FMC 2014 Vita

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2014!
Post Reply
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνωμη για τη δημιουργια νεου θεματος αλλα ελπιζω καποιος απο την ομαδα του fmgreece (ή καποιος αλλος χρηστης) να μπορει να με βοηθησει.

Δυστυχως τα τελευταια δυο χρονια δεν εχω μπορεσει να παιξω το αγαπημενο μου παιχνιδι λογω του οτι δεν εχω λαπτοπ (και αρα δεν εχω παιξει και το FMC).

Προσφατα πεταξα τη σκουφια μου απο τη χαρα μου οταν εμαθα οτι βγαινει το FMC 2014 στο vita. Δεν εχω vita αλλα σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το αγορασω μονο και μονο για το FMC οποτε θα ηθελα να βεβαιωθω οτι θα μεινω ευχαριστημενος δεδομενου οτι μιλαμε και για αρκετα λεφτα (να πω οτι εχω δοκιμασει και το περσινο FMH και δεν εμεινα ευχαριστημενος λογω του οτι ηταν υπερβολικα απλουστευμενο και τη ME τη βρηκα ψιλοαπαραδεκτη).

Εχω ηδη συλλεξει αρκετες πληροφοριες για το FMC του οτι δεν υπαρχουν πολλες πολλες συνεντευξεις, συζητησεις με τους παικτες, απλουστευμενη προπονηση αλλα κατα τα αλλα το παιχνιδι ειναι ιδιο με τη full εκδοση. Οι απουσιες που ανεφερα δεν με πειραζουν καθολου αφου παντου μου αρεσε να επικεντρωνομαι στις τακτικες, στις μεταγραφες και στα οικονομικα πραγμα που με οδηγει και στην κυρια ερωτηση μου.

Στο FMC (ή ακομα αν καποιος απο την ομαδα εχει παιξει καμμια beta του FMC στο vita) πως λειτουργουν τα οικονομικα; ξερω οτι δεν υπαρχει το FFP αλλα υπαρχει καποιος ορθολογισμος; Για παραδειγμα να εχω στο μυαλο μου το πως λειτουργουσαν τα finances στο ΦΜ2012?

Θα ημουν υποχρεος για οποιαδηποτε απαντηση και γενικως σχολια πανω στην ερωτηση μου αλλα και γενικως πανω στο FMC του vita δεδομενου οτι θα σκασω μπολικα λεφτα ουσιαστικα για ενα παιχνιδι.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Εγώ το έχω ήδη, όχι από testing αλλά επειδή έχω γνωστό που μου δίνει games νωρίτερα οπότε μπορώ να μιλήσω ελεύθερα.

FFP δεν έχει το classic mode, αλλά γενικά αξίζει σίγουρα. Αν έχεις vita το παίρνεις 100%, αν είναι να πάρεις vita μόνο γι' αυτό (κατ' εμέ πρέπει να παίξεις και Persona 4 οπωσδήποτε αν έχεις psv πχ) πέφτει κάπως το ποσοστό. Νομίζω βγαίνει και ένα bundle με vita και το παιχνίδι αλλά δεν είχα δει τιμή, δες το μήπως συμφέρει.

Αν θες κάτι άλλο, ρώτα.
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nik σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

Ψηνομαι παρα πολυ αγρια γιατι δεν παιζει να παρω λαπτοπ (πολλα τα λεφτα αλλα και πλεον δεν βολευει γενικως) με το vita μπορω να παιζω και μεσα στα τρενα (γυρω στις 3 ωρες καθημερινα πηγαινε ελα δουλεια) ή οταν η γυναικα μου βλεπει κατι στην τηλεοραση. (το περσονα 4 σιγουρα θα το παρω βεβαια αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω κατι αλλο στο μυαλο μου)

Για τα finances ουσιαστικα να εχω κατι στο μυαλο μου οπως το FM2012? Η ιστορια του balance μενει καθως περνανε τα χρονια (δηλαδη υπαρχει γραφιμα); Νεο γηπεδο μπορεις να χτισεις;

Συνηθως κανω save με μικροτερες ομαδες αλλα διαρκουν χρονια, οποτε με ενδιαφερει να βλεπω τη βελτιωση των παικτων στην προπονηση, τα ιστορικα τους στατιστικα (γκολ, ασσιστ ανα χρονια) και τα οικονομικα της ομαδας. Αυτα υπαρχουν; Υπαρχει επισης καποιος περιορισμος στις ποσες σεζον μπορεις να παιξεις; Απο την αλλη συνεντευξεις, προπονηση (παντα κοιτουσα να κατεβαζω κατι ετοιμο), συζητησεις με παικτες δε ενδιαφεραν ποτε.

Για να μη σε ζαλιζω με πολλες ερωτησεις θα ελεγες οτι η εμπειρια ειναι αρκετα εως πολυ κοντα στο FM2012 (χωρις προφανως τα χαρακτηριστικα που ανεφερα απο πανω);

Επισης με μια memory card 4gb θα ειμαι καλυμενος;
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Να 'σαι καλά.

