Ολυμπιακός

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4650
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Πρόλογος
Για μια ακόμα FM-ική χρονιά ο μεγαλύτερος σύλλογος απ' όλους, ο συγκλονηστικότερος θρύλος όλων των εποχών, ο ένας και αιώνιος πρωταθλητής των πάντων, ο υπεργαλαξιακός δαφνοστεφανωμένος έφηβος, ο Ολυμπιακός Σύνδεσμος Φιλάθλων Πειραιώς, είναι εδώ και μας περιμένει με την μαεστρία μας -και την ελπίδα ότι η Match Engine θα γίνει ανθρώπινη- να τον καθοδηγήσουμε στον ρεαλιστικό στόχο (Πρωτάθλημα/Κύπελλο) και στο 'ένα όνειρο τρελό' που φυσικά λέγεται Ευρωπαϊκή καταξίωση. Γι' αυτο λοιπόν χωρίς πολλά πολλά το πρώτο πράγμα που βλέπουμε με το που φορτώνει το save είναι αυτό:

Image

Ο Μαρινάκης νομίζω πως είναι αρκετά ξεκάθαρος από το πρώτο δευτερόλεπτο οπότε ταμπούρια, άμυνες και συστήματα που αρχίζουν απο '3' ή '5' ξεχάστε τα. Η θρυλάρα στον μέσο υπεργαύρο είναι κάτι μεταξύ ψύχωσης και παράνοιας αρα εμείς καλό θα είναι να το ακολουθήσουμε αυτό για να μην ακούσουμε 'δηλώσεις στηριξής' και μετα στηνόμαστε στις ουρές του ΟΑΕΔ για το επίδομα. Για να μας βοηθήσει μάλιστα ο πρόεδρος να πετύχουμε τους στόχους μας, προσφέρει τα ακόλουθα συγκλονιστικά ποσά:

Image

Φοβερές τρύπες γενικά στο roster δεν υπάρχουν, η ομάδα χρειαζεται 2-3 ποιοτικές προσθήκες για να πετύχει το minimum των στόχων της και με αρκετή τύχη να προχωρήσει και στην Ευρώπη.

Τεχνικό Επιτελείο

Image

Όσο αφορά τους coach, τα πράγματα είναι όπως πάντα απλά. Όποιος δεν μας βγάζει τουλάχιστον 3 αστέρια σε κάποιο τομεά προπόνησης αποχωρεί! Για καλή μας τύχη όλοι όσοι διαθέτουμε για την πρώτη ομάδα είναι τουλαχιστον 3-άστεροι, αρά εμείς πέρνουμε απο την ελεύθερη αγορά οτι συμπλήρωμα χρειαζόμαστε για να έχουμε 1 coach σε κάθε τομέα προπόνησης. Και στα u-20 οι προπονητές που διαθέτουμε είναι αξιοπρεπείς, αν και νομίζω πως με λίγο ψάξιμο πάντα μπορείτε να βρείτε και κάτι καλύτερο. Στους physio οι Σοφιανός και Χειλουδάκης είναι ποταποί, άνετα βρίσκετε απείρως ανώτερους από αυτούς στην αγορά. Στους scouts οι μόνοι που (οριακά) περνάνε την βάση είναι οι Μπαρμπαλιάς και Κοκολάκης - δεν χρειάζεται φυσικά να αναφέρω οτι πρώτη κίνηση σας επιβάλεται να είναι ο Luciano Moggi...

