ΠΑΣ Γιάννινα

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Image

(Work In Progress.Δεν εχει τελειωσει ακομα!)
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Σίγουρα ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι μια ομάδα που μπορεί να μην έχει τους μεγάλους παίκτες αλλά διαθέτει νεαρούς ποδοσφαιριστές που έχουν πολύ μέλλον.Εδω να κανω μια μικρη παρενθεση λέγοντας οτι το προτζεκτ που θα πρεπει καποιος να εχει στο μυαλο του ειναι την αξιοποιηση των ακαδημιων,χρηση νεων παικτων και κυνηγι (σε βαθος 4ετιας) καποιου τιτλου ή καλης πορειας σε ευρωπαϊκη διοργανωση(δυσκολο το 2ο)
Μπορεί να παραταχθεί ανετα με μία αμιγώς ελληνική ενδεκάδα (7-8 Έλληνες στην ενδεκάδα του).

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
Ξεκινάω πάντα ρίχνοντας μια ματιά στο staff του συλλόγου.
Θα μπορούσα να σας πω απλά λύση συμβόλαιου σε όλους πλην προπονητή Κ20 και προπονητή τερματοφυλάκων.Είναι οι μόνοι που αξίζει να κρατήσουμε.Πάμε να τα δούμε όμως με την σειρά.
Βοηθός προπονητή: Υπάρχει σχετικά φθηνός ο Μανώλης Παπαδόπουλος γνωστός από την ΑΕΚ.
Γυμναστής Φυσικής Κατάστασης:
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος αρκετά φθηνός και καλός.
Καμία σχέση με τον πρώην τερματοφύλακα της ΑΕΚ.
Γυμναστές: Λαγωνικάκης για αμυντική προπόνηση κ Παπανδρέου για επίθεση (θα τον καταλάβετε από το 16 επίθεση)
Κι αν ο Προέδρος σας δώσει αδεια για άλλον έναν γυμναστή χρειαζεστε κάποιον με υψηλή τεχνική γιατί τακτική έχει καλή ο Παπαδόπουλος.
Πάμε στο ανύπαρκτο τμήμα σκαουτινγκ
Επικεφαλής πάρτε χωρίς δεύτερη σκέψη η Μιλτο Καρατζά ή Κατραμάδο φθηνοί και ικανότατοι και οι δύο.Καντε το πριν το πρωτο continue γιατι συνηθως τους προλαβαινουν αλλοι συλλογοι.
Το υπόλοιπο τιμ μπορεί να απαρτίζεται από Έλληνες φθηνούς πχ Μιχαλιτσος ή και Gerrit Emans για εξειδικευση στις αγορες της Ευρωπης(Ολλανδια-Γαλλια αξιζει να κοιταξετε)
Φυσιοθεραπευτές υπάρχουν αρκετοί Έλληνες και μη φθηνοί μιας και τα οικονομικά σας δεν αντέχουν.Οποιοσδήποτε με πάνω από 13 είναι μια χαρά.Θα σας χρειαστει ενας καλος φυσιοθεραπευτής μιας και οι εγκαστασεις ειναι μετριες προς κακες θα ελεγα(2 αστερια),ο προεδρος δεν ψηνεται να τις αναβαθμισει,οποτε οι τραυματισμοι θα ειναι συχνοι.
Διευθυντής Ακαδημίας
Εδώ θέλει λίγο ψάξιμο γιατί το προτζεκτ που έχουμε στο μυαλό μας είναι να φτάσει η ομάδα να βγάζει δικούς της παίκτες.Πρέπει σίγουρα να έχει υψηλή διαχείριση παικτών και δουλειά με νεαρούς.
Εγώ λόγω και προσωπικής λατρείας διάλεξα Κούλη Καραταΐδη.

