Περί κόρνερ...

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρκετός λόγος γίνεται για τα στημένα στο φετινό ΦΜ.
Προσωπικά αντιμετωπίζω πρόβλημα μόνο με τα απευθείας φάουλ. Σχεδόν ΠΟΤΕ δε πάει απευθείας (2020, ζήτημα 8 φορές απευθείας φάουλ).

Ωστόσο για τα κόρνερ δεν έχω κανένα παράπονο. Προς απάντηση ενός φίλου ότι δεν σκοράρει με τίποτα στα κόρνερ, η εξής τακτική μου έχει αποφέρει ΠΑΡΑ πολλά γκολ και συχνά.

Θα χρειαστεί: κάποιος με jumping-heading-anticipation-aggression 15 το λιγότερο και ύψος 1.85+. Αυτός στο near post, όχι flick on. Ένας σε challenge keeper με strength-jumping-heading 15+.
Οι υπόλοιποι παίχτες στο default τους και ένας στο lurk outside. Οι οδηγίες για τον εκτελεστή είναι στο six yard box. Πρέπει να έχει corner-crossing 14+ κυρίως. Αντίθετο πόδι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στην εκτέλεση και βοηθάει επίσης το χαρακτηριστικό curls ball.

Aν τα κάνετε σωστά, δεν θα ανησυχείτε για τα στημένα κόρνερ, εγώ σκοράρω κατά ριπάς έτσι (12 γκολ σε μια χρονιά πχ Αβραάμ).

Όσο για τα φάουλ, βάζω mixed εκτελέσεις, αλλά κυρίως βγάζουν σέντρες και πηδάει ο καλύτερος για τη κεφαλιά (πάλι σκοράρω συνέχεια).
Γενικά η ομάδα πρέπει να έχει ψηλούς και καλό jumping για πρώτες μπαλιές, υποδοχές, σπάσιμο μπάλας κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απο τα αρχικα ποια ειναι αυτα που εχεις αλλαξει; βαλε τις ρυθμισεις που εχεις φιλε μου.
1 lurk, 1 near post...(για τους 10 παικτες). εκτελεστη ποιον εχεις;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
NikolasR
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Tue Nov 06, 2012 8:01 am
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν δε χρειάζεται να βάλω τις ρυθμίσεις, απλά αφήνω πίσω 2 μπακ (τους ακραίους) και ο ένας lurk outside area. Ο εκτελεστής κάποιος με τα χαρακτηριστικά που αναφέρω (πχ, εγώ έχω βάλει τον striker μου να τα εκτελεί!!)

Οι υπόλοιποι όπως στα περιγράφω επάνω. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, απλά δώσε έμφαση στα χαρακτηριστικά που περιγράφω.

Σε γενικές γραμμές το ΦΜ είναι σπαζοκεφαλιές με νούμερα και ο η/υ τα βλέπει έτσι. Ψηλός, με άλμα και κεφαλιά το βάζει... τόσο απλά..!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειναι ομως διαφορετικο να βαλεις lurk καποιον απο αυτους που εχουν fwd απο το να βαλεις καποιον που εχει needed
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”