Ολυμπιακός

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Όταν το σκέφτηκα να το κάνω του είχε κάνει ήδη πρόταση η Πόρτο!!!Προσοχή λοιπόν ο Μανιάτης έχει ρήτρα 2.5Μ την οποία την πληρώνουν πολύ εύκολα ομάδες από την Ευρώπη και έτσι φεύγει από τον Ολυμπιακό.Εκτός αν γίνει πρόταση ανανέωσης συμβολαίου με μεγαλύτερη ρήτρα ή χωρίς ρήτρα!!!
ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ
User avatar
nikolakas7
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Sat Oct 27, 2012 3:00 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το καλύτερο φέτος στον Ολυμπιακό είναι να πουλήσεις την πρώτη χρονία τορο με 10εκ και να πάρεις Σκόνδρα με 800K (:


Εξαιρετικός ο Σκόνδρας -gioupi
User avatar
zois92
Rotation
Rotation
Posts: 1042
Joined: Thu Mar 10, 2011 11:48 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Ο Φετφατζιδης βγαζει φωτιες αν του δωσετε ευκαιριες.Ο Μητρογλου ματωνει διχτυα σαν DLF..σε 25 αγωνες 24 γκολ!!
User avatar
kostas8
Rotation
Rotation
Posts: 1105
Joined: Fri Oct 05, 2007 9:10 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,arsenal
Location: εδω τριγυρω
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η εξελιξη καποιον πακτων 2014
ολοι οι παικτες εχουν "φαει" heavy training στα attributes που πονανε. π.χ φετφα finishing, long shot

vergos ( djebbour-mitrogloy)
Spoiler: show
Image
vlachodimos (abdoun,weiss) μετα απο τραυματισμο
Spoiler: show
Image
fetfatzidis
Spoiler: show
Image
lykogiannis(holebas,torosidis)
Spoiler: show
Image
gianniotis(carrol,sifakis)
Spoiler: show
Image
manolas
Spoiler: show
Image
megyeri (carroll)
Spoiler: show
Image
User avatar
Lord_Marks
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7151
Joined: Tue Apr 17, 2007 11:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GGMU
Status: Γεννήθηκα έτοιμος...
Location: Dubai, UAE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν είναι τόσο για το έμψυχο δυναμικό αλλά αφορά την αναβάθμιση των youth εγκαταστάσεων:
Spoiler: show
Image
Ο μόνος τρόπος για να πειστεί ο καβουρομαρινάκης -kavouras -kavouras -doublekiss -doublekiss
Last edited by Lord_Marks on Thu Nov 22, 2012 1:18 am, edited 1 time in total.
“Art is not a mirror. Art is a hammer.”
AGAINST MODERN FMGREECE
Free Armyras, Free Morgoth
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Πάντα ρε, αυτό γίνεται χρόνια.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
tacv7
Trialist
Trialist
Posts: 91
Joined: Wed Dec 12, 2007 10:30 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos C.F.P.
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτά είναι τα πάρε-δώσε μου την πρώτη σεζόν:
Image

Και αυτοί οι κλεισμένοι για την επόμενη (εγκλημάτισα με Paloschi, όταν ανακάλυψα πως ο δολοφόνος Mattia Destro είναι a.t.s.:( ) :
Image
ImageImageImageImageImage
Δεκατρίαδωδεκαϊσμός= Τρόπος Ζωής
tacv7
Trialist
Trialist
Posts: 91
Joined: Wed Dec 12, 2007 10:30 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos C.F.P.
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει φαινόμενα άκρατου τσιγκουνισμού στα save σας με θρύλο. Με το σταγονόμετρο τα δίνει το λαμόγιο ο Βαγγελάκης... :(
ImageImageImageImageImage
Δεκατρίαδωδεκαϊσμός= Τρόπος Ζωής
Jimbaggio
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μανιατης και εμενα μου φευγει για Πορτο, και την ανανεωση συμβολαιου την αρνηθηκε ευγενικα...Μου ζητησε 1,5εκ το χρονο...

παιδια σορρυ αλλα Ibagaza σε μενα παγκο δαγκωτο, τον βαζω μονο σε εντος εδρας εντακαδατο....
Εχω αγορασει Walter Erviti απο Boca Juniors με 1,3εκ και τον εχω ως playmaker στο κεντρο μαζι με Machado και Fuster....
Για αριστερο fullback ως free Fabio Grosso γιατι θεωρω πως μονο με Χολεμπας υστερει η ομαδα και τον Ζαραδουκα απο την 2η χρονια τον εμπιστευομαι σε 10-15 ματσακια...

