Αμυντικά προβλήματα

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2014!
User avatar
Jimmious
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Tue Mar 04, 2003 12:00 am
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η αλήθεια είναι πως δυστυχώς θα σταματήσω να παίζω μέχρι να βγει το επόμενο patch.
Δεν είναι unplayable το παιχνίδι, προς θεού, αλλά εμένα μου φαίνονται τόσο μη-ρεαλιστικά τα ματς που προσωπικά ξενερώνω.

Τελείωσα την πρώτη μου σεζόν με ΑΟ Χανιά (που δείχνει πόσο πιο smooth έχει γίνει το παιχνίδι, σε 3-4 μερούλες και ενώ δουλεύω έβγαλα σεζόν με extended highlights) και επιβεβαιώνω το γεγονός ότι τα σουτ ανα παιχνίδι είναι τουλάχιστον 30 μέσο όρο.
Ε είναι εντελώς εξωπραγματικό. Δε γίνεται να βλέπεις ματς ΑΟ Χανιά - Παναχαϊκή , 23-14 σουτ και τελικό σκορ....1-1!!!
Και αυτό ήταν μόνιμο φαινόμενο στη σεζόν.

Τι είδα ακριβώς να γίνεται και γίνονται τόσες φάσεις;
Η άμυνα είναι "παθητική", σχεδόν ποτέ δεν βλέπεις αμυντικό να κόβει στα ίσια επιθετικό.
Τα ακραία μπακ, τα περνάνε όπως θέλουν, όποτε θέλουν, όποιοι θέλουν.

Τέλος πάντων, επειδή είδα πως και στο φορουμ της SI το έχουν αποδεχθεί το θέμα, θα περιμένω το patch.
Κρίμα πάντως γιατί έχω ψηθεί φουλ, είναι πολύ καλή η φετινή έκδοση σε όλα τα "γύρω"!
a8eofovos
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Mon Mar 08, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Αναγέννηση Άρτας
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

καλησπερα και απο εμενα παιδια....οντως ειναι μεγαλο το θεμα με την αμυνα ...οπως ειπαν και τα υπολοιπα παιδια ουτε με βαλε δεν κοβουν οι αμυντικοι φετος...για τους πλαγιους δεν ξεκιναω καθολου συζητηση...ειναι αστειο το πραγμα...ξεκινησα με αεκ γ εθνικη βγηκα πρωτος την πρωτη χρονια αλλα σπανια δεν εφαγα γκολ....και ειδικα ενα ματς με εφτασε στα ορια....AΙΓΑΛΕΩ-ΑΕΚ 6-6 ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ....ουτε πολο να επαιζαν.....σας ανεβαζω και ενα printscreen με το προγραμμα της χρονιας που επαιξα.....

http://img202.imageshack.us/img202/3807/sfyp.png
http://www.anagenisiartas.gr . Το site των οπαδων της Αναγεννησης Αρτας
User avatar
Hirigoyen
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sun Nov 03, 2013 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προτιμώ ένα κανονικό παιχνίδι, ας είναι και λιγότερο φαντεζί, με λιγότερα φρου φρου και αρώματα......αρκεί να είναι playable και χωρίς crashes, και κολλήματα.
To νέο FM είναι το ακριβώς αντίθετο. Πολύ γκλαμουριά κτλ και από ουσία τίποτα......

Χωρίς patch δεν παίζεται. Απλά. -kitrinh
User avatar
giannis21
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Nov 05, 2008 2:37 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΕΚΑΡΑ ORIGINAL ΠΑΙΔΙΑ ΝΕΣΑ ΣΤΗ ΠΙΑΤΣΑ...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια καλημερα η αποψη μου ειναι οτι η αμυντικη λειτουργεια τυ παιχνιδιου εχει προβλημα θελει διορθωμα!!!Δεν γινεται αλλιως ειναι ξενερωμα...Δεν μαρκαρει κανενας παιχτης μου παιρναν απο μεσα τους και γινεται φαση η γκολ συνεχεια...εχω δοκιμασει τα παντα αλλα τα ιδια και τα ιδια...Ελπιζω να κανουν κατι και να διορθωθει.
dagan21
User avatar
mourinio13
Amateur
Amateur
Posts: 193
Joined: Tue Jul 31, 2007 2:06 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στο δικό μου είχα Παναθηναικό και κέρδιζα τον Αστέρα Τρίπολης 5-2 στο 70 και έληξε 6-6!!Υπομονή μέχρι να γίνει το update.
dpnevmat
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Mon Nov 28, 2011 11:05 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΦΗ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το μεγαλύτερο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι η αναλογία τελικές/γκολ δε γινεται να τελειωνουν αγωνες με 30-8 τελικές και σκορ 1-1,1-2 ή 2-2
Και το θέμα με τους ακραίους μπακ είναι αστείο: ότι χαρακτηριστικά κι αν έχουν, όποιους κι αν αντιμετωπίζουν γίνεται πάρτυ από τα πλάγια
giannakoboo
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Tue Nov 29, 2011 3:39 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω θα πω το εξης!επειδη εχω διαβασει και γνωμες που αναφερουν οτι ειναι θεμα τακτικης κτλ κτλ,αν καποιος καταφερνει να παιζει εστω μια υποτυπωδη αμυνα με μια ομαδα στυλ παο με 2-3 προσθηκες χωρις να δεχεται κυριως αλλα και να κανει 20-25 τελικες,παιζοντας πχ με την βεροια να νομιζεις οτι παιζει με την μπαρτσελονα,ας πει τι ακριβως κανει μπας και βγαλουμε ακρη!γιατι προς το παρον κατ'εμε η ΜΕ ειναι για για κλαματα!τελειως παθητικη η αμυνα,δεν κοβουν ουτε με αιτηση αντιπαλο επιθετικο!
User avatar
SamJam
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Fri Feb 05, 2010 7:49 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός,Προσοτσάνη
Location: Προσοτσάνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ψιλοάκυρο, αλλά έχω παρατηρήσει πως οι αμυντικοί μου έχουν βάλει 3 φορές ΓΕΛΟΙΑ αυτογκόλ...κανείς άλλος με αυτό το πρόβλημα;
Stay out of my way when the Marshalls roar...

