[Οδηγός] Προπόνηση στο FM13

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μην βαλεις σε τοσο μικρη ηλικια
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

ok! Και σσε τι ηλικια προτεινεις, αν προτεινεις, να βαζω ππμ?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το νωριτερο στα 20 και με την προυποθεση να εχουν περιπου 15 μεσο ορο στα χαρακτηριστικα που απαιτουνται για την κινηση
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
morf21
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Mar 10, 2013 6:43 am
Αγαπημένη Ομάδα: Atletico Madrid
twitter: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΙΚΤΗ. ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Η ΣΕ ΟΛΟΥΣ?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σ' ολους
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
morf21
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Mar 10, 2013 6:43 am
Αγαπημένη Ομάδα: Atletico Madrid
twitter: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ avarage, light ή high?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στο ρολο που τους χρησιμοποιεις και στο μεγιστο βαθμο η ενταση με την προυποθεση ομως να μην τους βγαινει very heavy (αν βγαινει πας ενα επιπεδο εντασης πιο κατω)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
morf21
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Mar 10, 2013 6:43 am
Αγαπημένη Ομάδα: Atletico Madrid
twitter: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΕΙ high και στο general trainning θα ειναι averrage? ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ GENERAL TRAINNIG ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΟ BALANGE ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ?
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το βαζεις οσο πιο ψηλα μπορεις με την προυποθεση η general προπονηση να βγαινει medium
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
morf21
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sun Mar 10, 2013 6:43 am
Αγαπημένη Ομάδα: Atletico Madrid
twitter: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
User avatar
petross
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Thu Jun 05, 2008 8:41 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

συνοπτικα 5 ερωτησουλες και ταυτοχρονη ανακεφαλαιωση για σιγουρια.

1) το καλοκαιρι στην προετοιμασια πως προετοιμαζουμε τις ομαδες? πως ειναι το σωστο?
2) στην διακοπη του πρωταθληματος?
3) κατα τη διαρκεια της σεζον που βαζετε τη μπαρα?
4) στην general training κατα τη διαρκεια της σεζον το ιδανικοτερο ειναι το balanced?
5) καθε βδομαδα η ιδανικοτερη εστιαση στη προπονηση ειναι το balanced? το default focus ποτε το βαζουμε?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
_________________
User avatar
tzanet23
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 571
Joined: Sat Sep 05, 2009 3:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK & Αrsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συναδελφοι,αν μου επιτρεπετε να πω την αποψη μου σχετικα με το τι εχω δει στην προπονηση(για ομαδες α' εθνικων,με προπονητες και εγκαταστασεις τουλαχιστο 3 με 3μιση αστερια)

1. Στην προετοιμασια: Fitness στο High για 1 βδομαδα μεχρι να φτασουν ολοι στο μαξιμουμ(συνηθως 92-94%) με την κεντρικη μπαρα σχεδον τερμα στο "less match prep". Το focus στο teamwork.
2. Υστερα Team conhension(high) με κεντρικη μπαρα αυτη τη φορα σχεδον φουλ στο "more match prep."με το focus στο tactics, για 2-3 βδομαδες αναλογα,μεχρι να γινουν ολες οι μπαρες fluid,εκτος απ τις 2 πανω-πανω,που δε θα γινουν φουλ.
3.Αυτες θελουν και 1 βδομαδα Τactics(high) για να γεμισουν και μετα εισαι κομπλε σε ολες τις μπαρες στις τακτικες.
4. Αφου φουλαρω ολες τις μπαρες,βαζω την κεντρικη μπαρα στο 20% match prep. και αρχιζω και τα ατομικα προγραμματα προπονησης παραλληλα με την ομαδικη προπονηση - Αverege και στα 2 για λιγο στην αρχη και μετα low στην ομαδικη και high στην ατομικη προπονηση και παει ετσι μεχρι τελος σεζον(εκτος τραυματισμων και απροοπτων)
5. Για την εστιαση της general trainning κατα τη διαρκεια της σεζον,πιστευω οτι δεν υπαρχει κατι στανταρ,ειναι αναλογα με το στυλ παιχνιδιου-τακτικης και δυναμικης των παικτων της καθε ομαδας.Εγω π.χ. αν θελω η ομαδα να παιζει ποδοσφαιρο κατοχης και επιθετικο,λογικα θα τους βαζω πιο πολυ attacking και ball control και πολυ πιο σπανια defending ή κατι αλλο.Το balanced το θεωρω λιγο αχρωμο και δεν το πολυβαζω,ισως ειναι καλο για μικρες ομαδες και κατηγοριες..
6. Αν υπαρχει διακοπη στο πρωταθλημα πανω απο 1 βδομαδα,βαζω τη general train στο fitness για να κρατησουν καλη φυσικη κατασταση οι παιχτες..
Προσωπικα αυτα εχω δουλεψει σε γενικες γραμμες πανω στη general trainning(για την ατομικη,ειναι αλλο κεφαλαιο)..