Επιθεση τρομερο διδυμο Djebbour - Gekas!!!!
"People Are Polished by Struggle Fight , Win and Shine..." Roberto Baggio
Jimbaggio
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Fiorentina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tacv7 wrote:Αυτά είναι τα πάρε-δώσε μου την πρώτη σεζόν:
Image

Και αυτοί οι κλεισμένοι για την επόμενη (εγκλημάτισα με Paloschi, όταν ανακάλυψα πως ο δολοφόνος Mattia Destro είναι a.t.s.:( ) :
Image

την ξεκανες την ομαδα!!!!
ωραιος....
"People Are Polished by Struggle Fight , Win and Shine..." Roberto Baggio
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχήν συγχαρητήρια για την παρουσίαση.. Ένα πράγμα που παίζει μεγάλο ρόλο στο φετινό FM είναι ο DoF.. Το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να διώξω τον Κοβασεβιτς και κλείνω τον Moggi (παίζω με το "Nik33's FM13 Data Packs").. Πουλάει εύκολα Τορο με 9,25M , Αμπντούν με 3,3M , Φουστέρ με 1,2M , Ντιόγκο με 500k , Παπάζογλου με 500k !!!
Αγορές:
Wallace (DR) 5m (1.2M + 3.8M)... Ταλέντο από τα λίγα. Βασικός και αναντικατάστατος από την πρώτη μέρα!
Ruben (DL) 1.8M (900k + 900k)... Η ομάδα χρειάζεται ένα καλό αριστερό μπακ και ο Πορτογάλος είναι γνωστό πουλέν. Βασικός
Kara (DM) 4M (2M + 2M)... Θέλετε συστάσεις?
T. Fountas (CM) 1M (400k + 600k)... Τον πηρα και τον άφησα το 1ο εξάμηνο στην U20.. Σιγά σιγά εξελίσσεται παιχταράς..
Drenthe (AML) Free.. Μετά την φυγή Αμπντούν είναι απαραίτητος...
Armel Kana-Biyik (CB) 15M (4M + 11M).. Στο τέλος της μεταγραφικής περιόδου μείναν γύρω στα 4,5M-5.5M μπάτζετ.. Οπότε είπα να κάνω το μεγάλο μπαμ. Ταλεντάρα από τις λίγες. Βράχος στην άμυνα και αρκετά γρήγορος - Στα 23 του χρόνια -> [ Heading:14, Marking:17, Tackling:15, Positionig:14, Acceleration:16, Strength:17] Κάνει -papas -papas -papas .... Δαπανηρή μεταγραφή (συμβόλαιο γύρω στα 2,3 το χρόνο) που μπορεί να κοστίσει στα οικονομικά της ομάδας (αν δεν περάσετε στους 16 Ch.L. -jail ) αλλά εγγύηση για την άμυνα.. Αν και γούσταρα να δουλέψω με το Μανωλά όπως και στο προηγούμενο save προτίμησα σιγουριά..

Για Γενάρη:
Dorio (DC) 600k(Fee release).. 17 χρονών Βραζιλιανάκι με Potential Ability 5 stars!!!
Bressan (MC) End of Contract.. Τον περιμένω πως και πως.. 23 χρονών έτοιμος οργανωτής απο Μπατε Μπορισοφ... (Ο Μασάδο είναι μία πάνω μία κάτω).
και μάλλον θα κλείσω και τον Romario για back up...

Τσ Λ κληρώθηκα με Αρσεναλ (πρωτότυπο) Ντόρτμουντ και Μάλαγα.. 1ο ματς στη Γερμανία χάνω 1-0 (έχασα τα άχαστα και ο Ibagasa έχασε πέναλτι -toixos2 ).. 2ο ματς με Αρσεναλ στο Ναό.. Κρατηθείτε.. Το σκορ 6-1 :drinking: :!: :!: :!: :!: ... Με 2 γκολ Τζεμπούρ -papas -papas (τραυματίστηκε στο 41' κλασικά -haterosik ) 2 γκολ Κοντρέρας , 1 ο Μητρογλου και 1 ο Φετφα!!
Το σύστημα που χρησιμοποιώ στο Τσ. Λ. είναι 4-3-2-1 με αμ χαφ... Στο προηγούμενο ματς έχασα 2-1 (τα μόνα γκολ που έχω δεχθεί μέχρι στιγμής στην Ελλάδα) από την Αεκ στο ΟΑΚΑ -suicide ...
Η ομάδα όμως άρχισε να στρώνει και φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα...
Οικονομικά καταγράφει μία απόλεια 1,5Μ -foumarw το μήνα αλλά μετά με κάποιες αποδεσμεύσεις είστε κομπλέ....