https://www.facebook.com/mindcrimegr
User avatar
rossonero
Trialist
Trialist
Posts: 57
Joined: Mon Nov 10, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AC Milan
facebook προφίλ: kogigr
twitter: kogigr
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αφού άλλαξα στην τακτική μου τους FB σε WB, παίζοντας 5-3-2 ή 2(CD/LD)-3(WB/AncM/WB)-2(BWM/DLP)-2(W/W)-1(P), η άμυνά μου πάει πολύ καλύτερα στην κανονική ροή του αγώνα. Στα highlights με τις μικρές ομάδες δεν υπάρχει ούτε μια οργανωμένη επίθεσή τους, ΑΛΛΑ κάθε highlight είναι στημένο τους (corner ή φάουλ), από τα οποία τρώω 2-3 γκολ.

Ευέλικτη η ME φέτος, πάντα βρίσκει τρόπο να στην κάνει.
Eagle134
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Wed Jul 16, 2008 8:53 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ομοιοπαθής και εγώ.
Ειδικά στην πρώτη χρονιά με τον Ολυμπιακό.
Την δεύτερη αφού έκανα πάνω απο 12 μεταγραφές για την ομάδα, αλλάζοντας και τα δύο μπακ μου και κάνοντας κάποιες αλλαγές στην τακτική είδα κάποια βελτίωση ( Σέντερ μπακ δε κατάφερα να βρω κάτι αξιόλογο πάνω από τα 3 αστέρια.).
Αρχικά έπαιζα φουλ επίθεση.!
Λάθος μου γιατί θες πολύ δυνατά μπακ ( πλάγιους και κεντρικούς ) ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και ο Ολυμπιακός δυστυχώς δε τα έχει ( τουλάχιστον in game.!!!! ).
Το ότι η ΜΕ έχει θεματάκια είναι ολοφάνερο... Μπαίνουν γκολ με το τσουβάλι.
Οι αλλαγές που έκανα και είδα μια μικρή βελτίωση ήταν η εξής ( 13 αγώνες 10 γκολ παθητικό στο πρωτάθλημα όταν πέρσι είχα 39 γκολ σε 34 παιχνίδια.!!! ) :
Πρώτον, έβαλα μόνο 2 συστήματα για να τα μάθει πιο γρήγορα η ομάδα. Όταν είχα 3 έφτασε Φλεβάρης να τα μάθουν και τα 3. Πλέον μέχρι το Νοέμβρη ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο. Γλυτώνεις προπονήσεις σε τακτικές.!
Δεύτερον, τα μπακ μου πλέον έχουν ως βασικό στόχο την άμυνα. Σπάνια τους βάζω να προωθούνται.
Τρίτον, την νοοτροποία την κράτησα επιθετική αλλά την ευελιξία την γύρισα στο ισορροπημένη και πολλές φορές συμπαγής. Όπως και αυτό συνεπάγεται ότι το roaming στις εντολές το βάζω μόνο σε ειδικές περιπτώσεις.
Τέλος και ίσως πιο σημαντικό είναι ότι έχω βάλει αρκετές φορές στην προπόνηση άμυνα... Παίζει 1-2 φορές το μήνα στη βασική προπόνηση. Στην προετοιμασία αγώνα βάζω τις αμυντικές προπονήσεις σπάνια, δηλαδή μόνο σε κανά δυνατό αγώνα τσου λου.