Πρώτη Ομάδα

Και τώρα ερχόμαστε στο ζουμί: Έχουμε roster της προκοπής ή θα γελάει όλος ο Περέας? Είμαστε ικανοί να ανταποδώσουμε τις προσδοκίες της διοίκησης και του κόσμου ή θα μας δέρνουν με το που περνάμε το Μοσχάτο? Το ροστερ φυσικά σε σύγκριση με των άλλων ομάδων της Super League είναι πολύ πιο ποιοτικό ενώ για πρώτη φορά στο manager διαθέτουμε ένα αξιοπρεπή αριθμό απο εξελίξιμους Έλληνες. Πιο αναλυτικά λοιπόν:

Goalkeepers
Image

Megeri: Συμπαθής και καλή προοπτική για το μέλλον. Δεν τον λες Κασίγιας αλλά είναι χρήσιμος (και σαφώς ανεβασμένος).
Carroll: Γεροντάκλα που όμως αντέχει 1 χρόνο ακόμα. Μοιράζεται τον χρόνο με τον Megeri.
Γιαννιώτης: Ο αιώνιος τρίτος μας. Τίποτα πολύ ιδιαίτερο.

Συμπέρασμα: Έτσι και έτσι. Δεν βάζουμε τα κλάματα αλλά δεν πετάμε και απο την χαρά μας. Αν θέλετε να διώξετε κάποιον προτείνω τον Caroll που έτσι και αλλιώς τον ζητάνε αρκετές Αγγλικές.

Right Backs
Image

Τοροσίδης: Κάπως πεσμένος μου φαίνεται σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια -και λογικό άμα κάνει 1 καλό ματς το 6μηνο- αλλά και πάλι είναι ο βασικός μας δεξιός οπισθοφύλακας. Ικανοποιητικός και για το Ευρωπαϊκό επίπεδο.
Diakite: Λίγος. Θα δώσει τις απαραίτητες ανάσες για τον 1 χρόνο συμβολαίου του στον Τοροσίδη αλλά μετά νομίζω πως μας χαιρετάει.
Καραγκούνης: Συμπαθητικό πουλενάκι αλλά ανετοιμος ακόμα για την πρώτη ομάδα. Μένει στα δεύτερα και προπονείται εντατικά για να είναι ένα καλό συμπλήρωμα του roster μελλοντικά.

Συμπέρασμα: Κομπλέ.

Center Backs
Image

Contreras: Ο πιο ποιοτικός μας στόπερ, παίζει άνετα ως Ball Playing μάλιστα. Ηγετική μορφή (Influence 16) πίσω, ικανός για tutoring στους μικρούς μας στόπερ.
Αβραάμ Παπαδόπουλος: Ως γνωστόν, χάνει σχεδόν την μισή χρονιά απο τραυματισμό. Όταν γυρίσει μπαίνει σιγά σιγά στην ομάδα και γίνεται βασικός μαζί με Contreras.
Σιόβας: Ικανοποιητικός για να κόβει σε ΟΚ βαθμό και να προωθεί την μπάλα μπροστα. Για μένα ίσως πρέπει να σκεφτείτε και την λύση να τον μάθετε να παίζει στο κέντρο.
Μανωλάς: Πολύ καλός, ίσως ο καλύτερος μέχρι να γυρίσει ο Αβραάμ για να παίζει δίπλα στον Contreras.
Παπάζογλου: Επίσης εξαιρετική λύση πάγκου, σταθερός και για Ελλάδα κάνει πλάκα.
Ρουγκάλας: Δουλεύεται για μελλοντική χρήση. Ανέτοιμος ακόμα για τους πρώτους.
Βούρος: Λίγα πράγματα, μάλλον απο Λιβαδειά σε Κέρκυρα και απο Κέρκυρα σε Πλατανιά τον βλέπω.

Συμπέρασμα: Είμαστε πλήρεις.

Left Backs
Image

Χολέμπας: Ο εισαγώμενος κάγκουρας βάσει του αρχικού ρόστερ είναι η βασική μας λύση και σε 1μιση χρονιά που τον έχω δοκιμάσει δεν πήγε καθόλου άσχημα. Μένει.
Ζαραδούκας: Αρχίζει τραυματίας αλλά όταν ξεκινήσει προπονήσεις δεν είναι καθόλου κακή λύση πάγκου. Δεν είναι και το ξώγαμο του πατέρα του Roberto Carlos αλλά δεν μας χαλάει.

