4-2-3-1 (Επιθετικό ποδόσφαιρο κατοχής)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake μπορείς να μου πείς τι πρόγραμμα προπόνησης ακολουθείς κατα την διαρκεια της προετοιμασιας αλλα και κατα την διαρκεια της χρονιας? επισης τι εντολές έχεις δώσει στους παίκτες για τα στημένα,και για τα πλάγια αουτ,αμυντικά/επιθετικά κόρνερ κλπ,ευχαριστώ!
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατά την διάρκεια της προετοιμασίας βάζω τέρμα την μπάρα προπόνησης στην προπόνηση αγώνα, και τους βάζω "μόνο τακτική". Παράλληλα τις πρώτες εβδομάδες έχω την φυσική κατάσταση σε υψηλό, που αλλάζει σε συνοχή ομάδας την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου-πρώτη εβδομάδα Σεπτεμβρίου. Στο μεταξύ τους αφήνω και ένα ρεπό πριν τα παιχνίδια.

Κατά την διάρκεια της σεζόν προπονώ όλους τους τομείς το ίδιο (ή τουλάχιστον προσπαθώ), απλώς έχω ρίξει τον ρυθμό έντασης στο μέσο. Για τα παιχνίδια προπονώ -πλέον- κυρίως Ομαδικότητα, τα Στημένα στην αρχή της σεζόν κυρίως, Επιθετικές Κινήσεις σε εύκολα εντός έδρας παιχνίδια, και Αμυντικές Τοποθετήσεις στα Ευρωπαϊκά -εντός ή εκτός- με ομάδες μεγαλύτερης δυναμικότητας.

Τα πλάγια άουτ δεν τα πειράζω, δεν έχω και κανένα τρομερό εκτελεστή ουσιαστικά. Κόρνερ δεξιά-αριστερά στοχεύουν στην μικρή περιοχή με τους αμυντικούς να βρίσκονται στα δοκάρια και τον επιθετικό (νομίζω) να μαρκάρει τον τερματοφύλακα. Τα στημένα εκτελούνται με cross centre (δεν θυμάμαι την ελληνική μετάφραση). Τα αμυντικά κόρνερ/στημένα δεν μου ήταν πρόβλημα, οπότε δεν τα πείραξα. Δεν είναι ότι σκοράρουν σε τρελούς ρυθμούς, αλλά βγαίνουν φάσεις, δεν έχω παράπονο.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στον χάρισαν δηλαδή :-P :-P :-P Τρομερό ταλέντο ο Halilovic και πολύ ανεβασμένος στο φετινό FM... Μέσα πρώτης σεζόν έκανα μία κρούση και μου ζήτησαν 45Μ οπότε είμαι στο περίμενε γιατί τον έχουν στην Κ21.

Για να είμαστε και ontopic όμως, παραθέτω την τακτική αυτή στο ρόστερ του Ολυμπιακού...
Φυσικά οι ρόλοι προσαρμόζονται στον κάθε παίχτη όπως και κάποιες οδηγίες... Πχ στον Μητρογλου αντί του περιπλανήσου από τη θέση (που το χρησιμοποιώ μόνο στο 4-1ΑΜ-2-2-1) έχω το κράτα θέση...
Αυτό για τις κάρτες που είπες είναι χρήσιμο σε κάποιους παίχτες που έχουν ανεβασμένο το "Βρώμικο Παιχνίδι"....
Επίσης το Τεχνητό Οφσάιντ που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω είναι λίγο κίνδυνος θάνατος σε αυτή ητν τακτική καθώς δέχθηκα αρκετά γκολ από κάθετες μπαλιές...
Ακόμα ενώ ταιριάζει το περισσότερο εκφραστικοί όταν το άλλαξα είδα περισσότερες καλές επιθέσεις από την ομάδα...
Τέλος μία ένσταση είναι ότι δεν χρησιμοποιώ ποτέ Προωθημένο Οργανωτή αλλά Οργανωτή για να γλιτώνω από τις αντεπιθέσεις...
Spoiler: show
Image
Image
roggiotis
Amateur
Amateur
Posts: 213
Joined: Fri Nov 08, 2013 9:34 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ερωτηση