ΥΓ. Με συγχωρείτε που δεν ανέβασα εικόνες αλλά μου έλεγε οτι το αρχείο πρέπει να είναι 20kb και οι εικόνες μου είναι 250-400 kb ... Δεν ξέρω πως αλλιως να ανεβάσω (αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει) και δεν είχα χρόνο να το ψάξω...
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4638
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τον Kana Biyik τον πηρα free στην Ατλετικο το 2019...ειναι τουμπαναρα απο τις λιγες οντως υπεργρηγορος δυνατος και με εξαιρετικα αμυντικα atts
User avatar
alex-gate-7-1925
National Manager
National Manager
Posts: 8370
Joined: Tue Mar 01, 2011 2:53 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
facebook προφίλ: alex.zografidis
twitter: alex7zog
Status: Είναι δύσκολο να σπουδάζεις και να παίζεις FM. Ένα από τα δύο θα γίνει.
Location: Patra
Has thanked: 0
Been thanked: 0

beecher wrote:τον Kana Biyik τον πηρα free στην Ατλετικο το 2019...ειναι τουμπαναρα απο τις λιγες οντως υπεργρηγορος δυνατος και με εξαιρετικα αμυντικα atts
Φίλε, ειλικρινά κάνει -papas -papas -papas ... Δεν περνάει τπτ... Είναι 23 χρονών και παίζει σαν 30χρονος με εμπειρία... Μπορεί να ήταν δαπανηρή η μεταγραφή αλλά νομίζω οτι και λίγα έδωσα για ένα τέτοιο παίχτη σε αυτή την ηλικία!!!
carlosvela
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sun Apr 13, 2008 2:41 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω με τον ολυμπιακο μετα και απο την κατακτηση του cl 2016 νικησα ευκολα και την corinthians στον τελικο για να γινω η καλυτερη ομαδα στον κοσμο με σπασμενα κοντερ να πουλαω 350 εκατομυρια παιχτες μεχρι το 2017 με μεταγραφες στα 180 εκατομυρια αλαξα επιπεδο τον ολυμπιακο...
κατακτησα 5 double 1CL + 1 CLUB WORLD CHAMPIONSHIP (εχασα ομως το σουπερκαπ απο αρσεναλ :-P )
Οι μεταγραφες εως 16-17

κατι πολυ ιδιετερο Image http://prntscr.com/r1nt8

η σημερινη αξια της ομαδας Image http://prntscr.com/r1o14

Οι μεταγραφες εως 16-17

**τα ποσα που αναφεροντε ειναι σε uk pounds

12-13 Image http://prntscr.com/r1m3y

13-14 Image http://prntscr.com/r1mff

14-15 Image http://prntscr.com/r1mbn

15-16 Image http://prntscr.com/r1mjr

16-17 Image http://prntscr.com/r1mly

για το 17-18 εχω κλειση αυτους Image http://prntscr.com/r1mnl

ολοι οι παιχτες που πουλησα μα ΟΛΟΙ τους εχω βαλει 50% of his next transfer fee

η τωρινη ομαδα μου ειναι αυτη εδω Image http://prntscr.com/r1mrx

η αξια των τορινων παιχτων Image http://prntscr.com/r1mtc

τελικος καλυτερης ομαδας κοσμου Image http://prntscr.com/r1n18

το μπατζετ Image http://prntscr.com/r1n2n

*αυτα εζησα στο δικο μου save...
λεω να ξεκινησω εναν εργοτελη μιας και ειμαι απο ηρακλειο..θελω να δω ποσο ψηλα μπορω να τον φτασω :P

(σορρυ για οτιδηποτε λαθοι αλλα πρωτη φορα δημωσιευο)
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανάλυση Ολυμπιακού

Image


Image

Με μια πρώτη ματιά διαπιστώνει κανείς ότι η ομάδα έχει βάθος και ποιότητα σε όλες τις θέσεις. Στην Ελλάδα καμιά ομάδα δεν μπορεί να μας
συναγωνιστεί και έτσι τα πρωταθλήματα εύκολα ή δύσκολα θα έρχονται. Σκοπός μας όμως είναι να κάνουμε το βήμα παραπάνω στην Ευρώπη.


