This is Sparta

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
NickGavanas
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:10 pm
Football Manager της ομάδας: Sparta Rotterdam
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"The Sparta Project"

Εχω μια μανια με τις ιστορικες ομαδες , ποσο μαλλον οταν βρισκονται σε χαμηλες κατηγοριες και θελουν απεγνωσμενα να ανεβουν και να πρωταγωνιστισουν.Ετσι κατεληξα στην Sparta του Rotterdam.

Την πρωτη χρονια καταφεραμε χωρις σχεδον καθολου αλλαγες στο υπαρχον ροστερ να τερματισουμε πρωτοι και να παρουμε την ανοδο.Τη δευτερη χρονια αλλαζουν αρκετα πραγματα.Παιχτες ερχονται παιχτες φεγουν η τακτικη ομως μενει ιδια.Με την πιο τυχερη κληρωση ολων των εποχων καταφερνω να παρω το κυπελλο (μονος αντιπαλος σοβαρος η Feyenord) και στο πρωταθλημα να τερματισω δευτερος.

Το θεμα ειναι οτι δεν χαρηκα τιποτα απ ολα αυτα.Πρωτον γιατι τα συστηματα που χρησιμοποιησα ηταν κλεμμενα και δευτερον γιατι για να τερματισω δευτερος επρεπε ο Ajax να μην χασει σχεδον κανενα παιχνιδι και εγω να επιστρατευσω την βοηθεια του -gay Save/Load.

Ετσι ερχομαι στην τριτη σεζόν αποφασισμενος να κανω τα παντα μονος μου.Πηγαινω και κλεινω οτι καλυτερο μου χουν βρει οι scouter.Διωχνω ολη την παλια φρουρα και κανω μονος μου το συστημα.Η ομαδα ομως καταφερνει αυτο,
Spoiler: show
Image
και εγω ξαναναγκαζομαι να χρησιμοποιησω συστηματα αλλων ωστε να παρω τα δυο ματς που επρεπε παση θυσια να μην χαθουν.



Το θεμα ειναι οτι ειμαι παρα πολυ ενθουσιασμενος με τους παιχτες αλλα δεν μπορω να σταυρωσω αποτελεσμα(Εκτος απ την τεραστια εμφανιση με την Anderlecht). Χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια πρωτου καταστραφει ολοκληρη η χρονια.
Η ομαδα μου ειναι φτιαγμενη για 4-2-3-1 και ειναι παραταγμενη καπως ετσι
Spoiler: show
Image

P.S Αν καποιος πιο εμπειρος θελει να δοκιμασει την προβληματικη τακτικη μου και να κανει καποιες μετατροπες ανεβαζω και δεχομαι οποιοδηποτε σχολιο και αλλαγη περναει απ το μυαλο του.


-titanikos
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NickGavanas
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:10 pm
Football Manager της ομάδας: Sparta Rotterdam
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην πραγματικοτητα το παιχνιδι γινεται τοσο μα τοσο πιο πολυ συναρπαστικο με την δικη σου τακτικη...Καθε γκολ που βαζει η ομδα σου του πανυγηριζεις λες και το ζεις στην πραγματικοτητα.Απλα η απογοητευση ειναι τοσο μεγαλη οταν δεχεσαι γκολ και για αυτο ζηταω βοηθεια και συμβουλες.Θελω να βελτιωσω το υπαρχον συστημα αντι να καταληξω με "προτηγανισμενα".
User avatar
haig
Trialist
Trialist
Posts: 83
Joined: Thu May 06, 2004 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panserraikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και δεν έχω χρόνο πολύ για να αγωνιστώ με την τακτική σου φίλε μου, σε πρώτη φάση βλέπω τα εξής:
1) Μεγάλη απόσταση γραμμών. Όταν απέχουν τόσο πολύ οι παίχτες στην διάταξη τότε θέλουν περισσότερο υποστήριξη και όχι άμυνα ή επίθεση. Υποστήριξη λοιπόν από όλους τους πλάγιους και έναν από τους δύο αμυντικούς χαφ σε πιο δημιουργικό ρόλο. Ας πούμε regista.
2) Πολύ μεγάλη ελευθερία κινήσεων στους παίχτες. Καλό είναι εκτός από την ρύθμιση της ομάδας, να έχουμε και κάποιες ατομικές εντολές, οι οποίες όμως είναι και αυτές που θέλουν προσοχή.
3) Το βασικότερο. Καθόλου δουλεμένα τα στημένα. Δεν είναι μόνο ότι μπορείς να πετύχεις ένα γκολ ανά δύο ματς. Είναι ότι αυτό το γκολ θα αλλάξει ψυχολογία και ροή του ματς.
Την καλημέρα μου.
NickGavanas
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:10 pm
Football Manager της ομάδας: Sparta Rotterdam
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια στα στημενα αλλα απο χθες που διαβασα την απαντηση σου αρχισα να το δουλευω.Μεχρι τωρα δεν ειχα δει καποιο αποτελεσμα.Αλλα μολις εκανε ο αμυντικος μου hat-trick και το αλλο σεντερμπακ σκοραρε στο ιδιο παιχνιδι...Ειδικα αν κανεις και focus στο Attacking set pieces.

