τα κενά ανάμεσα στις γραμμές.


:arrow: Ατομικές Οδηγίες

ΤΦ: Κοντινότερες πάσες, Διανομή στους αμυντικούς, Χαλαρά τάκλιν
ΑΑ/ΑΔ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Ντρίμπλαρε λιγότερο, Λιγότερες πάσες ρίσκου, Κράτα θέση, Μείνε κλειστά, Πίεσε περισσότερο, Χαλαρά τάκλιν
ΚΑ: Κοντινότερες Πάσες, Πίεσε περισσότερο, Χαλαρά τάκλιν
ΑΜΚ: Στενότερο μαρκάρισμα, Πίεσε περισσότερο
ΠΟ/ΒΒΜ: Περισσότερες άμεσες πάσες, Στενότερο μαρκάρισμα, Περισσότερες άμεσες πάσες, Περισσότερες ριψοκίνδυνες πάσες/Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Κοντινότερες πάσες, Στενότερο μαρκάρισμα
ΕΜΑ/ΕΜΔ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Λιγότερες πάσες ρίσκου, Περιπλανήσου από τη θέση, Βγες ακόμα πιο μπροστά, Χαλαρά Τάκλιν
ΕΠΚ (Ψ9): Περιπλανήσου από τη θέση, Στενότερο μαρκάρισμα, Περισσότερες άμεσες πάσες


:arrow: Μερικά αποτελέσματα
Spoiler: show
Image
Image
Image
Όπως είπα και πιο πάνω, η τακτική ξεκίνησε να χρησιμοποιείται λίγο πριν τα μέσα της 1ης σεζόν λόγω της αγωνιστικής αστάθειας και των κακών αποτελεσμάτων. Δίπλα από τα κόκκινα βελάκια τονίζω να σημαντικά ματς που μείναμε όρθιοι ή κερδίσαμε με ευρύ σκορ. Μετά τις 4 πρώτες αγωνιστικές που την χρησιμοποίησα ο απολογισμός ήταν ισάριθμες νίκες. Με τον καιρό η ομάδα αποκτούσε αγωνιστική ταυτότητα και επιτέλους παίζαμε όπως ακριβώς ήθελα. Αν έπρεπε να διαλέξω πότε ήταν πιο φορμαρισμένη η ομάδα, θα έλεγα ότι ήταν 2/2/2014 με 19/4/2014. Τελική θέση στην La Liga: θέση πίσω από την Barca και πάνω από την Real Μαδρίτης. Δεν είναι και λίγο να μπαίνεις σφήνα μέσα στα φαβορί.
Η προετοιμασία για τη 2η σεζόν ξεκίνησε το ίδιο εντυπωσιακά με τις 3άρες να είναι οι αγαπημένες μας, όμως το 7-2 κόντρα στην Porto ήταν η πλήρης απόδειξη της πολύ καλής δουλειάς όλων των παιχτών μέσα από την σκληρή προπόνηση ήδη από την προηγούμενη σεζόν. Η πρεμιέρα για την 2η σεζόν στην La Liga έληξε με το εμφατικό 5-0 κόντρα στην μαχητική κατά τα άλλα Elche. Κάπου εδώ θα αναρωτιέστε γιατί δεν έχω ποστάρει αποτελέσματα από το Champions League. Προς το παρόν εκεί που έχω φτάσει το save πάμε καλά θα έλεγα, όμως επιθυμώ να έχω μια πιο συνολική και σφαιρική άποψη για το πόσο δουλεύει η τακτική και εκτός Ισπανίας. Όπως είπα όμως, προς το παρόν δουλεύει καλά.


:arrow: Σύνοψη

Η τακτική πιστεύω για τους περισσότερους από μας -αν όχι όλους- είναι το Α και το Ω. Και επιπλέον και σε ποιον δεν αρέσει το επιθετικό και ελκυστικό ποδόσφαιρο, ειδικά όταν συνδυάζεται και με τον έλεγχο του αγώνα με την κατοχή μπάλας; Η τακτική που μόλις διαβάσατε φτάνοντας σε αυτό το σημείο του κειμένου, αποτελεί τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι το ποδόσφαιρο και την φιλοσοφία που θέλω να περνάω στις ομάδες που αναλαμβάνω κάθε φορά. Ελπίζω να βοήθησα αρκετούς, όμως θα ήθελα να ποστάρετε τυχόν απορίες, προτάσεις και παρατηρήσεις. Στόχος μου η τακτική αυτή να γίνεται όσο το δυνατόν καλύτερη. Kαι για να απαντήσω ξανά στο αρχικό ερώτημα της εισαγωγής: Η τέλεια τακτική δεν υφίσταται και ούτε πρόκειται, όμως καθένας μας θα αναζητεί πάντοτε τρόπους για να αγγίξει το ''τέλειο ποδόσφαιρο''.


:arrow: Extra

Το αρχικό ποστ θα ανανεώνεται όσο το δυνατόν πιο συχνά, είτε με αλλαγές στην τακτική, είτε με επιπλέον ss για δική σας διευκόλυνση και δική μου πόρωση. :D


:arrow: Link: http://www.sendspace.com/file/ipc2ai
Last edited by DimiZag on Mon Apr 14, 2014 2:28 pm, edited 1 time in total.
Mute
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 655
Joined: Sun Mar 13, 2011 10:12 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Liverpool
facebook προφίλ: dimitris151
Location: Berlin
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαίνεται πολυ καλη η τακτική σου διμι και η παρουσίαση σου ειναι φοβερή. Θα τη δοκιμάσω με τη Σοσιεδαδ και θα σου πω και τα δικά μου αποτελέσματα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραία παρουσίαση! τι αποτέλεσμα είχε ο συνδυασμός των ατομικών οδηγιών στους κεντρικούς αμυντικούς σου:
πίεσε περισσότερο + χαλαρά τάκλιν;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

