Liverpool FC

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Image

Η Liverpool είναι μια ομάδα που μεσουρανούσε περισσότερο την δεκαετία του '80 καθώς σε εκείνη την περίοδο κατέκτησε τα 6 από τα 18 πρωταθλήματα Αγγλίας. Όμως, τα τελευταία χρόνια η ομάδα δεν έχει κερδίσει κάποιον σημαντικό τίτλο -πέραν του Champions League το 2005- και έτσι δεν βρίσκεται πια στις ομάδες-φόβητρο του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Αξίζει να αναφερθεί ότι είναι η μοναδική αγγλική ομάδα που έχει κατακτήσει 5 Κύπελλα Πρωταθλητριών ή αλλιώς Champions League.

Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τους φιλάθλους της που είναι πολλά εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο.


Οι τίτλοι της ομάδας αναλυτικά:

Image


Γενικές πληροφορίες:

Image


Το γήπεδο μας «Anfield»:

Image


Το roster της ομάδας:

:arrow: Τερματοφύλακες

ImageImageImageImage

Image

25. Pepe Reina: Ο βασικός μας τερματοφύλακας στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη. Μετά από 2-3 σεζόν μπορείτε να κινηθείτε για κάτι καλύτερο.
32. Alexander Doni: Αμείβεται με 3 εκ. ετησίως και κατά την άποψή μου καλύτερα θα ήταν να τον πουλήσετε ώστε να εξοικονομήσετε χρήματα.
1. Brad Jones: Αν διώξετε τον Doni τον κρατάτε για back-up του Reina και είστε εντάξει.
42. Peter Gulacsi: Ή τον δίνεται δανεικό ή τον κρατάτε για 3ο.


:arrow: Δεξιοί μπακ

ImageImageImage

Image

Στα δεξιά έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε δυο ισάξιους ποδοσφαιριστές.

2. Glen Johnson: Ο Johnson είναι καλός στα επιθετικά του καθήκοντα αλλά ανασταλτικά υστερεί λίγο σε σχέση με τον Kelly. Το συμβόλαιό του είναι στα 4,8 εκ. ετησίως οπότε σκεφτείτε και την περίπτωση της πώλησης.
34. Martin Kelly: Στο δικό μου save αποφάσισα να των δώσω για 12 εκ. στην Chelsea οπότε δεν μπορώ να τον κρίνω. Από τα στατιστικά του βλέπω ότι είναι αρκετά καλός αμυντικός και μέτριος στα επιθετικά. Μπορείτε να τον χρησιμοποιείται και στο κέντρο της άμυνας.

Αν κρατήσετε και τους δυο έχει καλώς, αλλιώς δείτε και τον μικρό τον Flanagan από τις ακαδημίες.


:arrow: Αριστεροί μπακ

ImageImage

Image

3. José Enrique: Το μοναδικό μας αριστερό μπακ που έχουμε είναι αυτός. Πολύ καλός αμυντικός και πολύ γρήγορος, παίρνει τη φανέλα βασικού σπίτι του.
49. Jack Robinson: Τον ανεβάζουμε και γίνεται το back-up του José Enrique.


:arrow: Κεντρικοί αμυντικοί

ImageImageImageImage

Image

5. Daniel Agger: Είναι ο ένας από τους δυο βασικούς μας κεντρικούς αμυντικούς. Το μόνο κακό είναι ότι βγάζει συχνά τραυματισμούς.
37. Martin Skrtel: Το έτερον ήμισυ της άμυνας. Ο σκληροτράχηλος Σλοβάκος δεν καταλαβαίνει τίποτα.
23. Jamie Carragher: Τα χρόνια πέρασαν αλλά ο Carragher παραμένει εκεί, στο Liverpool. 1-2 χρονιές μπορεί να τις βγάλει αλλά πιο πολύ για να πλαισιώνει τους υπόλοιπους και όχι να βασίζεστε επάνω του. Σίγουρα θα πρέπει να αναζητήσετε τον αντικατάσταση του.
16. Sebastian Coates: Ο γίγαντας της άμυνας με ύψος 1,96 είναι κίνδυνος θάνατος στα στημένα. Θα πρέπει να βλτιωθεί αμυντικά αν θέλει να χτυπήσει 11αδα.