Κοίτα, είναι σχεδόν ίδιο με την έκδοση για το PC (φυσικά πιο συμπυκνωμένες οθόνες βέβαια αλλά είναι όλα εκεί). Μην έχεις το FMH για smartphones/tablets στο μυαλό σου, αυτό είναι το κανονικό FM Classic. Σκέψου ότι μπορείς να κάνεις cross-play και με pc, να συνεχίζεις το save δηλαδή όποτε θες στον υπολογιστή, οπότε αν διέφεραν δεν θα γινόταν.

Από τη match engine μέχρι τους ρόλους στις τακτικές και από τα στατιστικά μέχρι τις προπονήσεις είναι όλα εκεί, οπότε με βάση αυτά που λες πιστεύω θα μείνεις ικανοποιημένος. Περιορισμό δε νομίζω, αλλά στη χειρότερη θα είναι 30 σεζόν. Θα μάθω όμως.

Αν είχε δυνατότητα να επιλέγεις 5 πρωταθλήματα (για να βάλω και Γερμανίας, Γαλλίας ενεργά μαζί με Αγγλία, Ισπανία, Ιταλία - λεπτομέρειες but still), θα του έβαζα 10 για πρώτη προσπάθεια full FMC στο vita.

Για memory, για μένα πάρε τουλάχιστον 8άρα να είσαι καλυμμένος. Το FMC πιάνει γύρω στα 2 πάντως, αλλά θα έχεις θέμα όταν θα πάρεις και κανα δυο παιχνίδια ακόμα (που θα πάρεις γιατί έχει ωραία πράγματα).
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

thx nic με καλυψες πληρως!

Ειχα την εντυπωση οτι απο φετος μπορουσες να βαλεις οσες λιγκες ηθελες αρκει να μην υπερβεις τους 50κ παικτες, δεν ισχυει στο FMC vita?
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Στο FMC PC μπορείς, αλλά ακόμα και εκεί, όταν κάνεις επιλογή για cross-save συμβατότητα σε αφήνει να επιλέξεις μέχρι 3 χώρες και όσες από τις κατηγορίες τους θες. Με 20k παίκτες περίπου δλδ.
onasdiss
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Wed May 20, 2009 7:36 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω πηρα το ps vita ,εβαλα το fm, εκανα login με το steam, αλλα τα save game μου δεν τα βρισκει πουθενα.
Ξερει κανεις τι πρεπει να κανω;
Spoiler: show
Image


Spoiler: show
Image
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Το έκανες και μέσω FM από το pc για να ανέβουν;
onasdiss
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Wed May 20, 2009 7:36 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nik_33 wrote:Το έκανες και μέσω FM από το pc για να ανέβουν;

Νομιζω πως οχι.
Πως γινεται αυτο;
Spoiler: show
Image


Spoiler: show
Image
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Έχει σχετική επιλογή sync στο μενού. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά λογικά θα είναι εύκολο.
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατ'αρχας να πω και παλι ευχαριστω στο νικ για τις συμβουλες του (θα το ελεγα νωριτερα αλλα απο τη παρασκευη παιζω συνεχομενα fmc). Πηρα το vita και το fmc και μπορω να πω οτι εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος. Επιτελους μιλαμε για ενα κανονικοτατο fm σε μια φορητη κονσολα πραγμα που ειναι απιθανο!

Τα μονα αρνητικα που μπορω να βρω ειναι οτι τα γραμματα ειναι λιγο μικρα (ελπιζω του χρονου να φτιαξουν ενα νεο interface στο οποιο να βελτιωνεται αυτο το ζητημα) και δευτερο (εξαιτιας του πρωτου) ωρες ωρες επειδη η οθονη ειναι μικρη πατας αλλα ντ'αλλα, βεβαια καλυτερευεις ενω παιζεις οποτε το προβλημα αυτο διορθωνεται.

Οποιος αλλος θελει πληροφοριες για το FMC 2014 εδω ειμαι
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Τελικά έπεσα μέσα σε σχέση με αυτό που ήθελες;

Θα ανέβει και σχετικό review μου σε sport-fm, newsmail κι εδώ αύριο μεθαύριο.
onasdiss
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Wed May 20, 2009 7:36 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω ακομα δεν εχω καταφερει να βρω τροπο να μεταφερω το save απο το ενα στο αλλο.
Αν πχ ξεκινησω νεο παιχνιδι σπο το pc και το κανω save ,το save το βρισκω στο vitα.αν τωρα απο το psvita παιξω και κανω save το αρχειο δεν μπορω να το βρω στο load game στο pc.
Spoiler: show
Image


Spoiler: show
Image
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nik_33 wrote:Τελικά έπεσα μέσα σε σχέση με αυτό που ήθελες;

Θα ανέβει και σχετικό review μου σε sport-fm, newsmail κι εδώ αύριο μεθαύριο.
Επεσες ακριβως μεσα! Βασικα μπορω να πω οτι ειναι καλυτερο και απο οτι περιμενα.

Το μονο που αφαιρει λιγο απο την εμπειρια ειναι η μικρη οθονη του vita (προφανως δε μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο). Παντως περιμενω πως και πως τη μερα που θα μπορουμε να παιζουμε το FMC στα ταμπλετ (που δεν πιστευω οτι αργει και τοσο πολυ).
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2014”