Αλγοριθμος για τα ratings τερματοφυλακων

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2014!
Post Reply
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπαρχει? Λειτουργει ορθολογικα? Εχω κουραστει σε καθε αγωνα ο αντιπαλος τερματοφυλακας να κανει 5-10 τεραστιες αποκρουσες και να παιρνει 6,7 επειδη εφαγε ενα απιαστο κι ο δικος μου τερματοφυλακας να τρωει ενα κανονικο γκολ και να εχει 6,9 χωρις αλλη αποκρουση. Αποκορυφωμα ο τελευταιος μου αγωνας, οπου ο αντιπαλος με σταματησε μονος του (6,7) κι ο δικος μου το μονο που εκανε ηταν να βγαλει σε κορνερ μια απο τις δεκαδες χιλιαδες στραβοκλωτσιες που αντι για σεντρα πηγαιναν καπου προς το τερμα με το δικο του rating να εκτοξευεται (7,3). Τα προβληματα ειναι τα εξης:
1) Εντελως παραλογο, πριμοδοτει χωρις λογο και αιτια τον δικο σου τερματοφυλακα.
2) Αδυνατο να κανεις παρατηρηση για κακη εμφανιση στον δικο σου, παρα μονο αν κανει κατι απιστευτα εξοφθαλμο.
There are some who call me...Tim?
User avatar
Paliakoudis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2364
Joined: Wed Dec 26, 2012 4:12 pm
Football Manager της ομάδας: Monopoli
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

έχει τύχει να παρατηρήσω επειδή στον αγώνα έχω ανοιχτά τα ratings της ομάδας ότι ανά απόκρουση(σε key φάσεις) ο βαθμός του ανεβαίνει ανά 0,2.
Αν έπαιζες στον ουρανό, θα πέθαινα για να σε δώ.
ΠΑΟΚ
1926
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε νομιζω οτι ισχυει παντα, ουτε νομιζω οτι οι key φασεις εχουν οριστει με καποιον φυσιολογικο τροπο. Χανω σουτ απο μικρη περιοχη, τετ α τετ κλπ και βλεπω οτι εχω 1-2 key φασεις.

Αλλη ηλιθιοτητα ειναι οτι σε κατι ματς που κερδιζεις 5-0 κι ο αντιπαλος δεν εχει κατεβει το κεντρο, ο τερματοφυλακας σου παιρνει κατι 7,2 κλπ. Κανονικα θα επρεπε να μην του περαστει βαθμολογια, οπως γινεται στις αλλαγες που παιζουν λιγο. Κι αυτο διοτι μπορει σε 3 ματς να συμβει κατι αναλογο και να χει μ.ο. στα υψη και σε αλλα 2 να σε κρεμασει, αλλα ο συνολικος του μ.ο. να μην επιτρεπει να του κανεις παρατηρηση για τις εμφανισεις του. Γενικα μονο παραπονα (και) απο τους τερματοφυλακες φετος...
There are some who call me...Tim?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Τον αλγόριθμο νομίζω είναι αυτονόητο πως δεν μπορούμε να τον ξέρουμε :D
Η αλήθεια είναι πως σύγκριση δικού μου με αντίπαλο τερματοφύλακα δεν έχω κάνει αλλά έχω την αίσθηση πως το rating αδικει τον τερματοφύλακα σε σχέση με τις άλλες θέσεις. Πχ για τους μέσα παίκτες θεωρώ πως κάτω από 7 average rating είναι κακό αλλά για τον τερματοφύλακα το 7 το θεωρώ πάρα πολύ καλό και με 6.90 είμαι ευχαριστημένος.
Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι που ο δικός σου βγάζει καλύτερο, πχ να δίνει κοντινές πάσες άρα να κερδίζει από εκεί σε σχέση με τους αντίπαλους που κάνουν βολέ άρα πιο πιθανό για άστοχο.
Πάντως δεν πιστεύω πως υπάρχει διαφορετικός αλγόριθμος για τους δύο τερματοφύλακες, ο ίδιος (πρέπει να) είναι. Συνήθως μετάξυ των θέσεων χρειάζονται καλιμπράρισμα τα ratings όπως αν θυμάστε φέτος στις αρχές υπήρχε πρόβλημα με τα πλάγια μπακ(στην μπέτα βγάζανε πολύ υψηλά και μετά πολύ χαμηλά μέχρι να διορθωθούν με το 1ο πατς αν θυμάμαι καλα)
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε ναι ρε, ρητορικη ηταν η ερωτηση για τον αλγοριθμο, πιο πολυ για την γκρινια το γραψα. :D

Παντως ξαφνιαζομαι, εγω παρατηρω ακριβως τα αντιθετα απο σενα. :?
There are some who call me...Tim?
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bump:

19'. Εχω φαει 2 γκολ. Στο πρωτο ο γκολκιπερ βγαινει στο κορνερ να κανει τακλιν, και τρωει κρεμασμα αφου μπαλα φτανει παλι σε αντιπαλο. Στο δευτερο τρωει απευθειας φαουλ περιπου απο τη φυσουνα. Rating 6,7. Τι σκατα γινεται? :D
There are some who call me...Tim?
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2014”