The Derby County Project.

Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε τον Pratto σαν complete forward
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζει. Αλλά όσο σκοράρει δεν αλλάζω τίποτα, να το ξέρεις. :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορείς να αλλάξεις για ένα 2ο ημίχρονο εφόσον στο πρώτο δεν έχει αποδώσει καλά...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η πρώτη νίκη.

Μετά από 6 αγωνιστικές η ομάδα είναι στην 18η θέση.
Αυτοί είναι οι επόμενοι 4 αγώνες της. Με την Arsenal, τον Μουρίνιο, την Everton και τους πρωταθλητές.
Κουράγιο

Image



Image

Πράτε, ζεις εσύ μας οδηγείς. Ο Αργεντίνος μας έβαλε μπροστά το 3' μετά ταμπουρωθήκαμε, η άμυνα επιτέλους, στο σύνολό της
τα πήγε αρκετά καλά, πήραμε τον βαθμό.

Image

Μας έκαναν ότι ήθελαν, όποια ώρα ήθελαν. Αλλά η ώρα περνούσε, ο Costil (Gk) είχε κατεβάσει τα ρολά και στο τέλος,
επειδή είμαι θρασύτατος, χαλάστηκα κιόλας που μας το έβαλε ο μαλλιάς, γαμώ το σπίτι του.

Image

Φάγαμε :ribo απ αυτούς σε φιλικό. Μας απέκλεισαν απ το League Cup. Παραδόξως, είναι περίπου στην ίδια μοίρα με μας στο πρωτάθλημα
κι αν ήταν να κάνουμε μία νίκη σε αυτή την τετράδα αγώνων, ήταν αυτό το ματς. Ο Σούλης, θα το ονόμαζε ''ματς-εξαποντο''.
Ο Jelanic τους έβαλε μπροστά, ο Carlos ισοφάρισε κανα 20λεπτο μετά και μετά με δύο γκολίδια στο τέλος, μίλησε ο Pratto.
Έσπασε η παρθενιά μας, σε ένα ματς που δεν είμασταν καλύτεροι, αλλά πιο τυχεροί ουσιαστικά. Δε με χαλάει καθόλου
Η πρώτη μας νίκη, συνοδεύτηκε απ το γεγονός ότι για πρώτη φορά, είμαστε πάνω απ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Image

Θαυμάζαμε την City να παίζει την μπάλα που παίζουν οι πρωταθλητές, απλά. Το καλό είναι, ότι ναι μεν χάνουμε, αλλά δεν ξεφτυλιζόμαστε.
Δηλαδή, δεν μας παίρνει από κάτω.

Το καρδιογράφημα:
Image

Σε 10 αγώνες έχουμε 1-4-5 ρεκόρ. Άσχημα εκ πρώτης όψεως αλλά όχι και τόσο άσχημα όσο φαίνεται.
Πρώτον είμαστε 18οι αρά έχει χειρότερους από εμάς.
Δεύτερον παίξαμε με τους top-4 κι εντάξει, δεν πάθαμε και τίποτα φοβερό. Το πρόγραμμα γίνεται λίγο πιο βατό.
Τρίτον ο Pratto αρχίζει να μας δίνει αυτό που θέλουμε, γκολ.
Τέταρτον η άμυνα υπο την καθοδήγηση του Costil κρατάει καλά σχετικά.
Πέμπτον ο Zucullinι είναι ένα κέντρο μόνος του ώρες ώρες, τουλάχιστον όσον αφορά τον αμυντικό τομέα.
Όταν ο Hughes παίζει μπαλίτσα, δεν χάνουμε, απλά πράγματα.

Τα αρνητικά τώρα:
:arrow: Δεν έχω βρει ακόμα τους 4 στην άμυνα. Δηλαδή, δεν έχω βρει ακόμα τα βασικά δύο μου στόπερ.
Προβάδισμα φαίνεται να έχει ο Keogh κι ο Νielsen αλλά οι Strandberg, Carrico στα ''χαρτιά'' είναι καλύτεροι.
:arrow: Τα ακραία χαφ μας, δεν δίνουν ''αυτό το κάτι που θέλω''. Συνολικά και οι δύο πλευρές με τους παίχτες που παίζουν εκεί
βγάλουν έναν μέσο όρο βαθμολγίας γύρω στο 6,8 που μου φαίνεται πολύ χαμηλός. Pizzi, Carlos, Quaresma, Depay
δεν ξέρω ρε γαμώτο, δεν μου φαίνονται και τόσο κακοί.
:arrow: Κανένας δεν σκοράρει σταθερά πλην του Pratto. Πριν και μετά τα ματς, υπάρχει καθιερωμένη προσευχή για να μην τραυματιστεί.
:arrow: Λείπουν οι σίγουρες πάσες του Hendricks (κάνω μaλακία που δεν τον χρησιμοποιώ περισσότερο).

