4-3-2-1 Control / Possession

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-3-2-1 Control / Possession
Image

Download Link (Steam Workshop)

Download Link 2 (MediaFire)

Είναι μία τακτική που άρχισα να χρησιμοποιώ στο περσινό FM και με άφησε πολύ ευχαριστημένο. Την είχα ανεβάσει κ στο Steam αλλά την έσβησα και έβαλα την ανανεωμένη έκδοση.
Βασίζεται κυρίως στην κατοχή μπάλας στον έλεγχο του κέντρου, ενώ οι επιθέσεις περνούν από τους εξτρέμ μας.
Το πιο θετικό είναι ότι είναι αποτελεσματική απέναντι στο 4-4-2, καθώς παίζοντας με το κλασικό 4-2-3-1 είχα αρκετά προβλήματα απέναντι σε ομάδες που ρίχνουν βάρος στα άκρα.
Κάποιοι ρόλοι μπορεί να αλλάξουν ανάλογα με το ρόστερ που διαθέτετε. Πχ μπορεί να χρησιμοποιήσετε Εξτρέμ αντί για IF ή κάποιο άλλο ρόλο στον επιθετικό..
Σε πιο εύκολα ματς μπορείτε να αλλάξετε τον B2B σε AP μετακινώντας τον οργανωτή στα αριστερά. Καλό θα είναι όμως ο DLP να έχει καλά αμυντικά στοιχεία.
[spoiler]Image[/spoiler]


Οι οδηγίες που δίνω στην ομάδα είναι οι εξής:
[spoiler]Image[/spoiler]



Επίσης η τακτική και οι οδηγίες και για όσους παίζουν Αγγλικά
Spoiler: show
Image Image
Last edited by alex-gate-7-1925 on Tue Jan 07, 2014 2:39 pm, edited 1 time in total.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Γίνεται να την ανεβάσεις και κάπου αλλού (mediafire/gamefront) ή να βάλεις σσ και στα αγγλικα? :D
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ok... Έγιναν και τα δύο με Edit στο πρώτο ποστ :-D :-D :-D
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ πολυ! :D
Μαρέσει η τακτική οπότε λογικά θα τη δοκιμάσω. (ως δευτερη μαλλον).
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

την εχω σαν 2η-3η τακτικη,παρολο που ειμαι φαν του 4-3-3 και 4-5-1 V
αλλαξα μονο τον ενα ρολο στον ενα εξτρεμ γιατι κουμπωνε πιο πολυ στους παιχτες που εχω

εχω παρατηρησει το εξης:
ενω συνεχεια κραζω το φετινο παραλογο που γινετε στο FM δηλ. να εχω π.χ 20-28 σουτ,τα εντος εστιας να ειναι τα 10-14,οι κλασικες ευκαιριες να ειναι 4-5-6 ενω απο την αλλη ο αντιπαλος να εχει μετα βιας 10 σουτ απο τα οποια τα 2 να ειναι εντος εστιας και να εχει 1 ή καμια κλασικη ευκαιρια και να εχουμε ενα τελικο αποτελεσμα 1-1 ή 0-0 ή ακομα και 1-2 -toixos2

με αυτη την τακτικη και ενω την εχω δοκιμασει σε 8-9 αγωνες πρωταθληματος με την Ατλετικο γινετε ακριβως το αντιθετο
δηλ. δεν εχω κατοχη μπαλας ,σπανια υπερβαινει το 40-48%,
εχω λιγα σουτ περιπου 10-15 απο τα οποια τα εντος εστιας να ειναι 4-5 και οι κλασικες ευκαιριες να ειναι 1-2-3
ενω απο την αλλη ο αντιπαλος να εχει τα διπλασια ποσοστα σε ολα
πολυ απλα και (σπαστικα για τον αντιπαλο) παιρνω το αποτελεσμα ειτε εντος ειτε εκτος εδρας

μαλιστα στο σουπερ καπ με αντιπαλο την μπαρτσα πρωτος εντος εδρα αγωνας 0-0 με σαρωτικη την μπαρτσα σε ολα
και δευτερος εκτος εδρα αγωνα 1-1 με ελαχιστη κατοχη μπαλας σπο εμενα (25 % ) απειροελαχιστα σουτ (6) και μια μπαρτσα με τριαδα μεσσι,νευμαρ,λεβαντοφσκι να εχει 39 σουτ,20 εντος εστιας,14 κλασικες ευκαριες,4 δοκαρια κ.α

