Borussia Dortmund (BVB)

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Image

General Information
Image

Borussia Dortmund

Μια ομάδα που πριν μερικά χρόνια ήταν στα πρόθυρα της χρεωκοπίας πλέον είναι μια από τις καλύτερες ομάδες στη Γερμανία (αφού κατέκτησε και 2 σερί πρωταθλήματα) και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στους ημιτελικούς του Champions League ούσα η μοναδική ομάδα που είναι αήττητη στο θεσμό.

Facilities

Image
Image
Το Signal Iduna Park. Η κόλαση για οποιονδήποτε αντίπαλο. Το γήπεδο της. Με χωρητικότητα περίπου 80.000 θεατών. Χτίστηκε το 1974.

History
Image
Image
Όπως βλέπουμε και στις εικόνες η Μπορούσια έχει κατακτήσει συνολικά 17 τρόπαια με κορυφαίο το Champions League το 1997.

Χρώματα
Image
Τα κύρια χρώματα της ομάδας είναι το κίτρινο και το μαύρο. Αυτό φαίνεται βεβαια στο σήμα αλλά και στις φανέλες.

Staff
Image
Ένα γενικά καλό τεχνικό επιτελείο που με λίγες, ή πολλές (αναλογα με το γούστο τους καθενος), πινελιές μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο


Season Expectations
Image
Το μίνιμουμ που ζητά η διοίκηση είναι να παλέψουμε για τον τίτλο. Ακόμη μας ζητά να αναπτύξουμε παίκτες από της ακαδημίες. Εύκολη δουλειά.

Image
Γενικά η διοίκηση περιμένει από εμάς τα εξής:
  • Να πάμε στα προημιτελικά του Champions League – Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.
    Να παλέψουμε για το πρωτάθλημα – μπορούμε
    Να φτάσουμε στον τελικό του κυπέλλου – ευκολο
    Το σούπερ καπ δε το θεωρεί σημαντικό αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλό να το παίρναμε.
General Finances
Image
Πολύ καλά οικονομικά με πολύ καλές χορηγίες που φυσικά βελτιώνονται εάν εσείς κάνετε καλές πορείες. Το balance βρίσκεται στα 21Μ.

Borussia Dortmund U19
Image
Ξεχωρίζουν οι: Sarr, Dudziak & Brauer. Οι υπόλοιποι είτε δεν κάνουν είτε απλά, εάν βέβαια δουλευτούν σωστά, μπορούν να γινουν καλοί αναπληρωματικοί

Borussia Dortmund II (U23)
Image
Το ρόστερ λέει λίγα πράγματα. Μόνο ο Amini και ο Ducksch λενε κάτι και ο Hofmann υπό προϋποθέσεις


Συμπέρασμα: Θέλουν δουλειά οι μικρές ομάδες αλλά με τα ριτζενς που θα βγουν και τα ήδη υπάρχοντα ταλέντα στην αγορά θα καλύψουμε το κενό

Borussia Dortmund

Image

Goalkeepers:

Roman Weidenfeller: Ο βασικός μας τερματοφύλακας. Σταθερός και πολύ καλός
Mitchell Langerak : Δε μ’αρέσει ο συγκεκριμένος.

Recommendation: Εγώ αγόρασα Καπίνο και θα σας συνιστούσα να κάνετε το ίδιο.

Right Defenders:

Lukasz Piszszek: Εμένα δε μου γεμίζει το μάτι είναι η αλήθεια. Ενώ έχει καλά αττς εμένα δε μαρέσει. Δεν έχει τα αμυντικά στοιχεία που ζητάω από ένα δεξί μπακ.
Patrick Owomoyela: Παρόλο που είναι μεγαλος ηλικιακά είναι ένα αξιοπρεπές μπακ-απ για μια χρονιά.

Recommendation: Εγώ πούλησα τον πίσζτσεκ με 14Μ και πήρα τον Κορτσία με 13Μ.

