Παναθηναϊκός

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλοκαίρι 2016.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

haris013 wrote:ρε παιδιά για το team training τι setup έχουμε για το pre season και τι μετά που θα ξεκινήσει το προτάθλημα?
viewtopic.php?f=373&t=40075
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε δίδυμο Μπέργκ - Πέτριτς ο 2ος σαν τι ρόλο να μπει?
Σαν F9 θα ταίριαζε καλά με το Σουηδό.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε deep lying for (attack)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2η χρονια ξεκιναω τα οικονομικα δεν ειναι καλα δινω πετριτς εστω δανεικο με το 100% του μισθου του για να παρω βασιλειου ελευθερο με τα μισα ,ετσι ωστε να καθαρισω λιγο το wage budjet?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βασικά ο Πέτριτς πρέπει να είναι πολύ κακός.Ο Βασιλείου φέτος που τον δοκίμασα δεν με έπεισε.Αλλά τις προηγούμενες χρονιές ήταν το κάτι άλλο.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O Petric 1η χρονιά μου βγήκε καλύτερος από τον Berg.Eίτε Deep lying Forward support στο 4-4-2,με Berg Τarget Man,είτε Complete Forward support να σπάει μπαλιές στα wingers και να κάνει σουτ από μακρυα σε 4-1-4-1.
2η χρονιά μου ήταν αχρείαστος αφού είχα μπροστά Βέλλιο ή Luca Toni γιατί ήθελα να πάιζω με Target Man.Τον κράτησα μέχρι Γενάρη για tutoring και τον έδωσα δανεικό για να ελαφρύνω το wage budget μου.Οπότε στείλτον γιατί και από θέμα ηλικίας πέφτει και αν σου τραυματιστεί κανά 2-3μηνο θα πέσει πολύ.
Ο Βασιλείου ούτε εμένα μ'άρεσε....
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jake ωραία ανάλυση! Μου κάνει εντύπωση που ο Berg έχει κίνηση να παίζει με την πλάτη στο τέρμα ενώ από τα χαρακτηριστικά βγάζω σαν πιο ταιριαστό ρόλο deep lying forward (attack) έτσι άνοιξα το fm και δοκίμασα να ακυρώσω την κίνηση αυτή...όλοι οι coach είπαν ότι δεν θα τα καταφέρει...επέμεινα και προχωράω το παιχνίδι σε διακοπές να δω τι θα γίνει....βρίσκεται στην προσπάθεια
edit απέτυχε
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκίνησα το 1ο σοβαρό save μετά το τελευταίο update και είπα να σας γράψω τι έγινε.
Αρχικά οι μεταγραφικές μου κινήσεις ήταν να διώξω τον Σίφο,να κάνω επέκταση δανεισμού του Αμπέντ με 50% του μισθού του και να πάρω τον Μάουρο Μάτος(ελέυθερο,επιθετικός) και δανεικό τον Matheus(ΚΑ) απο την Botafogo.
Και ενώ κάναμε μια τρελή πορεία μέχρι αρχές Γενάρη -traino ,ξαφνικά η ομάδα κάνει κοιλιά.Αρχικά αποκλεισμός απο το κύπελλο και στην συνέχεια κάνοντας χοντρές γκέλες χάθηκε το πρωτάθλημα.Στα πλέι οφ έπρεπε να μην βγούμε τελευταίοι γιατί το κύπελλο το πήρε ο Αστέρας οπότε πήρε και το εισητήριο για το EL.Κάνοντας η Βέροια τρελή πορεία πήρε το εισητήριο για το CL.Με τον ΠΑΟΚ απο πίσω.Ο Ατρόμητος τελευταίος.Τον Γενάρη ήρθαν μεταγραφηκές αλλαγές.
Πήραμε τον Βασιλείου (πάντα τον αγοράζω με ΠΑΟ),Boyata ελεύθερο και δανεικό τον Obita απο Reading για την αριστερή πλευρά.Κοτσόλης,Ρισβάνης,Πράνιτς έφυγαν με μεταγραφή,ενώ Μπαιράμι,Καρέλης,Πέτριτς δανεικοί.