Γενικά, υπάρχουν οι πιθανότητες να κάνουμε 1-2 νίκες στα επόμενα 5-7 παιχνίδια. Ελπίζω να τις κάνουμε.
Last edited by DrGonzo on Sat Apr 12, 2014 10:30 am, edited 1 time in total.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σε άλλους χρήστες σκοράρουν οι ακραίοι και σε άλλους οι επιθετικοί...περίεργο αυτό...όλοι μαζί δεν γίνεται;
σσ με τους ακραίους έχουμε;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σελίδα 3.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελα ρε κριάρι!
:D

Νταξ για newly promoted δεν πάς και τόσο χάλια δεδομένου του προγράμματος ..
Ελπίζουμε να ρολάρει η ομάδα και να εξασφαλίσουμε την παραμονή.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Lytrakos
Trialist
Trialist
Posts: 36
Joined: Tue Apr 01, 2014 8:12 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos Voloy
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Βολου
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρομερη πορεια στην τσμπιονσιπ στην πρεμιερ ηταν αναμενόμενο οτι θα εχεις δυσκολα κρατησου φετος και του χρονου εφυγες για ευρωπη!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bάλε Quaresma σαν inside forward
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν παίζω με εξτρέμ, παίζω με χαφ, αλλά σκέφτομαι να τον βάλω στα αριστερά γιατί μέχρι τώρα τον βάζω δεξιά.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

10+2

Το τέλος του Οκτώβρη του 14 μας βρήκε στην 18η θέση, έχοντας βγάλει όμως, ένα αρκετά δύσκολο πρόγραμμα.
Εκεί, στις αρχές Νοέμβρη όμως, έγινε το σερί που ήλπιζα/περίμενα. 4-6-0 στο πρωτάθλημα κι μια δύσκολη πρόκριση στο κύπελο επί της Wolves. Κι ένα κερασάκι στις μεταγραφές του Γενάρη.

Πρν το πρωτάθλημα, έψαχνα για ένα σερί κάποιων αήττητων αγώνων που θα οδηγούσαν την ομάδα κάπου μεταξύ
15ης και 13ης θέσης χωρίς πολύ άγχος για τη συνέχεια. Αυτό που έγινε ήταν πέραν των προσδοκιών μου και συνέπεσε
με 2-3 πραγματάκια που έχουν τη σημασία τους.

Image

Image

1. Οι μπάρες των τακτικών γέμισαν. (Δεν ξέρω αν είναι το 14.3 πατς) αλλά, η ομάδα άρχισε να αποδίδει αρκετά καλά
τη μπαλίτσα που φανταζόμουν ότι μπορεί να παίξει και στο 4-4-1-1 και στη Spearhead.

2. Έδεσε πολύ η άμυνα ειδικά όταν επέλεγα τη Spearhead. Με τους 2 DC στο 4-4-1-1 δεν είμαστε τόσο σταθεροί,
αλλά βαθμό/βαθμούς μαζεύουμε, όπως λέει κι ο Αναστό, που απο σωτηρίες ξέρει.

3. Καταλυτικός ο ρόλος του Hendrick στην μεσαία γραμμή. Στα πρώτα ματς της σεζόν δεν τον έβαζα,
προτιμώντας έναν πιο αμυντικογενή χαφ δίπλα στον Zucullini (Frimpong/Drincic/Duncan)
αλλά δεν είδα ιδιαίτερο χαϊρι, οπότε είπα δε γαμείς, τουλάχιστον δεν θα χάνουμε τη μπάλα τόσο εύκολα.
Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται με αυτόν τον παίχτη. Τα atts του, δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, αλλά όταν παίζει
χάνουμε πολύ δύσκολα. Παίζει απλό ποδόσφαιρο (δεν μου έχει δείξει φάση που να ξεκινάει με λάθος πάσα του ας πούμε)
σαν DLP ανοίγει επιλογές και δρόμους για τον Hughes και καμιά φορά, βγάζει και καμιά κάθετη για τον Πράταρο.