Central Defenders:

Mats Hummels: Ο τέλειος Ball Playing Defender. Σε κάθε ματς έχει απόδοση πάνω από 8.
Neven Subotic: Πάρα πολύ καλός σαν Limited Defender. Κάνει ένα απροσπέλαστο δίδυμο με το Hummels παρόλο που είναι αργοί.
Felipe Santana: Αρκετά καλό μπακ-απ.
Koray Gunter: ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ! Απλα και όμορφα. Εχει προοπτικές να γίνει ένα από τα καλύτερα centre back του κόσμου.
Mark Hornschuh: Απλά μπακ-απ που μπορεί να παίξει και δεξί μπακ.

Recommendation: Είμαστε εντάξει για την 1η χρονια και ίσως και για τη 2η αλλα θα πρέπει να ψάξουμε για κάποιον πιο γρήγορο. (εγω το χειμωνα του 1ου έτους αγόρασα τον Doria)

Left Defenders:
Marcel Schmelzer: Τρομερό αριστερό μπακ. Πάντα σταθερός και ακούραστος

Recommendation: Στη θέση μπορει να παίξει ο Owomoyela και ο Halstenberg (BVB II)
Εγω δε βρηκα κάποιον καλό και, ως εκ τούτου, εμεινα με αυτούς.

Defensive Midfielders:

Sven Bender: Παιχταράς! Παίζει τέλεια ως BWM αλλά παίζει εξίσου καλά και στη φυσική του θέση, δηλαδή στη θέση του αμυντικού χαφ.
Sebastian Kehl: Μπορεί να είναι μεγάλος στην ηλικία αλλά ταυτόχρονα είναι και μεγάλος παίκτης. Στα δύσκολα ματς, όπου έπαιζα με δυο αμυντικογενείς μέσους, έπαιζε εκπληκτικα.
Oliver Kirch: Εγω τον πούλησα. Παίζει σε πολλές θέσεις οπότε μπορεί να φανεί χρήσιμο μπακ-απ.

Recommendation: Όπως προανέφερα πούλησα τον Κιρτς και το χειμώνα πήρα τον πρώην παίκτη του ΠΑΟ, το Σιμάο

Central Midfielders:

Nuri Sahin: Ο playmaker της ομάδας. Σας συνιστώ να ξεκινήσετε να κανετε praise τον Μουρινιο ώστε να τον αγορασετε το καλοκαίρι σε καλή τιμή.
Ilkay Gundogan: Ο έτερος playmaker της ομάδας. Όταν δε θα παίζει ο σαχίν θα είναι βασικός. Βγάζει πάρα πολλές ασσιστ (πανω από 15)
Moritz Leitner: Η πουλενάρα μου μαζί με τον Gunter. Στην αρχή ξεκίνησα να τον βάζω ως dlp, μετα ως AP και τελικά κατέληξα στη θέση που αποδίδει καλύτερα η οποία είναι AMR Inside Forward Attack

Recommendation: Αγοράστε τον Σαχίν στο τέλος της χρονιάς και θα είστε κομπλε για πολλά χρόνια

Right & Left Midfielders:

Kuba: Ποτέ δε μου έπαιξε καλά. Σε κάθε ματς που έπαιζε ήταν ο χειρότερος και πάντα του έπεφτε το condition πολύ γρηγορα.
Marco Reus: Απίστευτος ως Inside Forward κυρίως από αριστερά αλλά και από δεξιά
Kevin Grosskreutz: Παίχτης Πασπαρτού που παίζει παντου. Θα τον χρησιμοποιήσετε στάνταρ σε 5-6 θεσεις. Θα βοηθήσει πολύ.
Όπως ειπα και πιο πριν ο Leitner παίζει πολύ καλα σε αυτή τη θέση.

Recommendation: Θα πρότεινα να πουλήσετε τον Κούμπα και να πάρετε καποιον καλύτερο αν και εγω περιμενα μια χρονιά και ανταμείφτηκα.

Attacking Midfielders:

Mario Gotze: Ως AM με duty attack σπέρνει. Απίστευτος παικτης.&-
Leonardo Bitencourt: Το 1ο μισό της χρονιάς δε θα εντυπωσιάσει ενώ από το Φεβρουάριο και μετά αρχίζει και παίρνει τα πάνω του. Περιμένουμε πολλά από αυτόν στο μέλλον.

