Football Manager 2014 info (v14.3.1)

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2014!
Post Reply
User avatar
bahraspower
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3814
Joined: Thu Mar 25, 2010 8:31 am
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
Location: πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάντως πουλάω παίχτες και με προτάσεις χωρίς να τους βάλω transfer listed.Και φυσικά δε μιλάμε για πρώτη χρονιά που δεν έχει κανείς budget.
Κι όσο για το Μάτα,10 μύρια τον κοστολογούσες εσύ δλδ; :?
chelseafan wrote:Παρεπιμπτόντως για έσας το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο θέαμα ή τακτική;;;
Tsakalaki wrote:Βλάση, για τον οπαδό, το ποδόσφαιρο είναι νίκη, για τον φίλαθλο νίκη και καλό θέαμα, και για τον παρατηρητή, θέαμα.
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@ Jake

Συμφωνώ.. υπάρχουν και οι τρελές περιπτώσεις.... Αυτό με τις ανανεώσεις το κάνω και εγώ πλέον.. Και ούτε καν καλοκαίρι καθώς έχω παρατηρήσει ότι ζητάνε περισσότερα... Η καλύτερη λύση σε ανανέωση είναι τον Απρίλη-Μάρτη ένα χρόνο πριν λήξει το συμβόλαιο ή αν δεν υπαρχουν φράγκα Σεπτέμβρη-Οκτώβρη... Όσο για τα μπόνους εγώ παρατηρώ μείωση (μέχρι ένα σημείο πάντα) όταν αυξάνεις τα μπόνους... Ειδικά στο μπόνους ατζέντη... Είναι μερικοί που αν τους δώσεις κάτι παραπάνω τον πουλάνε εν ψυχρώ τον πελάτη τους :-D :-D :-D

@ To nou sou...

Εσύ όταν βλέπεις έναν παίχτη tr listed επειδή δεν τον θέλει η ομάδα του (όχι όταν θέλει να φύγει ο ίδιος) πληρώνεις 2 και 3 φορές την τιμή του?? Δεν νομίζω...
Κάνεις παζάρια και χοντρά μάλιστα... Όπως και irl συμβαίνει χτυπάς στο γεγονός ότι η ομάδα θέλει να τον ξεφορτωθεί για να μην τον χάσει τζάμπα... Πχ άλλη η τιμή ενός παίχτη που το συμβόλαιο του λήγει σε ένα χρόνο και άλλη η τιμή του αν έληγε σε 3 χρόνια...

:arrow: Επίσης το παράδειγμα του Μάτα είναι λίγο άτοπο.. Γιατί η τιμή του Μάτα όταν έπαιζε βασικός και έπαιρνε Ch L με την Τσέλσι ήταν πολύ μεγαλύτερη ειδικά για εγχώριους αντιπάλους (η utd θα έπρεπε να γδυθεί πριν 2 χρόνια πχ)... Μανατζερικά ο Μάτα κόστιζε 37-40Μ και πλήρωσαν 45 λόγω ότι αγόραζαν από εγχώριο αντίπαλο και επειδή τελείωνε η μεταγραφική περίοδος και καίγονταν για παίχτη... Αλλά και σε άλλη περίπτωση δεν θα έπεφτε κάτω από τα 37 η τιμή πώλησης του...
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Εγώ πάντως με καλά μπόνους για τα πάντα, ρεαλιστικά minimum fee release clauses και κάτι παραπάνω στον ατζέντη συμφωνώ σχεδόν με τους πάντες.

Tapatalked from my Galaxy Note 2
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

skerzos wrote:Σε παίκτες που δεν έχετε σκοπό να πουλήσετε, το ποσοστό πώλησης βοηθάει πολύ...

πχ στον Μπέινς στα 32 του, του ριξα τις αποδοχές στο μισό, επειδή του ταξα το 35% της πώλησης του. (και ναι ακόμα και 32 χρονών ήθελε γερή αύξηση στην αρχή)
Εδώ μιλάμε για παίκτη Β Γερμανίας. Λογικό να πουληθεί κάποια στιγμή. Και δεν είμαι σε οικονομική κατάσταση να του χαρίσω το 30% του κέρδους...
bahraspower wrote:Εγώ πάντως πουλάω παίχτες και με προτάσεις χωρίς να τους βάλω transfer listed.Και φυσικά δε μιλάμε για πρώτη χρονιά που δεν έχει κανείς budget.
Κι όσο για το Μάτα,10 μύρια τον κοστολογούσες εσύ δλδ; :?
10 μύρια τον κοστολογώ με βάση τη δική σου λογική ότι επειδή δεν τον θέλει ο προπονητής μειώνεται η αξία του. Τώρα στα 10 μύρια βάλε όσα θες αρκετά κάτω από τα 45 που πήρε τελικά η Τσέλσι.
alex-gate-7-1925 wrote:@ To nou sou...