ΤΑΚΤΙΚΗ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
Στόχος της ομάδας πρέπει να είναι μία θέση κοντά (και γιατί όχι μέσα ) στα play off.
Για κύπελλο είναι νωρίς πιστεύω ακόμα αλλά όπου καταφέρετε να φτάσετε καλά είναι.
Τακτική
Κοιτάμε να έχουμε τον έλεγχο του ματς όταν παίζουμε με ομάδες ιδίου η μικρότερου μεγέθους.Αρα θέλουμε κοντρόλ γιατί δεν έχουμε και τρελη αμυντική γραμμή οπότε θέλει προσοχή μην μας χτυπήσει ο αντίπαλος στη κόντρα.Συχνα για να σπάσουμε την αντιπαλη αμυνα θα χρειαστει να παιξουμε και επιθετικά με "περισσοτερη εκφραστικοτητα" για να παρουμε προσωπικες ενεργειες κυριως απο τα εξτρεμ(Vila Κοροβεσης κορυφαιοι σε αυτο),ενω σε καποια ματς το "υπομονετικο passing game" (Κοντινοτερες πασες,διατηρηση κατοχης) θα μας επιτρεψει να επιβαλουμε ευκολα το δικο μας ρυθμο και να παρουμε ευκολα το ματς
Επέλεξα τα 4-4-1-1 και 4-3-2-1 ( Θα μπουν screenshot αμεσα)
ΡΟΣΤΕΡ
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Βελλίδης: Παίρνει την φανέλα σπίτι του.Αλάνθαστος σώζει και πέναλτι και είναι απλά τέρας
Οι άλλοι δύο είναι απλά μετριοι.Ειδικα ο Αμπαρης παιρνει ενα μεγαλο συμβολαιο και για κανενα λόγο δε πρεπει να ανανεώσει.
ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Εδώ έχουμε λύσεις αρκετές.Οι μόνοι βέβαια που είναι φύσιν Κεντρικοι Αμυντικοι είναι οι Κολοβετσιος και Μιχαήλ.Κι ο Μπεριος αλλά αποδυκνυεται λίγος και για αλλαγή ακόμα.Υπάρχουν οι Σκόνδρας και Τζημόπουλος που καλύπτουν πολύ καλά τη θέση οπότε δεν θα χρειαστεί ενισχύση εδώ.Άλλωστε τα λεφτά είναι λίγα και η ομάδα πονά αλλου περισσότερο.
ΑΚΡΑΙΟΙ ΜΠΑΚ
Εδώ έχουμε δίλλημα,Υπάρχει η μέτρια λύση Στρουνα-Ντάσιος απο δεξιά αλλα ο δεύτερος είναι μέτριος πλην όμως τίμιος,ενώ ο πρώτος επιθετικά δεν πάει τόσο καλά.Υπάρχουν κάποιοι διαθέσιμοι μπακ είτε ελεύθεροι είτε δανεικοί.
Το θέμα είναι θα αρκεστούμε σε αυτούς φέτος η όχι.Προσωπικά στηριξα Ντασιο,και την 2η σεζον τσιμπησα ελευθερο Τσαμπουρη απο Αστερα Τριπολης.
Αριστερά έχουμε θεματακι.Ο νεαρός Ρουμπουλάκος μπορεί να είναι ικανός και πολλά υποσχόμενος,με καποιες καλες επιθετικες εμπνευσεις αλλά η απειρία του αποτελεί πρόβλημα αμυντικά.Υπάρχει βέβαια και ο Μιχαήλ που είναι σκυλί αλλά τον προτιμάμε σαν κεντρικό αμυντικό.Αν παρετε κάποιον,δωστε δανεικο τον Ρουμπουλακο για να μαζεψει αυτο που του χρειαζεται.ΕΜΠΕΙΡΙΑ