@Mute, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά λογία! Θα πετύχει γιατί την έχουν στο DNA τους όλοι οι Βάσκοι. :D

@eliaska41, από αριστερά προς τα δεξιά είχα τις πιο πολλές φόρες Laporte-San Jose. Βασικά τα ματς που δεν έπαιζε ο Laporte μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Τώρα είναι 20 ετών και παίζει σαν 28-30. Δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Πάντως και από τους: San Jose, Borja Ekiza, Jonas Ramalho, Jon Aurtenetxe που κλήθηκαν να τον πλαισιώσουν δεν είχα γενικά κανένα συγκεκριμένο τρανταχτό παράπονο. Ντάξει, ολιγωρίες στην άμυνα υπήρχαν κάποιες φορές και πάντα θα υπάρχουν. Εδώ η Bayern Μονάχου έφαγε 3 μέσα στο Allianz Arena προχθές που υποτίθεται είναι και ομάδα μοντέλο. :P Εν κατακλείδι, το γεγονός ότι κρατάγαμε πίσω το 0 όπως μπορείς να δεις στα αποτελέσματα που πόσταρα, οφείλεται στο δίδυμο στα σέντερ μπακ καθώς και στην συνολική αμυντική συνέπεια της ομάδας.
liakouli
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Sat Dec 07, 2013 10:11 pm
Football Manager της ομάδας: inter
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε ο αντουριζ κ ο σολα λιγα πραγματαα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Για πρωτη σεζον ο Sola κατι μπορει να κανει ως 3η-4η επιλογη. Μετα τον πουλησα εγω. Ο Αduriz πρωτη σεζον σε μενα σε 33 συμμετοχες ειχε 16 γκολ, 7 ασσιστ και 4 φορες ΠτΑ. Τωρα στην δευτερη σεζον θα στηριξω περισσοτερο τον Μuniain στην κορυφη, με τον Αduriz να μπαινει σαν χρυση αλλαγη, ενω εχω και τον Guillermo τον μικρο.
liakouli
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Sat Dec 07, 2013 10:11 pm
Football Manager της ομάδας: inter
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απογοητευση...να τν πεταξω εξω απο 1η season και να βαλω μουνιαιν f9?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Δοκιμασε Aduriz σε Τarget Man και attack με τους ιδιους ρολους που δινω στον F9 στις ατομικες οδηγιες, σε περιπτωση που δεν αποδιδει ως F9. Και κυριως, υπομονη! Δεν εβαλα τον Μuniain απο την αρχη ως F9 γιατι ηθελα καθενας να μαθει την κανονικη θεση του την πρωτη σεζον και μετα να κανω πειραματισμους. Δηλαδη, μην κολλατε στα προσωπα που εχω στις θεσεις στο ss της τακτικης. Ειναι καθαρα προσωπικες επιλογες.
liakouli
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Sat Dec 07, 2013 10:11 pm
Football Manager της ομάδας: inter
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αντε να δουμε φιλε μου

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BROUFAS
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Mon Mar 13, 2006 11:01 am
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Dim ακόμα πιο ωραίο το συστηματάκι. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής. Επειδή παίζω με παναθα ο aduriz παίζει ως f9 ? Η τον αλλάζεις σε target? Αν βάλω τον επιθετικό μου σε οποιοδήποτε ρόλο με τις οδηγίες που έχεις θα αποδώσει?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Oι κινήσεις του Aduriz δεν είναι για f9 ούτε και τα χαρακτηριστικά του-τα οποία είναι για target man (attack).
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
BROUFAS
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Mon Mar 13, 2006 11:01 am
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίτα προσπαθώ να συγκρίνω aduriz με berg. Προσαρμόζω το σύστημα στο υπάρχον υλικό και δουλεύει ή τον πετάω έξω και βρίσκω F9 επιθετικό ή τον βάζω F9 και παίζει με το ζορρυ και ο Θεος βοηθός. Αν και να πω την αλήθεια στα φιλικά παίζει μια χαρά και σκοράρει και βγάζει ασίστ, αλλά εντάξει το βλέπεις το παλικάρι ζορίζεται.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σωστά-δοκίμασε να του ακυρώσεις το first time shots και δες τι θα πουν κατ' αρχήν και αν τελικά τα καταφέρει
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ton Αduriz τον ξεκινουσα ως Target Man και ματωνε φουλ τα διχτυα, ωσπου καποια στιγμη μου ηρθε η ιδεα να βαλω τον Muniain ως F9 στην θεση του και ετσι βρηκα δευτερο γκολτζη. Ετσι προεκυψε και το συστημα. Μετα δοκιμασα και τον Aduriz F9 και δεν ειχα καποιο παραπονο τρανταχτο.

Τωρα, επειδη Παναθηναικος δεν ειμαι, αρα δεν ειμαι και ειδικος, δες που αποδιδει καλυτερα ο Berg (προσωπικη λατρεια οταν ηταν HSV) και αποφασιζεις. Παντως το μεγαλυτερο κοινο αναμεσα σε F9 και TM ειναι οτι και οι 2 κρατανε μπαλα ή δημιουργουν κενους χωρους για τα εξτρεμ.
User avatar
tzanet23
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 571
Joined: Sat Sep 05, 2009 3:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK & Αrsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη τακτικη φαινεται...θα τη δοκιμασω συντομα στην Εβερτον (απ τη νεα σεζον για να βρω και καταλληλους παικτες,δεν αργει,6 αγωνες εμειναν..!)
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”