[Οδηγός] Προπόνηση στο FM13

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

20% αλλα αν πχ εχεις χασει ενα ευρωπαϊκο αγωνα με 2-0 και θες να παιξεις φουλ επιθεση και προλαβαινεις την προετοιμασια της ρεβανς θα μπορουσε να το βαλεις 50% ωστε με τις 2 μερες που θα προετοιμαστουν να πας για την ανατροπη
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9254
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

θενξ :)
:liverpool:
koraki
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Wed Aug 22, 2012 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τιποτα μαγκες,γουβα ολες οι ομαδες που εχω προπονησει μεχρι τωρα.Δεν ξερω τι κανω λαθος ή τι παει στραβα αλλα δεν μπορω να στεριωσω πουθενα.Εχω την προπονηση στο balance/average μετα την προετοιμασια και το match preparation 20%.Απ΄οσα εχω διαβασει νωριτερα εδω ειμαι καλος.Το θεμα ειναι με την προσωπικη προπονηση του καθε παιχτη.Πρεπει να βαλω οπωσδηποτε και ξεχωριστη στον καθενα,ειναι αναγκαιο να τον βαζω να προπονειται στην θεση που τον χρησιμοποιω στο παιχνιδι?Εκει νομιζω καπου τα χανω και δεν τραβανε οι ομαδες.Για ριξτε λιγο φως στην υποθεση γιατι δεν μας βλεπω καλα φετος,εφτασε Φεβρουαριος κι ακομη δεν εχουμε σηκωσει κουπα..!
koraki
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Wed Aug 22, 2012 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνωμη για το διπλοποσταρισμα αλλα πρεπει να αναφερω επισης γιατι το ξεχασα οτι καθε παιχτης που ερχεται στην ομαδα,πριν περασει κιολας ενας μηνας εχει πεσει απο μισο εως και 1,5 αστερι στην γενικη αξιολογιση!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