Recommendation: Παιζουν αρκετοί ακόμα παίκτες στη θέση (Sahin, Gundogan, Leitner, Reus) οπότε είμαστε καλυμμένοι.

Strikers:

Robert Lewandowski: Ο φόβος και ο τρόμος κάθε άμυνας. Τρομερος με πολλά γκολ.
Julian Schieber: Ίσως η μεγαλύτερη έκπληξη για μένα. Τριτος σκόρερ της ομάδας ο συγκεκριμένος πότε ως Poacher πότε ως AML IF.
C. Knappmann: Δεν τον είχα στο σέιβ μου οπότε δεν ξερω. Θα πρότεινα να τον κρατησετε για την πρώτη χρονιά και μετα να φύγει.

Recommendation: Ίσως να πρέπει να πάρετε κάποιον μικρό σε ηλικία για το μελλον. Εγώ πήρα το Βέργο του Ολυμπιακου.



Τακτική

Image

4-2-3-1

Εάν δε κάνετε μεταγραφές θα σας συνιστούσα να βάλετε στο δεξί μπακ duty attack και στο δεξί χαφ Winger support.

Ας εξηγήσω λίγο το σύστημα. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν είναι ένα σύστημα με το οποίο ο επιθετικός θα σκοράρει 50 γκολ και αμέσως επόμενος σκορερ της ομάδας θα έχει 9 γκολ. Είναι ένα σύστημα στο οποίο όλοι οι παίκτες σκοράρουν. Ειδικά η επιθετική τετράδα. Στα εντός έδρας παιχνίδια η ομάδα δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα με αυτό το σύστημα. Στα εκτός έδρας παιχνίδια εάν η αντίπαλη ομάδα είναι καλή τότε ίσως αντιμετωπίσει κάποια προβληματα. Για τα δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια θα συνιστούσα την παρακάτω σύνθεση:

Image

4-2-2-1

Αυτή η σύνθεση είναι για τα δύσκολα παιχνιδια. Στα εκτός έδρας εάν φοβάστε να βάλετε το 4-2-3-1 (όπως εγω) εβαζα αυτό το σύστημα με μερικες μικροαλλαγές. Εβαζα στα ακραία μπακ ρολο support και ανέβαζα λίγο τις μπάρες στο team instructions.

(Σημείωση: Στο τέλος του ποστ υπάρχουν λινκ για να κατεβάσετε και τις δύο τακτικές.)

Extras

Spoiler: show
Supercup
Image

Image
DFB- Pokal
Καταφέραμε και το σηκώσαμε παρόλο που παίζαμε σε όλα τα ματς, εκτός του τελικού, με αναπληρωματικούς

Image
Champions League

Από το γκρουπ περάσαμε πιο δύσκολα από ότι φαινεται. Στη φάση των 16 η τυχη μας γυρισε την πλάτη και μας έφερε αντιμέτωπους με τη Μπάρτσα. Παρόλα αυτά οι παίκτες μου το πάλεψαν και καταφέραμε να προκριθούμε αφού στο 1ο ματς, παίζοντας αντιποδόσφαιρο βέβαια, νικήσαμε 1-0 στην έδρα μας, ενώ στον επαναληπτικό στη Βαρκελώνη φεραμε 1-1.
Στη φάση των 8 η τυχη δε μας χαμογέλασε ούτε τοτε. Στο πρώτο ματς στην Αγγλία χάσαμε 2-1 και παρόλο τη, δίκαιη, ηττα μας κρατούσαμε ακόμα την πρόκριση στα χέρια μας. Μια πρόκριση την οποία χάσαμε εξαιτίας μου. Φοβηθηκα υπερβολικά τη Σίτυ και έπαιξα αμυντικά στην έδρα μας. Ήθελα στο τελευταίο τέταρτο να αλλαξω το σύστημα σε πιο επιθετικό για να σκοραρουμε. Όμως άργησα πάρα πολύ και έκανα την αλλαγή του συστήματος στο 81’. Δυστυχως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός και, ως εκ τουτου, αποκλειστήκαμε. Αποκλειστήκαμε όμως με το κεφαλι ψηλα μια και καταφέραμε να παλέψουμε με την κυπελλούχο.