:arrow: Μέσοι

ImageImageImageImageImageImageImageImage

Image

8. Steven Gerrard: Ότι και να πούμε για τον εμβληματικό αρχηγό μας είναι λίγο. Τα πάντα ξεκινάνε από τα πόδια του μέσα στο γήπεδο.
21. Lucas Leiva: Ξεκινάει τραυματίας αλλά μόλις επιστρέψει μπαίνει 11αδα ασυζητητί. Εξαιρετικός τόσο στα ανασταλτικά του καθήκοντα όσο και στα επιθετικά.
4. Nuri Sahin: Είναι δανεικός από την Ρεάλ Μαδρίτης και δύσκολα δέχεται να συζητήσει σε περίπτωση που θέλετε να τον αγοράσετε. Για έναν χρόνο είναι ότι πρέπει στο κέντρο μαζί με Lucas και Gerrard.
24. Joe Allen: Ήρθε με κοντά στα 20 εκ. στο Anfield το περασμένο καλοκαίρι και μπορεί να προσφέρει πολλά στην μεσαία γραμμή, αξίζει να του δώσετε ευκαιρίες.
33. Jonjo Shelvey: Ο καράφλας μας όπως είπα και για τον Allen μπορεί να αποδώσει πολύ καλά αν πάρει ευκαιρίες. Πολύ καλή επιλογή από τον πάγκο. Πατάει περιοχή και σκοράρει συχνά.
14. Jordan Henderson: Λόγω πολυκοσμίας στην μεσαία γραμμή σε μένα πήρε τις λιγότερες ευκαιρίες απ' όλους, εσείς μπορείτε να τον αξιοποιήσετε καλύτερα. Φεύγει με καλά λεφτά αν θέλετε να τον πουλήσετε.
30. Suso: Παλεύει με την μετριότητα ο πιτσιρικάς. Ή τον δίνετε δανεικό για να πάρει παιχνίδια ή τον πουλάτε μια ώρα αρχύτερα.
10. Joe Cole: Όπως είναι του βάζετε μια κορδέλα και τον διώχνετε.


:arrow: Εξτρέμ

ImageImageImageImage

Image

31. Raheem Sterling: Το next best thing του Αγγλικού ποδοσφαίρου είναι στην ομάδα μας. Βασικός στα δεξιά και θα σας βγάλει ασπροπρόσωπους, πάρα πολύ γρήγορος με πολύ καλή σέντρα. Είναι ο νέος ηγέτης.
29. Fabio Borini: Μπορεί να αγωνιστεί με την ίδια άνεση και δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης. Γρήγορος με εξαιρετικό τελείωμα. Αν τον χρησιμοποιείστε στην επίθεση κοιτάξτε για εξτρέμ.
19. Stewart Downing: Μπορεί στην αρχή να θέλετε να τον δώσετε για το μεγάλο συμβόλαιό του αλλά εγώ τον κράτησα και τον έβαλα βασικό και τελείωσε με 15 ασίστ την σεζόν.
11. Oussama Assaidi: Καλός για back-up, δεν μπορεί να κάνει την διαφορά.


:arrow: Επιθετικοί

ImageImageImageImage

Image

7. Luis Suárez: Στις καλές τους δεν χρειάζεται να φοβάστε κανέναν. Βάζει γκολ με το τσουβάλι και κάνει την διαφορά από τους υπόλοιπους.
29. Fabio Borini: Αν τον χρησιμοποιήσετε για αντί-Suarez είναι πολύ καλή λύση ειδάλλως θέλετε παίκτη οπωσδήποτε.
36. Samed Yesil: Αρκετά υποσχόμενος που αξίζει να προσεχθεί.
12. Daniel Pacheco: Καλύτερα να δοθεί δανεικός για να πάρει παιχνίδια.


:arrow: Τακτικές

Οι τακτικές που θα ακολουθήσετε είναι καθαρά προσωπική σας επιλογή. Εγώ σας προτείνω τις εξής που χρησιμοποιώ.

ImageImage


Καλή τύχη σε όσους αναλάβουν την ομάδα :)
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
Windfur
Indispensible
Indispensible
Posts: 1805
Joined: Mon Jul 02, 2012 3:45 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
twitter: _Windfur
Status: It's all about gaming my friend.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ανάλυση! Και μιας και δεν είμαι Y.N.W.A αυτό το τραγούδι λατρεία για την Λίβερπουλ!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8aBOqrRHnWA[/youtube]
Δεν παιζει τετοιο θεμα ρε, καθολου μην φοβασαι, χορευω τοσο καιρο και ειναι τοσο ωραιααα. Κανενας δεν εχει προβλημα με τιποτα, ουτε κανενα ποτο δεν πεφτει απο την βαρυτητα.