Την φετινή σεζόν η ομάδα πάει πολύ καλά.Άλλαξαν πολλά πρόσωπα και ανέβηκε λίγο το μπάτζετ.
Αποκτήσαμε τους:Matej Vydra,Carles Planas,Tom Ince,Nababkin,Rio Ferdinand,Andre Leao,Thomas Mangani,Jimmi Briand,Natkho,Agustin Marchesin και Yebda ελεύθερους.Τον Μπακάκη με 500χιλ όπου έμεινε δανεικός στον Παναιτωλικό και τον Rasmus Jonsson δανεικό απο τη Βόλφσμπουργκ.
Έφυγαν:Μπαιράμι,Καρέλης,Μπέργκ,Πέτριτς,Μάουρο Μάτος,Μπογιάτα,Σπυρόπουλος,Ατζαγκούν.
Αποκλείσαμε Ρόζεμποργκ,Λεβάντια και ΤΣΣΚΑ Σόφιας μπήκαμε στους ομίλους του Europa με Βάλβαικ,Λάτζιο,Λιλ.Έχουμε 4/4 στο πρωτάθλημα και 1/1 στους ομίλους του Europa.
2 λόγια για τους παίχτες:Ο Μπέργκ άργησε να πάρει μπρος,πήρε προς το τέλος της σεζόν,σύνολο 15 γκολ.
Ο Πέτριτς πολύ ακριβός για την πραγματική του αξία,τα πιο πολλά γκολ ήρθαν με πέναλτι ενώ έχει ταγική φυσική κατάσταση.
Ατζαγκούν πολύ καλός.Έφερε προσφορά και έφυγε.
Πράνιτς τίποτα το ιδιαίτερο γι αυτό έφυγε νωρίς
Σας προτίνω τον Andre Leao που πήρα για BTB,ένας πολύ καλός αντι-Ζέκα.Τον έχω λατρέψει απο τα χαρακτηριστικά του.
Επίσης ο Jonsson όποτε τον βάζω μέσα,βάζει γκολ.Φοβερός.Αυτά.
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω θε περιμενω το τελος της χρονιας ωστε με το πατς να ειμαστε ευρωπη!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Image
kyrk
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat May 10, 2014 3:40 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα.
Μετά από 1 σεζόν στην έκδοση 14.3.1 τερμάτισα 3ος στην κανονική διάρκεια (-8 από ΟΣΦΠ -16 από ΠΑΟΚ) ευτυχώς κατέκτησα το κύπελλο και σήμερα θα παίξω τα playoffs. Παίζω FM από το 2005 και πρώτη φορά βλέπω τόσα σκαμπανεβάσματα σε μία ομάδα. Χάλια ξεκίνημα, μία περίοδο ανάκαμψης, ξανά πάλι κοιλιά (εκεί ήρθε το meeting για την απομάκρυνσή μου) και μετά προς το τέλος του πρωταθλήματος η ομάδα άρχισε ξανά να ρολλάρει. Αυτή η μηδαμινή σταθερότητα δε θα με προβληματίσει μιας και η ομάδα αποτελείται κυρίως από νέους παίχτες.
Για του λόγου το αληθές:
Spoiler: show
Image
Μεταγραφικά δεν ήμουν ιδιαίτερα δραστήριος μιας και το budget είναι περιορισμένο. Αγόρασα Insua (Boca) 230k, May Mahlangu free και Natan (Santa Cruz) 42,5k έδιωξα τον Mendes 120k στη Roda και για s2 έχω κλείσει Tom Ince και Diego Celis (Everton Chile) και οι 2 ελεύθεροι. Όσα € μου έμειναν τα αξιοποίησα για να φτιάξω όσο το δυνατόν καλύτερο προπονητικό team.