Τα αλλα αρχισα να τα δουλευω που μου προτεινες.Με πρωτες αλλαγες τους πλαινους.Τα back μου πλεον ειναι full back με support και τα δυο μου εξτρεμ εγιναν wingers με support επισης..Εχει αρχισει να βελτιωνεται η ομαδα....Τουλαχιστον δεν βλεπω αυτο το καρναβαλι που εβλεπα στην αρχη.Ενα τεραστιο ευχαριστω.Το κομματι με τις οδηγιες το δουλευω προς το παρον.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τι αλλαγές έκανες στα στημένα;
αν θέλεις βάλε λινγκ της τακτικής σου όπως την έχεις διαμορφώσει τώρα
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Θέλουν πολλή προσοχή οι οδηγίες φέτος π.χ. Βλέπω στην ομάδα σου έχεις δώσει εντολή Hassle opponents. Με αυτή την εντολή όλοι σου οι παίκτες ανεξαιρέτως θέσης θα πρεσσάρουν, αυτό σημαίνει ότι τα σεντερ μπακ θα τρέχουν πάνω στους παίκτες που έχουν τη μπάλλα και θα αφήνουν κενούς χώρους πίσω. Επίσης κάνουμε το λάθος, να βάζουμε Επιθετική τακτική και ευέλικτη ευελιξία και συνάμα τικάρουμε τον υψηλότερο ρυθμό, παίξτε πιο ανοικτά και περισσότερο εκφραστικοί. Ήδη η ομάδα, απ΄την επιθετική τακτική έχει υψηλό ρυθμό και παίζει ανοικτά και είναι ήδη αρκετά εκφραστική, τικάρεις και αυτά και γίνεται όπως είπαμε ένα σκορποχώρι...
NickGavanas
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:10 pm
Football Manager της ομάδας: Sparta Rotterdam
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:τι αλλαγές έκανες στα στημένα;
αν θέλεις βάλε λινγκ της τακτικής σου όπως την έχεις διαμορφώσει τώρα
Οι αλλαγες που εκανα ειναι αναλογες με τα στατιστικα των παιχτων που εχω....Παραδειγμα επειδη το ενα μου σεντερ μπακ (αυτος που στο προηγουμενο ματς εκανε χατ τρικ) εχει πολυ καλα στατιστικα (17 Heading + 17 Jumping) τον εχω πρωτο δοκαρι μιας και το φετινο manager νομιζω οτι ειναι λιγο ευαισθητο στα κορνερ του πρωτου δοκαριου...
Στα φαουλ εχω βαλει το αλλο σεντερ μπακ να καθεται μπροστα απο των τερματοφυλακα (mark keeper) και τον εκτελεστη να σημαδευει τον best header...Αναποδα ποδια οι εκτελεστες των κορνερ...Και αναλογα με τους διαθεσιμους παιχτες που εχω (τραυματισμοι,καρτες) κανω τροποποιησεις.....
NickGavanas
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:10 pm
Football Manager της ομάδας: Sparta Rotterdam