Image
Καταφέραμε και κάναμε το αδιανόητο. Όχι μόνο κατακτήσαμε το πρωταθλημα αλλά το κάναμε αήττητοι έχοντας μόνο 4 ισοπαλίες. Παράλληλα είχαμε την καλύτερη επίθεση με 101 (!) γκολ και την καλύτερη άμυνα με 26 γκολ.

Μεταγραφές
Image

Sebastien Corchia: Απίστευτος. Σε κάθε ματς πάνω από 7.7.
Adryan: Τον πήρα με μολις 1Μ και εκανε τη δουλειά του και με το παραπάνω.
Στέφανος Καπίνο: Στην αρχή είχε κάποιους τραυματισμούς και ήταν λίγο ασταθής αλλά με το που μπήκε το 13 έστρωσε και αρχισε να παίρνει πολλά παιχνίδια. Πλέον, σεζόν 13-14, Ξεκινά σε πολλά παιχνίδια βασικός.
Nikos Vergos: Άλλος ένας Έλληνας. Εχει καλά αττς και πιστευω σε αυτόν
Hilner,Arencibia,Semou,Medeiros,Paidakis, Lagos,Gulden αποκτηθηκαν για τη δευτερη ομάδα για να τη βελτιωσουν
Tasos Dimitriadis: Τον είδα και αμέσως είπα πως πρέπει να τον αποκτήσω. Δεν ξέρω αν έχει random attributes αλλά έχει πολύ potential.
Simao: Τον πήρα ουσιαστικά για αντικαταστάτη του Κελ μια και εχει αρχίσει να γερνά
Doria: Ήθελα ένα γρήγορο αμυντικό και τον βρηκα. Κάποια στιγμή θα αντικαταστήσει τον Σαντάνα

Τη 2η χρονια πήρα πολλά ρίτζενς για τις μικρές ομάδες και έκανα δυο μεγάλες μεταγραφές για την 1η ομάδα. Πήρα το Σαχίν με 13Μ και μετα τον Σκούρλε. Ο DoF ανέλαβε να τον κλείσει και τον έκλεισε με 24Μ (θα μπορούσα να τον κλείσω με 18 αλλα τελος καλό όλα καλά.

Image
Όπως ανέφερα και προηγουμένως πουλησα πισζεκ και Κιρτς και έβγαλα 15,5Μ. Ενώ ξόδεψα 17,25Μ. Κρατησα την ισορροπία.
Σύνοψη

Ελπίζω να σας βοήθησε η ανάλυση μου. Ότι περεταίρω πληροφορίες χρειαστείτε μη διστάσετε να τις ζητήσετε. Φυσικά και ότι θέλετε να προσθέσετε.


Όσον αφορά τη Borussia Dortmund θεωρώ πως είναι μία ομάδα που θα τη λατρέψετε αφού έχει νεανικό και συνάμα ταλαντούχο ρόστερ.


Downloads

1η τακτική (4-2-3-1)
4-2-3-1 dort by kobos550
2η τακτική (4-1-2-2-1)
4-2-2-1 dort by kobos550
Εκπληκτικό Facepack του Mojotzotzo για τη Μπορούσια
Mojotzotzo’s Dortmund Gliz2 Pack
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτα απ' όλα, πολλά μπράβο για την ανάλυση.

Ας πάμε τώρα στα αγωνιστικά.Θα διαφωνήσω στην πώληση του Piszszek. Στο δικό μου save είναι πολύ καλός και δεν χάνει παιχνίδι. Ουσιαστικά έχει βγάλει μόνος του όλη την χρονιά την δεξιά πλευρά. Σ' όλα τα άλλα συμφωνούμε.