επειδη συνεχεια διαβαζουμε για τακτικες,ανικητα συστηματα,ολοι παιρνουν πρωταθληματα με την δικη τους ακαταμαχητη τακτικη,και επειδη ουτως η αλλως κ εγω 4-2-3-1 παιζω αρα δεν ειμαι εκτος θεματος ρωταω,

τοποθετω τους παικτες που εχω στις θεσεις τους και επιλεγω τον καλυτερο τους ρολο για τις θεσεις που εχουν,δεν μπορω αυτον πχ που λεει αμυντικογενες εξτρεμ να τον βαλω EE οσο κ αν το θελω.Μετα βαζω λιγες ατομικες οδηγιες σε καθε παικτη,και εχω αποθηκευμενα3 διαφορετικα group οδηγιων ομαδος, κατοχη - επιθεση(αν βρεθω πισω στο σκορ) -αντεπιθεσεις αν θελω να κρατησω το σκορ που τα αλλαζω κατα τη διαρκεια του αγωνα,και ατομικες οδηγιες εφαρμοζω εκει που λεει ροη αγωνα.

Εχω μικρομεσαια ομαδα και ολα τα παιχνιδια ειναι ντερμπι.

Δεν μπορει οι οδηγιες να κανουν για ολες τις ομαδες,πρεπει να βλεπουμε τους ρολους των παικτων που εχουμε
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την ίδια τακτική παίζω και γω. 4-2-3-1 με 2 κόφτες όμως γιατί την έχω επιθετική-ευέλικτη, 2 εσωτερικούς επιθετικούς και επιθετικό με βάθος. Εντολές με το ξεκίνημα δίνω μόνο στην ομάδα και στους παίκτες θα δώσω μόνο αν διαπιστώσω κατα την διάρκεια του αγώνα ότι κάτι δεν πάει καλά με κάποιον. Αν για παράδειγμα δω τον Τζαβέλα να πατάει περιοχή και μέχρι να σεντράρει/πασάρει τον κόβει ο αμυντικός τότε δίνω εντολή για πιο πολλές σέντρες, λιγότερες ντρίπλες κ.τ.λ. Τα αποτελέσμα μέχρι τώρα είναι εκπληκτικά, φανταστείτε ότι κέρδισα 2-0 την Ουντινέζε με τα δεύτερα σχεδόν (μέχρι και ο Κουλούρης σκόραρε) και εύχομαι η συνέχεια να είναι ανάλογη. Το 4-2-3-1 επιθετικά με λίγα λόγια στο φετινό FM, δουλεύει άψογα παρ΄όλα τα θεματάκια της me. Και επειδή τα γράφουμε στο τόπικ του Τζέικ να πω και ένα μπράβο στο παιδί κι ας μην έχω δοκιμάσει την τακτική του. Έχω δοκιμάσει με μεγάλη επιτυχία όμως της παλιότερες. :D
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

roggiotis η ερώτηση ποια είναι? :D
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Jake13, η τακτικη σου ειναι πολυ σουπερ τελικα! Απλα τσεκαρε τα ως τωρα αποτελεσματα στην ιστορια μου για την Σοτον! :D
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω τουλαχιστον με τον Παοκ καταλαβα οτι αυτο το συστημα ειναι ¨νικαει οποιος βαλει παραπανω γκολ"
Πηρα πρωταθλημα και κυπελλο αρα οκ!!Κομπλε συστηματακι !!!
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Εγω πολυ δυσκολα δεν κρατουσα το 0 πισω. Αν ετρωγα γκολ θα ετρωγα 1. Εκτος απο την Μαν Σιτυ που εφαγα 3.
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατεβασα για την dortmund τη FG.. θα ποσταρω αποτελεσματα και αποψεις μολις προχωρησω λιγo.
πια πιστευεις οτι ταιριαζει καλυτερα στην dortmund?
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χμμ, καλή ερώτηση. Τεράστιος μπελάς το να χωρέσεις 3 κατά βάση οργανωτικούς παίκτες (Sahin-Gundogan-Mikhtaryan) σε μία 11άδα.

