Τι θα θέλαμε από το FM14

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Το συγκεκριμενο θεμα παντα μ αρεσε να το διαβαζω, γιατι εγραφε ο καθενας οτι του κατεβαινε και βλεπαμε μερικες επικες ιδεες...

Ελληνικα το FM14 θα χει, λειπουν τοσα αλλα ομως, μικρα κι αγαπημενα :D
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5490
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

Όταν κάνω πρόταση για έναν παίκτη, να έχει επιλογή να δώσω στην ομάδα κάποιον με τη μορφή δανεισμού.
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

αφού μπήκε η καλοκαιρινή προετοιμασία το επόμενο βήμα είναι να υπάρχουν οφέλη για την
ομάδα από την συγκεκριμένη διαδικασία..

τι εννοώ : ας πούμε ότι επιλέγουμε να πάμε στην Αυστρία για προετοιμασία,αυτή η χώρα είναι
γνωστή για το εξαιρετικό κλίμα που έχει,οπότε στο τέλος της προετοιμασίας θα μπορούσε να
η ομάδα να παίρνει ένα bonus σε fitness-teamwork.

αν επιλέξουμε την Ολλανδία θα μπορούσε η ομάδα να έχει ένα bonus σε τακτική-attack,

ή αν επιλέγαμε μια από τις USA-China-Japan η ομάδα να είχε μια μικρή αύξηση στο Reputation στα
έσοδα από πωλήσεις κτλ..
Last edited by Nio 10 on Thu Jun 13, 2013 5:23 pm, edited 1 time in total.
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραίο το θέμα σκέρζε, απο ότι είδα το είχες ανοίξει και πέρσι.

Εγώ θα ήθελα να υπάρχουν περισσότερα ραντεβού με τους ατζέντηδες όσο αν αφορά τα συμβόλαια των παικτών για να γίνει λίγο πιο ρεαλιστικό.
όπως και στην πραγματικότητα δηλαδή σπάνια μία ομάδα κλείνει συμφωνία για έναν παίκτη με την πρώτη συνάντηση με τον ατζέντη του.

και αυτό επίσης
skerzos wrote: 12. σε ολα τα συμβολαια να μπαινει η εννοια του πλανου... πχ υπογραφω τον ΧΥΖ και του λεω οτι θα σε δωκω δανεικο απο αυριο κιολας... ή οτι θα εισαι η κολωνα της ομαδας... προσωπικα τα key, first tema, hot prospect κτλ δεν μου λενε κατι... θελω κατι πιο συγκεκριμενο...
Ακόμα, καλό θα ήταν οι μεγάλοι παίκτες να μπορούν να διαπραγματεύονται με ομάδες μικρότερου βεληνεκούς .
πχ. Ο Ρούνει να πάει στην Ανζί με ένα συμβόλαιο 18 εκ. τον χρόνο. όπως και στην πραγματικότητα δλδ που ο Φαλκάο μεταγράφηκε στην Μονακό.
Last edited by tsigou10 on Thu Jun 13, 2013 5:27 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1. Να υπάρχει η δυνατότητα όπως στο 2k να ξεκινάς είτε απο την αρχή της χρονιάς όπως τώρα είτε από την μέρα που βρισκόμαστε irl, και να είναι οι βαθμολογίες κτλ όπως σήμερα

2. Να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής όταν αρχίζουμε να δημιουργούμε ένα δικό μας προπονητή όπως γίνετε τώρα, αλλά να μπορούμε αν θέλουμε να γινόμαστε ένας αληθινός προπονητής(π.χ. Μουρίνιο, Γκουαρδιόλα...)

3. Όπως όλοι οι προπονητές, να έχουμε και εμείς καρτέλα με attributes που να αλλάζουν ανάλογα με τις πορείες κτλ

4. Να μπορούμε να δημιουργούμε κομπίνες στα κόρνερ και στα φάουλ

5. Στην κλήρωση του ΤΣΛ και του Γιουρόπα για τους 16 και τους 32 αντιστοιχα να χωρίζει σε δύο διαφορετικά γκρουπ τις ομάδες που πέρασαν πρώτες από τον όμιλο με αυτές που πέρασαν δεύτερες ώστε να μην χρειάζεται να βλέπουμε συνέχεια την βαθμολογία για να δούμε τους πιθανούς αντιπάλους μας.(Ασήμαντο για τους περισσότερους, αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι μια πινελιά που λείπει από το παιχνίδι)
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
patra1989
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5490
Joined: Mon Oct 25, 2010 10:46 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 8 times

tsigou10 wrote: όπως και στην πραγματικότητα δλδ που ο Φαλκάο μεταγράφηκε στην Ρεάλ.

Off Topic:
Ο Φαλκάο δεν πήγε ποτέ στη Ρεάλ :D
User avatar
skerzos
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 16074
Joined: Wed Jul 30, 2008 6:42 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Celtic, Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 20 times

Πατρα, ακομα και τον ιδιο να προσθεσω...