Συμπέρασμα: Αρκετά καλά. Όχι σούπερ αλλά ΟΚ.

Defensive Midfielders
Image

Modesto: Μαχητικός, προσπαθεί αλλά μέχρι εκεί. Απλώς για να συμπληρώνει.
Fejsa: Όξω απαράδεκτε. Αν μου βρει κάποιος την θέση του Fejsa στο manager εγώ υπόσχομαι ότι θα κεράσω μπύρες όλο το forum.

Συμπέρασμα: Εδώ υστερούμε. Σε περίπτωση που παίζετε με αμυντικό μέσο μια μεταγραφή minimum χρειάζεται. Θεωρητικά και ο Μανιάτης μπορεί να παίξει εδώ αλλά τον προτιμώ σε θέση Ball Winning Midfielder.

Central Midfielders
Image

Μανιάτης: Φτιαγμένος για Ball Winning. Πολυτέλεια όχι μόνο για Ολυμπιακό αλλά και για μεσαίες ομάδες των κορυφαίων πρωταθλημάτων.
Greco: All around μεσος, λίγο κόβει λίγο δημιουργεί λίγο σκοράρει. Μας κάνει, χρήσιμος.
Machado: Εξαιρετικός στην δημιουργία παιχνιδιού, κόβει και ράβει στον χώρο του κέντρου.
Τάτος: Μικρός, Έλληνας, καλές προοπτικές. Δεν θα γίνει Lampard αλλά θέση στο roster την έχει για αρκετά χρόνια.

Συμπέρασμα: Ανάλογα με το σύστημα σας πάντα, νομίζω οτι είμαστε σούπερ. Ίσως να χρειαστεί ένας ακόμα Ball Winning να εναλλάσεται με τον Μανιάτη (πχ Reo Coker).

Attacking Midfielders
Image

Ibagaza: AAARIEL IBAGAAAZA! Τι αλλο να πω. Ο βασικός μας οργανωτής μοιράζει τις ασσίστ δεξιά και αριστερά και μας προσφέρει ένα τελευταίο χρόνο μαγείας πρωτού ασχοληθεί με το πλέξιμο.
Fuster: Σαν την πραγματικότητα. Θες να τον κράξεις και δεν μπορείς. Ο μοναδικος AMC στην Ευρώπη που δεν έχει κοντρόλ και ντρίμπλα, απλά μας σπάει τα νεύρα με την συνολική προσφορά του που περιλαμβάνει κρίσιμα γκολ, ασσίστ και γενικά σημαντική παρουσία. Εξαιρετικός στο να μας βγάζει πάντα λάθος.

Συμπέρασμα: Μπόμπα.

Wingers
Image

Φετφατζίδης: Μια μικρή πτώση την έχει αλλά και πάλι η ταχύτητα/ντριμπλα του στα πλάγια θα μας ξελασπώσει ουκ ολίγες φορές. Όπως και οι Αμπντουν/Βλαχοδημος παίζουν και τις 2 πλευρές με μεγάλη ευκολία.
Abdoun: Προσωπικα σε 2 διαφορετικά save τον πουλησα με 3 εκατομμύρια σε Ajax και Twente αντιστοιχα, οπότε καλύτερα να τον κρίνει κάποιος που τον έχει δοκιμάσει. Descent περίπτωση φαίνεται πάντως.
Βλαχοδήμος: Η μεγάλη πουλενάρα μας! Δεν ειναι για πολλά πράγματα εξ' αρχής αλλά με την σωστή προπόνηση και τις συμμετοχές που φαντάζομαι οτι θα του δώσετε μετατρέπεται σε εξαιρετική μονάδα.

Συμπέρασμα: Διαθέτουμε 3 καλές λύσεις που ουτε μια όμως δεν ειναι natural AML. Ενας Drenthe φαινεται ελκυστικός...

