Αστέρας Τρίπολης 13/14

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τις ομάδες της Super League 1!
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14548
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

«Η ΠΑΕ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας της με τον βοηθό προπονητή κ. Γιώργο Χερίδη και του εύχεται κάθε επιτυχία στη συνέχεια της σταδιοδρομίας του».

http://www.asterastripolis.gr/%CE%BB%CF ... %B4%CE%B7/
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ο κορυφαίος κατά πολλούς τερματοφύλακας της περσινής Super League, ο Μάρτον Φούλοπ, αποφάσισε να σηκώσει ο ίδιος το πέπλο μυστηρίου που κάλυπτε την ξαφνική αποχώρηση του από τον Αστέρα Τρίπολης και την Ελλάδα. Ο 30χρονος γκολκίπερ -όπως αποκάλυψε στο BBC- χρειάστηκε να υποβληθεί στις αρχές του μήνα σε χειρουργική επέμβαση, λόγω μίας σπάνιας μορφής καρκίνου που εμφανίστηκε στο χέρι του. Και μπορεί να δήλωσε "σίγουρος ότι σε λίγους μήνες θα είμαι έτοιμος και ψυχικά και σωματικά να συνεχίσω να παίζω ποδόσφαιρο", όμως αυτό δεν μπορεί να του το εγγυηθεί κανένας τούτη τη στιγμή. Ο Φούλοπ θα ακολουθήσει χημειοθεραπείες για τέσσερις μήνες και για την ώρα μπορεί απλώς να αισθάνεται τυχερός μέσα στην ατυχία του, επειδή ένα αιμάτωμα ενδεχομένως και να του έσωσε τη ζωή. Για την καριέρα είναι νωρίς να προεξοφληθεί η εξέλιξη, παρότι ο ίδιος αναφέρει με θετική σκέψη πως "θα κάνω προπονήσεις ανάμεσα στις θεραπείες, καθώς οι γιατροί λένε πως δεν υπάρχει πρόβλημα και συστήνουν την άσκηση". Η ειρωνεία, λοιπόν, της ιστορίας είναι πως ο χειμερινός τραυματισμός του Μαγυάρου... βοήθησε, ώστε να γίνει εντελώς τυχαία η διάγνωση του καρκίνου. Βλέπετε, ο Φούλοπ είχε μεταβεί στην πατρίδα του για να αφαιρέσει γιατρός της εμπιστοσύνης του (ο Φέρεντς Τοθ) ένα αιμάτωμα από το δεξί του χέρι (όπως είπε στο BBC "κάτι τραβούσε τον τένοντα που κινεί το μεσαία δάκτυλο και δεν μπορούσα να το τεντώσω") και ακολούθως επέστρεψε Ελλάδα, έκανε αποθεραπεία και έπαιξε στον τελικό Κυπέλλου και στα πρώτα ματς των πλέι οφ. Μετά την 4η αγωνιστική, όμως, έμεινε εκτός αποστολής και όπως έγινε γνωστό εκ των υστέρων δέχτηκε επείγον τηλεφώνημα από Ουγγαρία, αφού είχε διαπιστωθεί στις εργαστηριακές εξετάσεις ότι έχει καρκίνο σε σημείο στον βραχίονα του δεξιού χεριού. Μετέβη, λοιπόν, εσπευσμένα στην πατρίδα του για καθαρισμό των κυττάρων, αφού υπήρχε κίνδυνος και για μετάσταση στον πνεύμονα. Κι επειδή ο Φούλοπ δεν είναι κρυψίνους, λίγες μέρες μετά την κορύφωση της περιπέτειάς του δήλωσε πως "δεν ήθελα να καλύψω τίποτα, αλλά νιώθω πως πρέπει να είμαι ειλικρινής με το κοινό και όσους ακολουθούν την καριέρα μου. Γι' αυτό μίλησα ανοιχτά για την αρρώστια μου, τα νέα από την επέμβασή μου και σύντομα θα σας ενημερώσω για την πλήρη ανάρρωσή μου". Το λέει η καρδιά του, για να δούμε αν θα ανταποκριθεί και ο οργανισμός του στην προσπάθειά του να επιστρέψει στη δράση ένας τερματοφύλακας που θα μπορούσε αυτή τη στιγμή να "έπαιζε" στο ρεπορτάζ του Ολυμπιακού ή του ΠΑΟΚ.