You run with the wolves while I hunt like a hound

Θέλω να γίνω foggy στη θέση του foggy.
User avatar
Giorgos Giovanis
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6025
Joined: Tue May 01, 2012 6:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,Werder Bremen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιο karembeu . Αξιζει να κανεις σεηβ φετος με τη Λιβερπουλ .
Image
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Προσπάθησα να ξεκινήσω χωρίς μεταγραφές αλλά θέλει πολύ ψυχοπάθεια για να συνεχίσεις, ένα ρόστερ μέσα στην μετριότητα που κοστίζει κοντά στα 90Μ, θέλει στα τέλη της 1ης σεζόν γερό σουτ σε όλους εκτός απ΄τον μέγα Σουάρες, άντε και λίγο στους Στέρλιγκ και Σελβει.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Πολυ ωραια αναλυση φιλος!
User avatar
jorge_r21
Amateur
Amateur
Posts: 114
Joined: Sun Dec 25, 2011 6:00 am
Football Manager της ομάδας: BVB
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με εψησες να ξεκινησω, αλλα με σκοπο να κανω το ξεσκαρταρισμα απο την πρωτη χρονια... Ξεκιναμε...... -foumarw -foumarw -foumarw
User avatar
ermanias
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2052
Joined: Sun Oct 28, 2012 1:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,PAO,Platanias
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραια αναλυση karembeu
ξεκινησα save μολις
ενα αμυντικο χαφ και βγαινει η χρονια πιστευω
Image
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρομερή ανάλυση φίλε μου για την ΟΜΑΔΑΡΑ....Πολλά μπράβο...
User avatar
cosmicgull
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Mon Jan 25, 2010 9:39 am
Αγαπημένη Ομάδα: Q.P.R.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απ'τις ομάδες που μπορούν κυριολεκτικά να σε τρελάνουν και να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στην σχέση σου με κοπέλα/φίλους/σκύλο...
Αγόρασα μόνο Μανιάτη ,στα 2.5, και ξεκίνησα με σκοπό να εκμεταλλευθώ τους ταλαντούχους νέους του συλλόγου (1ης και μελλοντικά πουλέν). Απλά τρέλα!
Ρίχνω 5άρες σε Newcastle κ σία, όμως οι 2 του Manchester με έχουν κανονικά πελάτη και κάτι Fulham περιμένουν πότε θα παίξουν με εμένα για να πάρουν κάνα βαθμό.
Πρέπει να έχεις τρομερή υπομονή για να συνεχίσεις κ να καταφέρεις κάποια στιγμή να επαναφέρεις την νοοτροπία νικητή στην ομάδα.Δεν ξέρω αν το ολοκληρωτικό ξεσκαρτάριμα του ρόστερ (ακόμα και σε ελπιδοφόρους παίχτες) είναι η λύση.Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας πει.
Πάω να παίξω το ντέρμπι με την Βοlton τώρα...

ΥΓ. Είναι η ιδέα μου ή ο Reina είναι για πολλές φάπες?
Καλώς τα 3-0!
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετά απο μισή σεζόν μαζί με τον κολλητό μου που έχει Φούλαμ έχω τις ακόλουθες παρατηρήσεις....

:arrow: Σκρτέλ αρκετά ασταθής...Έχω επαναφέρει Κάραχερ βασικό + ότι έχουμε και τον ανερχόμενο Wilson που είναι πουλενάρα ...
Συμπέρασμα : Πρως πώληση ο Σλοβάκος

:arrow: Τρομεροί οι : Sterling, Suarez ,Gerard ,Wellington Nem

:arrow: Λίγο Μακάκας ο Ρέινα που ίσως το καλοκαίρι να αποχαιρετήσει...

Off Topic:
Πάμε για Τσου Λου στο πρωτάθλημα(αποκλείεται να αντέξουμε για να κοντράρουμε τον τίτλο) και Κατάκτηση του Europa
thodaxd
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Sat Nov 21, 2009 11:21 pm
Football Manager της ομάδας: TOTTENHAM
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Την περίοδο 2013-2014 μου έκανε πρόταση στα μέσα Οκτωβρίου και ήταν 19η!!!!!!!!!!!!!!! στη βαθμολογία. Μετά από τρεις μήνες βρισκόμαστε στη μέση, έχουν φύγει Agger, Downing, Shelvey και όσους μπόρεσα να διώξω από τις ρεζέρβες. Χρήματα για μεταγραφές είχα γύρω στα 10 εκ., αλλά σε όσους καλούς πρότεινα συμβόλαιο για μετά το καλοκαίρι δεν ερχόταν κανείς!!! Σε μένα ο Skrtel είναι κορυφή, μαζί με τον Coutinho & τον Allen. Έριξα τριάρες στη City και στην Arsenal και χάνω άνετα από Hull και Norwich! Τρέλα!!!
User avatar
SpermiNatoR^
Trialist
Trialist
Posts: 45
Joined: Sun Feb 06, 2011 9:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλα αυτος ο σουαρεζ εχει ψυχολογικα δεν παιζει...ειτε του πω καλο λογο ειτε οχι μονιμως αποσυντονιζεται και δεν κανει απολυτως τιποτα του εχω ετοιμασει βαλιτσες...κατα τα αλλα μονο με λεξοτανιλ θα την βγαλω καθαρος -toixos2
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Μόλις τελείωσα μια απογοητευτική πρώτη χρονιά (απογοητευτικό 2ο γύρο για την ακρίβεια...) στην ομάδα τερματίζοντας 7ος και μπαίνοντας στο Europa League από την κλειδαρότρυπα. Ήρθε η ώρα που όλοι περιμέναμε λοιπόν...
Μέχρι τώρα έχουν φύγει:
Daniel Agger στην Παρι με 15.5Μ
Martin Kelly στην Tottenham με 10Μ
Jose Enrique στην Arsenal με 11.5
Sebastian Coates στην Tottenham με 15Μ
Jordan Henderson δανεικός στην Newcastle
Oussama Assaidi με 3.8Μ
Andy Carroll με 6.5Μ στην Schalke