Strikers
Image

Djebbour: Ο βασικός μας φορ διαθέτει όση ποιότητα χρειαζόμαστε για να ηγηθεί της επίθεσης. Απλά must.
Ο Κώστας Ο Μήτρογλου: Γοητεία. Αλλά δυστυχώς μόνο άμα παίζετε με Targer Striker ή έστω Deep Lying (διαθέτει κάποια καλά atts και γι αυτη την θέση). Το χει το γκολ και στον αέρα είναι θάνατος.
Pantelic: Πολυ καλά τελειώματα αλλά σιγά σιγά το μοιραίο πλησιάζει. Ανάλογα πάντα με τι σύστημα παίζετε, νομίζω πως δεν μπορεί να προσφέρει πολλά ενώ ο μισθός του (575k/χρόνο) είναι ολίγον τι τσιμπημένος για δευτεροτρίτη λύση.
Diogo: Απο που να αρχίσω και που να τελειώσω. Και μονο που βλέπω τέτοια φρικαλεότητα να πέρνει 1.5m τον χρόνο βγάζω σπυριά. Μακάρι να υπήρχε μια κρυφή επιλογή να τον δολοφονήσω ή να του σπάσω τα φρένα στην Cayenne γιατί αλλιώς από αυτό το άθλιο ον δεν πρόκειται να ξεμπερδέψετε εύκολα. Ούτε καν με τα μπετά δεν θέλω να τον στείλω να προπονείται, τον μισώ πως το λένε τέλος πάντων.
Βέργος: Λίγος για τα τωρινά στανταρ μας αλλά με κάποιες προοπτικές. Δουλεύεται.

Συμπέρασμα: Πιστεύω πως πάμε καλά.

Under 20 / Δανεικοί
Image

Έβαλα screen μόνο με τους πιο αξιόλογους - κατ' εμέ απο παίχτες ακαδημιών μόνο οι Λυκογιάννης και Διαμαντάκος μπορούν να διεκδικήσουν μελλοντικά θέση στην ομάδα ενώ και ο Σάμαρης είναι μια καλή επιλογή για CM. Οι υπόλοιποι δανεικοί (ειδικά οι Grbic/Dielna που έχουν και υψηλά συμβόλαια αναλογικά για την αξία τους) αποχωρούν διακριτικά με την επιστροφή τους.

Σύστημα
Αυτό όπως πάντα είναι στην διακριτική ευχέρια του καθενός. Οι πιο ρεαλιστικές επιλογές βάσει ρόστερ πάντως είναι οι:
Image

και για τα πιο ζόρια της Ευρώπης
Image

Οικονομικά
Πλούσιο πρόεδρο έχουμε, δάνεια δεν έχουμε, δικό μας γήπεδο διαθέτουμε, υπερογκα συμβόλαια (πλην της λέρας του Diogo) δεν υπάρχουν για να μας σκοτώνουν το wage budget οπότε μια ασφαλέστατη κρίση είναι οτι τα οικονομικά του Ολυμπιακού βρίσκονται σε πολύ καλό σημείο. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ανάλυση σε αυτόν το τομέα, απλά προσοχή στις μεταγραφές πόσο χρησιμοποιείτε την πατέντα 0 λεφτά μπροστά/48 δόσεις.

Επίλογος
Η διάκριση είναι εδώ και μας περιμένει. Ο Ολυμπιακός με απλές και λογικές κινήσεις πέρνει αέρα το πρωτάθλημα και με λίγη τύχη είμαστε ΟΚ και για Ευρώπη. Προσοχή λιγάκι στις μεταγραφικές μας επιλογές και νομίζω ότι οι συνθήκες είναι υπεραρκετές για να πάμε την ομάδα ένα και δύο βήματα παραπέρα.
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Πολύ ωραία ανάλυση! Εσύ τι μεταγραφές έκανες?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Χωρίς να έχω παίξει με ΟΣΦΠ αλλά στην θεωρία μου ταιριάζει πολύ καλά αυτό το σύστημα για την ομάδα