Προτίμησα (ανάποδη πυραμίδα με anchor man - advanced PM - BWM και IF τους ακραίους. Επίσης έστησα την άμυνα ούτως ώστε ο RB να συγκλίνει σαν LFB παίζοντας μόνιμα με 3 backs και το αριστερό back να έχει κυρίως επιθετικές αρμοδιότητες CWB δηλαδή)
Ρόστερ:

Τερματοφύλλακες:
Spoiler: show
Καπίνο: ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ,ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟΣ δεν τον περίμενα τόσο καλό,12 clean sheets πρώτος δηλαδή στη σχετική λίστα, ανεβάζει atts σαν τρελός, τώρα δεν ξέρω αν θα μπορεί να ανταπεξέλθει στην Ευρώπη.
Κοτσόλης: Τίμιο back up, βασικούρα στο κύπελλο, πλην ημιτελικών-τελικού,μια χαρά τα πήγε.
Ταμπάκης: Δεν πήρε καμία συμμετοχή, μετάνιωσα που δεν τον έδωσα δανεικό, ανεβάζει πάντως atts.
Αμυντικοί:
Spoiler: show
Insua: Πάρα πολύ καλός στο ρόλο του, έβγαλε κάποιους τραυματισμούς βέβαια και δεν ανέβασε τρελά atts.
Nano: Βασικός κυρίως στο κύπελλο, με έβγαλε ασπροπρόσωπο κάθε φορά που χρειάστηκε να αντικαταστήσει τον Insua.
Μαρινάκης: Αρκετά καλός στο ρόλο του, αλάθητος δεν είναι αλλά έχει μέλλον και ανοδική πορεία στα atts του.
Σπυρόπουλος: ίδια περίπτωση με Nano, τίμιος αντικαταστάτης του Μαρινάκη.
Τριάντα: Βράχος!!Δεν περίμενα τέτοια Βελτίωση!!Στατιστικά πρωτοκλασάτου αμυντικού.Φανέλα σπίτι του.
Shildenfeld: Μία πάνω, μία κάτω.Δε νομίζω να τον κρατήσω.
Κουτρουμπής: Αναξιόπιστος μέχρι αηδίας. Ήταν ο παρτενέρ του Σίφο μέχρι που δε με δικαίωσε και του 'φαγε τη θέση ο φοβερός Τριάντα.
Ρισβάνης: Ανεβαίνει σαν τρελός!! Αναμφίβολα έχει θέση στο ρόστερ. Βασικούρα στο κύπελλο πλην ημιτελικών - τελικού. Το μέλλον δικό του.
Μέσοι:
Spoiler: show
Λαγός: Έφαγε τη θέση του Mendes και καθιερώθηκε. Έτερος με πρωτοκλασάτα atts. Δύσκολα θα τον αποχωριστώ.
Zeca: Εργάτης!! Λειτουργεί όπως ακριβώς irl. Μαρκάρει, κουβαλάει μπάλα, οργανώνει, γενικά το κέντρο δικό του.
Pranjic: Κυρίως τον χρησιμοποιούσα σαν Adv PM αλλά χρειάστηκε να παίξει και αριστερά είτε σαν CWB είτε σαν IF, έχει την κλάση μεν κάποιοι τραυματισμοί μου τον στέρησαν δεν ξέρω αν θα αντέξει και τη δεύτερη σεζόν βασικούρα. Γι αυτό και σκέφτομαι να προωθήσω τον Natan.
Abeid: Κύπελλο βασικός, πλην ημιτελικών-τελικού, πάρα πολύ καλός, ανεβάζει atts σαν τρελός, αδύνατο να μείνει στη Πανάθα μιας και η Newcastle ζητάει 7Μ.
Ajagun: Πήρε κάποιες ευκαιρίες θα έπαιρνε κι άλλες αν δεν τραυματιζόταν για 3-4 βδομάδες, ανεβάζει atts σταθερά, θα φύγει δανεικός για να πάρει παιχνίδια.
Mahlangu: Αρκετά καλός στον ρόλο του BWM και τον προπονώ να αποκτήσει θέση DM, έδωσε ανάσες σε Zeca κυρίως αλλά και Λαγό. Αξίζει και με το παραπάνω θέση στο ρόστερ.