4.Lucas fucking Pratto, man. Και σαν Poacher και σαν Complete Forward και σαν Advance Forward,
είναι αυτός που με τα γκολ του, (ενίοτε γκολάρες) μας οδηγεί εκ του ασφαλούς.

5.Γενικά, μέχρι το τέλος τους 1ο γύρου, μια γενική θεώρηση των παιχτών:

:arrow: Costil, εγγύηση κάτω απ τα γκολποστ.

:arrow: Άμυνα- Στα DC Keogh & Nielsen/Strandbergr και στα άκρα τα δύο Σκανδιναβά, δεξιά ο Ankersen, αριστερά ο Kristiansen. Ανέλπιστα καλά, πάει κι ο μικρός, ο O'Brien, τίμιο 6,9 σε 7-8 αγώνες που έχει παίξει μέχρι τώρα.
Απογοητεύει ο Carrico.

:arrow: Kεντρο- Zucullini, Hendrick, Hughes οι βασικοί, τους πλαισιώνουν κυρίως οι Frimpong, Van der Bruggen.

:arrow: Άκρα: Λίγα πράγματα ρε γαμώτο. Καλύτεροι οι Jual Carlos αριστερά κι ο Pizzi δεξιά, απογοήτευση ο Depay
κι ο Quaresma λίγα πράγματα.

:arrow: Επίθεση: Είπαμε, Pratto. Θα ήθελα να πω και Sammon. Αλλά μπαίνει μόνο ως τελευταία αλλαγή κοντά στο 70.

Image


:arrow: Τέλος τους πρώτου γύρου, 11η θέση, κάτι που ενθουσιάζει τον πρόεδρο και δίνει 9 μύρια transfer budget για τον Γενάρη.
Επειδή μόνο με τον Pratto, δεν βγαίνει, αλλά επειδή το φάντασμα του υποβιβασμού έχει απομακρυνθεί για τα καλά, δίνω τα 7 απ αυτά
για τον παρακάτω κύριο, αλλά θα μας έρθει για τη νέα σεζόν.


Image

Image
Last edited by DrGonzo on Sat Apr 12, 2014 10:30 am, edited 1 time in total.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωτηρία.

Μετά το σερί, σα να ψηλώσαμε απότομα και το ρίξαμε στο πέταγμα χαρταετού.
Χάσαμε δικό μας ματς, απ την Cardiff, τάληρο απ την Man Utd και ισοπαλία με την αδύναμη σχετικά ,Norwich.

Image

Τα φίδια άρχιζαν να ζώνουν το Pride Park, η ομάδα κύλησε στην 13η θέση και κάπως έτσι το ματς εκτός, με την WBA
απέκτησε τον χαρακτήρα του κομβικού, του ''τελικού'' κι όλων των άλλων κλισέ.

Image


Η Spearhead δεν μας έκανε έτσι όπως παίζει η WBA, η Guerilla δεν είχε ιδιαίτερο νόημα γι αυτό το ματς, οπότε το 4-4-1-1
ήταν μονόδρομος κι από το αποτέλεσμα αλλά και την γενικότερη εμφάνιση ήρθε η δικαίωση και η ουσιαστική σωτηρία.

Image

Image

Ναι, το 12-5 στα σουτ, δείχνει μεγάλη διαφορά, αλλά το 2-4 στα on target λέει όλη την αλήθεια.
Η άμυνα έκανε το καθήκον της, προφανώς τα άκρα δούλεψαν άψογα κι ουσιαστικά μας έδωσαν τη νίκη (αφού είχαν τόσο χώρο)
και τα κεντρικά χαφ, ο ένας έκοβε (Zucculini) κι ο άλλος έραβε (Hendrick) δείχνοντας πόσο ουσιαστικός και πολύτιμος είναι,
ειδικά δε αν αναλογιστεί κανείς την πολυκοσμία στον χώρο δράσης του.
Image

Από εκεί και μετά, οι επόμενοι δύο μήνες, κύλησαν ομαλά, η ομάδα πήρε τα ματς που έπρεπε
κι έχασε αυτά που έπρεπε να χάσει, νορμάλ πράγματα.
Το αξιοσημείωτο είναι, οι ήττες από Arsenal, Chelsea και Newcastle έγιναν με την Guerilla, που κάνει αυτά που υπόσχεται
αλλά η ομάδα δεν έχει φτιαχτεί πάνω σε αυτή, οπότε είναι λίγο ''κάπως'' για την ώρα.
Image
Last edited by DrGonzo on Sat Apr 12, 2014 10:30 am, edited 1 time in total.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια χαρά πάμε, η παρουσίαση και γαμώ, ούτε συνεχόμενη ροή , φάση blog / συμβαίνει τώρα , στηρίζουμε. Λίγο με τα skins μας τα έχεις κάνει μπορντέλο αφού σε κάθε ss έχεις άλλο, αλλά οκ.
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, έχω ένα θεματάκι με τα skins.