Image
ίσως και very fluid
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4650
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα ανεβασω στο forum των τακτικων το συστημα που παιζω με Ολυμπιακο αυτη την χρονια και με παει πολυ καλα μεχρι στιγμης (ειναι 4-3-3 και το βρηκα στο forum του FM Base), θελω να κανω 5-6 ματς ακομα για να εχω πληρη εικονα
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απλώς να πω για τον Σιόβα πως τον αγόρασα 350Κ στον Παναθηναϊκό καλοκαίρι 2ής χρονιάς (transfer list), και μέχρι στιγμής έχει βγει λίρα εκατό. Τέλη Μαρτίου και έχει συνολικά 33 συμμετοχές, 4 γκολ και 2 ασσίστ με 7.39 μέσο όρο. Μάλιστα μόλις τώρα είχε έναν μικρό τραυματισμό, ενώ κατά τα άλλα είχε βγάλει την περισσότερη χρονιά με ελάχιστο rotation. Τον χρησιμοποίησα και ως λύση ανάγκης BWM σε ματς Champions League, και ήταν αρκετά αξιοπρεπής.

Μπορεί κάλλιστα να δέσει με Αβραάμ όταν γυρίσει και να βγει ένα πολύ καλό δίδυμο στα στόπερ.
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4650
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kobos550 wrote:Πολύ ωραία ανάλυση! Εσύ τι μεταγραφές έκανες?
στο τελευταιο save την πρωτη χρονια πηρα Drenthe, Coker, Milanov, Ademilson και Yann Sommer.

εφυγαν Abdoun, Caroll, Pantelic, Diogo, Fuster, Fejsa, Modesto.
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ευχαριστουμε για τον κοπο σου και την ωραια παρουσιαση του Ολυμπιακου.
Να πω πως για Μητρογλου, Deep Lyin Forward ειναι η θεση που βρηκα να του ταιριαζει περισσοτερο. Σκοραρει συνεχως και σπαει τη μπαλα πολυ ικανοποιητικα.
Ερωτηση: Στο 4-4-2 με Μητρογλου - Τζεμπουρ τι ρολο δινετε στον καθενα?

Μασαντο πολυ καλος οντως αλλα ο Ιμπαγασα ειτε τον βαλω πισω απ τον επιθετικο ειτε στον αξονα δεν μου παιζει καθολου καλα. Σε τι ρολο και ποια θεση σας εχει αποδοσει περισσοτερο?

@mojotzotzo το ιδιο συστημα παιζουμε φιλε απλα εγω εχω τον Μητρογκαν DLF αντι για Τζεμπου μπροστα. :D
User avatar
de_grecia13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 263
Joined: Thu Oct 27, 2011 4:24 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos, Juventus
Status: Παναθα μου!!!!
Location: Αιγάλεω Αττικής
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ωραια παρουσιαση και πολυ ομορφα σχολια για τον καθε παικτη!


Παντως, Ολυμπιακο δεν προκειται να παρω ποτε μου στο FM! :twisted:
Vittoria per gli Assassini!
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Μια εντελως αλλη προσεγγιση με Ολυμπιακο:
1. Πουλαμε Τζεμπουρ (βγαζει 8+), Παντελιτς (200Κ+), Ντιογο (200Κ+), Φουστερ (κοντα 1Μ), Φεισα (500Κ+), Τατος (300Κ+), Μοδεστο (100Κ+), Ζαραδουκας (κατι ψιλα), Κοντρερας (300Κ+), Ντιακιτε (καμποσα, δεν θυμαμαι). Σε ολους φυσικα κανουμε "Propose for transfer" με υψηλα ποσα (πχ Τζεμπουρ 15Μ) ωστε η AI να μας προσφερει οσο δυνατον περισσοτερα.
2. Αγοραζεις Kweuke (3.7M ρητρα), Αθανασιαδη (3Μ ρητρα) και εχεις πληρη 3αδα φορ. Αγοραζεις Torsigleri (με 2Μ) και Yttengard (επισης 2Μ) και σου μενουν και πολλα στην ακρη απο τους μισθους. Επισης οι ελευθεροι Drenthe και Boenisch ενισχυουν ολοκληρη την αριστερη πλευρα. Reo-Coker επισης μπορει να βρει θεση.