Natan: Μου τον πρότεινε κάποιος agent, φοβερά atts, φαίνεται έχει κλάση και μέλλον, θα τον προωθήσω σαν τον βασικό μου playmaker. Ψαχτείτε πιστεύω αξίζει!!
Ντίνας: Με εξέπληξε θετικά! Τίμιος, ξεχώρισε σε κάποια matches, ανεβάζει atts διαρκώς παίζει εξίσου καλά και στα 2 άκρα σαν IF, έχει σίγουρα θέση στο ρόστερ.
Καρέλης: Όπως ακριβώς irl. Δυναμικός, μπουκαδόρος, μαχητικός αλλά αυτό το τελείωμα ρε π**στη... Ανεβάζει πάντως atts, αξίζει να δουλευτεί.
Κλωναρίδης: Βασικός δεξιά, μπορεί να μην ενθουσιάζουν κανένα τα atts του, αλλά σπέρνει σαν IF! 9goals 8assists, υψηλότερο ΜΟ στην ομάδα, η απουσία του από ένα mini τραυματισμό ήταν αισθητή.
Bajrami: Ένα χάλι και μισό. Τον σιχάθηκε η ψυχή μου μιας και περίμενα πολλά από τον Σουηδό. Ίσως να φταίει πως βάση atts αποδίδει σαν winger και όχι σαν IF. Θέλω να πάρει πόδι αλλά δεν το κουνάει με τίποτα.
Επιθετικοί:
Spoiler: show
Berg: Μπουκωμένος γενικά, 13goals 8assists, περίμενα περισσότερα από τον Σουηδό ευτυχώς όμως που όλα του τα goal και οι assists ήταν σε κρίσιμα σημεία. Αναμφίβολα μένει στην ομάδα.
Petric: Αναπληρωματικός του Berg, είχε την κλάση να κερδίσει κάποια matches μόνος του, έμεινε όμως πάρα πολύ πίσω λόγο τραυματισμού, λογικά θα κινηθώ στην απομάκρυνσή του μιας και χει μεγάλο συμβόλαιο.
Τώρα από τους πιτσιρικάδες, που τους έχω στείλει όλους δανεικούς, περιμένω 1-2 σαιζόν ακόμα για να φέρω στην πρώτη ομάδα τους: Στάικο,Δώνη,Νιούμαν,Αγγελόπουλο ίσως και Χουχούμη αν και εφόσον ανεβάσει επιτέλους atts.

Τέλος θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο κτήνος για το κέντρο της άμυνας. Θέλω έναν κινητικό, γρήγορο αμυντικό με ήδη πολύ καλά στατιστικά να πλαισιώνει τον Τριάντα. Όλο μου το budget θα πάει εκεί μιας και πιστεύω πως είμαι σχετικά πλήρης στις υπόλοιπες θέσεις. Δεκτή η όποια επισήμανση! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα..
CoachIQ
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Tue May 27, 2014 5:44 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτο μου ποστ στο site :oops:
Εχοντας κανει ηδη 2 καριερες με τον παο ,η μια κατεληξε στο να σταματησω απο βαρεμαρα μετα απο 3 σεζον που ειχα μονη διακριση τη κατακτηση κυπελλου στη πρωτη σεζον και πορια μεχρι τους 16 του γιουροπα τη δευτερη οπου αποκλειστικα απο την λιβερπουλ ...
Τωρα ξαναρχισα καριερα και με εθνικη ομαδα (εε με πορωσε το μουντιαλ ) και εχω να δωσω καποιες συμβουλες.
1)Παιξτε 4-4-2 με ζεκα δεξια αμπειντ λαγος κεντρο και πρανιτς αριστερα ...πιανει .
2)Βσκ βαλτε λαγο ,τον εβαλα για λιγο στη πρωτη μου καριερα και αρνειται να κανει λαθος ...αναντικαταστατος και στην εθνικη.
3)Ο μπεργκ ως επιθετικος στοχος εχει βαλει 11 γκολ σε 10 ματς με αποκορυφωμα τα 4 εναντι του ΠΑΟΚ.
4)Τη πρωτη σεζον δοκιμαστε δανεικο το Βελλιο ,στο σειβ μου πεταξε 17 γκολακια.