The road to Wembley.
Image


H αρχαιότερη ποδοσφαιρική διοργάνωση στην Ευρώπη. Πρεστίζ και Ευρωπαϊκό εισητήριο. Όνειρο μεν, αλλά όχι ακατόρθωτο.
Καλή κλήρωση θέλεις και τύχη.
:arrow: Πρώτος αντίπαλος η Wolves της Championship. Aπογοητευτικά κουλουράκια στο πρώτο ματς, οδηγούν την σειρά σε ρεβάνς στο Pride Park.
Eκεί, δύσκολα, με ένα γκολ του 20χρονου Baker, δανεικού απ τον Μουρίνιο, η ομάδα έκανε το καθήκον της.
Image

:arrow: Επόμενος αντίπαλος, η Leyton Orient, κανένα πρόβλημα 3-0 απ το ημίχρονο, με τον
μικρό μας DC, να ανοίγει λογαριασμό και το ''κτήνος'' να σιγουρεύει την πρόκριση.
Image

:arrow: Πέμπτος γύρος, αντίπαλος η Birmingham, ξανά απ την Championship. Mε γκολ των
Hughes και Pizzi περάσαμε, αλλά αυτός που εντυπωσίασε είναι ο Hendrick (που είναι κάτι
σαν τον δικό μας Xavi.
Παιχνίδι για βραβείο πραγματικά:
Image
Image

Image

:arrow: Προημιτελικά και αντίπαλος η Newcastle, που είναι στην 6η θέση στο πρωτάθλημα.
Ο Τim Krul κατεβάζει ρολά (8,2 rating) στο πρώτο ματς, όχι ότι κάνουμε κι αμαν τα παιχνίδια, ο Galanis
έγραψε μόνο 6 σουτ, ξέρω γω, οπότε πάμε στον Βορρά, με κρύα καρδιά σαν τους Λάννιστερς.
Κι όμως, η ομάδα γράφει ιστορία, κερδίζει 2-3, γυρνώντας το ματς από 1-0 και πάμε ημιτελικό!!
Στο Wembley.
Image
Image
Image

:arrow: Ο ημιτελικός, μας βρίσκει αντιμέτωπους με τους περυσινούς πρωταθλητές (που είναι πλέον
εκτός κούρσας πρωταθλήματος), οπότε οπλιζόμαστε με τη Spearhead κάτι που αποδείχθηκε
μέγιστο τακτικό λάθος. Δεν ακουμπάμε μπάλα, σχεδόν σε όλο το ματς. Επίσης, ο Pratto είναι εκτός,
λόγω τραυματισμού και ο Sammon, δεν μπορεί μπροστά με αυτούς τους αντιπάλους.
Όμως, ενώ το γκολ της City, μπαίνει στο 33, μένει έτσι για κανα μισάωρο, μέχρι που ο Carrico
βάζει το πρώτο και μοναδικό του γκολ, από κόρνερ, στο 61!
Κι ενώ κάπως ανεβαίνουμε, το φάουλ-φωτοβολίδα του Pjanic κάνει το 2-1 κι εκεί κάνω κι άλλο
τακτικό λάθος. Αλλάζω την τακτική σε Guerrilla περιμένοντας μια καλή κόντρα, ενώ έπρεπε να πιέσω
όσο δεν πάει.Φυσικά η ''καλή κόντρα'' δεν έρχεται ποτέ και το 2-1 παραμένει.
The road to Wembley, λοιπόν, σταματάει στον ημιτελικό, αλλά δεν έχω παράπονο απ την ομάδα, του χρόνου
ίσως τα πάμε καλύτερα, άλλωστε η κούπα είναι κούπα.

Image
Image
Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρα πολύ ωραίο και ενδιαφέρον project!Ακολουθώ επίσης!! :wink:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Post Reply

Return to “Αγγλία”