Και εχεις μακραν καλυτερο ροστερ, πιο φθηνο και πιο νεανικο...
User avatar
nikolakas7
Amateur
Amateur
Posts: 208
Joined: Sat Oct 27, 2012 3:00 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ανάλυση του Ολυμπιακού που έκανες !

σε μένα ο Fejsa είναι εξαιρετικός βάζω Playmaker ή DM και αποδίδει πολύ καλά! :-)
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4650
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

skerzos wrote:Μια εντελως αλλη προσεγγιση με Ολυμπιακο:
1. Πουλαμε Τζεμπουρ (βγαζει 8+), Παντελιτς (200Κ+), Ντιογο (200Κ+), Φουστερ (κοντα 1Μ), Φεισα (500Κ+), Τατος (300Κ+), Μοδεστο (100Κ+), Ζαραδουκας (κατι ψιλα), Κοντρερας (300Κ+), Ντιακιτε (καμποσα, δεν θυμαμαι). Σε ολους φυσικα κανουμε "Propose for transfer" με υψηλα ποσα (πχ Τζεμπουρ 15Μ) ωστε η AI να μας προσφερει οσο δυνατον περισσοτερα.
2. Αγοραζεις Kweuke (3.7M ρητρα), Αθανασιαδη (3Μ ρητρα) και εχεις πληρη 3αδα φορ. Αγοραζεις Torsigleri (με 2Μ) και Yttengard (επισης 2Μ) και σου μενουν και πολλα στην ακρη απο τους μισθους. Επισης οι ελευθεροι Drenthe και Boenisch ενισχυουν ολοκληρη την αριστερη πλευρα. Reo-Coker επισης μπορει να βρει θεση.

Και εχεις μακραν καλυτερο ροστερ, πιο φθηνο και πιο νεανικο...
Τζεμπουρ το δοκιμασα και εγω αλλα πανω απο 4 δεν επιανε (τους προτεινα 8 ).
Παντελιτς-Μοντεστο μεχρι 150 καταφερα να τους διωξω.
Ντιογο καταφερες να παρεις 200k? Μεχρι 100 μου εδινε ο Ατρομητος και επρεπε να του πληρωνω και 1.1m μεχρι το τελος του συμβολαιου του το 2013...
Φεισα εφυγε με 900k
Ο Φουστης εφυγε με 1.2m σε καποια ψιλομαπα Ισπανικη
Με πωληση Τατου διαφωνω!
Κοντρερας/Ντιακατε πως τους εδιωξες? Δεχτηκαν να φυγουν απο την στιγμη που τωρα υπεγραψαν συμβολαια με Ολυμπιακο?
Last edited by beecher on Tue Nov 13, 2012 2:53 pm, edited 1 time in total.
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4650
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

nikolakas7 wrote: σε μένα ο Fejsa είναι εξαιρετικός βάζω Playmaker ή DM και αποδίδει πολύ καλά! :-)
σου αξιζει βραβειο ή κατι τετοιο, γιατι εγω εδω και 2 manager τραβαω τα μαλλια μου οπου και αν δοκιμασα να τον βαλω...
Giovanni_7
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5448
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:57 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kerlonios wrote:...αλλα ο Ιμπαγασα ειτε τον βαλω πισω απ τον επιθετικο ειτε στον αξονα δεν μου παιζει καθολου καλα. Σε τι ρολο και ποια θεση σας εχει αποδοσει περισσοτερο?...
Εμένα προσωπικά μου φαίνεται πως κάτι τρέχει με το παιχνίδι και οι παίχτες που έχουν πέσει λίγο τα physical τους και κυρίως τα acceleration, pace δεν αποδίδουν καλά..! Και το λέω αυτό γτ πέρυσι είχα πάρει τον Xavi που ήταν 6 μήνες άνεργος και δεν έκανε απολύτως τίποτα όπου και αν τον χρησιμοποίησα..
Giovanni Silva de Oliveira
Giovanni Oliveira οε, οε
για παντα στις καρδιες μας θα σε εχουμε..