http://www.arcadiasports.gr/football/as ... nt&print=1 (αναδημοσίευση από GoalNews-11/06/2013)
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ο Σάκης (προπονητής) και ο Βαγγέλης (γιος του Σάκη, σκάουτερ) Τσιώλης δεν είναι οι μοναδικοί Τσιώληδες του Αστέρα Τρίπολης. Υπάρχουν και οι Απόστολος (10/12/1996) και Γιάννης (04/06/1998) που ανήκουν στην ομάδα Κ17 του Αστέρα, μάλιστα ο Απόστολος είναι διεθνής με την Εθνική Παίδων και αναμένεται να ακολουθήσει την προετοιμασία της ανδρικής ομάδας το καλοκαίρι. Πάντως ούτε ο Απόστολος (κατάγεται από τα Τρίκαλα) ούτε ο Γιάννης Τσιώλης έχει συγγενική σχέση με τον κόουτς. Προαγωγή αναμένεται να πάρει και ο Λάζαρος Βελισσάρης (αμυντικός μέσος διεθνής με την Παίδων).

GoalNews (12/06/2013)
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14548
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Δεν θα συνεχίσει να φορά τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης ο Μιχάλης Φραγκουλάκης, καθώς έλυσε το συμβόλαιό του.

Ο 30χρονος μέσος έπαιξε φέτος σε 17 παιχνίδια με τους Αρκάδες, σημειώνοντας ένα γκολ, αλλά συμφώνησε να λύσει κοινή συναινέσει το συμβόλαιό του, καθώς δεν βρίσκεται στα πλάνα του Σάκη Τσιώλη για τη νέα σεζόν.

Σε δήλωσή του ο Φραγκουλάκης ανέφερε: «Πέρασα μία υπέροχη σαιζόν με την ομάδα και μπορώ να πω με σιγουριά, πώς έκανα καλούς φίλους στον Αστέρα και την Τρίπολη. Φεύγω με καλές αναμνήσεις και εύχομαι στον Αστέρα να φτάσει ακόμα πιο ψηλά».

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Η ΠΑΕ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ανακοινώνει τη λύση συνεργασίας κοινή συναινέσει με τον ποδοσφαιριστή Μιχάλη Φραγκουλάκη και του εύχεται καλή επιτυχία στη συνέχεια της καριέρας του».

http://www.onsports.gr/Podosfairo/Super ... ragkoylaki

http://www.asterastripolis.gr/%CE%BB%CF ... %AF%CE%B1/
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14548
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Στο Κουβέιτ θα συνεχίσει την καριέρα του ο Πάπα Καλίφα Σανκαρέ, καθώς υπέγραψε στη Αλ Αραμπί.

Ο Σενεγαλέζος αμυντικός δεν τα βρήκε με τον Αστέρα Τρίπολης για ανανέωση του συμβολαίου του και αποφάσισε να συνεχίσει την καριέρα του στην Αλ Αραμπί στο Κουβέιτ, υπογράφοντας για τρία χρόνια. Όπως αναφέρεται στην επίσημη ανακοίνωση, ο Σανκαρέ θα λάβει 300.000 δολάρια για κάθε χρόνο συμβολαίου.

http://www.onsports.gr/Podosfairo/Super ... -o-Sankare
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

«Η ΠΑΕ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ανακοινώνει τη λύση συνεργασίας κοινή συναινέσει με τον ποδοσφαιριστή Λευτέρη Γιαλούση και του εύχεται καλή επιτυχία στη συνέχεια της καριέρας του».

http://www.onsports.gr/Podosfairo/Super ... -Gialoysis
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Γνωρίζει κανείς που πραγματοποιεί τις προπονήσεις του η ομάδα του Αστέρα; στο βοηθητικό γήπεδο του Θ. Κολοκοτρώνης ή έχει δικό του προπονητικό κέντρο;
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14548
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

"Ο Χουάν Μανουέλ Μουνάφο Χόρτα, είναι το τέταρτο μεταγραφικό απόκτημα του Αστέρα στη φετινή καλοκαιρινή περίοδο ενισχύοντας την μεσαία γραμμή της ομάδας.

Ο Μουνάφο γεννήθηκε στις 20 Μαρτίου 1988 στην Αργεντινή και ξεκίνησε να παίζει ποδόσφαιρο στις ακαδημίες της Μπόκα Τζούνιορς, ενώ στη συνέχεια μεταγράφηκε στην Πλατένσε (ομάδα Β' κατηγορίας).