Goalkeepers

Σε αυτή τη θέση έχουμε δύο ισάξιους τερματοφύλακες. Τον νεαρό Megyeri και τον γερόλυκο Carroll
Πρώτη μας επιλογή είναι ο Ούγγρος, καθώς είναι νέος και έχει περιθώρια εξέληξης. Ο Κάρολ μένει για μια χρονιά
για να κάνει τα ρεπό του Μέγερι


Defenders - Central

Και σε αυτή τη θέση είμαστε υπερπλήρης. Φανέλα βασικού πέρνουν οι Μανωλάς και Σιόβας. Στον
πάγκο υπάρχει ο Contreras, ο οποίος θα πάρει χρόνο συμμετοχής μέχρι τον Φεβρουάριο. Τον Φλεβάρη
επανέρχεται στην ενεργό δράση η κωλόνα της άμυνας μας, ο Παπαδόπουλος.


Defenders - Right

Με την αποχώριση του αρχηγού μας, μείναμε ξεκρέμαστοι σε αυτή τη θέση. Ο Ντιακιτέ θα προσπαθήσει
να γίνει Τόρο. Επίσης η αποχώρηση του Τόρο μας αναγκάζει να υπολογίζουμε τον Παπάζογλου σε αυτή
τη θέση. Το δεξί άκρο της άμυνας μας είναι η αχίλλειος φτέρνα της ομάδας.


Defenders - Left

Κάνουμε προσευχές νας μην τραυματιστεί ο Holebas. Πίσω από τον Χολέμπα υπάρχει μόνο ο νεαρός
Λυκογιάννης, ο οποίος θα πάρει αρκετές ευκαιρίες καθώς ο Χολέμπας δεν μπορεί να βγάλει 40 παιχνίδια τη σαιζόν


Defensive Midfielders

Γιάννης Μανιάτης. Κόβει, πασάρει, πρεσάρει. Τι άλλο να ζητήσει κανείς? Δεν έχω λόγια. Πίσω από τον Μανιάτη
υπάρχει ο Modesto. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τον κρατάμε φέτος και τον σουτάρουμε του χρόνου. Τρίτος στην
ιεραρχία των αμυντικών χαφ έρχεται ο μετριότατος Fejsa.


Midfielders

Τα λόγια είναι περιττά για τον μαέστρο μας, Ariel Ibagaza. Δυστηχώς έχει γεράσει και πρέπει να είμαστε πολύ
προσεκτικοί στην διαχείρηση του. Δίπλα από τον Ibagaza θα αγωνίζεται ο Machado, που ευτυχώς στο φμ είναι
πολύ καλός. Από τον πάγκο θα έρχονται Fuster και Greco.


Wingers

Για τα δεξιά υπάρχουν οι Pino και Βλαχοδήμος, ενώ στα αριστερά οι Abdoun και Φέτφατζίδης.
Φανέλα βασικού πέρνουν οι Πίνο και Αμπτούν. Βλαχοδήμος και Φέτφα αξίζουν πολλές ευκαιρίες. Είναι αμαρτία να μην
τους δώσετε ευκαιρίες και να τους κάψετε. Μπορούν να εξεληχθούν σε πολλοί καλά εξτρέμ.


Strikers

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να έχουμε δύο πολύ καλούς επιθετικούς για το επίπεδο της ομάδας. Djebour και
Μήτρογλου μοιράζονται το χρόνο συμμετοχής. Ανάλογα με πως θέλουμε να χτυπήσουμε τον αντίπαλο διαλέγουμε
και ποιόν θα χρησιμοποιήσουμε. Τρίτος στην ιεραρχία έρχεται ο Pantelic που δύσκολα θα πάρει παιχνίδια.


Image

Η τακτική είναι μεγάλο ζήτημα. Στην Ελλάδα πρέπει να παίζουμε πολύ επιθετικό ποδόσφαιρο. Αν όμως πάμε έτσι και στο
Champions League θα φάμε τα μούτρα μας και μπορεί να ξυπνήσουν μνήμες του 2003...

Αυτή είναι η τακτική που χρησιμοποίησα. Είναι ένα 4-3-3 με παραλλαγές στα instractions
OSFP Tactic Pack
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”