Τώρα όσον αφορά την τακτική προτίνω αυτή την τακτική: FM Grid System Tactics

Η ομάδα αμύνεται πολύ καλά και μπροστά είναι φωτιά. Η τριπλέτα στα χαφ Bender-Sahin-Gundogan μοιράζει ασιστ με το τσουβάλι και αμυντικά δεν υπάρχει θέμα. Μπροστά η τριπλέτα Gotze-Lewa-Reus είναι φωτιά. Ενδεικτικά:

Βρισκόμαστε στα μέσα της χρονιας
Gotze: 26συμμετοχές 23γκολ 6ασιστ
Lewa: 36συμμετοχές 33γκολ 21ασιστ
Reus: 29συμμετοχές 16γκολ 13ασιστ


Τέλος αν δεν σου κάνει κόπο, ανέβασε και ένα ενδεικτικό σταφ για την ομάδα
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Όσον αφορα τον Piszszek συμφωνω μαζί σου. Είναι πολύ καλός παίκτης απλώς εχω γενικά κολλήματα με τα μπακ και θέλω να είναι πρωτιστως καλοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και μετα στα επιθετικά.
Και έλεγα τι έχω ξεχάσει. Θα ανεβάσω αυριο το σταφφ μου όπως διαμορφώθηκε.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Αναλυσαρα. Εξαιρετικη ''μηχανη'' η BVB με παιχτες για ολα τα γουστα σχεδον και σιγουρα αξιζει ενα save!
User avatar
ArAgoK
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 448
Joined: Mon Jun 09, 2008 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Αγαπημένη Ομάδα: Ρεάλ Μαδρίτης , Παναθηναικός
Status: Getting high.....
Location: *Αθήνα*
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολύ καλή ανάλυση , με βοήθησες αρκετά στο νεο μου σειβ με την BvB .
Δεν είχα πολύ καλή αρχή , αλλά τώρα η ομάδα έχει στρώσει και πάει τρένο
Δεν έκανα καμία μεταγραφή γιατί πιστεύω το ρόστερ είναι πλήρες . Θα πω και εγώ τις εντυπώσεις μου μόλις τελειώσω την 1η χρονιά.
Επίσης , με τον Σαχίν έχει συμφωνηθεί ρήτρα στα 6 εκατομμύρια , οπότε είναι πάνω σε αυτόν αν θέλει να μείνει ή όχι
*CATCH A "HO" AND ANOTHER "HO" ,
MERRY CHRISTMASS*
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Όπως ζητήθηκε το σταφφ μου όπως έχει γινει τη σεζόν 13-14

Image
Απλώς παρέλειψα τους scouters γιατί είναι πολλοί και δεν υπαρχει καποιο νόημα να τους ποσταρω. Ξέρω πως έχω πάρα πολλούς και μερικούς τους πήρα απλά για το knowledge που είχαν σε κάποιες χωρες. (π.χ. ενας Ρωσος που έχω)

Δημήτρη συμφωνω με αυτα που λες. Αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα με τη Μπορούσια.

ArAgoK σωστή και η σκέψη να μην κάνεις μεταγραφές. Εχεις δικιο δεν το χρειαζεται η ομάδα.
Όσον αφορα το Σαχίν. Το δικό μου σέιβ το ξεκίνησα πριν βγει το επίσημο update αλλα έχωντας τα πακς του Νικ και συγκεκριμένα την έκδοση 1.3. Επομένως δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποια ρήτρα για το σαχίν αν και irl δεν ειχα ακούσει/διαβάσει τίποτα για κατι τετοιο.
Τελος παντων αναμένουμε και τις δικές σου απόψεις για την ομάδα.


Ότι άλλο χρειαστείτε μη διστάσετε να το ζητήσετε.
User avatar
happyyy
Football Legend
Football Legend
Posts: 11418
Joined: Tue Oct 30, 2007 11:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης-AC Milan-Chelsea-Betis
Status: If you don't go crazy you are not normal...
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

simao?

στην ντορτμουντ ο simao?
Oι τρεις φιλοι...
zidane72003 wrote:Μαστορα γι'αυτο ποτε δε θα γινεις happy...Εισαι μικρος και ανιδεος μπροστα του...Αυτος εκτος απο βουτιες ξερει και απο χιουμορ
Ο Ντιέγκο Φορλάν τόνισε: «Ο Άρης μας νίκησε δίκαια. Πρόκειται για μία μεγάλη ομάδα»
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Ναι γιατί? Ουσιαστικα τον πηρα για να τον πουλησω αργοτερα σε καλή τιμή γιατι γλυκοκοιτάω δυο αλλα αμυντικά χαφ.
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πορωτικη η αναλυση σου,σκεφτομαι να ξεκινησω με την Μπορουσια και αν το κανω τοτε θα μου ειναι χρησιμη η αναλυση σου !!
Image
Ciric21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6927
Joined: Thu Sep 23, 2010 6:34 am
Football Manager της ομάδας: Coventry
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
facebook προφίλ: nik23s
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πολυ καλη αναλυση!