5)Μαρινακης ,Λαγος ,Ζεκα ,Καπινο ,Κλωναριδης ,Καρελης (μη σας ξεγελανε τα στατς) και Τριαντα ειναι μεγαλα ταλεντα και αξιζει να ασχολειθειτε με το ΠΑΟ και μονο για αυτους ...
Δεν ειμαι παλιος στα μανατζερ οποτε αμα δειτε λαθη τακτικης που κανω σχολιαστε-κραξτε ελευθερα :-D
ManAgger13
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sun Jun 08, 2014 12:42 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός,Πανηλειακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με το update παιδιά ο Πέτριτς είναι κάκιστος και δεν μου αποδίδει με τίποτα,δανεικός σε Λεβάντε καλύπτοντας όλο το συμβόλαιο και οψιόν αγοράς
Ο Μπεργκ σκοράρει ναι μεν αλλά σπαταλάει πολλές ευκαιρίες,πρώτη χρονιά τελείωσε με 10 γκολ στο πρωτάθλημα και περίμενα κάτι παραπάνω...
Δεύτερη χρονιά αν βγείτε Ευρώπη και 3ο Προκριματικό Europa οι πιτσιρικάδες βγάζουν φωτιά,ειδικά Κλωναρίδης,Τριάντα και Μαρινάκης...
Ο Καρέλης πρώτη χρονιά 14 γκολ και ξεκινούσε κυρίως αριστερό χαφ,μέσα 2ης σεζόν τώρα κι έχει με το ζόρι 3 γκολ και μέτριες εμφανίσεις...
User avatar
Jake_Arm
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Sun Aug 31, 2014 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα κι από μένα. Έχω αναλάβει τον Παναθηναικό στο FM2014 και είμαι δεύτερη χρονιά στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου όντας νταμπλούχος Ελλάδος και αποκλεισμένος εύκολα από το C.L
σε όμιλο με Bayern Munich, Juventus, Ajax.
------------------------------------------------------
Το ρόστερ μου έχει ως εξής

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Καπίνο
Κοτσόλης
Ταμπάκης
ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Schildenfeld (Δανεικός)
Τριανταφυλλόπουλος
Ρισβάνης
Simeone Benedetti
Ταυλαρίδης
Κουτρουμπής
Σπυρόπουλος
Μπούρμπος (Δανεικός)
Nano
Χουχούμης
ΜΕΣΟΙ
Λαγός
Mendes Da Silva
Δώνης
Inigo Perez
Abelairas
Pranjic
Abeid (Δανεικός)
Ajagun
Pablo Aimar
Falkenburg
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Klonaridis
Bajrami
Ben Mohamed
Καρέλης
Petric
Berg
------------------------------------------------------
Στην superleague δεν αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα και μοιράζομαι την πρώτη θέση με τον Ολυμπιακό. Ωστόσο με προβλημάτισε η πολύ κακή πορεία στο C.L. Έχασα όλους τους αγώνες με κατεβασμένα τα χέρια. Στους δυο τελευταίους με Juventus (εκτός) και Ajax (εντός) έπαιξα πιο ελεύθερα επιθετικά και είχαν καλή απόδοση επιθετικά αλλά η άμυνα έμπαζε από παντού.

Για αυτό ψάχνω ένα δεξιο οπισθοφύλακα που να παίζει βασικός γιατί ο Μπούρμπος δεν παλεύεται (ο Σπυρόπουλος είναι μια καλή λύση για rotation) και γενικά ιδέες για να βελτιώσω την ομάδα.
Το σύστημα που παίζω είναι
Image
Image
User avatar
alexakoss
Banned
Banned
Posts: 6385
Joined: Tue Jun 24, 2008 4:09 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.,A.C. Milan,R.Madrid
Status: Οι οπαδοί ακολουθάνε πιστά,όχι τυφλά...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασε 4-3-3 με αμ.χάφ αντί για επ.χαφ
Post Reply

Return to “Αναλύσεις έμψυχου δυναμικού ομάδων”