Ενα ωραιο που διαβασα καπου ειναι η επιλογη συγκεκριμενου προσωπου για τον μανατζερ μας... Δηλαδη να ξεκιναω το παιχνιδι ως Ζοσε Μουρινιο στην Τσελσυ και να παιρνω το ρολο του, με τα achievements του, το reputation, τις σχεσεις του με παικτες/προπονητες κτλ...

εντιτ: με προλαβε ο Τσιγκου, αν και γω το γραψα πιο ωραια :D
Τσιγκου, μ αρεσει αυτο το θεμα, οπως ειπα, για αυτο το ανοιξα και περσυ... Προπερσυ που το χε ανοιξει αλλος, ειχε ανοιξει απο Δεκεμβρη μηνα :D
Last edited by skerzos on Thu Jun 13, 2013 5:28 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Skouf_7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1296
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:33 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λίγο πιο πάνω το διάβασες; ^^

edit: Ποιος τσίγκου ρεεε. Τα χεις χαμένα :P
Last edited by Skouf_7 on Thu Jun 13, 2013 5:31 pm, edited 1 time in total.
nicklloris wrote:To καλο σεξ ειναι το 5% σε μια σχεση...το κακο σεξ ειναι το 95% σε μια σχεση!
Spoiler: show
Image
User avatar
tsigou10
Coach
Coach
Posts: 2984
Joined: Wed Nov 14, 2012 3:25 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης , Ίντερ , Μπάρι
facebook προφίλ: george.tsigou
Status: Χειρότεροι απο αυτούς που δεν έχουν χιούμορ είναι αυτοί που νομίζουν ότι έχουν.
Location: Aμπελόκηποι Θεσ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

patra1989 wrote:
tsigou10 wrote: όπως και στην πραγματικότητα δλδ που ο Φαλκάο μεταγράφηκε στην Ρεάλ.

Off Topic:
Ο Φαλκάο δεν πήγε ποτέ στη Ρεάλ :D

Off Topic:
είχα την ρεαλ στο μυαλό μου..:D
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14551
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Να μην μου πιάνουν τον κώλο οι μαφιόζοι οι ατζέντηδες και να μου χαλάνε τις μεταγραφές. -kwloxero
Last edited by karembeu-7 on Thu Jun 13, 2013 5:29 pm, edited 1 time in total.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Περισσότερες επιλογές γενικά στο θέμα των ατζέντηδων

Να μπορούμε να διαλέγουμε fav. people και περισσότερες ομάδες, αλλά και extra γλώσσες όταν φτιάχνουμε προφίλ προπονητή
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μεταξύ άλλων:

1/ Κάτι που έχω ξαναπεί: θέλω την σκέψη του βοηθού/physio όταν τραυματίζεται ένας παίκτης. Άμεσα, και όχι ιατρική γνωμάτευση αλλά την πρώτη τους σκέψη. Δηλαδή άστον ή βγάλτον ή άστον 5 λεπτά και βλέπουμε ξερωγω. Εγώ θα πάρω την τελική απόφαση, αλλά ας έχω και μια δεύτερη άποψη.

2/ Καλύτερη συνεννόηση με director of football, scout & head of youth development. Π.χ από την στιγμή που έχω λεφτά δεν έχω πρόβλημα να αφήσω τον head of youth development να ξοδέψει και 5 εκατομμύρια για να παίρνει παίκτες για τους Κ20, αυτό που θέλω όμως είναι να κάνουν πιο προσεγμένες κινήσεις. Π.χ ήταν μια περίοδος που είχαν αγοράσει 2-3 επιθετικούς, και ενώ είχαμε στην νέων επιθετικό, και ενώ αφήνω available έναν που προπονείται με την πρώτη ομάδα (σημείωση: παίζουμε με 1 επιθετικό οπότε δεν υπάρχει λόγος αγοράς 4-5 για μια θέση). Σε αυτό το θέμα ακόμη, να αφήνω εγώ ένα κομμάτι του transfer budget, όπως είπα πιο πάνω, και να το χρησιμοποιούν όπως θέλουν μεν, αλλά να 'ναι συγκεκριμένο δε. Μου 'χει τύχει αρκετές φορές να σκορπάνε εκατομμύρια για μέτριους παίχτες. Και το κερασάκι στην τούρτα: να κάνουμε ένα team meeting με chief scout, director of football, head of youth development, πριν την προετοιμασία για να αποφασίζουμε πως θα κινηθούμε. Δύσκολο ίσως, αλλά φαντάζει ιδανικό.

Ωραίες προτάσεις από nik, patra, συμφωνώ μαζί τους.

Edit: (Προσθέτω)

3/ Να σου κάνουν πρόταση για συνέντευξη δημοσιογράφοι. Θέλει δουλειά το όλο σύστημα όπως λέει ο Kerlonios βέβαια.