ειλικρινα δεν ξερω πως γινετε αυτο :shock:

εννοειτε οτι την τακτικη σου την εχω κλειδωσει σαν δευτεροτριτη και σε ολα μα ολα τα δυσκολα ματς ειτε πρωταθλημα ειτε τσου λου την βαζω και ενω δεν εχω κατοχη,σουτ κτλ παντα μα παντα παιρνω το αποτελεσμα δηλ νικη με 1 ή 2-0 και πολλες φορες ισοπαλια...
1 ηττα γνωρισα με 3-0 αλλα ειχα μεινει με 8 παιχτες :D :D (οποτε και δεν υπολογιζεται)
συνολικα την εχω δοκιμασει σε 8-9 επισημους αγωνες και 6 φιλικους προετοιμασιας και συγκεκριμενα στα φιλικα την εβαζα στο ημιχρονο για να την δοκιμασω

και οι 3 γραμμες ειναι δεμενες,πολυ ωραια
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαφώς είναι λίγο πιο αμυντική τακτική καθώς δεν βασίζεσαι σε κάποιο καθαρό 10άρι. Έχεις μόνο ένα δημιουργικό μέσο στο κέντρο και γι αυτό άλλωστε υπάρχει και η οδηγία για να ανοίγουν την μπάλα στα άκρα... Επίσης καλό θα ήταν να έχετε και έναν Δημιουργικό Αμυντικό (BPD) να βοηθάει, δεν ξέρω πόσοι το πρόσεξαν ότι υπάρχει :-P :-P :-P

Σε κάποιες extrem καταστάσεις όταν θέλω να κρατήσω αποτέλεσμα (πχ σε ματς Τσ Λ με μεγάλες ομάδες) αλλάζω και τον B2B σε δεύτερο κόφτη -mathima ...
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δοκιμάζω την τακτική σου 1η φορά απέναντι στη Μάλαγα (Εγώ Μπιλμπάο).
Τελικό Σκορ 5-0 με 4 γκολ του Aduriz! -doublekiss :D
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ξεκινησα με αρσεναλ λογω των πολλων ταλεντων που εχει,
και καθως οι μεταγραφες που εκανα ηταν 18-19-20-21 χρονων και οχι ονοματα αλλα ποιοτικα ταλαντουχα παιδια που μου επιασαν ολα,οπως ηταν και η φιλοσοφια της ομαδας
και οπως ειχα γραψει πιο πανω την ειχα σα δευτεροτριτη τακτικη
ξαφνικα πηρα πρωταθλημα με 1 ποντο διαφορα στην προτελευταια αγωνιστικη,νικωντας την μαρκετινκ(μαν) utd με 2-1
και κατεκτησα και τσουλου νικωντας στον τελικο τη ρεαλ με 4-0 (το μεγαλυτερο σκορ που εκανα σε νικη στο τσου λου)

δεν ξερω ρε φιλε τι εχεις κανει στην τακτικη σου αλλα αυτο το πραγμα,να μην εχω πολλα σουτ,κατοχη κατω απο 40% αλλα να παιρνω τα αποτελεσματα δεν το εχω ξαναδει οσα χρονια παιζω μανατζερ.
λες και ειναι cheat

τωρα ξεκιναω τη δευτερη σαιζον και θα την βαλω σαν πρωτη τακτικη να δω αποτελεσματα αφου παντα την ειχα σαν back up του ημιχρονου και παντα με δικαιωνε (εννοειτε οτι δικαιωνε και εσενα που την μοιραστηκες με εμας)
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαίρομαι που σε βοήθησε. Πάντως και εγώ στην Αγγλία την χρησιμοποιώ περισσότερο....
No Limit wrote:δεν ξερω ρε φιλε τι εχεις κανει στην τακτικη σου αλλα αυτο το πραγμα,να μην εχω πολλα σουτ,κατοχη κατω απο 40% αλλα να παιρνω τα αποτελεσματα δεν το εχω ξαναδει οσα χρονια παιζω μανατζερ.
λες και ειναι cheat
Συνωμοσία με τον Miles Jacobson :D :D :D
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”