Κι έχουν έρθει εκτός των Koke και Milner που ήρθαν το Φλεβάρη:
David Ospina ελεύθερος
Andre Ayew 13.5M
Brede Hangeland 7M
Davide Santon 15M
Kyriakos Papadopoulos 25M
Isco 35M
+κάποιοι νεαροί regens που έφερε ο Head of Youth Development. Κι εδώ έρχεται το μεγάλο δίλημμα... Πέτυχα και το Φαλκάο transfer listed με 37Μ. Έχω 45Μ budget ακόμα. Τα σκάω και φέρνω τον παιχταρά; Λογικά θα θέλω έναν ακόμα κεντρικό αμυντικό γιατί έχω 3, ένα δεξί μπακ για backup του Johnson και ίσως μια ακόμα προσθήκη στα χαφ γιατί ο Koke θα μείνει έξω 2-3 μήνες. Επίσης για να πουλήσω κανέναν άλλο είχα στα υπόψη τον Borini αλλά τραυματίστηκε για 2-3 μήνες κι αυτός οπότε δύσκολα θα τον πάρουν και μετά τον Downing τον οποίο όμως θέλουνε δανεικό και δεύτερον έκανε πολύ καλή χρονιά. Ίσως σκεφτώ να δώσω τον Sturridge. Η γνώμη σας;
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έπρεπε να δώσεις Agger-Kelly-Coates ή τουλαχιστον οχι για τόσα λίγα μαρούλια. Μόλις άρχισα την δευτερη μου χρονια και είναι κολόνες πίσω + οτι ο Κέλλι βοηθάει και στα δεξια. Καλύτερα θα ήταν να καλύψεις τα κενά με τα λεφτά που έχεις. Για να ανταπεξέλθεις και να τα πας καλά σε όλες τις διοργανώσεις χρειάζεται ροτέισον
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Skouf_7 wrote:Δεν έπρεπε να δώσεις Agger-Kelly-Coates ή τουλαχιστον οχι για τόσα λίγα μαρούλια. Μόλις άρχισα την δευτερη μου χρονια και είναι κολόνες πίσω + οτι ο Κέλλι βοηθάει και στα δεξια. Καλύτερα θα ήταν να καλύψεις τα κενά με τα λεφτά που έχεις. Για να ανταπεξέλθεις και να τα πας καλά σε όλες τις διοργανώσεις χρειάζεται ροτέισον
Για τον Coates και τον Agger συμφωνώ. Αλλά ο Coates άρχισε τη γκρίνια όταν αρνήθηκα πρόταση 11Μ από την Tottenham και με εκνεύρισε, ενώ για τον Agger ήθελα να εξοικονομήσω λεφτά από ομάδα και συμβόλαιο παίκτη στη λογική ότι θέλω μια πιο γρήγορη άμυνα, μιας και παίζω αρκετά επιθετικά και πίσω ήμουν χωνί συν το γεγονός πως έβγαλε αρκετούς τραυματισμούς στο 2ο γύρο τον οποίο έχασε σχεδόν όλο. Ο Kelly ήταν τραγικός είτε έπαιζε δεξιά είτε στο κέντρο. Πολύ λίγες ήταν οι εκλάμψεις του. Ειδικά δεξιά πάνω από 6.5 δεν είχε ποτέ. Ο λόγος που σκέφτομαι το Falcao είναι ότι ο Suarez με τον Sturridge είναι ανάλογα με το πως θα ξυπνήσουν κάθε πρωί (καθαρά παίκτες ψυχολογίας, άρα και ασταθείς ειδικά ο Sturridge) και ο Borrini έχει ξεχάσει τι θα πει γκολ από την αρχή της χρονιάς.
I LOVE THIS SITE!!!
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”