Εσύ όταν βλέπεις έναν παίχτη tr listed επειδή δεν τον θέλει η ομάδα του (όχι όταν θέλει να φύγει ο ίδιος) πληρώνεις 2 και 3 φορές την τιμή του?? Δεν νομίζω...
Κάνεις παζάρια και χοντρά μάλιστα... Όπως και irl συμβαίνει χτυπάς στο γεγονός ότι η ομάδα θέλει να τον ξεφορτωθεί για να μην τον χάσει τζάμπα... Πχ άλλη η τιμή ενός παίχτη που το συμβόλαιο του λήγει σε ένα χρόνο και άλλη η τιμή του αν έληγε σε 3 χρόνια...

:arrow: Επίσης το παράδειγμα του Μάτα είναι λίγο άτοπο.. Γιατί η τιμή του Μάτα όταν έπαιζε βασικός και έπαιρνε Ch L με την Τσέλσι ήταν πολύ μεγαλύτερη ειδικά για εγχώριους αντιπάλους (η utd θα έπρεπε να γδυθεί πριν 2 χρόνια πχ)... Μανατζερικά ο Μάτα κόστιζε 37-40Μ και πλήρωσαν 45 λόγω ότι αγόραζαν από εγχώριο αντίπαλο και επειδή τελείωνε η μεταγραφική περίοδος και καίγονταν για παίχτη... Αλλά και σε άλλη περίπτωση δεν θα έπεφτε κάτω από τα 37 η τιμή πώλησης του...
Εγώ δεν λέω πως είναι παράλογο το ότι όταν βγάζεις τον παίκτη στο σφυρί να μειώνεται η τιμή. Εγώ λέω πως δεν υπάρχει τρόπος, ή δεν έχω βρει εγώ ακόμα, να πουληθεί παίκτης όταν το θες χωρίς να τον βγάλεις στο σφυρί! Γιατί και τιμή να του βάλεις δε θα δεχθείς πρόταση ακόμα κι αν τον θέλουν 10 ομάδες! Και μη μου πεις πως είναι παράλογο να δεχτείς πρόταση για παίκτη που λήγει το συμβόλαιο του το επόμενο καλοκαίρι, ούτε ότι και οι 10 ομάδες θέλουν να τον πάρουν ελεύθερο και εκδηλώνουν το ενδιαφέρον τους 1 χρόνο πριν!
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το θεμα με τον Ματα ειναι λιγο περιεργο γιατι εχει περαστει ετσι στο μανατζερ που ο Μουρινιο δν το χρησιμοποιει σχεδον ποτε κ ετσι η τιμη του πεφτει κατακορυφα μετα απο καποια χρονια. σε εμενα επαιζε κυριως κ20 κ ελαχιστα στην 1η ομαδα κ τελικα τον πουλησε 3Μ 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο του...

οσον αφορα τα συμβολαια πιστευω οτι για ολα φταινε η μανατζερ των παιχτων κ οχι ο παιχτης. γιατι μιλας με τον μανατζερ κυριως.
οποτε οτι μπονους κ εαν βαλεις καποιες φορες εαν δν περασει το δικο του απλα πανε κουβα ολα...

ομως δν νομιζω οτι ειναι σωστο ενα παιδακι 16-18 χρονων να σου ζηταει τετοια ποσα κ μαλιστα να σου λεει μετα απο 5 αγωνες θελω 2-3 φορες πανω τον μισθο μου... ενταξει ειπαμε...
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

alex-gate-7-1925 wrote:Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι λίγο υπερβολικά... Αλλά όταν πας να κλείσεις ένα 19χρονο wonderkid με τρελό PA και του προσφέρεις 5ετές συμβόλαιο και βάζεις και οψιόν ανανέωσης (δηλ το κάνεις 7-8 χρόνια) λογικό να ζητήσει πολλά καθώς αυτό το συμβόλαιο θα το έχει μέχρι τα 26-27 του..
To θέμα είναι πως δε μπορω να προσφέρω τόσα χρονια συμβόλαιο. Σε μερικούς πιτσιρικάδες με αφήνει 2-3 χρόνια μόνο. Τεσπα μικρό το κακό για μένα γιατί λεφτά υπάρχουν και σιγά στα φρύδια μου αν δε θέλουν να έρθουν γιατί θα σηκώσω τα πάντα και μετά θα παρακαλάνε να έρθουν :drinking: -falaina :D
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

That's the spirit Kobos :D :D :D
iceman3322 wrote:το θεμα με τον Ματα ειναι λιγο περιεργο γιατι εχει περαστει ετσι στο μανατζερ που ο Μουρινιο δν το χρησιμοποιει σχεδον ποτε κ ετσι η τιμη του πεφτει κατακορυφα μετα απο καποια χρονια. σε εμενα επαιζε κυριως κ20 κ ελαχιστα στην 1η ομαδα κ τελικα τον πουλησε 3Μ 6 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο του...
Σαφώς.. Αν και irl περνούσε 2-3 χρόνια στην απραξία τόσο θα τον έδινε... Όπως και αντίστοιχα αν στο Μάνατζερ έκανες πρόταση για τον Μάτα στο 6μηνο 45-50 θα τον έπαιρνες...
Geo1983
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Sun Nov 11, 2012 3:28 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα σας.