Απλα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που περασε απο ελληνικη ομαδα
billy_marseille wrote:εγω ευτηχως η δυστηχως δεν υποστιριζω καμια ελληνικη ομαδα!ειμαι μονο marseille λογο καταγωγης!συμπαθω παντος τον ολημπιακο για τον κοσμο κ την ιστορια του! αυτα!
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ρε παιδιά ο Μανιάτης δεν σας φεύγει;;;Με μόλις ρήτρα 2.5Μ αμέσως τον αγοράζουν!!!Μου τον αγόρασε η Πόρτο!!!

Για την ιστορία πούλησα Carroll(300K), Modesto(170K) ,Zaradouka(100K), Maniati(2.5M) αναγκαστικά ,Pantelic(free) ,Diogo(free) ,Djebbour(3.6M),Fejsa(Free),δηλαδή μάζεψα περίπου 7Μ συν το 1Μ που μου έδινε η διοίκηση 8Μ και αγόρασα Gordon(free)GK,Drenthe(free)AML,Boenisch(free)DL,Ben-Haim(free)DC,Reo-Coker(free)DMC-MC, Suazo(free)ST, Kara(3.7M)DC/DMC, Aloisio(1.9M)ST(Poacher) και δανείστηκα Carlos Fierro(ST) για 2 χρόνια,Djamal(DMC) και Piano(ST)!!!

Image

Eνώ έκλεισα για Ιανουάριο Dzagoev(AMC),Kasaev(AMR),Romario(DR)!!!Θέλω να πάρω και τον Selnaes αλλά τέλος τα λεφτά για μεταγραφές και συμβόλαια!!!

Image

Ο Contreras είναι καλός στο παιχνίδι σας;Σε εμένα ότι γκολ έχω φάει είναι από λάθος του και αναγκάστηκα και τον έχω αφήσει στον πάγκο!!!Μα 6 rating;;;Συμφωνώ για το DLF στον Μήτρογλου,αποδίδει πολύ καλύτερα!!!

Στο save μου αυτός που μου έχει βγει τρομερός από τις μεταγραφές μέχρι τώρα είναι ο KARA με 7,76 rating ως DC!Καλοί είναι και οι Drenthe(7.16),Reo-Cocker(7.26),Aloisio(7),Gordon(6.90 έχει 4 αγώνες να δεχθεί γκολ τώρα),Boenisch(6,96) και βέβαια αποκάλυψη ο Fierro με 7.30 παρότι το νεαρό της ηλικίας του!!!Στο save μου επίσης καλά πηγαίνουν οι Ibagasa(7.30), Machado(7.20),τρομερός ο Abdoun σαν AMR(7.35),Torosidis(7.30),Mitroglou(6.93) και αυτός που ξελασπώνει με τα γκολ του στα δύσκολα ο Fuster(6.93)!!!

Image
Last edited by nikarag on Mon Nov 19, 2012 2:19 pm, edited 1 time in total.
ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ
User avatar
beecher
Manager
Manager
Posts: 4650
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:24 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos, Bayern Munchen
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη πατεντα αυτη με τον Fierro δεν το χα σκεφτει. Δυστυχως σε αντιθεση με περσι φετος η Chivas ζηταει γυρω στα 7-8m για να τον δωσει οποτε δεν αγοραζεται με τιποτα!

για να μην εχεις προβλημα με τον Μανιατη απλα κανε του ανανεωση συμβολαιου χωρις να περιλαμβανεις την ρητρα (ή εστω βαλε πολυ μεγαλυτερη απο 2.5 γιατι δεν λεει με τιποτα να τον χασεις με τοσα λιγα)
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”