koraki wrote:Τιποτα μαγκες,γουβα ολες οι ομαδες που εχω προπονησει μεχρι τωρα.Δεν ξερω τι κανω λαθος ή τι παει στραβα αλλα δεν μπορω να στεριωσω πουθενα.Εχω την προπονηση στο balance/average μετα την προετοιμασια και το match preparation 20%.Απ΄οσα εχω διαβασει νωριτερα εδω ειμαι καλος.Το θεμα ειναι με την προσωπικη προπονηση του καθε παιχτη.Πρεπει να βαλω οπωσδηποτε και ξεχωριστη στον καθενα,ειναι αναγκαιο να τον βαζω να προπονειται στην θεση που τον χρησιμοποιω στο παιχνιδι?Εκει νομιζω καπου τα χανω και δεν τραβανε οι ομαδες.Για ριξτε λιγο φως στην υποθεση γιατι δεν μας βλεπω καλα φετος,εφτασε Φεβρουαριος κι ακομη δεν εχουμε σηκωσει κουπα..!
ειναι απαραιτητο και τα συστηματα σου αν μπορεις να εχουν ολα τους ρολους που προπονεις
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ότι πέφτουν τα αστέρια στην αξιολόγηση δεν έχει να κάνει με την προπόνηση. Το scout report στο κάνει κάποιος scout πρίν έρθει ο παίχτης στην ομάδα ενώ το report μετά στο κάνει κάποιος από το staff, συνήθως ο assistant. Διαφορετικά judging ability και potential που σημαίνει και διαφορετική ικανότητα στην αξιολόγηση των παιχτών. Ενάμιση αστέρι κάτω σημαίνει ότι από καλός παίχτης Α εθνικής πχ γίνεται ένας μέτριος Β εθνικής κάτι που μέσα σε έναν μήνα δεν γίνεται ακόμα κι αν δεν προπονείται καθόλου ο παίχτης.
koraki
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Wed Aug 22, 2012 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Το ότι πέφτουν τα αστέρια στην αξιολόγηση δεν έχει να κάνει με την προπόνηση. Το scout report στο κάνει κάποιος scout πρίν έρθει ο παίχτης στην ομάδα ενώ το report μετά στο κάνει κάποιος από το staff, συνήθως ο assistant. Διαφορετικά judging ability και potential που σημαίνει και διαφορετική ικανότητα στην αξιολόγηση των παιχτών. Ενάμιση αστέρι κάτω σημαίνει ότι από καλός παίχτης Α εθνικής πχ γίνεται ένας μέτριος Β εθνικής κάτι που μέσα σε έναν μήνα δεν γίνεται ακόμα κι αν δεν προπονείται καθόλου ο παίχτης.
Μαλλον δεν το εθεσα σωστα.Ερχομενος ο παιχτης στην ομαδα τις πρωτες εβδομαδες η αξιολογιση του βοηθου εινα ιδια με του σκαουτερ.Μετα απο λιγο καιρο ομως ο παιχτης πεφτει και ξαφνικα απο 4 γινεται 3 αστερια.Και λεγοντας λιγο καιρο δεν μιλαω για 2 μηνες αλλα για μολις μερικες εβδομαδες.Κι εδω γενιεται η απορια αν φταει η προπονηση.
koraki
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Wed Aug 22, 2012 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eliaska41 wrote:
koraki wrote:Τιποτα μαγκες,γουβα ολες οι ομαδες που εχω προπονησει μεχρι τωρα.Δεν ξερω τι κανω λαθος ή τι παει στραβα αλλα δεν μπορω να στεριωσω πουθενα.Εχω την προπονηση στο balance/average μετα την προετοιμασια και το match preparation 20%.Απ΄οσα εχω διαβασει νωριτερα εδω ειμαι καλος.Το θεμα ειναι με την προσωπικη προπονηση του καθε παιχτη.Πρεπει να βαλω οπωσδηποτε και ξεχωριστη στον καθενα,ειναι αναγκαιο να τον βαζω να προπονειται στην θεση που τον χρησιμοποιω στο παιχνιδι?Εκει νομιζω καπου τα χανω και δεν τραβανε οι ομαδες.Για ριξτε λιγο φως στην υποθεση γιατι δεν μας βλεπω καλα φετος,εφτασε Φεβρουαριος κι ακομη δεν εχουμε σηκωσει κουπα..!
ειναι απαραιτητο και τα συστηματα σου αν μπορεις να εχουν ολα τους ρολους που προπονεις
Το συστημα ειναι μια χαρα πιστευω.Οι παιχτες εδειξαν να καταλαβαινουν την ταχτικη πολυ γρηγορα.Τωρα θα μου πεις απο που το συμπερανες.Απο το οτι το familarity level ανεβηκε αρκετα γρηγορα και δεν υπαρχουν παραπονα.Οσο για ρολους δεν υπαρχεις παιχτης στην ενδεκαδα που να μην αγωνιζεται στην θεση του και να μην εχει και τον καλυτερο ρολο που του ταιριζει μεσα στο παιχνιδι.Τελοσπαντων ελπιζω να βγαλω καποια ακρη διαφορετικα με βλεπω να το ριχνω στο save/quit/load.!
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να πέσουν τα αστέρια από 4 σε 3 σε λίγες εβδομάδες πρέπει να συμβαίνουν τρία πράγματα:
1. Πήρες και άλλους καλύτερους παίχτες σε αυτό διάστημα άρα ανέβηκε το στάνταρ για τα αστεράκια (τα αστέρια έχουν να κάνουν πάντα με τη δική σου ομάδα).
2. Ο βοηθός σου έχει πχ judging ability 5 άρα είναι ακατάλληλος για τη δουλειά και άλλα βλέπει τη μια μέρα άλλα την άλλη.
3. Οι παίχτες όντως έπεσαν από 4 σε 3 αστεράκια αλλά αυτό συνεπάγεται και μια ταυτόχρονη μεγάλη μείωση των atts. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ίσως κάτι πάει στραβά με την προπόνηση. Μπορεί βέβαια να έχεις σωστά το πρόγραμμα αλλά να μην έχεις καλά training facilities ή να μην έχεις καλούς coaches ή να μην τους αξιοποιείς σωστά (assignments).
koraki
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Wed Aug 22, 2012 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Για να πέσουν τα αστέρια από 4 σε 3 σε λίγες εβδομάδες πρέπει να συμβαίνουν τρία πράγματα:
1. Πήρες και άλλους καλύτερους παίχτες σε αυτό διάστημα άρα ανέβηκε το στάνταρ για τα αστεράκια (τα αστέρια έχουν να κάνουν πάντα με τη δική σου ομάδα).
2. Ο βοηθός σου έχει πχ judging ability 5 άρα είναι ακατάλληλος για τη δουλειά και άλλα βλέπει τη μια μέρα άλλα την άλλη.
3. Οι παίχτες όντως έπεσαν από 4 σε 3 αστεράκια αλλά αυτό συνεπάγεται και μια ταυτόχρονη μεγάλη μείωση των atts. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ίσως κάτι πάει στραβά με την προπόνηση. Μπορεί βέβαια να έχεις σωστά το πρόγραμμα αλλά να μην έχεις καλά training facilities ή να μην έχεις καλούς coaches ή να μην τους αξιοποιείς σωστά (assignments).
To πιο πιθανο ειναι να φταινε τα training facilities.Με 2 αστερια αξιολογιση στο προπονητικο κεντρο δεν παω πουθενα,το ξερω αλλα ειμαι Β' εθνικη.Παντως διαβαζοντας προσεκτικα το παρακατω αβγαλα αρκετα συμπερασματα και με βοηθησε αρκετα να καταλαβω την σωστη κατανομη/διαχειρηση των παιχτων,οσο κι αν αυτο που εκανα μεχρι προηγουμενως νομιζα πως ειναι το σωστο.Για ριξτε κι εσεις μια ματια αν και ειναι στα αγγλικα.Πιστεω θα βοηθησει αρκετα. http://pushthemwide.wordpress.com/2012/ ... ing-guide/
User avatar
allegroPG
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 335
Joined: Tue Jan 01, 2013 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: FK Mladost Lucani
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ Ηρακλής 1908
facebook προφίλ: allegro.PG
Status: Παραδίδω μαθήματα προπονητικής!
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ρε παιδιά, έχω μεγάλο πρόβλημα! Managάρω τον Ηρακλή και στην προπόνηση ότι και να τους βάλω να κάνουν με βγάζει: ''Your players seem to be very unhappy''! Ούτε πολύ βαρύ πρόγραμμα τους βάζω, αλλά ούτε και μονότονο... Τι λέτε να φταίει;
Spoiler: show
\Image
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχουν μαθει τις τακτικες σου;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
allegroPG
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 335
Joined: Tue Jan 01, 2013 5:21 pm
Football Manager της ομάδας: FK Mladost Lucani
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΕ Ηρακλής 1908
facebook προφίλ: allegro.PG
Status: Παραδίδω μαθήματα προπονητικής!
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Μία τακτική χρησιμοποιώ, από τότε που ξεκίνησα και αυτή την έχουν συνηθίσει...
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κοψε απο τις επιλογες σου τοτε τα: team cohesion , tactics και βαλε individaul ρολους
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Έχω κάποιους παίκτες εως 18 χρονων και προβλιματίζομαι εαν πρέπει να τους μάθω ppm ή να συνεχίζω την individual προπονηση. τι προτείνετε?
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2013”