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sioutas wrote:Θέλουν πολλή προσοχή οι οδηγίες φέτος π.χ. Βλέπω στην ομάδα σου έχεις δώσει εντολή Hassle opponents. Με αυτή την εντολή όλοι σου οι παίκτες ανεξαιρέτως θέσης θα πρεσσάρουν, αυτό σημαίνει ότι τα σεντερ μπακ θα τρέχουν πάνω στους παίκτες που έχουν τη μπάλλα και θα αφήνουν κενούς χώρους πίσω. Επίσης κάνουμε το λάθος, να βάζουμε Επιθετική τακτική και ευέλικτη ευελιξία και συνάμα τικάρουμε τον υψηλότερο ρυθμό, παίξτε πιο ανοικτά και περισσότερο εκφραστικοί. Ήδη η ομάδα, απ΄την επιθετική τακτική έχει υψηλό ρυθμό και παίζει ανοικτά και είναι ήδη αρκετά εκφραστική, τικάρεις και αυτά και γίνεται όπως είπαμε ένα σκορποχώρι...
Εχεις πολλα δικια σ αυτο...Προσπαθω να το διορθωσω μεσω των προσωπικων εντολων που μου ειπε ενας φιλος πιο πανω.Το κακο ομως ειναι οτι αναλογα με τους αντιπαλους βγαζεις και διαφορετικα συμπερασματα...πχ αν παιζουν με ενα σεντερ φορ με acceleration 9-10 βλεπεις οτι σου βγαινουν τα μαρκαρισματα στο κεντρο της αμυνας....Γενικα εχει παρα πολλα πραγματα..Το printscreen που ανεβασα εχει πολυ λιγα πραγματα...Στην πραγματικοτητα εχει αυτα που εκανα πριν γραψω στο φορουμ....Παντως σιγα σιγα νομιζω οτι αρχιζει και βγαινει μια ακρη....Η αμυνα ειναι αυτο που ποναει φετος πολυ...Θελει παρα πολυ δουλεια για να βγαλεις σωστα μαρκαρισματα(ειδικα οταν εισαι outsider)
User avatar
ngeorgenho
Banned
Banned
Posts: 847
Joined: Wed Jan 07, 2009 8:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικα καλυτερα να δωσεις περισσοτερη εμφαση στις οδηγιες ανα θεση παρα στις συνολικες για την ομαδα
NickGavanas
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:10 pm
Football Manager της ομάδας: Sparta Rotterdam
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ngeorgenho wrote:Γενικα καλυτερα να δωσεις περισσοτερη εμφαση στις οδηγιες ανα θεση παρα στις συνολικες για την ομαδα
Και νομιζω οτι μεγαλο ρολο παιζουν και οι prefered moves που βαζεις στην προπονηση...Οποτε και εκει βλεπω οτι χρειαζεται μεγαλη προσοχη...
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Με το 14.1.4 δεν πιανει πλεον το κορνερ με το 1ο δοκαρι.
User avatar
haig
Trialist
Trialist
Posts: 83
Joined: Thu May 06, 2004 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panserraikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δείτε λίγο τα στημένα σε αυτή την τακτική μου, να δείτε αν σας βολεύουν.
Βασικό το να εκτελούν τα κόρνερ με "ανάποδο" πόδι, δεξί πόδι στην αριστερή πλευρά και το αντίθετο.
Το αριστερό εξτρέμ να έχει δυνατό σουτ, διότι συμμετέχει σε κομπίνα με τα πάγια άουτ.
Στα σέντερ μπακ ο καλός κεφαλοσφαιριστής σας πρέπει να είναι στην αριστερή πλευρά.
Τέλος σημαντικό είναι να εκτελεί τα πλάγια άουτ κάποιος με δυνατότητα εκτέλεσης μακρινών πλάγιων. Θα δείτε γιατί...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”