Αυτά απο μένα.
Δεν ξέρω αν βοήθησα γενικά πάντως είδα μια μικρή βελτίωση και είπα να την μοιραστούμε.
User avatar
kagias1992
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:39 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Blyth Spartans
Αγαπημένη Ομάδα: Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς
Status: Θα έρθω σπίτια σας - Δημήτρης Δημητράκης Τράκης
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το πάλεψα κάπως βάζοντας την νοοτροπία fluid και very fluid. Λόγω του οτι εν γένει οι αμυντικοί αμολάνε αετό (μου χει τύχει να βλέπω μπάκ που έχω δώσει εντολή τάκλιν χαρντ και closing down πάντα να ξεκινάνε να μαρκάρουν παίκτη απο το κέντρο και να τον επιτηρούν καρτερικά μέχρι να πατήσει περιοχή και να το καρφώσει), στα rigid όποτε κάνει πατάτα ο αμυντικός όλοι οι υπόλοιποι τον γράφουν και δημιουργείται ρήγμα,οπότε τουλάχιστον με το fluid όταν βγαίνει εκτός θέσης μπουκάρει κάποιος άλλος να αναχαιτίσει. Τώρα για όλες τις υπόλοιπες κουλές αντιδράσεις νηστεία και προσευχή.
User avatar
ipp69
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Fri Mar 26, 2004 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Ξάνθη, Osasuna
Αγαπημένη Ομάδα: Ξάνθη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kokobobos wrote:Σιγουρα υπαρχει θεμα με την αμυνα οπως και με τον υπερβολικο αριθμο φασεων..

Μια αλλη απορια ειναι αν εχει παρατηρησει κανεις που οριζεις target man και playmaker, γιατι οσο κι αν εψαξα δεν τα βρηκα πουθενα, εκτος κι αν εχω χαζεψει

Τα οριζεις απο τα Player instructions, πχ αν παιζεις τον Ibrahimovic Target man, μπορεις να ορίσεις τα εξτρεμ να συμμαδευουν τον target man.


Όσο για την άμυνα, πιστευω ειναι θεμα τακτικης. Εγω πχ με Ξανθη δεν τρωω γκολ με τιποτα στα περισσότερα ματς, έχω τον Γκοχουρι που ειναι 2 μετρα να ανεβαινει ψηλα και να μαρκάρει τον αντίπαλο πριν παει η μπαλα σ'αυτον και έχω κι εναν πιο κοντο και γρήγορο σε πιο ελευθερο ρόλο, να μαζεύει οτι περνάει. Τα full backs βεβαια μαρκαρουν με τα ματια, αλλα ετσι κι αλλιως το full back δεν ειναι καθαρα αμυντικός παίκτης, εκτος κι αν εχει 20 tacklin και anticipation, κάτι ρεαλιστικό κατα τη γνωμη μου.
koraki
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Wed Aug 22, 2012 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα παιδια.!

Εχω το ιδιο προβλημα στην Β'εθνικη.Ειχα αρχισει να πιστευω οτι κατι δεν κανω καλα,ως που καταλαβα οτι τελικα δεν φταιω εγω αλλα ειναι θεμα του FM.Καπου εκει μπηκα,διαβασα και το συγκεκριμενο θεμα και πηρα την επιβεβαιωση που ηθελα.Τιποτα μαγκες,δεν γινεται,πολλα νευρα παιζοντας,οι δικοι μου εχουν αρχισει να πιστευουν οτι κατι προβλημα εχω ή κατι παιρνω.Πολλα μπινελικια μαγκες,δεν παει αλλο,εχω φτασει σε σημειο να το παρατησω.Πειτε αν φτιαχνεται αυτο το πραμα απο το εντιτορ και πως γιατι δεν παει αλλο.Τωρα κατι σκορ 8-4 και 5-3 δεν ειναι πραματα.Ουτε να παιζω με τους τελευταιους να κανω 15 τελικες και να μου κανουν οι αλλοι 2 φασεις και να τρωω 2 γκολ,βλεποντας τους αμυντικους να εχουν παθητικο ρολο στο μαρκαρισμα.Ειδικα τα μπακ ειναι αλλου για αλλου,εβγα κι οπου την βρεις.Ναι οκ δεν λεω μ'αρεσει αυτος ο υψηλος βαθμος ρεαλισμου και πολυ μαλιστα αλλα εδω δεν μιλαμε για ρεαλισμο αλλα για προβλημα.
arus3
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sun Nov 09, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι απλά τραγικό χάνει κάθε ίχνος ρεαλισμού.
User avatar
crypton777
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Nov 18, 2006 12:24 pm
Football Manager της ομάδας: Οπου γης και πατρις
Αγαπημένη Ομάδα: Σε οποια πληρωνει ο Προεδρος
Status: Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Location: thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα συμφωνησω και γω με τα παιδια για τα θεματα της αμυνας.. Ειναι πολυ κακο το συστημα φετος. Μου ετυχε σε ματς 1-0 με γκολ απο κορνερ να πεφτει σταδιακα το rating των αμυντικων απο το 6,7 εως και στο 5,2 ενω ο αντιπαλος δεν απειλουσε..
Και επισης οτι μεγαλη παραγωγη φασεων... (1ο ματς με Παοκ 9 σεπτεμβρη 31 τελικες 16 στον στοχο) :?:
Ο αλλος βλεπει sasha grey ενω τρωει... και νομιζα οτι ημουν εγω ανωμαλος.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2014”