4-1-2-2-1 Asymetric Crazy

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Aris_no30
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Thu Dec 06, 2012 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos A.O.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos A.O.
Status: Fight till the end
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-1-2-2-1 Asymetric Crazy by Aris

Η τακτική:
Spoiler: show
Image
Μια βραδιά τρέλας και απόγνωσης έβγαλα κάτι παρόμοιο από αυτή την τακτική και με τον καιρό έκανα τις απαραίτητες διορθώσεις.

Είναι μια τακτική που βασίζετε στην ταχύτητα αλλά και στην ικανότητα των δύο CB. Όπως είδατε στην αριστερή πτέρυγα υπάρχει ένα μικρό αμυντικό "κενό" το οποίο μπορεί εύκολα να καλυφθεί αν μειωθεί το clossing down του παίχτη καθώς το χρησιμοποιώ στο τέρμα. Επίσης με ένα αντικειμενικά καλό αριστερό μπακ + τη βοήθεια που έρχεται από το κέντρο κλείνει η τρύπα.

Με το αριστερό χαφ τόσο ψηλά - ουσιαστικά όταν αμυνόμαστε είναι στο ίδιο ύψος με τον επιθετικό - η ομάδα στην κόντρα είναι φωτιά.

Επόμενο χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα "ανοίγεται" σε όλο το πλάτος του γηπέδου κάτι που δημιουργεί κενά για να έρθει από πίσω το 8αρι είτε το 10 και να γίνει ένας κρυφός κυνηγός. Χαρακτηριστικό τα 10+ γκολ του Φουρλάνου σε κάθε σεζόν.

Επίσης χρησιμοποιώ και κάποια instructions όπως:
:arrow: Work ball into box
:arrow: Hassle opponents
:arrow: Hit early crosses
:arrow: Retain possesion

Ανάλογα με τον αγώνα προσθέτω:
:arrow: Pass into space/feet
:arrow: Take a breather (συνήθως από την αρχή όταν ακολουθεί σημαντικός αγώνας και είναι όλοι ψώφιοι, και πολύ προς το τέλος της χρονιάς που σιγά σιγά αρχίζουν και σκάνε.
:arrow: Drop deeper

To style στο fluid έχει σαν στόχο να συμμετέχουν όλοι σε όλες της φάσεις του παιχνιδιού με αποτέλεσμα συχνά να βοηθάει και το 10αρι στην αμύνα. Ο Κατσέτης που έχει και καλό tackling από αυτή τη θέση είχε 4,26 κοψίματα ανα αγώνα.

Το overload στο mentiality έχει μοναδικό σκοπό την επίτευξη τερμάτων αλλά έχει δουλέψει καλά και με το Control αλλά και με το Counter.

Με αυτή την τακτική έχω πάρει 2 Σούπερ Λιγκ 1 Κύπελλο Ελλάδος. Στην Ευρώπη έχω φτάσει στους 8 του Γιουρόπα την πρώτη χρονιά, στους 4 την δεύτερη και την τρίτη στον τελικό του Champions League όπου και έχασα 0-2 στην παράταση από την Μάντσεστερ την οποία μάλιστα είχα στριμώξει στα καρέ της όλο το 90λεπτο.

Σημαντικότερες στιγμές η 6αρα μέσα στο λιμάνι, Το 3-3 στο Τορίνο με τη Γιούβε στον επαναληπτικό του 1-1 του ΟΑΚΑ για τους 8 του C.L., τα 4-2 και 0-1 κόντρα στην μεγάλη Παρί που είχε πετάξει έξω την Μπάρτσα, το 1-7 στη Μπάγκα για τους 16 του Γιουρόπα, το 3-3 μέσα στο Λίβερπουλ όπου έπαιζα με 10 από το 13' , 2-3 μέσα στην Τότεναμ για τους 16 του Γιουρόπα, 3-0 μέσα στο ΟΑΚΑ για τους 8 του Γιουρόπα με την Λεβερκούζεν, και το 4-1 στο ΟΑΚΑ με τη Σάλκε στου ομίλους του C.L. Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω και ss

Βέβαια μου έχουν κάνει και μεγάλες κηδείες όπως τα 6 από την ΑΕΚ αλλά ευτυχώς αυτά γίνονται μία φορά το χρόνο. :D

Ίσως να μην έχω πει σημαντικά πράγματα στην παρουσίαση μιας και είναι η πρώτη μου και γενικά με αυτά δεν τα πάω και καλά αλλά μια δοκιμή θα σας πείσει.

Download link
http://www2.zshare.ma/gzf8n6objf9j
foscolosnick
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα της ρίξω μια προσπάθεια, σαν τρίτη τακτική.
Πόσα γκολ περίπου δέχεσαι μέσα σε μία χρονιά;
User avatar
BlackLion
Amateur
Amateur
Posts: 196
Joined: Sun Dec 16, 2012 11:40 am
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: The key to success is failure @Michael Jordan
Location: Θεσσαλονίκη (Ωραιόκαστρο)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις overload? Δεν δέχεσαι πολλά γκολ στην κόντρα?
User avatar
Aris_no30
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Thu Dec 06, 2012 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos A.O.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos A.O.
Status: Fight till the end
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέσο όρο δέχομαι 1.1 ανα αγώνα, αλλά βάζω 2.8

Τα ίδια προβλήματα που είχα με το attacking στην κόντρα, έχω και με το overload. Αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά βάζω απλώς drop deeper
και μαζεύετε η κατάσταση.

Γενικά η τακτική είναι της φιλοσοφίας "βάλε περισσότερα από όσα μπορεί να φας"
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”