Βρίσκομαι στην χρονιά 2018-19. Ενώ όλα πήγαιναν καλά, ξαφνικά αποφάσισε να μην μου βγάζει το ιστορικό των πρωταθλημάτων. Σε όλες τις διοργανώσεις(ανεξαρτήτως αν είναι επιλεγμένο πρωτάθλημα ή όχι) βγάζει στους ''προηγούμενους νικητές'' μόνο την ομάδα που κέρδισε την περίοδο 2017-18.

Αντίθετα στο ''hall of fame'' βγάζει τους προπονητές που κέρδισαν τίτλους τις προηγούμενες χρονιές.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και πως μπορεί να διορθωθεί?

Ευχαριστώ.
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

αυτό που Κυριακή παίζεις superleague και Τρίτη CHL θα αλλάξει; Ξέρει κανεις;
:liverpool:
User avatar
rino8
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Sun Dec 30, 2007 5:33 pm
Football Manager της ομάδας: a.c.milan
Αγαπημένη Ομάδα: a.c. milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εκλεισε για 4 χρόνια στον ολυμπιακο ο ρομπερτο...http://www.sport24.gr/football/omades/O ... 29048.html
rossoneri 4ever.....και τα μυαλά στα κάγκελα....
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tasosbin wrote:αυτό που Κυριακή παίζεις superleague και Τρίτη CHL θα αλλάξει; Ξέρει κανεις;

Aυτο το εχω πει κ εγω κ εχω στειλει μηνυμα σε ενα παλικαρι για να ενημερωσει αλλα δν νομιζω οτι ενδιαφερει κ τοσο πολυ την SI το προγραμμα των ελληνικων ομαδων απο φλεβαρη κ μετα...
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Δεν ειναι θεμα ελληνικων ομαδων μόνο αυτο αλλα κατα τα αλλα μια χαρα εχουνε βγαλει updates μονο και μονο για θεματα ελλαδας στο παρελθον.

Στάλθηκε από το GT-P5110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

ποιο Φλεβάρη; Σεπτέμβρη , 1η αγωνιστικη του CHL. Ελπιζω να βγει ακρη με το πατς.
:liverpool:
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1959
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Είχα 2 παιχνίδια λιγότερα στη Superleague. Παίζω 31 Μαρτίου 31η αγ. Μετά από 8 ημέρες παίζω ξανά. Αναλυτικά:
32η αγ. 8/4
33η αγ. 10/4
34η αγ. 12/4
2ος ημ. κυπέλλου 14/4
User avatar
iceman3322
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 439
Joined: Mon Oct 30, 2006 1:52 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool-Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mojotzotzo wrote:Δεν ειναι θεμα ελληνικων ομαδων μόνο αυτο αλλα κατα τα αλλα μια χαρα εχουνε βγαλει updates μονο και μονο για θεματα ελλαδας στο παρελθον.

Στάλθηκε από το GT-P5110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δν μιλησα για updates εγω. ειναι ενα φαινομενο το οποιο στις ελληνικες ομαδες ειναι στανταρ! στην αγγλια το καταλαβαινω που εχει τοοοσα πολλα παιχνιδια πρωταθλημα+κυπελλα κλπ. αλλα στην ελλαδα απλα πιστευω οτι δν το θεωρουν αναγκαιω να φτιαξουν το θεμα με τους αγωνες απο τον Φλεβαρη κυριως κ μετα γιατι θεωρουν οτι στην Ευρωπη δυσκολα θα προχωρησεις...

δν ειναι κατι ομως που εμφανιστηκε ΤΩΡΑ στο ΦΜ. χρονια ειναι αυτη η κολόνια οποτε...

Off Topic:
μια απορια. οταν δηλωνεις παιχτες στο CHL σου λεει για τους παιχτες που πρεπει να εχεις απο της ακαδημιες σου για 3 χρονια μεταξυ 15-21, κ οτι μπορεις παιχτες που 20 μεχρι τον Αυγουστο κ ειναι 2 χρονια στον συλλογο μπορεις κ να μην τους δηλωσεις.
Η απορια μου λοιπον ειναι,αν τους παιχτες τους εχεις παρει 16 χρονών αλλα τους στελνεις συνεχεια δανεικους κ εχουν φτασει πια 20 ισχυουν κ οι 2 περιπτωσεις? δλδ μπορω κ να μην τον δηλωσω?κ εαν τον δηλωσω θα το δεχθει?
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2014”