Ο Μουνάφο γνωρίζει το ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς βρίσκεται στη χώρα μας από το 2009 έχοντας αγωνιστεί μέχρι σήμερα σε 94 αγώνες με τη φανέλα του Πανθρακικού και του Πλατανιά σημειώνοντας δύο τέρματα".

Στις πρώτες του δηλώσεις ο Μουνάφο υπογράμμισε:

"Είμαι πολύ χαρούμενος που ήρθα στον Αστέρα, σε μία ομάδα με πολλές φιλοδοξίες. Πιστεύω πώς και φέτος μπορεί να κάνει μία καλή πορεία σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Θέλω να ευχαριστήσω τη διοίκηση και τον προπονητή της ομάδας, που μου δίνουν την ευκαιρία να αγωνιστώ σε μία από τις καλύτερες ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος. Εγώ είμαι αποφασισμένος να δώσω ότι καλύτερο μπορώ προκειμένου να πετύχει η ομάδα τους στόχους που έχει θέσει".

http://www.sport24.gr/football/omades/A ... 12268.html
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
jimbo84
Rotation
Rotation
Posts: 1030
Joined: Tue Nov 01, 2005 1:07 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κουρμπέλης στο Contra.gr

Στον Αστέρα έπαιξες στόπερ μετά τον Ιανουάριο και είχες παρουσία ανάλογη με αυτή που πιστεύουν ότι μπορείς, όσοι σε ξέρουν καλά. Κέρδισες εμπιστοσύνη και ήσουν σημαντικό κομμάτι της πορείας προς τον τελικό. Τι άλλαξε μέσα σου τους τελευταίους μήνες και πόσο σημαντικό ήταν ότι πήρες την ευκαιρία;

"Λόγω της απουσίας του Μπαρτολινι ήξερα ότι θα έχω κάποιες ευκαιρίες. Ήμουν αποφασισμένος να δώσω τα πάντα για να πάω καλά. Έπαιξε ρόλο η ψυχολογία και η βοήθεια που είχα από τους συμπαίκτες μου".

- Που πιστεύεις ότι αποδίδεις καλύτερα, ως στόπερ ή ως αμυντικό χαφ;

"Πραγματικά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η θέση μου ακόμα... Μία παίζω ως στόπερ μια ως αμυντικό χαφ".


- Με την πορεία που κάνεις δεν αποκλείεται να έρθουν σύντομα και να σε ζητήσουν από άλλες ομάδες για μεταγραφή. Ποιο το όνειρο σου;

"Για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει διάρκεια στις καλές εμφανίσεις. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ για μια μεταγραφή στο εξωτερικό, το οποίο είναι κάτι που θα το ήθελε κάθε ποδοσφαιριστής".


http://www.contra.gr/Soccer/World/greec ... 13121.html
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Αναλυτικά η αποστολή του Αστέρα για το Καρπενήσι:

Μπαντής, Γεωργακόπουλος, Λαδάς, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Λισγάρας, Ζαραδούκας, Κοντοές, Ρούσσης, Μπαρτολίνι, Ουσέρο, Μουνάφο, Σέττι, Κάφα, Ουρτάδο, Ναβάρο, Ντε Μπλάσις, Ζησόπουλος, Αναστασόπουλος, Γκαϊδατζής, Τογρού, Βελισσάρης, Γογωνάς, Κυριακόπουλος, Καρυδόπουλος, Παπουρτζής, Τσιώλης και Καστριτσέας.

http://arcadia-sports.redpanda.gr/footb ... eague.html
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Μπορεί κάποιος να μου βρει τις συντεταγμένες του γηπέδου του Αστέρα;

Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει καν στο maps.google.gr
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Πρέπει να είναι αυτό που εμφανίζεται άμα πατήσεις 37.502445,22.388414 στο search του google maps. Είναι το μόνο γήπεδο που βρίσκεται στην περιοχή που αναφέρεται ότι στεγάζεται το "Θεοδωρος Κολοκοτρώνης" και εικάζω ότι είναι παλιά η φωτογραφία των χαρτών (πριν την ανακατασκευή του δηλαδή), γι αυτό φαίνεται έτσι.
Locked

Return to “Super League 1”