υ.γ σορρυ αν κουρασα.. -foumarw
User avatar
BROUFAS
Trialist
Trialist
Posts: 46
Joined: Mon Mar 13, 2006 11:01 am
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα!!!!! Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος να πω το προβλημα μου αλλά το βάζω εδώ για νομίζω ότι έχω πρόβλημα στην προπόνηση.
Έχω ξεκινήσει 3 φορές με τον Παναθηναικό και ενω για πρώτη χρονία, ακολουθόντας αυτόν τον οδηγό προπόνησης πάω σχετικά καλά την δευτερη χρονιά δεν κάνω παρέλαση με τίποτα. Ενώ την πρώτη χρονια η άμυνα μου τρώει σίδερα με την ίδια σύνθεση τη δευτερη χρονιά μπαίνουν τρένα. Την πρωτη χρονιά σχεδόν όλοι οι αγώνες με 20+ ευκαιρίες την δεύτερη χρονιά με το ζόρυ 10. και τις δύο χρονιές ξεκινάω με προπόνηση 2 βδομάδες fitness μετα μέχρι να αρχίσει το πρωτάθλημα team conhecion και μετά όλα τα είδη ανά μια βδομάδα. Δεν έχω πάρει πρωτάθλημα ποτέ και στο 3ο μου save με προσέλαβαν στην Genoa αλλα μπορει να προηγούμε ανετα 3 - 0 και στα τελευταία λεπτά ισοφαρίζομαι ή και χάνω. Αν μπορείτε βοηθήστε με.

Ευχαριστώ εκ των προταίρω........

Υ.Γ. Αν το θέμα είναι άσχετο πειτε μου για να το μεταφέρω στο σωστό μέρος. Και πάλι ευχαριστω...
User avatar
petross
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 251
Joined: Thu Jun 05, 2008 8:41 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω προσωπικα για καθε σεζον ακολουθω το εξης:
οι 2 πρωτες βδομαδες fitness... και μετα εστιαζομαι κυριως στο να γεμισουν οι μπαρες των τακτικων...
και οταν μεσα σε μια εβδομαδα εχω παραπανω απο ενα παιχνιδι(δηλαδη ευρωπη) βαζω προπονηση fitness very high.

και ετσι μεχρι τελη νοεμβρη περιπου, εχουν σχεδον γεμισει οι μπαρες των τακτικων που χρησιμοποιεις... μπορει να φταιει οτι δεν ριχνεις το βαρος σου στην τακτικη που χρησιμοποιεις...
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
_________________
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πως μειώνω το workload ενός παίχτη όταν παραπονιέται; Κάθε παίχτης που βάζω να μάθει κίνηση μ έχει σχόλιο δίπλα ότι του έχω βάλει πολύ βαρύ πρόγραμμα...
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2013”