Σκέφτομαι πως αν έπαιζα με εξτρέμ, κάποιος από τους 3 θα έμενε έξω, οπότε αυτό που θα έκανα θα ήταν να παίξω με 3 AMC. Δηλαδή.

Nuri Sahin (Οργανωτής/Υποστήριξη) // Sven Bender (Κεντρικός Κόφτης/Άμυνα)
Henrik Mikhtaryan (Μεσοεπιθετικός/Trequarista/Θέλει δοκιμές) // Ikay Gundogan (Προωθημένος Οργανωτής/Υποστήριξη) // Marco Reus (Κρυφός Επιθετικός/Επίθεση)

Κορυφή ο Lewandowski, και άμυνα με κάποιες αλλαγές, όπως οι πλάγιοι σε ρόλους Wing Back/Support, και ίσως τον Hummels σε ρόλο δημιουργικού αμυντικού.

Ως βάση θα έπαιρνα την 4-2-3-1 Ν, αλλά θα τραβούσα την γραμμή άμυνας όπως στην 4-2-3-1 FG.

Δώσε μου 5 λεπτά, και θα φτιάξω μία πρόχειρη να δείξω τι εννοώ.

Edit:

Μην περιμένεις πολλά, είναι δουλειά 5 λεπτών, απλώς για να πάρεις μια ιδέα του τι εννοώ.

(Ο MCL είναι σε DLP/S απλώς τώρα ξέχασα τον Teixeira που του έχω προσωπικό ρόλο σε AP/S όταν παίζει σε αυτή τη θέση)
Spoiler: show
Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
panatha-13-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 272
Joined: Mon Oct 29, 2007 3:09 pm
Football Manager της ομάδας: dortmund
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Ριο, Πατρων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χιλια ευχαριστω και για την αναλυση και για την νεα τακτικη!! Θα την βαλω και αυτην και μολις την αφομοιωσουν θα την δοκιμασω!!
Υ.Γ. Οι μεταγραφες στην τριφυλλαρα ειναι απο του Γιαννακοπουλο;; Χαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στις χαρες και στις λυπες μαζι ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ μοναχα ΕΣΥ.......
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαχ, μπα απλώς καλή διαχείριση των οικονομικών. :P

Πάντως έδωσες αρκετή τροφή για σκέψη, για πιο δύσκολα ματς θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις: την νοοτροπία σε Έλεγχο μαζί με την οδηγία Διατήρηση κατοχής. Γενικώς υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις, με την δοκιμή και τον καιρό θα βρεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα. :-)
antiion
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Nov 16, 2008 5:17 pm
Football Manager της ομάδας: aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake13 wrote:Χαχ, μπα απλώς καλή διαχείριση των οικονομικών. :P

Πάντως έδωσες αρκετή τροφή για σκέψη, για πιο δύσκολα ματς θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις: την νοοτροπία σε Έλεγχο μαζί με την οδηγία Διατήρηση κατοχής. Γενικώς υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις, με την δοκιμή και τον καιρό θα βρεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα. :-)
Μια ερωτηση μπορεις ασπουμε να συνδυασεις επιθετικο ποδοσφαιρο με την αμυνα να ειναι κλειστη στις οδηγιες??η πανε γενικα??και γενικοτερα εχω ενα προβλημα με τις αμυνες σε επιθετικο ποδοσφαιρο και δεν ξερω πως να τις βελτιωση,μαθαινετε και αργα η τακτικη σχετικα..
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην 4-2-3-1 FG αυτό -περίπου- έχω προσπαθήσει να κάνω. Δηλαδή άμυνα που δεν πιέζει ψηλά ώστε να μην εκτεθεί, και πλάγιοι αμυντικοί που έχουν οδηγίες να "κάθονται" πίσω.

Οπότε θα έλεγα πως γίνεται. Βέβαια κάποιες φορές μπορεί να εκτεθείς αμυντικά, αλλά είναι το ρίσκο που πρέπει να πάρεις.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”