Οπότε ένας Ilounga η αλλος νεότερος θα ήταν καλό να αποκτηθεί.
ΚΕΝΤΡΟ
Δεν έχετε πρόβλημα εδώ.
Σοβαρά είστε πλήρεις,τουλάχιστον για φέτος που έχετε και Ντε Βίνσεντι.Απο του χρόνου θα χρειαστει να ψαξετε κατι καλυτερο στα χαφ και καποιον αντικαταστατη του Ντε Βινσεντι.Εγω θα προτεινα να στηριξετε τον δεξιοποδαρο εξτρεμ Τασο Κρητικό που αποτελει εξτρεμ παλιας κοπης.Σεντραρει γλυκα για το κεφαλι του επιθετικου και εχει καλο σουτ.Δωστε του ευκαιριες και ισως εξελιχθει σε μικρο Κοροβεση.
ΕΠΙΘΕΣΗ
Εδώ θα χρειαστεί ενίσχυση.Ο Ίλιτς είναι πολύ ατομιστής και χαλάει αρκετές φορές τις ενέργειες της ομάδας.Εμένα μου χαμογέλασε η τύχη και μία σαουδαραβική πρόσφερε 700Κ και φυσικά τον έδωσα.Ο Γιακος αξίζει να πάρει ευκαιρίες σίγουρα.Ο Vila ειναι περισσοτερο εξτρεμ αλλα μπορει να παιξει και σαν επιθετικός.Όμως δεν μπορεί να σταθεί ώς κύριος επιθετικός.Καλη επιλογή ο τζάμπα Σαλειρο.Πορτογάλος τεχνιτακος και κεφαλοσφαιριστης..Δεν είναι και η μηχανή των γκόλ αλλα αξίζει τα λεφτά του.
Αυτές πάνω κάτω είναι οι συμβουλές για την ομάδα.
Γενικές παρατηρήσεις.
1)Εκμεταλλευτείτε τα στημένα.Έχετε ικανούς εκτελεστές και αν δωσετε βαση μπορείτε να πάρετε αρκετά εύκολα γκολ.
Ειδικα από το κεφαλι του Κολοβετσιου και το ποδι του Ντε Βινσεντι(1η σεζον)
2)Δώστε βαση στις ακαδημίες.Είναι σίγουρα η δύναμη του συλλόγου ειδικά τα επόμενα χρόνια αν παλέψετε με τον Προέδρο για καλύτερες εγκαταστάσεις.Έχετε ήδη αρκετούς νέους που μπορούν να χρησιμοποιηθούν αμέσως η στο μέλλον.Μεγαλα ταλέντα θεωρούνται οι Κρητικός (επιθετικός χαφ) και Κολιοφουκης (τέρμα).Θα προτινα οι Νακος,Muskaj,Αυγενικού,Ιωαννου,Κολιοφουκης να παραχωρηθουν δανεικοι και να παρακολουθουνται στενα.Αν μη τι αλλο μπορουν σε λιγα χρονια να προσφερουν ως αλλαγες ή καποια χρηματα απο πωλησεις.
Τελος, με το νεο συστημα interaction με τους προπονητες των ομαδων στους οποιους εχετε στειλει δανεικους παικτες μπορειτε να εχετε περισσοτερο ελεγχο.Μην διστασετε να το χρησιμοποιησετε και να τα "χωσετε" στον "συναδελφο" αν δεν χρησιμοποιει αρκετα ή στη σωστη θέση τον παικτη σας.