Τον Sahin τον εχει κρατησει κανεις;Σε διαφορα σειβς που εχω ξεκινησει με αλλες ομαδες με το update του Ιανουαριου, εχω παρατηρησει οτι μένει Real και κανει σπουδαια πραματα.
Μια ομάδα Άλλη Εντελώς Κατάσταση
μια ατέλειωτη μες στην καρδιά επανάσταση
σε τρία γράμματα χώρεσε η ζωή μας
γιατί υπήρξε γνήσια σχέση μεταξύ μας.
User avatar
Mayhem
Amateur
Amateur
Posts: 224
Joined: Thu Oct 27, 2011 4:11 pm
Football Manager της ομάδας: Δεν παίζω πια
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus,Arsenal,Ηρακλής
Status: Χθες έκανα την μεγαλύτερη παρτούζα.!! Κοιμήθηκα με τα Χίλια Ζόρια…!!
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

προσωπικά ο Lewandowski δεν ανανέωνε και ήθελε να πάει σε μεγαλύτερη ομάδα,έτσι αναγκαστικα να τον πουλήσω στην αρχή με 27.5M(στην Chelsea αν θυμάμαι καλά) χωρίς να έχω τύψεις διότι έφερα ως αντικαταστάτη του τον μεγάλο Leandro Νταμιάο 38 goal σε 32 συμμετοχές και για αντικαταστάτη του Kehl έφερα τον δίδυμο αδερφό του Sven Bender τον Lars από την Leverkusen που είναι ίδιοι!!!αυτά από εμενα πολύ καλο το post σου φιλε μου
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ τον Lewandowski τον έδωσα το καλοκαίρι του '13 για 45μ. στην Ρεάλ. Με αυτά έφερα τον Καβάνι και ο πρόεδρος μου έφερε και τον Jovetic -gioupi
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω ξεκινησα με Ντορτμουντ σημερα ..και σκεφτομαι να κανω το ιδιο με τον Λεβαντοφσκι δηλαδη να τον κρατησω 1 χρονια και μετα να τον δωσω !!
Image
User avatar
ArAgoK
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 448
Joined: Mon Jun 09, 2008 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Αγαπημένη Ομάδα: Ρεάλ Μαδρίτης , Παναθηναικός
Status: Getting high.....
Location: *Αθήνα*
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έχοντας τελειώσει την 1η χρονιά , θα ήθελα να πω και εγώ την άποψη μου για τη ομάδα .

Αρχικά να αναφέρω πως χρησιμοποιώ την τακτική (4-2-3-1) του Kobos αλλά με Winger δεξιά

Η 1η χρονιά μας βρήκε αισίως πρωταθλητές Γερμανίας και με μία σχετική ευκολία όπως φανερώνει και η βαθμολογία :
Spoiler: show
Image
Ο Ρόις πραγματικά έκανε ότι ήθελε τις άμυνες των αντιπάλων και άξια το τέλος της χρονιάς τον βρήκε 1ο σε γκολ , ασιστ και μ.ο.
Πραγματικά ο πολυτιμότερος παίχτης μας !
Spoiler: show
Image
Στο Champions League δυστυχώς δεν μπορέσαμε να προχωρήσουμε αρκετά μακριά καθώς αποκλειστήκαμε στην φάση των 16 απο την Μίλαν
Spoiler: show
Image
Δεν καταφέραμε δυστυχώς μετά το 25 να βάλουμε το 3ο γκολ που θα μας χάριζε την πρόκριση καθώς οι Ιταλοί στάθηκαν καλά αμυντικά
Το κύπελλο το κατακτήσαμε στα πέναλτυ απέναντυ στην Μπάγιερν δυστυχώς ss ξέχασα να τραβήξω .