4/ Να μπορείς να ανακοινώσεις το retirement από Μάρτη ξερωγω πχ, να δεις αντιδράσεις κλπ, να σου παίρνουν συνέντευξη από μια ομάδα όταν φεύγεις και άλλα παρόμοια. Έχει αναφερθεί και στο παρελθόν θυμάμαι αυτό. Επίσης όταν είσαι στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου σου, θα 'ταν ωραίο να μπορούσεις να πεις ένα ανάλογο του "leaving on a free transfer".
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν γίνεται στο φετινό fm,αλλά να μπορούμε-όντας fav.person σε μια ομάδα- να κάνουμε ενα issue για εναν επερχόμενο αγώνα.


π.χ εγώ που τώρα προπονώ την Πόρτο,βλέπω πριν απο κάθε αγώνα τον Μουρίνιο και τον Ντέκο και γενικά άλλες "δόξες" να με συμβουλεύουν να προσέξω κάποιο παίχτη απο την αντίπαλη ομάδα.
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Jake στο 2ο συμφωνό πολύ..επίσης θα ήταν καλό οι νέοι παίκτες που θέλει
να αγοράσει ο head of youth development να ανταποκρίνονται στο σύστημα
που παίζει η ομάδα,ας πούμε εγώ που παίζω με 4-3-1-2 δεν έχω ανάγκη
τους wingers, ε αυτός πήγαινε συνέχεια κ μου έβρισκε wingers ..

επίσης κάτι για το scout : δεν θα ήταν ωραίο να αλλάξει το σύστημα με τα αστέρια
κ στην θέση του να υπήρχε το report του scouter να σου λέει ότι αυτός ο παίκτης το
PA είναι από 140-155 κ ανάλογα τις εγκαταστάσεις που έχεις να φτάνει στο ανάλογο PA..
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Οι συνεντευξεις τυπου θελουν δουλεια εδω και κατι χρονια.. Καταλαβαινω οτι ποσες περισσοτερες πιθανες απαντησεις να βαλεις? Η ακομα και αν βαλεις στο τελος θα σου βγαινουν ξανα και ξανα μπροστα σου που θα τις βαρεθεις.
Αυτο που μπορουν να κανουν ειναι να γινουν λιγο πιο ευελικτες οι ερωτησεις. Πχ ας πουμε πριν απο ενα ντερμπι αντι να σε ρωταει το κλασικο "οτι ειναι καλυτερο να υπαρχουν ντοπιοι παικτες που καταλαβαινουν τη συμασια τους" να βρισκει στο προηγουμενο παιχνιδι ποιος εκανε καλο ματς (mvp) και να σε ρωταει αναλογα με αυτον:

Πχ ο ταδε τοτε ηταν συγκλονιστικος και τωρα βρισκεται σε ασχημη φορμα, απο τη στιμγη που τοτε βοηθησε πολυ πιστευετε οτι θα ειναι μειονεκτημα για την ομαδα σας?
Η αν λειπει λογω τραυματισμου ή καρτων.
Θα μπορει να σε ρωταει οτι αφου στο προηγουμενο ματς ειχε επηρεασει η διαιτησια ειναι παραγοντας που μπορει να αποπροσανατολισει τους παικτες σας?

Γενικα οχι μονο σε ντερμπι, πχ αν φτανεις για 2η χρονια στους 16 του ΤΣ Λινγκ να μην ρωταει αν νιωθεις οτι μπορεις να το κερδισεις αλλα τι συνεβαλε στο ξαναγινει αυτη η επιτυχια, τι αλλαξε απο την περσυνη χρονια και τι κρατησε ιδιο κλπ..


Επισης το θεμα με τους στοχους που θετεις στην αρχη της χρονιας εχει να κανει με την καταταξη στο ενχωριο πρωταθλημα.. Θα προτιμουσα να υπαρχει και αντιστοιχη επιλογη για την Ευρωπη, ειδικα οταν εχεις φτασει σε ενα θεμιτο reputation. Και να κανει την υπερβαση στο μπασκετ σε σχεση με την Ευρωπη και οχι αν θα κατακτησεις τι πρωταθλημα με 15 ή 25 βαθμους διαφορα ξερω γω. Ειδικα στα μικρα πρωταθληματα (πχ Ελληνικο) που καποια στιμγη ξεφευγουμε απ τα ενγχωρια πλαισια.

Επισης θεωρω οτι θα πρεπει να υπαρχει συχνοτερη επικοινωνια με τον προεδρο της ομαδας. Εχουμε δει πολλες φορες προπονητες να φευγουν ή να μενουν αναλογα με τη σχεση τους με τον προεδρο ακομα και σε πολυ μεγαλα club.


Και τελος, το ουτοπικο, που στην ουσια ειναι κατι σαν διαφορετικο παιχνιδι, να σου δινει την επιλογη να εισαι ειτε προπονητης ειτε παραγοντας. Και απο κει και περα να ασχολισαι με τα οικονομικα της ομαδας, το αν θα προχωρησεις σε μια μεταγραφη ή οχι, να διαλεγεις προπονητη, χορηγους, να διαπραγματευεσαι εσυ τα συμβολαια κλπ κλπ.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”