Αυτά τα ολίγα απο εμένα.
Περιμένω σχόλια και διορθώσεις σας!
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5488
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Ο Chávez δεν κάνει τίποτα;
User avatar
katsaplias7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1253
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:50 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
facebook προφίλ: tanasis.gl
Status: alt-tab.gr
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σου πω την αλήθεια δεν με ενθουσιασε,δεν εκανε σε καμια περιπτωση την δουλεια του Ντε Βινσεντι,ουτε τα "κατεβασματα" του Κοροβεση,ειδικά με το μισθο που παίρνει,αν δεν κανω τρελο λάθος γυρω στα 200-300Κ το χρονο(με τα μισα σχεδον βρηκα και πηρα ελευθερο τελος 1ης σεζον τον Παυλο Μητρόπουλο).
Αξιζει να σημειωθει οτι ο μανατζερ του εχει μεγαλο ποσοστο των δικαιωματων του,και με αυτο το δεδομενο η προταση του ΠΑΟΚ τον Ιουλιο του 2014(250Κ συν μικρες ρητρες γκολ,εμφανισεων και 10% κερδος μεταπωλησης,συνολο περιπου 270Κ)
ηταν κατι παραπάνω απο δελεαστικη.Φυσικα πουληθηκε...

Ο Κρητικος ομως πεταει φωτιές το παληκαρι.Αρκει να τον βαζεις σιγα-σιγα.
Image

Ένα νέο site ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για pc gaming
alt-tab.gr
ilio32
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Wed Apr 02, 2008 6:32 pm
facebook προφίλ: Fotis Iliopoulos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ 1 ΣΕΖΟΝ Μ ΠΑΣ ΠΑΙΖΩΝΤΑΣ ΜΑΖΙ Μ 2 ΦΙΛΟΥΣ Κ Μ ΚΛΗΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΟΥ ΕΤΥΧΑΝ Τ ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Κ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΕΖΟΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΟΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2ΟΣ Μ 2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟΝ ILIC 990k Σ ΜΙΑ ΑΡΑΒΙΚΗ Κ ΜΑΥΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤN Bojinov κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΜΕ 13 ΓΚΟΛ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΤΝ CHAVEZ ΤΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΩΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ADVANCE FORWRD Κ ΠΑΕΙ ΕΞΑΙΡΕΙΚΑ Μ 12 ΓΚΟΛ
Ο ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟΣ Κ Ο ΚΟΡΟΒΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΚΛΕΙΔΙΑ ΕΧς ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ PSV K TWENTE Μ 1,5M ΓΙΑ ΚΟΛΟΒΕΤΣΙΟ Κ ΠΗΡΑ ΠΑΡΤΕΝΕΡ ΤΟΥ ΤΝ ZALIUKAS ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ!!ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΗΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΝ ΜΟΡΕΝΟ ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟ ΜΠΑΚ Μ ΕΠΙΘΕΤΙΚΕΣ ΑΡΕΤΕΣ Κ ΑΛΛΑΓΗ ΡΟΥΜΠΥΛΑΚΟ
antonismeg
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Thu Jun 13, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: pas giannena
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:!:
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 355
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Καλημερα παιδια μετα απο πολλα χρονια που ηθελα να ασχοληθω με το μανατζερ(κυριος δεν ασχολιομουν λογο γλωσσας) επιτελους το αγορασα και αρχησα να παιζω

Πηρα Γιαννεναρα και στην πρωτη σεζον βγηκα 2!,πηγα τσουλου επαισα με λυον οκ εχασα μετα επαισα με ντυναμο οκ εχασα!

Καταρχην ευχαριστω προσωπικα για την αναλυση της ομαδας

Τεχνικο επιτελειο πηρα αυτους που πρωιτινετε

Τερματοφυλακες:Βελιδης παιχτουρα περνει φανελα βασικου και την κορνιζαρει,σαν 2 εχω τον σωρητιου και τριτους κατι μικρους που τους εχω στηλει δανεικους

Αμυνα: Δεν ξερω για σας αλλα εμενα δεν μου αρεσει ο αρχηγος ο ντασιος απο οτι βλεπω τα περισοτερα γκολ τα τρωω απο αυτον οποτε στην θεση του εχω βαλει τον struna και τωρα που τραυματιστηκε ο Ντασιος πηρα ελευθερο τον κοντοε.
Ταυλαριδη πηρα και ενταξει ειναι μαματος γιατι σκοραρει κιολας.
Στα αριστερα ο ρουμπουλακος καλος αλλα μου βγαζει πολλους τραυματισμους οποτε μου πρωτινανε τον Fomen και τον πηρα

Κεντρο: Keita ενταξει μαμαει μαζι με τον Τσουκαλα.Πηρα Λαγο και εκλεισα για το καλοκαιρι και τον Δωνη,Πηρα Βασιλακακη απο Ξανθη.

Στα ακρα: Εκανα μεταγραφαρα με τον μπαντιμπανγκα βαζει γκολ και δινει πολλες ασσιστ
Πηρα Περογααυρακη(ενταξει καλος ειναι και αυτος) και Τριαδη(και αυτος μια απο τα ιδια)

Επιθεση: Αφου εβαλα το πατσακι σας μου ενεργοποιουν τα τοπικα πρωταθληματα πηγα και πηρα εναν Γαλτζιδη 17 χορνων 1.88 και βαζει γκολακια,επειτα απο πααααααρα πολλες ''προτασεις'' πηρα τον Τραορε εναν 30φευγα επιθετικο που μου δινει αρκετα γκολακια και τον Κασες ελευθερο

Παιζει να μου εχει φυγει η μισι ομαδα κ21(?) με δανεισμους σε ολη την ελλαδα

Κοροβεσης με 300χ σε μια γαλικη
Ο Λιλα μου εφυγε ελευθρος δυστηχος
Κολοβετσιος 1ε στην λιβορνο
Ιλιτς 1,3κ σε μια γαλικη

Και εδω ειναι που θελω να ρωτησω αν αξιζει να βαζω ρητρες σε τοσο ''μικρες'' οαμδες γιατι παραδειγμα ο κοροβεσεις ειχε αξια αν δεν κανω λαθος 200χ και με το που του εβαλα ρητρα 300χ μου εκανε παραπονα και μετα εφυγε

Επισεις θελω να ρωτησω για το τεχνικο τιμ,πηρα αυτους που μας προτινεις αλλα θελω κατι καλητερο δεν ξερω αν εχεις να μου πρωτινεις τπτ.
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”