Γενικότερα πιστεύω πως την 1η χρονιά δεν χρειάζεται κάποια προσθήκη η ομάδα καθώς ξεκινάμε πλήρες !
Κάποιες παρατηρήσεις κυρίως για την 1η χρονιά :
-Ο Κούμπα μου στάθηκε πολύ καλά ως δεξιός winger και πιστεύω βγάζει πολύ καλά την 1η χρονιά , τώρα είναι δικό σας θέμα αν θα τον κρατήσετε ή όχι ( Εγώ την 3η χρονιά στην οποία βρίσκομαι τώρα αγόρασα τον Mata κοντά στα 35 M ήταν trasfer list και έδωσα τον Κούμπα στην Τόττεναμ για 15Μ )
-Στα άκρα της άμυνας εκπληκτικός τόσο ο piszczek όσο και ο schmelzer
-O Lewandowski πραγματικά πάρα πολύ καλός ως poacher . Η ομάδα ήταν τελείως διαφορετική όταν δεν τον χρησιμοποιούσα για λόγους rotation . Δυστυχώς όμως δεν ανανεώνει το συμβόλαιό του για αυτό καλύτερα να τον πουλήσετε το καλοκαίρι του 13 για να βγάλετε λεφτά ( Εγώ τον έδωσα για 45Μ στην Bayern στην οποία σπέρνει και αγόρασα για αντικαταστάτη του τον Jovetic για 30 Μ . Τον χρησιμοποιούσα ως CF και τα πήγε πολύ καλά . Την 3η χρονιά πήρα και Καβάνι )
-Απο την πρώτη χρονιά χρησιμοποιύσα βασικό τον Gundogan και με έβγαλε ασπροπρόσωπο .
Ορίστε και η πορεία του μέχρι τα μέσα της 3ης χρονιάς που βρίσκομαι τώρα
Spoiler: show
Image
Επίσης τον χειμώνα η μόνη μεταγγραφή που έκανα ήταν η απόκτηση του Volland της Χόφενχαιμ για 15 περίπου μύρια
Νεος , Γερμανός και πολύ εξελίξιμος . Τις 2 πρώτες χρονιές βέβαια με απογοήτευσε και έκλαιγα τα λεφτα που δαπάνησα , αλλά την 3η που τον χρησιμοποιούσα ως IF τα πήγαινε αρκετά καλά και τον τσίμπησε η Ρεαλ τον χειμώνα της 3ης χρονιάς για 25 περιπου μύρια (Είπα με βαριά καρδιά το ναι γιατί πραγματικά ανέβαινε πολύ αγωνιστικά την 3η χρονιά )

Αυτά για την 1η χρονιά

Την 2η χρονιά δυστυχώς δεν έχω καθόλου ss
Για να μην τα πολυλογώ , κατακτήσαμε το κύπελλο αλλά όχι το πρωτάθλημα , το οποίο κατέκτησε μια εκστασιασμένη Bayern η οποία μέχρι τον Χειμώνα είχε 15-2-0
Στο Champions League καταφέραμε και φτάσαμε μέχρι τον ημιτελικό , όπου αποκλειστήκαμε απο την Arsenal ( 2-1 χάσαμε εκεί , 1-1 σε εμάς )

Οι μεταγγραφές το Καλοκαίρι του 13 ήταν η απόκτηση του Ginter για 7Μ (πολύ καλός ελπιδοφόρος DC ) και του Javi Garcia για 9Μ (επίσης πολύ καλός , τον χρησιμοποιύσα ώς αλλαγή)

Γενικότερα να πω πως το σειβ με την Ντροτμουντ μου αρέσει πολύ και πραγματικά πιστεύω πως αξίζει να το δοκιμάσετε γιατί είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ομάδα

Bonus μερικά ss απο την πρώτη χρονιά :
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Καταφέραμε να κάνουμε όλη την 11αδα μας , 11αδα της αγωνιστικής ύστερα απο ένα 7-0 στην HSV
Image
*CATCH A "HO" AND ANOTHER "HO" ,
MERRY CHRISTMASS*
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5911
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Τον Σαχίν εγω τον αγορασα με 13Μ το καλοκαίρι της 2ης χρονιας.


Εξαιρετικη και η αναλυση του ArAgok
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”